Substrát

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Re: Substrát

Príspevok od užívateľa ma1eus » 28 Dec 2014, 04:37

a co akadama? oplati sa neopalti sa, pre ktore druhy je vhodna nevhodna?

Užívateľov profilový obrázok
lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 28 Dec 2014, 10:31

Hodi sa tam, kde potrebujes neutralne PH, cize tak ako zeolit. Pouzit najlepsie na druhy, ktore treba castjesie presadzat.

Na moj vkus predrazeny il, ktory sa vozi cez pol sveta. V Japonsku stoji par korun a exportuje sa ako nieco vynimocne, Pritom u nas vieme mat za podobnu cenu rovnako kvalitny lokalne tazeny/spracovany substrat.

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 21 Apr 2015, 18:44

V Bonequipe pridali do ponuky zaujímavé zložky substrátov, za fajn ceny:
http://www.bonequip.cz/betaquip/eshop/2-1-Substraty
long live your 盆栽
P.G.

ueshiba
Dátum registrácie: 21 Nov 2012, 08:54

Príspevok od užívateľa ueshiba » 22 Apr 2015, 08:29

Tie zmesy vrelo odporúčam. Ked som ich ale ešte ja kupoval bola tam aj rašelina. Tak neviem či to teraz robia bez a doma si ju treba domiešať.
Ostávam s pozdravom

平和と調和 の道

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 22 Apr 2015, 10:10

Denis, teraz ta zmes vyzera uplne inak, JEdine co je v nej povodne je terramol :D

palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Príspevok od užívateľa palged27 » 22 Apr 2015, 10:52

Zaujala ma kombinacia lavova drt/teramol a zvlastny kontrast medzi okruhlym teramolom a ostrohrannou drtou
http://www.bonequip.cz/betaquip/eshop/2 ... stratu-60L
Mate s tym niekto skusenosti ?Teramol je kyslejsi.Ake je Ph lav.drte ?Skusal niekto sadit nieco do cistej lav.drte ?Napada mi,zeby to bolo aj opticky zaujimave s napr.takou pemzou ci zeolitom.

ueshiba
Dátum registrácie: 21 Nov 2012, 08:54

Príspevok od užívateľa ueshiba » 22 Apr 2015, 13:57

Lacike to fakt ? tak budem musiet najst iny zdroj lebo miesat sa mi to moc nechce :( resp. ani na to nemam podmienky
Ostávam s pozdravom

平和と調和 の道

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 22 Apr 2015, 15:06

Denis, teraz ta zmes vyzera uplne inak, JEdine co je v nej povodne je terramol
Lacike, myslíš, že išli k horšiemu? Rašelinu si snáď každý kto chce domieša. A komu sa nepáčia zmesy, tak aj tak tam majú naj. ceny komponentov do substrátov. A zásobujú aspoň tri miesta v SR, kde sa to dá kúpiť.
Len som chcel poukázať na tú lávu a pemzu... nechcem menovať ale porovnajte si cenu lávy s cenou v jedinom SK eshope čo to ponúka a zatočí sa vám z toho hlava, aký sme my Slováci bohatí...

Lávový piesok by mal byť neutrálny až mierne zásaditý, vo vode sa nerozpúšťa, čiže by nemal ovplyvniť celkové pH substrátu.
long live your 盆栽
P.G.

Chumo
Dátum registrácie: 28 Jún 2013, 19:58

Príspevok od užívateľa Chumo » 22 Apr 2015, 15:26

Vsak za postovne zaplatis pomaly rovnako ako za substrat...

Tak co konkretne sa na tom oplati a je lacnejsie ako na sk?

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 22 Apr 2015, 16:29

Predpokladám, že časom bude dostupný v PD, ZA či u Maroša ako terramol.
Tu je link na porovnanie 0,5 l ~ 2,95€ (plus SK pošta):http://m.e-bonsai.eu/p/221/lavovy-piesok
t.j. za 20l: 40x2,95=118 €
Kým v Bonequipe 20 l ~ 235 Kč. Nie je síce z JP, ale o tomto som písal.
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 22 Apr 2015, 22:25

No, ved nevravim, ze ta zmes je horsia. Akurat som chcel podotknut, ze ueshiba chvalil nieco, co vlastne nema :-)

Ueshiba, inak, ked uz sme pri tom chvaleni, teraz ti ten vtaci zob rastie horsie ako predtym? Tusim sme to sadili do terramol+zeolit zmesy naposledy.

Chumo

Príspevok od užívateľa Chumo » 23 Apr 2015, 06:20

No neviem, ci tato alchymia nie je kontraproduktivna...

Ja kupujem v Ba raz za cas 200kg zeolitu za 30€ +/-... Presnu cenu si nikdy nezapamatam... Je to zjavne lacnejsie ako tieto dovozove drte lavy a cojaviem co este...

Vsetky stromy, izbove, vonkajsie, zenine anturie, lucky bamboo, palmy, chili papriky mam nasadene v zeolite + 15% hrubej raseliny...
Vsetko prosperuje... Ludia na navsteve sa vypytuju, co su to za biele kamienky, co mam na povrchu skoro vsetkych kvetov, furt musim vysvetlovat, ze nielen na povrchu... Ze ake su tie kvety/rastliny v tom krasne...Toho roku do toho idem pokusne sadit vonku aj jahody...

WP sam hovori, ze tam ani nie je velmi dolezity konkretny material na substrat, treba kupovat to co je lacne a dostupne...

U nas je to jednoznacne zeolit...

Tak co spekulujete?

Ako aj maros niekde napisal... "Ked je zeolit dobry pre WP, tak je dobry aj pre mna"

Ani WP nerobi okolo toho taketo rozpravy a chemicke rozbory...

Treba sa dohodnut 10 ludi, pozicat dodavku, doviezt tonu zeolitu zo zeocemu a potom si to rozdelit...

Cena bude este nizsia ako ked to kupujem ja v Ba... A mozno aj cena v Ba by sa dala dohodnut uplne ina keby sme prisli piati a zobrali tonu ... Myslim, ze to za tie usetrene 2/3 ceny stoji...

Moje myslienkove pochody samozrejme neplatia pre bonsaistov, ktori maju 4 stromy na balkone zasadene v kelimkoch od tresky...

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 23 Apr 2015, 08:05

Ono, ani WP nie je neomylny a nepozname vsetky detaily ako sa stara o stromy, na to aby sme to robili presne ako on. Ani podnebie nie je rovnake, atd. :-)

Substrat musi byt hlavne taky, aby ti vyhovoval ;)
- Niekto uprednostnuje suchsie, lebo rastlina ma take rada a dotycny si to moze casovo dovolit
- Niekto vlhkejsie, lebo nema kedy zalievat
- Niekto nerozlisuje, lebo nema chut pozerat kazdu rastlinu individualne (co inych moze bavit)

Zeolit nemusi byt u nas univerzalne najlacnejsi. Ak nebyvas zrovna niekde, kde sa tazi a nemas nejaky obchod so strkom a psiekom blizko v okoli, tak sa ti mozu oplatit ine substraty.

Terramol sa primiesava napr. preto, ze je stale dostatocne lacny, ale je podstatne lahsi, co pri interierovkach je jedno, ale take yamadori, kde je 20L substratu uz da v cistom zeolite zabrat. Aj azalky docenia terramol viac ako zeolit.

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 23 Apr 2015, 09:20

Tiez si myslim, podobne ako vsetci okolo WP ze to musi byt lacne, lokalne a dostupe. Ja mam z nasej kompostarne antuku, 7 centov za kilo a som s nou maximalne spokojny, i ked niektori na to brutalne nadavaju. Samozrejme, ako primes, ale to sme uz rozoberali X-krat. Cim dlhsie ale pestujem stromy vo vzdusnych substratoch, mam pocit je dolezitejsie je si uvedomit v akom vyvojovom stadiu je strom, a podlo toho volit typ susbtratu a hlavne zrnitost. Moc hrube frakcie - rastie vsetko strasne masivne, hrube korene, hrube prirastky, atd...fajn, super.. na zaciatku 3-5 rokov. AK uz zacinam budovat korunu, davam viac mensieho zrna, aby to bolo troska pomalejsie, mensie internodia, menej agresivny rast. Tot moje pozorovanie.
Este jeden aspekt je pre mna nezanedbatelny. Ak mas viac vacsich stromov, obcas s nimi pracujes, prenasach ich, otacas a podobne, je dost narocne na chrbticu prenasat zeleninovu prepravku plnu mokreho zeolitu....Do toho veselo primiesavam aspon 1/3 ekogritu, resp. nejakeho lahkeho liaporu.To mam iba 38 rokov a uz sa mi zacinaju viac pacit shohiny :D

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 23 Apr 2015, 09:46

Vlastnosti zeolitu su len tazko spochybnitelne,je to urcite super substrat,ale tiez by som ho neuvadzal ako univerzalny substrat na ktorykolvek stromcek.Skusal som ho na ficusy.V lete bolo vsetko fajn.Polieval som a hnojil ako divy a vsetko pekne rastlo.Potom vsak prisla jesen a zmenou teploty bolo treba upravit zalievku a vyskytol sa problem.Bolo velmi tazke odhadnut ten spravny "zalievaci"cas.Skoro som takto odpiekol vacsi biely panasovany ficus.A to nemozem povedat,ze by som to so zalievkou prehanal.Bavime sa o interierovke.Zasadeny bol vo frakcii 4-8.
Ja osobne zalievam vtedy,ked je crepnik "lahky" a pri velkom crepniku so zeolitom to bol veru problem a bola to viacmenej cista tipovacka.Napr.pri teramole tento problem odpada.Schne pomalsie ako zeolit.Nevravim,ze je teramol lepsi na vsetko,ale na iste druhy urcite je a to pri odhliadnuti vsetkych tych Ph jednotlivych substratov.

Pred casom si mi (Chumo)poslal odrezky ligustra.Ziju vsetky.Najprv som ich hodil do zeolitu.Po case som 1 odrezok hodil do zmesky teramol/zeolit - v pohode.Akurat upolievat tento smadny druh je niekedy o drzku.Ked vsak hodim ligustra na parapetu na priame slnko,za par hodin su listky zvadnute a pohlad na ne je zalostny.V najblizsom case chcem strihnut zeolit kokosovym vlaknom tak uvidime.Ako pokus som cca pred 3 tyzdnami hodil jeden odrezok do mojej osvedcenej lahkej"muskatovky"a vacsej nadoby a nechal na parapete.Ako je tyzden dlhy polejem 1 krat a ked sa niecomu hovori,ze rastie ako z vody,tak tento odrezok je toho zivym prikladom.Je pravda,ze viacej svetla a tepla prichadza az teraz.Za ten cas mi "vyhodil"takmer metrovy slahun a doslova rastie a hrubne pod ocami.Vobec sa necudujem,ze viaceri uvadzate ligustrum ako Vasu najoblubenesjiu interierovku.Ak porovnam tento odrezok s tymi v zeolite,rozdiel je az neuveritelny.Urcite treba rozlisovat na co zeolit potrebujeme (rast/udrziavanie hotoveho stromceka) a v akom prostredi.

teraz som si vsimol,ze ma rasto predbehol svojim prispevkom a ako tak citam,absolutne sa s nim stotoznujem a tvrdim v podstate to iste ;)
Naposledy upravil/-a palged27 v 23 Apr 2015, 09:59, upravené celkom 2 krát.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 23 Apr 2015, 09:53

Ja mám polku fikusov v terramole a polku v zeolite. V oboch sa im darí a nezaznamenal som žiadny problém.

Ligustrum je veľmi smädný druh, daj mu hlbšiu nádobu a tu je na mieste aj prímes rašeliny do anorganiky, hlavne na J okne.
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 23 Apr 2015, 10:13

cau Peter.Svojho casu sme tu riesili rozdielne Ph zeolitu a teramolu a nie su rovnake.Teramol je kyslejsi a mojim ficusom to viacej vyhovuje a pre mna ako cloveka,ktory chodi do prace vyhovujucejsi.Moje ficusy zacali po istom case v zeolite stagnovat.Viem,ze tato "slaba kyslost"zeolitu sa riesi raselinou a primesami.V ziadnom pripade netvrdim,ze zeolit je horsim substratom aj ked urcite nie univerzalnym na vsetko.

Chumo

Príspevok od užívateľa Chumo » 23 Apr 2015, 10:32

Moje ficusy su tiez v zeolite... A nevidim ziadny problem v raste ani na jesen a v zime... Ze obcas zhodi nejaky list skor pripisujem tomu, ze v tomto obdobi, klesa intenzita svetla...

Ligustra mi v substrate pre izbove rastliny stagnovali... Dal som do zeolitu a prestali stagnovat... Aj moje odrezky uz maju metrove slahune, a dva starsie stromy, ktorym potrebujem nechat zarast rany dokonca z parapetu sa uz dotykali stropu (slahune viac ako 1,8m), musel som ich cvaknut, lebo som sa bal, ze sa zlomia pod vlastnou vahou a na mieste kde to nechcem rovno z kmena... Toto vsetko sa udialo od jesene v nie velmi svetlej izbe s teplotou od 6-12 stupnov, s hnojenim raz za mesiac...

Minuly rok som prvy krat letnil ale aj to az od jula a rast bol este zaujimavejsi... Tak potom neviem...

Nemam velmi chut experimentovat...

Mne zeolit funguje... Tiez chodim do prace na tyzdnovky, cez zimu a jesen staci polievat 2x do tyzdna, co zvlada aj moja dvojtretinka... V lete letnim pripojene na zavlahe, vsetky stromy na priamom slnku...

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 23 Apr 2015, 10:48

Cau.Ak ti zeolit "funguje"nemas dovod nieco menit.
Asi som neuviedol prave najlepsi priklad s tym panasovanym ficusom,lebo ten je riadne betarisko v porovnani s tym obycajnym.Je pravdou,ze ten obycajny "nestrajkoval",ale ten bol v bonsajovej miske a nie velkej nadobe,takze rychlejsie presychal.
Ta moja muskatovka je v podstate velmi lahky a priepustny mix s hnojivom a hydrogelom(neviem teraz uviest vyrobcu).Stretol som sa vsak s viacerymi inymi muskatovkami,ktore neboli zdaleka take lahke.U toho mojho ma 20 litrovy sacok tak 2-3 kila cca.
Urcite by som svojim stromcekom neurobil nieco take,zeby som ich hodil do univerzalnej zmesi,alebo zmesi pre izbovky,lebo nechcem mat po case v crepniku beton.
Nechcem,aby toto vyznelo ako zhadzovanie zeolitu,lebo kazdopadne povazujem zeolit za jeden z najzaujimavejsich substratov s akymi som sa doteraz stretol.Skor naopak, povedal by som ,ze ide o to prisposobit pestovanie v zeolite danym podmienkam a to ziada iste skusenosti,cit pre spravny vyber stanoviska a tak.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 23 Apr 2015, 11:36

.Svojho casu sme tu riesili rozdielne Ph zeolitu a teramolu a nie su rovnake.Teramol je kyslejsi...
Včera som práve pozeral pH lávového piesku... Písali 7- 8,? ale čo je dôležité - pH zálievkovej vody neovplyvňuje nakoľko nie je rozpustný vo vode.
Nie som chemik, ale nie je to tak aj s terramolom? Je kyslejší, ale samotný ako taký a tiež nie je rozpustný vo vode.

A ešte doplním, mám tiež 'Variegatu' už dlhšie a je naozaj cintľavá. Videl som na webe aj pekné, asi potrebuje viac času.
Naposledy upravil/-a peter G v 23 Apr 2015, 12:30, upravené celkom 1 krát.
long live your 盆栽
P.G.

Napísať odpoveď

Návrat na "Pôda"