Substrát

RoloUrban

Substrát

Príspevok od užívateľa RoloUrban » 02 Apr 2011, 14:46

Dobrý deň bonsajisti :)
Mal by som otázku ohľadom substrátu.
Mám doma asi 4 duby také menšie a poradili ste mi že mám do presadiť do iného substrátu. Spravil som chybu mal som to v záhradnej zemine :P Dúfam, že ma neodbijete a nenapíšete že hľadaj to na fóre je tu toho dosť. Keby ste mohli napísať zložky a pomer bol by som vám všetkým veľmi vďačný :) Vopred ďakujem

Užívateľov profilový obrázok
bonsai4
Dátum registrácie: 04 Sep 2010, 20:08

Re: Substrát

Príspevok od užívateľa bonsai4 » 02 Apr 2011, 15:06

:) ...aké zložky substrátu máš doma alebo možnosť zabezpečiť :-?

RoloUrban

Príspevok od užívateľa RoloUrban » 02 Apr 2011, 15:09

Pokiaľ neviem čo mám hľadať tak odkiaľ mám vedieť čo mám k dispozícií? Vedľa na ulici mám zahradníctvo tam majú zaolit, a ocko mi vie zadovážiť štrk hocijakej zrnitosti, a ešte som sa dočítal že sa používa perlit ale viem zohnať iba čierny. Čiže ja neviem napíšte mi čo sa dá tak bežne zohnať. Som z Košíc čiže je tu zopár obchodov s takými vecami.

bonsai4

Príspevok od užívateľa bonsai4 » 02 Apr 2011, 16:32

:-?....z Košíc? a toto zariadenie nepoznáš? http://www.bonsai.estranky.sk/ tam ti poradia v priamom prenose :D

RoloUrban

Príspevok od užívateľa RoloUrban » 02 Apr 2011, 17:07

Poznám poznám len nechcem furt otravovať tak som sa chcel opýtať tu...no nevadí aj tak diki

bonsai4

Príspevok od užívateľa bonsai4 » 02 Apr 2011, 19:47

:) neviem ako ostatní ale tohto roku som začal používat:terramol,štrk,kokosové vlákno (nahrážka za rašelinu) a drvenú borovicovú kôru :D terramol a štrk 1:1 a do toho kokosové vlákno do 15 percent (pre listnaté) alebo borov.kôru (pre ihličnaté) :-?

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 02 Apr 2011, 21:52

Zacinat debatu o substratoch asi nema zmysel, tu jednoznacnu odpoved nedostanes.
Musis namiesat nieco, co je dostatocne priepustne, po pol roku nestuhne na kamen a na druhej strane drzi tolko vody, aby si stihol zalievat. Na zvysenie priepustnosti sa pridava strk, hrubsi piesok a pod., na udrzanie vlhkosti raselina alebo kokosove vlakno, niekto dava aj zeminu.

Ja sa tento rok chystam vyskusat namiesanu terramol zmes z www.bonequip.cz:
http://www.bonequip.cz/substraty/

Martis Peter
Dátum registrácie: 28 Sep 2010, 21:07

Príspevok od užívateľa Martis Peter » 02 Apr 2011, 21:59

Jeden diel zeolitu + jeden diel ostrej štrkodrvy alebo hrubšieho riečneho piesku + jeden diel rašeliny ;) Ja som začínal so záhradnou zeminou, riečnym pieskom a trochou rašeliny. :)

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 02 Apr 2011, 22:04

Martis Peter napísal:Jeden diel zeolitu + jeden diel ostrej štrkodrvy alebo hrubšieho riečneho piesku + jeden diel rašeliny ;) Ja som začínal so záhradnou zeminou, riečnym pieskom a trochou rašeliny. :)
Ja tiez :-) Niektorym stromcekom to prospelo, niektore z toho trafil slak, tak stale hladam tu idealnu univerzalku..

Martis Peter

Príspevok od užívateľa Martis Peter » 02 Apr 2011, 22:11

Nemal som problém, ale tento rok skúšam terramol, tak uvidím, či to stromy prežijú... :-s

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 03 Apr 2011, 12:52

ahojte, lacike preco pises , ze debata o substratoch nema zmysel [-X ved kazdy zacinal, a prave dobry substrat je zaciatok dobreho rastu bonsaja, a opytat sa nie je hanba ,
ja miesam substraty presne ako Peto :) , a prijmem aj teraz kazdu dobru radu ohladom substratov, ako sa hovori :dobra rada stoji gros :ymapplause:

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 03 Apr 2011, 22:06

sesino, pisem to preto, lebo konkretnu odpoved nedostane. Dostane ich viac a potom si fcul vyberaj :-) Debatu som myslel v tom zmysle, ze neexistuje jednoznacna odpoved o najlepsom substrate. Pomer zloziek si aj tak robi kazdy posvojom a mozno je to aj dobre, lebo podmienky a otuzilost rastlin sa lisi napr. aj od nadmorskej vysky.

Dalsia vec je, ze na Slovensku ficia rozne zmesky strku a organickych zloziek. U susedov v cechach je mainstream prevazne anorganicky substrat so ziadnym alebo minimalnym podielom organickych zloziek. Automaticky ti zjazdia substrat bonsajov aj z Nitry #:-s , ktory sice vyzera podozrivo, ale mam s nim iba dobre skusenosti (neviem ktora zlozka to sposobuje, ale na to, ze to je skor hlina je strasne vzdusny).

Inak to co pise Peto je klasika, ktorou hadam nic nepokazi, teda ledaze ju date do ruk mne :-? :D

Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od užívateľa Havrann » 03 Apr 2011, 22:23

Tak aby som to trochu este viac zamiesal ja som zacal pouzivat liapor + kokosove vlakno + zahradnu zeminu dobre humusnu. Miesam podla potreby ci je to ihlicnaty strom alebo listnaty
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 04 Apr 2011, 20:35

Servus boys moja skromna rada:
70-90 % anorganickej zlozky (zeolit, Teramoll, liapor, ekogrit, lava)
10-30% organickej zlozky (kokosove vlakno, hruba raselina, kora)

vynechat strk (iba zeby bol porezny podobne ako zeolit tak to je OK, da sa najst), vynechat piesok, vynechat nieco z coho bude beton

maly strom viac organickej(70/30), velky strom (90/10)
Ak mas Zeolit tak pouzivaj a nevahaj, to je najlepsi substrat na bonsaje na svete ;) (aj ked poznam par ludi co si to nemyslia, moj nazor je, ze ked je dobry pre Waltera Palla tak je dobry aj pre mna)

+ vela poliavat
+ vela hnojit (osobne odporucam granulovaný kurací trus)

Par veci o substratoch tu:
http://belanmaros.blogspot.com/2010/11/ ... atoch.html
http://belanmaros.blogspot.com/2010/07/ ... traty.html
http://belanmaros.blogspot.com/2009/06/ ... palla.html
http://belanmaros.blogspot.com/2009/05/ ... atoch.html
Naposledy upravil/-a maros v 05 Apr 2011, 20:29, upravené celkom 1 krát.

poloo
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:59

Príspevok od užívateľa poloo » 04 Apr 2011, 22:19

Co sa tyka toho zeolitu vela zalezi aj od zrnitosti. Ja mam velmi jemny co asi nieje velmo dobre.Uvital by som hrubsi

maros
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 05 Apr 2011, 20:28

Ja pouzivam 2.5-5 mm a 4-8 mm. Teraz castejsie 2.5-5 ale mam stromy aj kompletne v 4-8 mm bez problemov.
Pouzivat mensie zrno ako 2.5mm nie je podla mna dobry napad.

Martis Peter

Príspevok od užívateľa Martis Peter » 05 Apr 2011, 21:18

maros napísal:Ja pouzivam 2.5-5 mm a 4-8 mm. Teraz castejsie 2.5-5 ale mam stromy aj kompletne v 4-8 mm bez problemov.
Pouzivat mensie zrno ako 2.5mm nie je podla mna dobry napad.
A ako ho získaš, chodíš preň na východ osobne alebo si ho necháš doviezť? Ja by som rád vyskúšal v ňom pestovať, zatiaľ som používal len ten pre mačky a ten je moc jemný

maros
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 05 Apr 2011, 22:54

Peter, chodim si sam. Casto cestujem okolo fabriky v Bystrom, zajdem vezmem par vriec a stale mam pre seba po ruke 200-300 kg. V tom malom baleni maju aj vacsie zrnitosti, videl som to v Hornbachu. Ale to by som sa nedoplatil kupovat to v tak malych krabiciach (5kg). ;)

poloo
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:59

Príspevok od užívateľa poloo » 05 Apr 2011, 23:38

Ja mam presne ten jemny ako pise Peto. A ten ked zvlhne tak to je fakt ako beton pomaly

mirecc
Dátum registrácie: 16 Dec 2010, 13:19
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mirecc » 06 Apr 2011, 08:10

Toto ma hnevá :-W že si predajcovia tu na západe dávajú prirážku akoby ten zeolit vozili z iného kontinentu a pritom sa ťaží na Východnom Slovensku.
Miro Malych

Napísať odpoveď

Návrat na "Pôda"