ZEOLIT ako ZEOLIT?

Užívateľov profilový obrázok
mathew
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:30
Kontaktovať užívateľa:

Re: ZEOLIT ako ZEOLIT?

Príspevok od užívateľa mathew » 30 Jún 2014, 21:29

Sorry, :-? mozno som to nespravne naformuloval. Hlavne som mal na mysli prirodze procesy:

1. Chcel som zvyraznit podstatu rozdielu medzi organickym a anorganickym substratom ktorym su napriklad prirodzene hnilobne procesy, podne organizmy atd..... tie v anorganickom substrate tazko napodobnis uz len z toho principu ze je anorganicky a nema v sebe organicku cast ktora by mohla podliehat nejakym hnilobnym procesom. Je rozdiel ak pridame raselinu alebo kokosove vlakno. Ale tam uz je tazko hovorit o anorganickom substrate.

2. tie rastliny v lomoch a na pieskovych podloziach sa podla mna vyvyjaju tazsie kvoli substratu v ktorom existuju, pretoze anorganicky substrat sam o sebe neprodukuje ziviny.

3. pestovanie ako v laboratoriu je to podla mna preto, lebo v laboratoriu prisposobujes podmienky tomu aby si dosiahol ziadany vysledok. Preto ked chces dosiahnut velky prirastok tak musis viac hnojit. A aby si mohol dostatocne hnojit potrebujes anorganicky priepustny substrat aby sa ti neusadzali "ziviny" v substrate a nakoniec neposobili toxicky na korene.

4. mas pravdu ze hrubnutie zavysi na dostatku zivin. To znamena ze v organickom substrate v zahrade ma rastlina lepsie podmienky ako v anorganickom substrate v lome.

5. myslim si ze vacsina ovocia a zeleniny bola vyslachtena selekciou plodov a krizenim a nie upravou substratu a zivin. (Neberem do uvahy geneticku modifikaciu v poslednom obdobi).

Ja osobne mam dobre skusenosti s anorganickymi substratmi. Specialne Keramzit velmi chvalim ^:)^ a dlhu dobu pouzivam perlit.

A ciastocne s tebou suhlasim :) :
Pestovanie stromov v anorganickom substrate v ziadnom pripade nieje proti prirode ani nieje skodlive

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 01 Júl 2014, 13:03

Chcel som zvyraznit podstatu rozdielu medzi organickym a anorganickym substratom ktorym su napriklad prirodzene hnilobne procesy, podne organizmy atd..... tie v anorganickom substrate tazko napodobnis uz len z toho principu ze je anorganicky a nema v sebe organicku cast ktora by mohla podliehat nejakym hnilobnym procesom. Je rozdiel ak pridame raselinu alebo kokosove vlakno. Ale tam uz je tazko hovorit o anorganickom substrate.
Preco by sme nemohli hovorit o anorganickom substrate ak tam pridame koru alebo hrubu raselinu? Vlastne nie je ani tak dolezite ci je substrat organicky alebo anorganicky, to je len hra so slovickami. Podstatne je ako prepusta vodu, ake mnostvo vody dokaze akumulovat, ako umoznuje tvorbu novych korenov, ako brani zasoleniu. Takze stale s primesou organickych zloziek. A tak sa vytvoria aj symbioticke huby, aj vhodna mokrobilana flora, aj prietok vody bude dobry.... :D
Tu ti to pise Walter, musis to citat cele :)
Pretože v moderných substrátoch nie je žiadna zemina, je v nich veľmi málo niečoho živého. Presychajú rýchlo a v čase letných horúčav je nutné zalievať niekoľko krát denne, a zvlášť v prípade, ak používate čisto anorganické zmesi. Z tohto dôvodu ja pridávam do menovaných anorganických substrátov hrubú rašelinu. Je to ten typ rašeliny ktorý sa ťaží z bažín a dodáva sa v prirodzenej hrubej forme. Nepoužívajte produkty s jemnými zložkami rašeliny a machu, aj keď je na balení napísané „bez prachu“ jeho zložky by boli príliš malé. Ak neviete nájsť správny typ rašeliny, tak použite malé kúsky kôry bez drobných prachových častíc alebo použite nasekané kokosové vlákno. Tieto organické zložky by mali tvoriť 15-20% celkového objemu substrátu. Menej v prípade ihličnanov, olív a podobne a trocha viac v prípade malých stromov a azaliek.
Tieto organické materiály sú dobré na udržanie vyššej vlhkosti v substráte a na podporu kolonizácie substrátu užitočným mikrobiologickým životom. Navyše podľa výsledkov výskumov sa zdá, že mach z rašeliny obsahuje rastlinné hormóny ktoré sú prospešné pre stromy. Tieto organické materiály by za normálnych okolností nemali čo robiť v substráte pre bonsai, ale tie ktoré som tu spomínal sa rozpadajú až po piatich rokoch. Na to musíte myslieť keď si plánujete presádzanie. Tento organický materiál musí byť pri recyklovaní substrátu preosiaty a odstránený.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 01 Júl 2014, 15:52

ahojte, odbočím trochu od témy (už druhý krát ako pozerám podľa názvu vlákna :D)
trochu som sa zamyslel nad tým čo môže byť dôvodom že v zemi rastliny rastú rýchlejšie ako v anorganickom substráte, napriek tomu že v anorganike dostávajú ďaleko vyššie dávky hnojiva. Jedným z dôvodou je určite prísun mikroprvkov čo ale dúfam vitacomplex spraví. ďalsím dôvodom čo ma napadlo je že v zemi má rastlina prísun k živinám v podstate nepretržite. pokiaľ má podmienky vhodné k rastu (svetlo, teplo, vzduch...) tak si zoberie živiny a začne ich spracúvať. v anorganike je prístup k živinám obmedzený, rastlina si ich môže brať len v čase po zaliatí, po premytí čistou vodou ostáva na čas takmer bez živín. toto by vyriešilo pravidelné hnojenie (v každej zálievke) ale potom hrozí zase zasolenie substrátu, prípadne spálenie koreňov v dôsledku zasolenia. ako riešenie ma napadlo vyskúšať airoponické pestovanie kde by voda ktorou by sa korene striekali obsahovala hnojivo aj stopové prvky. chcel by som to vyskúšať len čo som pozeral tak aparatúra na takýto pokus nie je najlacnejšie tak prosím dajte nejaké podnety prečo by toto nemohlo vôbec fungovať ak vás nejaký dôvod napadne.

R

palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Príspevok od užívateľa palged27 » 02 Júl 2014, 07:58

Minuly tyzden Chumo polozil nejake otazky a zatial mu nikto neodpovedal.Vie sa teda niekto konkretne vyjadrit k tymto konkretnym otazkam ? Zaujimalo by to aj mna.

.
...v anorganike je stromu lepsie... S tym suhlasim a vidim na mojich stromoch...

Preco ked sa jedna o hrubnutie aj WP povie, ze to musi ist do zeme?

Ked raz tej zelene v anorganike narastie viac ako v pode, nemal by kmen aj hrubnut rychlejsie?
a este prikladam svoju otazku pre RastaS : uz teda neplati toto ??? : (rada tykajuca sa hrubnutia kmena v anorganike)
pestovanie vo veľkej nádobe v anorganickom substráte s prehnojovaním. Pomerne nový postup ktorý sa mne páči najviac. Stromček zasadíte do väčšej nádoby do anorganického substrátu (terramol, antuka, pemza, zeolit, akadama, tehlová drť, atď.) a pravidelne hnojíte vysokou koncentráciou hnojiva. Niektorí bonsajisti používajú až 4-násobok odporúčanej dávky. Možné postupy sú dva: a) buď pridávate dávku hnojiva do každej zálievky v patričnom pomere, b) alebo polievate vysokou koncentráciou iba jednorázovo - dalším poliatím sa nadbytočné hnojivo vyplaví.
pytam sa preto,lebo tvoj predosly prispevok to do istej miery vyvracia...uz pred casom som sa pytal,ci nehrozi zasolenie takehoto substratu.urcite mas aj ty izbovky hodene v anorganike.Ako ich hnojis?Myslim tym periodicitu.Mne to vychadza tak max.na 1-2 x/tyzden...medzitym polievanie s H2O....

a este nieco k tomu hrubnutiu v anorganike...minuly som ako darcek dostal maly Ficus Ginseng zasadeny v hnusnom prepravnom substrate.Okamzite som ho presadil do teramolu.Jedno z "ramien"- cast kmienka bola v takom stave,ze pri presadzani odpadlo.vyzeralo to dost divne :D Mne osobne sa mi velmi nepacia tieto "mrkvove"ficusy,ale musim uznat,ze ten moj sa za rok rapidne zmenil.Pravidelne hnojenie urobilo svoje.A hnojil som ho teda dost.Urcite som zalieval castejsie hnojivom ako cistou H2O.Mozno sa Vam niektorym teraz zjezia vlasy :D Odpadnuta cast behom cca 1 roka krasne zarastla..Na margo toho vsetkeho chcem uviest len to,ze z tejto mojej konkretnej skusenosti nesuhlasim s tvrdenim,ze v anorganike stromy nenaberaju na hrubke..takze ako povedal tusim Maros,verim tomu,co vidim na vlastne oci ;) .neviem,ako by vyzeral moj stromcek,keby bol zasadeny v beznej zemine,ale pri takom intenzivnom hnojeni by mozno uz ani nebol.Mozno zalezi aj na konkretnom substrate - myslim tym rozdiel medzi anorganickymi substratmi.Teraz skusam Zeolit,tak uvidime...pri teramole bolo velkou vyhodou,ze podla vahy crepnika /nie len podla farby substratu na povrchu som vedel,kedy treba polievat.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 02 Júl 2014, 08:53

Ono to je tak, ze v pode strom rychlo hrubne, ale nespravis tam pekne vetvenie, lebo strom rastie bujne, ma velke listy, velke internodia atd. V miske v priepustnom substrate sice nehrubne, no vies kontrolovane dopestovat vetvicky. Strom prosperuje v oboch substratoch, v oboch budes mat vela zeleneho.

Co sa tyka odpozorovaneho u fikusov - o kolko ti zhrubol fikus za posledne 1-2 roky? A teraz si predstav ze svoju sucasnu hrubku dosiahne v zemi vo svojom povodnom podnebi za take 4 roky.

Nikto nehovori, ze v miske nezhrubne, jasne, ze zhrubne a to dokonca tak, ze to vidis, ale nikdy nespravi zasadnu zmenu - 1.5cm japonska ceresna ponechana 4 roky bez rezu a s prihnojenim kuracim hnojivom 4x rocne ma teraz priemer 9cm. V miske toto nemas sancu spravit.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 02 Júl 2014, 09:22

neviem o kolko presne mi zhrubol cely kmen,lebo na ten som sa nejako zvlast nesustredil a tam je to tazsie postrehnut,ale ako som pisal,ramienko,ktore pri presadzani odpadlo,behom roka dorastlo a odhadom moze mat teraz priemer cca 1 cm.Ja nemam svoje stromceky v miskach,(len 1 retusu),ale vo vacsich crepnikoch,takze mozno je to tym.

Chumo
Dátum registrácie: 28 Jún 2013, 19:58

Príspevok od užívateľa Chumo » 02 Júl 2014, 11:13

Po precitani teorie, mi to pride nejake nelogicke...

Ked aj v zahone aj v anorganike narastie rovnake mnozstvo zelene...

Nemali by aj rovnako zhrubnut kmene? Alebo ziviny pretekajuce pletivami su v zahone ine ako v anorganike? :-s

Odskusane to nemam, ale nejaku extra logiku v tom hadam hladat netreba...

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 02 Júl 2014, 11:28

Chumo napísal:Po precitani teorie, mi to pride nejake nelogicke...

Ked aj v zahone aj v anorganike narastie rovnake mnozstvo zelene...

Nemali by aj rovnako zhrubnut kmene? Alebo ziviny pretekajuce pletivami su v zahone ine ako v anorganike? :-s

Odskusane to nemam, ale nejaku extra logiku v tom hadam hladat netreba...
ked mas strom v miske, tak slovo bujne znamena, ze mas 20cm slahune, ktore su strasne velke na to v akej miske strom je. Ked mas strom na hrubnutie v zemi, tak vyhony maju meter napr ;)

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 02 Júl 2014, 11:30

palged27 napísal:neviem o kolko presne mi zhrubol cely kmen,lebo na ten som sa nejako zvlast nesustredil a tam je to tazsie postrehnut,ale ako som pisal,ramienko,ktore pri presadzani odpadlo,behom roka dorastlo a odhadom moze mat teraz priemer cca 1 cm.Ja nemam svoje stromceky v miskach,(len 1 retusu),ale vo vacsich crepnikoch,takze mozno je to tym.
zo skusenosti (odpozorovane) je max, co dosiahnes tak 2cm. Po dlhej dobe sa vies dostat na 4cm, ale to su kusky, ktore pestuju ludia napr. 15 rokov ako izbovky a nestrihaju.
ked sa pozries na importovane stromy, tak tie maju 5-8cm a su to stromky, co rastli par rokov v zemi v cine.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 02 Júl 2014, 12:37

jasne,ale ak nemam na vyber a nemozem pestovat stromceky vo volnej pode,alebo emigrovat do Ciny :D tak sa snazim aspon v podmienkach bytu - aj ked mi je jasne,ze ten narast nebude taky rychly. ;) ...myslim,ze dolezitejsi ako samotne hrubnutie je pre mna fakt,ze moje stromceky ziju a robia mi radost ,aj ked to takmer urcite nikdy nebudu vystavne kusy :)

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 02 Júl 2014, 14:29

pytam sa preto,lebo tvoj predosly prispevok to do istej miery vyvracia...uz pred casom som sa pytal,ci nehrozi zasolenie takehoto substratu.urcite mas aj ty izbovky hodene v anorganike.Ako ich hnojis?Myslim tym periodicitu.Mne to vychadza tak max.na 1-2 x/tyzden...medzitym polievanie s H2O.....
hoj, je to tak že prehnojovaním v anorganike a veľkom kvetináči dosiahneš zhrubnutie kmeňa ale nie tak rýchlo ako keď zasadíš strom do voľnej pôdy. V kvetináči máš okrem toho čo písal lacike ešte tú výhodu že sa ti korene nerozlezú kade tade a nebudeš mať žiadny kolový, vytvoria sa ti krásne husté vlásočnice.
takže, voľba je - ak potrebuješ rýchlo dopestovať hrubý kmeň tak šup do zeme, ak je kmeň už hotový tak do veľkého kvetináča s anorganickým substrátom a pestuješ jemné korene a konáre. Aspoň ja to tak teraz robím. Mám ešte veľa ceruzkáčov v kvetináčoch ale idem to dávať do zeme postupne všetko, čo už má hrubý kmeň ostáva v kvetináči.
čo sa týka hnojenia izboviek tak mám už len jednu karmonu, jeden brest drobnolistý a niekoľko fikusov. tie hnojím tak raz za týždeň keďže sa mi nechce ich vynášať von alebo do umývadla aby som následne substrát prepláchol čistou vodou a vyplavil zbytky hnojiva. zatiaľ sa mi podarilo odpáliť iba jeden fikus takto :/ (našťastie iba malý)

Chumo
Dátum registrácie: 28 Jún 2013, 19:58

Príspevok od užívateľa Chumo » 03 Júl 2014, 07:00

Takze aj v pripade, ze som zrezal strom na "klatik" a kmen je dost hruby tak mam nechat v kvetinaci zarast jazvu a zhrubnut novy vrchol...?

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 03 Júl 2014, 08:25

no môžeš ale potrvá to určite dlhšie ako vo voľnej zemi.

mirec
Dátum registrácie: 29 Máj 2012, 23:43

Príspevok od užívateľa mirec » 25 Okt 2014, 03:26

Zdravim pozwram ze kazdy len zeolit zeolit zajjima ma...sadite len do cisteho zeolitu? Alebo ho s niecim somiwaavate?...alebo je mozne ze by som peatoval rastliny LEN v cistom zeolite???

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 26 Okt 2014, 14:18

Ahoj...co ti blbne klavesnica ?,alebo je to nejaky novy druh jazyka :))

.mozne to samozrejme je,ved mnohi aj pestuju stromky v cistom zeolite,vratane mna.Ak si vsak niekto mysli,ze je to jednoduchsie - pre tych pohodlnejsich,tak to nie.Ma to svoje specifika oproti klasickemu organickemu substratu,ale to zistis ak si precitas viacej prispevkov na fore.je toho vela - cely komplex odlisnosti - pocinajuc castejsim zalievanim a konciac intenzivnejsim hnojenim.a samozrejme zalezi aky druh bonsaja chces v zeolite pestovat.

prestuduj napr.tuto sekciu a necitaj len ozeolite :
http://www.bonsajforum.sk/viewforum.php?f=51

tak ziskas aky-taky prehlad.V skratke - pod pojmom idealny substrat si kazdy z nas predstavuje nieco ine,takze si nakoniec aj tak musis vybrat sam to,co ti najviac vyhovuje.

Rudi
Dátum registrácie: 31 Aug 2010, 23:06

Príspevok od užívateľa Rudi » 17 Sep 2015, 19:00

Len tak náhodou som natrafil na dodávateľa zeolitu, len neviem veľkosť. Skúste. POZOR BEZ SOLI !!! :-)
http://www.gazdabolt.sk/enviromentalna- ... olit-10-kg

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 26 Sep 2015, 15:48

Idealna kombinacia k ZEOLITU? S cim ho najcastejsie kombinujete? Dakuje za rady :)

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 26 Sep 2015, 17:36

teramol alebo nic? :-) este som videl aj nejake trojkombo, myslim, ze graham potter tak robi a takisto aj lukas sirotny ma svoju trojkombinaciu

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 26 Sep 2015, 20:56

Láva, pemza, ale v bonequipe do terramolu.

http://www.bonequip.cz/betaquip/eshop/2-1-Substraty

Nenašiel som v tom rozdiel okrem... zeolit asi dlhšie podrží vodu. Testy to síce nepotvrdili, ale podľa môjho pozorovania. Asi to bude tým, že zrnká zeolitu do seba lepšie zapadajú ako oblé granule terramolu. Ale v tomto prípade by mal byť terramol zas vzdušnejší ;;)
long live your 盆栽
P.G.

ueshiba
Dátum registrácie: 21 Nov 2012, 08:54

Príspevok od užívateľa ueshiba » 09 Nov 2015, 08:51

Chalani R/L/R, nepojdete niekto nieco objednavat z bonequipu ?
Ostávam s pozdravom

平和と調和 の道

Napísať odpoveď

Návrat na "Pôda"