ZEOLIT ako ZEOLIT?

Užívateľov profilový obrázok
palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Re: ZEOLIT ako ZEOLIT?

Príspevok od užívateľa palged27 » 09 Jún 2014, 17:38

hm,super cena...len strasne daleko to je pre mna. :(

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 10 Jún 2014, 13:10

Caute vsetci .aka je podla vas idealna frakcia Zeolitu ? komunikoval som so zastupcom firmy,ktora sa venuje tazbe a spracovaniu Zeol.a tvrdi mi,ze bonsajisti uprednostnuju frakciu 2,5-5 mm.nie je to male?Myslel som ze by to mohlo byt tak 4-8 mm.Co vy na to?

Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od užívateľa Havrann » 10 Jún 2014, 13:40

Osobne viac pouzivam 4-8 nakolko sa snazim pestovat vacsie stromy. Ak budes pestovat mini bonsaje tak tam sa skor hodi ta mensia frakcia. Mne tiez predavajuci tvrdil ze bonsajisti beru 3-5. Priznam sa ja mam obe frakcie. Ak mam mlade semenace v nadobe do 1litra davam na spodok 4-8 cisty zeolit a potom namiesam vlastny substrat s 3-5. Do vacsich nadob miesam oboje frakcie ale v pomere zeolitu 1(3-5mm) : 2(4-8mm).
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 10 Jún 2014, 13:50

vdaka ^:)^

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 10 Jún 2014, 19:23

otazka do plena : : kolko cca litrov je v prepocte 25 kg zeolitu pri stredne frakcii. (2,5 -5 mm).Mate to niekto tak cisto teoreticky odmerane,alebo aj s inou frakciou ???

Felix
Dátum registrácie: 09 Jan 2013, 20:55

Príspevok od užívateľa Felix » 10 Jún 2014, 21:05

Ahoj
No ono by to chcelo premerať ale ja si myslím že viac ako 25 litrov možno 30 litrov. No zajtra to skúsim ráno zmerať mám
frakciu 5- 8 mm.
Félix

Felix
Dátum registrácie: 09 Jan 2013, 20:55

Príspevok od užívateľa Felix » 10 Jún 2014, 21:21

Spomenul som si že mám v pivnici frakciu 2.5 - 5 mm taktu máš meranie 1 liter = 0,900 kg.
Félix

rost
Dátum registrácie: 20 Aug 2012, 21:56

Príspevok od užívateľa rost » 10 Jún 2014, 21:51

ze daleko ved na vychode su tri lomy na zeolit palget 27

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 11 Jún 2014, 04:40

rost...mal som na mysli,ze to maam daleko do Senca ;) ,na vychode som vedel o lome pri Bystrom..noze daj dalsie 2,mozno,ze ich mam pod blokom :))

Felix...diky velmi pekne. ^:)^

Chumo
Dátum registrácie: 28 Jún 2013, 19:58

Príspevok od užívateľa Chumo » 11 Jún 2014, 06:49

@rost
www.piesok.sk maju pobocku v obci Turen a v Zahorskej Bystrici... Cena je prijatelna, ale asi 2krat tak draha ako na vychode, akurat sa informuj vopred ci maju dane frakcie skladom, obcas som musel cakat...

@Havrann

Ad 1. Vysvetli mi prosim aky zmysel ma davat drahy zeolit na spodok ako drenaz, pod nejaky miesany substrat, rovnaku funkciu by tam splnil obycajny strk. Pride mi to nerozumne...

Ad 2. Aky zmysel ma miesat frakcie 2,5-5 a 4-8? Nie som ktovieaky odbornik na Zeolity ani frakcie substratov, ale podla informacii o priepustnych substratoch a prejavoch WP mi to opat pride ako nerozumne... Ide tam o to, ze do substratu je lahky pristup vzduchu, tym ze tie frakcie pomiesas len vyplnis medzery a tym tomu pristupu kysliku zabranujes. WP hovori, ze "je jedno aka frakcia" ale jednotlive zrna by mali byt rovnake, aby sa vytvorili medzi nimi dutiny pre pristup vzduchu.

Moje skusenosti su, ze aj 2,5-5 aj 4-8 su frakcie vhodne pre pestovanie bonsaj. Aj velke stromy v 2,5-5 aj male v 4-8 rastu velmi dobre a nemam s nimi ziadne problemy. Jediny rozdiel je v tom, ze ten 4-8 ovela rychlejsie preschne, preto treba castejsie polievat. Jeden fikus pestujem v 1-2 frakcii a tiez sa netvari, ze by mu to nejak prekazalo, tato frakcia je skvela na zakorenenie odrezkov...

Ja ked kupujem, beriem zeolit aky maju, na vychode maju 4-8 vzdy, 2,5-5 mi musia pripravit na poziadanie. Naopak v piesku.sk maju 2,5-5 vacsinou a 4-8 som musel cakat. Co sa tyka kvality zeolitu, neviem odkial ho berie piesok.sk ale zda sa mi kvalitnejsi ako ten z vychodu zo Zeocemu. Ma ja inu farbu a v tom zo zeocemu je ovela viac prachu aj pri premyvani sa z neho dost bordelu vyplavuje.

Som sa nejak rozpisal...:-D

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 11 Jún 2014, 09:19

K tomu miesaniu frakcii sa pridavam. Zbytocne az priam kontraproduktivne.

Co sa tyka frakcii, mne to pride, ze fikusom je to jedno, ale ine rastliny v tom rastu pomalsie prave kvoli vzdusnosti, ktora je nizsia pre mensie zrno. Cize do mensej frakcie hotove kusky, co maju pomalsie rast, do vacsej to co ma ist bujnejsie.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 11 Jún 2014, 16:23

hoj, 4-8 sa mi zase zdá až príliš veľa, tipujem že sa v tom nevytvorí také množstvo jemných vlásočníc ako by sa vytvorilo v menšej frakcii.
ja na spodok ako drenážnu vrstvu dávam štrk, drvený mramor, na hrubo drvenú tehlu a škridlu. proste čo mám doma a nie je to vhodné na pestovanie :)

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 11 Jún 2014, 18:02

Z mojich skusenosti som za 4-8mm je to idealna frackia pre stredne a velke stromy. Korene v tom rastu tak ako treba. Vrchna vrstva skor schne ale to je pri anorganickych substratoch pravidlo. Miesanie nevadi a neskodi, ale nie je potrebne. Ja mam za roky pestovania vela substratov do ktorych sadim yamadori a tam mam pomiesane vselico. Ak sadim do misky a chcem cerstvy substrat tak nemiesam frakcie. Cim vacsia frakcia tym lahsie sa pri presadzani vybera z pomedzi korenov.

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 12 Jún 2014, 10:58

RastoS, ja mam podobnu skusenost ako maros, na stredne a vacsie stromy jednoznacne 4-8. tiez mam pomiesane kadeco v kadecom, aj rozne frakcie, ale tie mensie frakcie samotne mozu byt nebezpecne. Mam niekolko sohincekov v drobnych substratoch - v teramole 1-3 a zeolite 3-5 mm, kadejako pomiesanom a pozorujem ze ked v lete polievam, tieto male frakcie brutalne drzia vodu, cez kapilarne vzlinanie tam ta voda medzi malymi pormi medzi casticami proste ostane dlhoooo. Takze pozor na ciste male frakce.....na kvetinace od priemeru cez 20 cm davam uz 4-8, aj ked to rychlejsie preschne.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 12 Jún 2014, 23:53

noo, len čím väčší kvetináč tým je kapilárne vzlínanie menšie. ja som zatiaľ problém nemal ale skúsim spraviť pokus v čom bude lepšie rásť. aj zeolit kupujem frakciu 3-4mm.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 18 Jún 2014, 21:25

Konecne som pozhanal Zeolit...frakcia 4-8 mm.Len tak na skusku som ho skusil namocit ,reku ako to vyzera po poliati a dost ma prekvapilo to sfarbenie.Ocakaval som viacmenej jednu farbu ale vysledok je trosku iny.Predtym som so zeolitom neprisiel do kontaktu,ale mam pocit,ze v tom mojom je okrem zeolitu aj nieco ine - nejaka drva.A je tam toho dost vela.Asi tu riesim nieco nepodstatne,len ma to zaujima. ;) Ako je to u Vas ?Tiez to mate po poliati take farebnejsie ? Hodim na plece ten 25 kg sacok a idem reklamovat ? :D
Prílohy
DSCF0554.JPG
nasucho...
DSCF0556.JPG
a namokro...

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 19 Jún 2014, 06:46

po hladani na nete som nasiel toto:
Prílohy
Zeolit_h.jpg
takze som si odpovedal na moju otazku sam

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 19 Jún 2014, 08:38

Mas to dobre. Tak to ma vyzerat.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 19 Jún 2014, 09:24

vdaka za reakciu ;)

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 24 Jún 2014, 16:13

Caute....v poslednej dobe citam vsakovake clanky na temu Zeolit..vacsinou su to same superlativy a dobre skusenosti...precital som toho uz naozaj vela.pred par dnami som presadil 2 ficusy do cisteho zeolitu.A tu zrazu som pri takom prehrabavani sa,som nadabil na jednom fore na diskusiu ohladom pouzivania cisteho zeolitu ako substratu...trosku ma zarazila odpoved skuseneho bonsajistu - usudzujem aspon podla poctu prispevkov...tu je jeho vyjadrenie :
...nepoznám nikoho,kto pestuje bytovky v čistom zeolite-je to vysokonasiakavá hornina,ktorá sa používa npr. na odstraňovanie mastných škvrn po haváriach,bonsai v nej dobre zakoreňuje vo frakcii okolo 5 mm,pričom sa oi.využíva drstnosť povrchu kamienkov,nemá však v sebe potrebnú výživu a stopové prvky čo treba dopľňať, časom je možnosť vzhľadom na nasiakavosť,že sa po potrebnom doplňaní hnojív tieto usadia na povrchu týchto jedovatozelených kamienkov a vo vysokej koncentrácii bude páliť koreňové vlásočnice,
takze otazka znie :Argument je to sice dost logicky,ale ak by to bolo uplne tak,potom by sa to iste malo vztahovat aj na ine anorganicke substraty,nie???(teramol,akadama,antuka atd...) tak teraz ako ??? pestovat v cistom Zeol,alebo mixovat s niecim inym ??? Ake mate skusenosti ???Osobne si myslim,ze pri rozumnom hnojeni,ci pripadnom striedani zalievky s hnojivom a bez hnojiva by "odpalovanie"vlasocnic nemalo nastat...este snad doplnim,ze presadenim do cisteho zeolitu by som chcel dosiahnut rychlejsie zhrubnutie kmena.
Naposledy upravil/-a palged27 v 24 Jún 2014, 16:41, upravené celkom 1 krát.

Napísať odpoveď

Návrat na "Pôda"