Terramol

Užívateľov profilový obrázok
palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Re: Terramol

Príspevok od užívateľa palged27 » 11 Nov 2014, 07:40

;) ...zaujimave,dobre vediet...vdaka aj za ostatnych ;) a pripajam mensie info :

http://www.lb-minerals.cz/cz/produkty/5 ... o/232-mici

http://steliva-a-toalety-pre-macky.heur ... macky-10l/

Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od užívateľa Havrann » 11 Nov 2014, 08:59

len pre zaujimavost pozri tu co stoji zeolit http://www.piesok.sk/xls/cennik_turen.pdf
1tona 227,23 EUR t.j. 10kg stoji 2,27 EUR
Co sa viac oplati kupiť?
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 11 Nov 2014, 09:06

Cau Havrann...mas pravdu,ale nie pre kazdeho sa hodi zeolit.Teramol a podobne spekane ily su kyslejsie a pre niektore stromky mozno lepsie,takze si myslim,ze za pokus by to hadam aj stalo - v mensom mnozstve...ak by toho clovek potreboval viacej,tak to uz by samozrejme penazenka pocitila viacej.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 11 Nov 2014, 10:32

Navyse skor ako sa clovek pusti do cisteho zeolitu mal by skusit, kolko vazi taka 40cm miska plna mokreho zeolitu :D

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 11 Nov 2014, 10:44

jo, ked ta raz seknu krize, budes pridavat viacej liaporu, alebo zacnes robit sohiny :D
Ku macaciemu stelivu: Z vlastnej skusenosti nedoporucujem. Ciez som cital ten clanok na bonsai4me, ale u mna to nefungovalo ako som si predstavoval. Neviem ci som mal zly typ toho steliva, ale bolo to prudko ilovite, tvrde. Myslim ze tie steliva su z vysuseneho, ale nie vypaleneho ilu. Vyborne piju vodu, ale ked sa jej napiju, vzvikne z toho totolne jemnucke blato. ked uschne, je z toho kamen. Skuste si urobit pokus - naliat na to vodu a nechat to uschnut. Potom, ak sa taketo blato urobi v miske v substrate, tak potom zapcha vsetky pory medzi casticami substratu a ten prestane dychat a je po modernom substrate. Viem si predstavit, ze sa to pouzije ako primes co bude drzat vodu, ale maximalne tak 10% zlozky, poriadne rozmiesane napr. v teramole, alebo zeolite... U mna to proste nefungovalo, mal som trvalo premokreny, zablateny substrat. Macaciu podstielku som uplne vylucil zo substratu, a to mame doma 3 macky :)

Havrann

Príspevok od užívateľa Havrann » 11 Nov 2014, 11:28

Ja som raz kupil macaciu podstielku lebo som vedel ze je to vlastne zeolit. Bolo to ale riadne predražené. Bolo to pred 10 rokmi tak teraz už len zeolit z predošleho linku.
Marián Šimkovič

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 11 Nov 2014, 12:27

Určite si treba vybrať, z čoho je podstielka vyrobená. Treba sa vyhnúť tým "hrudkujúcim" z bentonitu...čo nabobtnajú a rozpadnú sa na íl. Autor článku spomína výrobky na báze diatomitu, niektoré vyrábané aj firmou Damolin, tá robí aj terramol. Určite 1 balenie vyskúšam.
BTW kúpili ste už niekto niekde terramol v originálnom balení?
long live your 盆栽
P.G.

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 11 Nov 2014, 12:54

Urcite zalezi na type podstielky, z coho je urobena. Myslim ale ze ak bude z nejakeho kvalitneho substratu, co sa nebude rozpadavat a bude pouzitelna na nase substratove ucely, cenovo sa dostane ovela vyssie, ako ked si kupim zeolit v stavebninach, ako pise vyssie Havran.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 11 Nov 2014, 13:01

Môžem súhlasiť, ak máte poblíž dobrý zdroj. Ja som naposledy zeolit objednával priamo od výrobcu-hrôza:
1. Na stránke nemajú cenník
2. Pri telefonáte tvrdili, že pošta je drahá
3. Pri dodaní 25 l za 20€ som zistil cenu zeolitu 15€!!!
Ale ak by som mal blízko na Záhorie, neváham.
long live your 盆栽
P.G.

Havrann

Príspevok od užívateľa Havrann » 11 Nov 2014, 14:39

Urcite mas cestu do BA aspon raz za rok. Vtedy sa mozes zastavit v stavebninach kde nakupujeme aj my z bonsaj klubu BA
Marián Šimkovič

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 11 Nov 2014, 14:41

Peter G, alebo sa zastav u mna pozriet stromy a mozes kupit u mna. Mam stale Zeolit 2.5-5mm a 4-8 mm, v 25kg baleniach. Sem-tam mam aj Teramoll na predaj. ;)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 11 Nov 2014, 16:19

Dík maros, keď bude cesta sa ozvem.
V BA som bol minulý týždeň, ale bol frmol...
Jedno balenie Steliva Mici som objednal. Zo zvedavosti. S poštovným sa to moc neoplatí, ale v chov. potrebách a supermarketoch som to nikde nenašiel... Ak sa osvedčí, vezmem to aj tak len z "regálu". Dám tam semená na prirodzenú stratifikáciu na balkón. Voda, mráz uvidíme, po zime dám vedieť.
long live your 盆栽
P.G.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 11 Nov 2014, 22:18

long live your 盆栽
P.G.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 12 Nov 2014, 09:09

Pardon, nefunguje to vyhľadávanie takto linknuté, stačí ale naťukať 'MICI' a enter.
long live your 盆栽
P.G.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 14 Nov 2014, 15:28

Nekupujte Stelivo Mici Nové!!! Verím, že toto nepoužívajú už ani západní susedia. Okamžite po zaliatí vodou hrudkovatie "na blato".
Prílohy
IMAG0465.jpg
long live your 盆栽
P.G.

Selafar
Dátum registrácie: 30 Jan 2013, 10:44

Príspevok od užívateľa Selafar » 24 Nov 2014, 11:32

Zdravim.
Kde v BA sa da zohnat daky anorganicky substrat (zeolit, terramol, antuka)? Nepotrebujem toho vela, staci cca 20 litrov. Bol som pozriet Baumax, aj Hornbach, nasiel som len 50 l vrece liaporu a to je pre mna zbytocne vela, nemal by som to ani kde skladovat, ani tolko rastlin nemam. Zatial som kupil 5l vrece akadamy, skusim do nej zasadit dake mensie fikusy, ale na vacsie rastliny mi pride sakra draha (a este som dost pocul o jej nevyhodach).
Popripade nepreda niekto z vlastnych zasob? Terramol mi pride najidealnejsi...
Predajna piesok.sk vyzera celkom fajn, ale nechce sa mi tam trepat kvolli 20 l zeolitu. Ale ak neporadite nic ine, tak sa tam asi vyberiem...

Dakujem :)

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 24 Nov 2014, 14:23

Ak chces zeolit, tak zbehni za Marosom. Ak chces terramol tak napr. aj u mna alebo RastaS sa najde nejake vrece (20L) ;)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 04 Mar 2015, 20:23

Tak interiérovky a subtropické mám presadené všetky v terramole či zeolite.
Ale na presádzaciu sezónu som sa nepripravil dobre. Môj zdroj má aktuálne terramol len frakciu 1-3 mm. Otázne je teda, či presadiť všetko (stromky 15-50 cm veľké) do jemnej frakcie, alebo ešte rok to potiahnúť v zemine. Odporučíte aj jemný terramol?
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 04 Mar 2015, 20:49

Cau Peter...predcasom som presadzal Ficus do terramolu 1-3 mm,lebo v centre,kde som ho kupoval nemali inu frakciu.Priznam sa,ze som tiez pochyboval ci robim dobre,lebo dovtedy som vsetko daval do 3-6 tky.Po skusenostiach so zeolitom viem,ze mensia frakcia schne pomalsie.Predavajuca mi radila,ze v tom nie je rozdiel,ale samozrejme,ze moje pochybnosti sa naplnili a rozdiel v tychto frakciach co sa tyka zalievania naozaj je.Stromceku sa sice dari aj v mensej frakcii,ale je to ficus,ktory prezije takmer vsetko,takze asi nemoze byt povazovany za smerodajny. osobne sa mi viacej pozdava 3-6 tka.Mam aj mensi brestik,ktory sa naopak chystam za nejaky cas presadit do 1-3 jky - kvoli lepsiemu zapracovaniu medzin jemnejsie korienky.Celkovo mam vsak v poslednej dobe pocit,ze na izbovky je lepsi teramol ako zeolit.(nehladiac na frakciu).V lete bol zeolit bezproblemovy,ale teraz ked je teplota v byte premenliva je dost tazke odhadnut spravnu dobu zalievania.Jednoducho povedane - stromcek s teramolom zoberiem do ruky a viem ci polievat,alebo este nie.Pri zeolite je to niekedy problem.Ale napr.takym ligustrom sa zeolit paci bez ohladu na teplotu v byte,takze urcite by v pohode zvladali aj jemnejsiu frakciu teramolu.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 04 Mar 2015, 21:45

Ahoj, tak aj z CZ mám odpoveď, že ten drobný čistý max. na shohiny. Ono by to bolo treba minimálne preosiať a zisk väčšej frakcie nič moc.
Tak hľadám 3-6 na plné obrátky. #:-s
long live your 盆栽
P.G.

Napísať odpoveď

Návrat na "Pôda"