Akadama

Užívateľov profilový obrázok
petra
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 10:47

Akadama

Príspevok od užívateľa petra » 30 Júl 2010, 10:52

Pestujete izbovky v akadame? Da sa zohnat aj inde ako v b-centrach?

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Re: Akadama

Príspevok od užívateľa RastoS » 30 Júl 2010, 14:08

ahoj petra,

dá sa objednať cez internet. ja momentálne mám v akadame carmonu macrophylla a niekoľko malých odrezkov Serrissy smradĺavej. čítal som niekde že pokiaľ sú bonsaj zasadené v akadame nedajú sa prepolievať. carmone sa naozaj darí výborne a viacmenej aj tie odrezky prosperuju. na čo si treba dať pozor je aby si dobre umyla korene od zeminy pred sadením do akadamy inak by kúsky zeme ktoré sa tam dostanú mohli začať plesnieť prípadne hniť. aj listy a bordel napadaný na vrchu akadamy rýchlo začína plesnivieť a treba ho odstranovať. dobrou náhradou akadamy je podľa bonsaj centra nitra náš zeolit ktorý je podstatne lacnejší. zeolit som zatiaľ však použil len na okrasu na povrch.
keď som bol tento rok na výstave bonsajov Ing. Tomka u červeného raka v Bratislave tak to vyzeralo že používa zmes akadamy a zeolitu ale netvrdim to na isto, len to tak vyzeralo. tiež to mohol byť drvený mramor a mohol to byť takisto len kryt na povrch a pod tym mohla byť pôda.

R

petra

Príspevok od užívateľa petra » 30 Júl 2010, 22:28

Dakujem! P

poloo
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:59

Príspevok od užívateľa poloo » 31 Júl 2010, 17:19

Ja som spokojny zatial aj zo subsratom pre bonsaje. Len jedna chybycka tam je. Podla mna je dost drahy. A preava sa iba v 2 l baleni co cenu este predrazuje. Inak niekde som videl aj 7l balenie tejto zeminy za super cenu len teraz neviem kde? Nevideli ste to niekde aj vy?

petra

Príspevok od užívateľa petra » 31 Júl 2010, 22:35

Poloo, myslel si tento v Nitre?
http://www.e-bonsai.eu/e-bonsai/substraty/
P

poloo
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:59

Príspevok od užívateľa poloo » 31 Júl 2010, 22:42

Nie tento to nebol, bolo to na inej stranke. Ale vdaka za tip ani som netusil ze ho maju v ponuke. DIKY moc. Asi zoberiem aj ten.

poloo

mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od užívateľa mikus » 01 Aug 2010, 14:17

Ja som zatiaľ tradicionalista,verím vo všetko prirodzené.Má to samozrejme aj nevýhody,že v substráte sa môžu objaviť aj semiačka niektorých burín,ktoré je potrebné odstraňovať,ale tú námahu obetujem.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 01 Aug 2010, 17:17

"substráty" ako akadama, zeolit a iné sú asi hlavne o uľahčení starostlivosti. samozrejme že každá rastlina prežije aj v inej pôde.

R

boza66
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 23:14

Príspevok od užívateľa boza66 » 13 Aug 2010, 16:09

Ahojte ja pestujem rastliny v obyčajnom záhradnom substráte, do ktorého primiešam jemný štrk asi 1:1. Má to výhodu v tom,že dlhšie udrží vlahu a nemusím mať strach s presušenia. Akadama a Zeolit sa my skôr osvedčili na zakoreňovanie, prípadne preliečenie chorých koreňov. Ale prednosť dávam Zeolitu a to stoho dôvodu, že drží tvar a nedochádza k jeho rozpadu ako pri Akadame. Akadama sa my po mnesiaci začala na dne kvetináča meniť na ílovitú kašu ktorá zadržiavala vodu a dochádzalo k odhnívaniu koreňov.

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 14 Aug 2010, 20:32

mas pravdu, a potom je tu aj rozdiel v cene,
ja este stale pouzivam zeolit , no opat sa vraciam k vyrobe vlastneho substratu pre vsetki bonsaje, ;) ,
a akadamu som neskusal vobec, az na jeden fikus ret. ale ten mi dal kamos s Kosic ,

mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od užívateľa mikus » 14 Aug 2010, 20:42

Nezabudni tú zmes pred použitím dezinfikovať,pretože si do rastlín zanesieš neaký bordel.

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 14 Aug 2010, 20:45

to je pravda, no zatial sa mi to na stastie nestalo

creo
Dátum registrácie: 17 Feb 2013, 08:52

Príspevok od užívateľa creo » 02 Mar 2016, 00:26

Ahojte, patram po informaciach a som rozhodnuty dat bonsaj do akadamy, samozrejme som narazil na problém. ZIADNY ESHOP NA SLOVENSKU, neponúka inú zrnitosť ako ta univerzal 2-6mm, viete mi poradit? Chcem aj hrubšiu aj jemnejšiu, nech sa jej zmesti okolo stromu co najviac. Takze by som bral tak liter univerzalnej a liter jemnej
Vďaka za odpoveď

Odoslané pomocou Tapatalk

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 02 Mar 2016, 07:11

pouzivam zrnitost 5mm na skoro vsetko, iba 1-2 stromy mam v 2mm. Vacsie mi pride zbytocne. Preco si nekupit 2-5mm akadamu a nepresytkujes na 2 frakcie?

Chumo
Dátum registrácie: 28 Jún 2013, 19:58

Príspevok od užívateľa Chumo » 02 Mar 2016, 07:42

A zmysel toho sitkovania a rozdelovania na frakcie?

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 02 Mar 2016, 11:27

Chumo napísal:A zmysel toho sitkovania a rozdelovania na frakcie?
mensia frakcia drzi viac vody a lepsie sa vpracuje medzi korene do velmi malych misiek. Preto sa vyslovene hodi na finalne shohiny a mame velkosti.
5mm a vacsia frakcia by znamenala, ze od kmena k miske by bolo substratu na 2-3 zrnka, co nie je zrovna najvhodnejsie na udrzanie stabilnych podmienok pre korene.
Na druhej strane, ak je moznost, je lepsie davat napr. 5mm, lebo je substrat vzdusnejsi, menej uduseny, co prospieva rozvoju korenov. Takze sa hodi na vacsie stromy, kde si to mozeme dovolit, alebo na stromy vo vyvoji, kde to vyslovene potrebujeme.

Mal som aj vacsiu akadamu, kde boli 10>mm kusky, korenom to sice nevadilo, ale boli dost vytahane - nenuti ich to rozdelovat sa, ale tahat sa dalej.

Najdolezitejsie je mat hlavne rovnaku frakciu, nech to prilis neudusi substrat (mensie zrna vojdu medzi vacsie). Nemam to iba z vlastnej hlavy a pozorovania, zhodnu sa v tom dokonca aj WP vs japonci.

Chumo
Dátum registrácie: 28 Jún 2013, 19:58

Príspevok od užívateľa Chumo » 02 Mar 2016, 14:34

Co sa tyka malych misiek a shohinov, ktomu sa vyjadrit neviem, vacsinu stromov ktore mam, ledva sam prenesiem...:-D A tie co budu mozno velkosti do 30cm su este stale vo velkych prepravkach, kvoli hrubnutiu/zarastaniu ran... Mensia frakcia teoreticky drzi viacej vody, preto pouzivam v mensich miskach 2,5-5 a vo vacsich 4-8...

Ale co sa tyka rozdelovania frakcii kvoli "viac priestoru" medzi zrnami, k tomu asi potrebujem silnejsie dusevne zdravie... :((

Mne to totiz pride, ze ked pomiesam frakciu 2 a 5 tak "medzipriestory" su rovnake ako v cistej frakcii 2 a ked chcem vacsie "medzipriestory" pouzijem vyssiu radu mixu frakcii a nemusim nic sitkovat...

Preto, ked som to niekde cital som sa nad tym ani nepozastavil a cital dalej...alebo potom nerozumiem WP a japonskej logike?

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 02 Mar 2016, 15:31

Všade používam frakciu terramol 2,5-5 a zeolit tak podobne. Akadamu som už vynechal kvôli cene a jej rozpadaniu. Substrát používam priamo zo sáčku, žiadne osievanie a triedenie frakcií. Po zasadení len dobre prelejem prúdom vody aby prach a naj< častice išli preč...

Tú istú frakciu používam aj u shohinkov, nemal som s tým žiadny problém. Aj v najväčších horúčavách stačila zálievka raz denne.

Už som presadil pár drobcov a pár stromov čo potrebovali pootočiť, inú misku...a nechápavo som kukal na tie neskutočné pavučinky koreňov po roku pestovania v týchto substrátoch. Takže u mňa nie je dôvod nič meniť.
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 02 Mar 2016, 15:38

no, je mozne, ze su akurat pletiem frakcie :D

Tiez mam vacsinu veci v terramole (so zeolitom) a pouzivam tu vacsiu frakciu terramolu. Tu malu na shohiny. Mal som ale par vreciek niecoho, co sa podobalo na akadamu (svetlejsia farba) a tam bolo treba sitkovat na 3 rozne velkosti (sutre, klasika, drobne a odpadovy prach).

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 02 Mar 2016, 15:47

Jo tie frakcie... 2,5-5 mm je zeolit. Terramol je vo frakciách 1-3 a 3-6 mm, práve 3-6 som myslel. Tiež ak mám zeolit robím mix a pridával som aj lávu 3-5 mm kým nedošla... Najbližšie ak budem objednávať substráty určite vezmem aj lávu aj pemzu, hlavne keď stoja rovnako ako terramol.
Naposledy upravil/-a peter G v 02 Mar 2016, 15:51, upravené celkom 2 krát.
long live your 盆栽
P.G.

Napísať odpoveď

Návrat na "Pôda"