Presádzanie mladých semenáčov

rostislav
Dátum registrácie: 27 Aug 2015, 20:30

Presádzanie mladých semenáčov

Príspevok od užívateľa rostislav » 27 Aug 2015, 22:07

Ahojte,
s pestovaním bonsajov len začínam a tak som si povedal že si prvé bonsaje vypestujem od základov. Mám 4 mesačné semenáče borovice japonskej v rašelinových zakorenovačoch. Zdá sa mi, že už by potrebovali presadiť. Len neviem do čoho. Viete mi, prosím, poradiť do čoho presadiť tak mladý semenáč?

Užívateľov profilový obrázok
lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: Presádzanie mladých semenáčov

Príspevok od užívateľa lacike » 28 Aug 2015, 10:42

Podla mna by si nemal presadzat, ale skor dat do trocha vacsieho kvetinaca bez narusenia korenoveho balu. Do coho zasadis je v zasade na tebe.

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 28 Aug 2015, 11:27

Ahoj, 4-mesačné semenáče znamená, že boli vysiate práve v pravý čas. Aké si mal % klíčivosti? Nepíšeš aká japonská borovica, ale v tomto prípade je to jedno. Semenáče sa presádzajú (pikírujú) len čo majú prvý pár pravých lístkov, nie klíčnych a platí to aj pre ihlice. A vo vhodnom ročnom období.
Ako píše Lacike, veľmi presádzať už teraz nie, len prehodiť do väčšieho a priepustného substrátu.
Bonsaj zo semiačka je radosť ale môže to byť dlhá cesta, ale aj nemusí. Za 6-10 rokov sa dá dopestovať pekný malý stromček (shohin) s hrubým kmeňom. Návodov a techník na to je veľa, napr:
https://tomsbonsai.wordpress.com/?s=fro ... mit=Search
http://bonsaitonight.com/2010/04/30/pla ... ine-seeds/
http://bonsaitonight.com/2011/04/22/how ... ne-1-of-2/ ...a celá séria článkov z BonsaiTonight stojí za to.

Ešte k tým rašelinovým tabletám - nabudúce skús na klíčenie aj niečo iné, napr. perlit, zeolit či terramol. Potom odpadá problém ako nevhodný substrát dostať z koreňov, nie všetko čo je dobré na papriku je dobré aj pre dreviny ;;) . Tým som chcel napísať, že mám tiež tohoročné semenáče, boli vysiate priamo do terramolu a problém s 1. presádzaním citlivých drobcov odpadol.
Prílohy
IMAG0571.jpg
long live your 盆栽
P.G.

rostislav
Dátum registrácie: 27 Aug 2015, 20:30

Príspevok od užívateľa rostislav » 28 Aug 2015, 13:46

No nevyjadril som sa asi celkom presne s tym slovom "presadit" :). Samozrejme, že tú rašelinovú tabletu nechcem odstraňovať z korienkov. To mi je jasné, že by som ich zničil. Myslel som to tak, že ten stromček s rašelinovom tabletou dám do misky a že čo nasypať okolo? Takže môžem kľudne použiť ten zeolit, pripadne akadamu?

A čo sa týka úspešnosti klíčivosti tak 40% (2 z 5) po 6 mesa4nej stratifikácii v (nevlhčenom) piesku.

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 28 Aug 2015, 14:06

Tá klíčivosť ak je to P. thunbergii je 2-3 z 5 štandard. Tento druh netreba stratifikovať, stačí namočiť do vody na 24-48 hodín pred výsevom.

K substrátu - áno aj zeolit, s vedomím že má > priepustnosť a rašelina dlhšie drží vodu. To treba potom zohľadniť pri polievaní. Ak nie je tableta celá prerastená koreňmi, dá sa z nej opatrne čosi odstrániť, ostatné sa časom rozloží alebo postupne odstráni. Nezabudnúť ešte v jeseni hnojiť v anorganike.
long live your 盆栽
P.G.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 28 Aug 2015, 14:33

ahoj, si si naozaj istý že si chceš svoj prvý bonsaj vypestovať zo semiačka? je dosť možné že sa toho nedočkáš. vypestovať strom zo semiačka, obzvlášť ihličnan, je pomerne náročné. jediná chyba a je koniec.
ďalšia vec je že dopestovať takto bonsaj trvá celé roky. naproti tomu keď si kúpiš niečo v záhradkárstve môžeš začať hneď tvarovať, o rok presadiť atď. Ak kúpiš dobrú rastlinu tak za 3-5 rokov môžeš mať bonsaj.
zo semiačka tomu daj tak 10 rokov a viac. Ak plánuješ pestovať iba v miske tak sa viacmenej ani nedočkáš ;)

R

Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od užívateľa Havrann » 29 Aug 2015, 11:48

Semenace daj do ooooobrovskej nadoby, pripadne na zahon a tam nech si rastie aj 5 rokov. Pozor ale na korene aby ti neutiekli. Tiez som zacinal so semenacmi a drzi má to dodnes. Drzim palce.
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

Napísať odpoveď

Návrat na "Pôda"