Borovicová kôra

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Borovicová kôra

Príspevok od užívateľa peter G » 25 Okt 2014, 16:50

Prešiel som fórum, články o substrátoch... Už mám na jar nachystaný zeolit aj terramol. Čítal som rôzne zmesy, kt. si zarábate, dobrú rašelinu, pemzu a lávový piesok si viem zohnať. Azalky pôjdu do kanumy.
Spomínala sa ešte drvená borovicová kôra-akú "frakciu" používate a z kde sa to dá zohnať? Asi to nebude tá na aranžovanie záhonov.
Čo prípadne ešte odporučíte do "moderného" substrátu? Alebo najlepšie nemiešané, ako sa vedľa pýta mirec?
long live your 盆栽
P.G.

Chumo
Dátum registrácie: 28 Jún 2013, 19:58

Re: Borovicová kôra

Príspevok od užívateľa Chumo » 27 Okt 2014, 10:47

To je na vyskusani... Kazdemu druhu aj kazdemu podnebiu vyhovuje iny substrat...

Ja to mam vsetko bud v cistom zeolite alebo s pridavkom 10% vlaknitej raseliny(preosiata od prachu)...

Ked je 40 stupnov a nepolejes to dvakrat za den, tak je cisty zeolit smrt pre stromy, vzhladom na to, som volakedy pridaval aj tu raselinu, ta to vysychanie jemne zbrzdovala...

Od vtedy ako fungujem na automatickej zavlahe, ktora mi to poleje kedy si zmyslim, tak ani velmi nevidim zmysel tej raseliny... Ale do mensich misiek ju davam... Mozno, ze to jemne upravuje PH, ale dve rovnake borovice rovnako hnojene aj polievane jedna v cistom druha s raselinou a nejake rozdiely v kondicii som nepostrehol...

Toho roku som robil okolo celeho pozemku nove oplotenie tak stromy, tohto-rocne yamadori som dal v drevenych bednickach do cisteho zeolitu a polozil len na volnu zem, lebo vyrabat stojany nebol cas a nejako neriesil, iba hnojil a polieval ... Teraz na jesen som ich chcel premiestnit a ejhla, ani pohnut... Po rozhrabnuti travy som zistil, ze vsetky hraby prerastli korenmi cez spary bedniciek az do zeme a zo spalkov 30-50cm vysokych ich mam az pod bradu...:-D Zjavne sa im v tom zeolite dari aj bez raseliny... Niektore z tych hrabov som doniesol skoro uplne bez korenov, z totalne kamenistej lokality a myslel som si, ze to ani jeden neprezije... Prezili vsetky.... Na jar planujem presadit par stromov aj do teramolu, na skusku, doteraz mam vsetko v zeolite...

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 27 Okt 2014, 11:16

Ďakujem, takže dobrú vláknitú rašelinu. Tú borovicovú kôru som chcel boroviciam, LACIKE alebo maros to tu tuším chválil. Len neviem akú a z kade.
long live your 盆栽
P.G.

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 27 Okt 2014, 16:31

Ludia maju casto problem zohnat "hrubu" raselinu, alebo bielu ako sa jej tiez hovori. Kora sa moze pouzit ako nahrada, je podla mna jedno aka je to kora. Jej ulohou je rozkladat sa pomaly, ostat v celku par rokov (5r...) a sluzit ako podhubie pre tvorbu priaznivych podnych mikroorganizmov a hub. Velkost kory podla velkosti misky, nadrvit na kusky. Do velkej misky v pohde kusky aj par cm velke. ;)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 27 Okt 2014, 17:16

Ďakujem pekne, takže poskákať po balíku borovej mulčovacej kôry/dobrú rašelinu.
long live your 盆栽
P.G.

Napísať odpoveď

Návrat na "Pôda"