Minerálny substrát lechuza

Timotej33
Dátum registrácie: 18 Jún 2019, 20:27

Minerálny substrát lechuza

Príspevok od užívateľa Timotej33 » 13 Júl 2019, 18:26

Ahojte :) ,
stretli ste sa už s týmto minerálnymi substratom?

https://m.hydroflora.sk/lechuza-pon-lav ... 5-l-p3691/

Popis výrobcu:

Skladá sa z pemzy, zeolitu, vulkanických hornín a obsahuje hnojivá, ktoré dokážu rastlinu zásobovať dostatočným množstvom živín až po dobu 12 mesiacov., Substrát LECHUZA-PON sa nerozkladá a nie je ho teda potrebné dopĺňať ako bežné zeminy

granulky Lechuza PONu pripomínajú štrk, preto minerálny substrát v kvetináči pôsobí príjemnejšie na pohľad;
minerálny substrát je stabilný a pevný;
Lechuza PON obsahuje hnojivo s postupným uvoľňovaním, novovysadené rastlinky tak stačí prihnojiť až po 4-6 mesiacoch;
dobre ukladá dodané živiny, ktoré sa uvoľňujú podľa potrieb jednotlivých rastlín;
dobre viaže vodu, dokáže akumulovať až 40 % objemu vody, zároveň s optimálnym objemom vzduchových pórov, čím podporuje prevzdušňovanie koreňov;
optimálne dávkuje prísun vody ku koreňom;
neobsahuje žiadne hnilobné látky, je "čistejší" - nezvyknú sa na ňom usádzať plesne, huby;
je bez zápachu a choroboplodných zárodkov, nie je to vhodné prostredie pre mušky.

Zloženie mi pripadá dobré, ale tento substrát je obohatený aj o hnojivo 15-9-9. Len tu sa obávam, keď pri presadzaní upravím koreňový bal, tak by mohlo hnojivo obsiahnuté v substráte spáliť korienky. :|

Cena je približne 1€/liter substrátu

Nakoľko nemám dobré podmienky na miešanie substrátu, chcel by som ho použiť s 10-30% rašeliny.
:-?
Ďakujem za každú odpoveď :)

Užívateľov profilový obrázok
lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: Minerálny substrát lechuza

Príspevok od užívateľa lacike » 15 Júl 2019, 20:55

Cau,

vyzera to fajn. Aj moznost roznych velkosti baleni je fajn. Dokonca ani cena nie je extra nevyhodna (ja si kupujem standardne velke balenia pemza+akadama za 25 eur).

Co sa tyka hnojenia, tak podla mna je "nehnojit po presadeni" iba nicim nepodlozeny mytus a koncentracia, co spali korene po presadeni by s velkou sancou spalila aj korene zapestovaneho stromu, len by to na nom nebola fatalna rana. Presadzam kazdy rok na jar a hnojim bez rozdielu vsetky stromy. Umrtnost mam iba pri nepresadenych :D Pridat pomaly rozpustne hnojivo neuskodi, ja som to akurat lenivy robit a skusit, ze kolko je idealne mnozstvo..

Navyse, mas tam pomaly rozpustne hnojivo, to znamena, ze to je tekute hnojivo v zivicovych gulickach s roznou hrubkou steny. Voda postupne zivicu rozpusta a tak hnojivo vyteka. To znamena, ze prve dva tyzdne sa urcite ziadne hnojivo nedostane von (neviem ci je 3 alebo 6 mesacne, ale rozpustnost sa pocita radovo v tyzdnoch).

Cize za mna si nasiel idealny substrat, gratulujem :ymapplause:

Rad0
Dátum registrácie: 26 Apr 2016, 13:33

Príspevok od užívateľa Rad0 » 16 Júl 2019, 13:08

Nevyzera to zle, ale cena sa mi vidi kus vysoka. Teda ja to porovnavam so Zeolitom. Ale zase je to pohodlne, zabalene a tak...

Timotej33
Dátum registrácie: 18 Jún 2019, 20:27

Príspevok od užívateľa Timotej33 » 16 Júl 2019, 17:27

Ďakujem za odpovede, :)
Zatiaľ testujem na interiérových rastlinách, ak sa mi to osvedčí tak na jar presadím aj bonsaje ;)

PS: dostať ho kúpiť v hornbachu

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 17 Júl 2019, 07:05

Rad0 napísal:
16 Júl 2019, 13:08
Nevyzera to zle, ale cena sa mi vidi kus vysoka. Teda ja to porovnavam so Zeolitom. Ale zase je to pohodlne, zabalene a tak...
V porovnani so zeolitom je vsetko drahe :D Ten substrat vsak vzhladom na to, co obsahuje, nie je az tak drahy..

Rad0

Príspevok od užívateľa Rad0 » 17 Júl 2019, 09:21

lacike napísal:
17 Júl 2019, 07:05
V porovnani so zeolitom je vsetko drahe :D Ten substrat vsak vzhladom na to, co obsahuje, nie je az tak drahy..
No to je pravda. Otazka je, ci tam tie ostatne veci nejako vyrazne potrebujes.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 17 Júl 2019, 11:49

Ano, ale to je uplne ina debata, ktora zahrna vela pocitov a pozorovani ;)

Aby som to povedla inymi slovami - ak sa niekto opyta na substrat, ktory si uz predvybral, nemozes v kazdej teme napisat, ze je to zbytocne, lebo aj tak zeolit je naj :D

Rad0

Príspevok od užívateľa Rad0 » 18 Júl 2019, 18:26

lacike napísal:
17 Júl 2019, 11:49
Ano, ale to je uplne ina debata, ktora zahrna vela pocitov a pozorovani ;)

Aby som to povedla inymi slovami - ak sa niekto opyta na substrat, ktory si uz predvybral, nemozes v kazdej teme napisat, ze je to zbytocne, lebo aj tak zeolit je naj :D
A preco nie ;-) ?

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 18 Júl 2019, 20:30

Lebo takym ludom hovorime fanatici, ludia bez empatie, niekedy im nadavame aj do fasistov. Preto :D

Inymi slovami, to ze ti 5 druhov stromov dobre rastie v zeolite neznamena, ze v tom dobre rastie vsetko, ani ze by to v inom nerastlo este lepsie. Hlavne treba vyskusat vsetko, aby si mohol povedat, co z toho bolo podla teba naj ;) A netreba zabudnut, ze jedna zla skusenost neznamena zly substrat..

Rad0

Príspevok od užívateľa Rad0 » 20 Júl 2019, 18:30

lacike napísal:
18 Júl 2019, 20:30
Lebo takym ludom hovorime fanatici, ludia bez empatie, niekedy im nadavame aj do fasistov. Preto :D

Inymi slovami, to ze ti 5 druhov stromov dobre rastie v zeolite neznamena, ze v tom dobre rastie vsetko, ani ze by to v inom nerastlo este lepsie. Hlavne treba vyskusat vsetko, aby si mohol povedat, co z toho bolo podla teba naj ;) A netreba zabudnut, ze jedna zla skusenost neznamena zly substrat..
Suhlasim. Na druhu stranu sa ludia pytaju tych skusenejsich (to je skor o tebe ako o mne), aby sa dozvedeli informacie bez potreby skusit to sami. Ale si ma nakopol, skusim kybel hentoho kupit a nieco cvicne do toho zasadim.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 20 Júl 2019, 21:13

Neviem ci existuje univerzalna odpoved. Prilis vela faktorov to ovplyvnuje. U mna napriklad rastu stromy lepsie, ako som ich dal do zmesky pemzy a akadamy. Ale lepsie rastu aj tie co mam v zmeske zeolit a akadama, dokonca aj v cistom zeolite rastu lepsie. A myslim si, ze to je tym, ze 3x cez den bezi polievanie travnika :D

Chcel som tym povedat, ze vyber substratu ovplyvnuje aj lokalna klima, podmienky a aj moznosti starostlivosti, ci dokonca kvality vody alebo sposob hnojenia.. A toto si myslim, ze nikto nema zmerane a zapisane v tabulkach tak, aby si dosadil do vzorca a dostal jasnu odpoved.

Napísať odpoveď

Návrat na "Pôda"