Zrezana Cinska ruza

ivet mikesova
Reactions:
Dátum registrácie: 07 Sep 2010, 20:48

Zrezana Cinska ruza

Príspevok od používateľa ivet mikesova »

Caute priatelia... neda mi nepodelit sa s vami o moju cinsku ruzu, ktoru som povodne pestovala ako izbovu rastlinu na kmienku. Ked som vsak v 2008 zacala s bonsajistikou, zrezala som vysoky kmen na maly kmienok a nechala prerasit, postupne sa objavili pupene a listky, vetvicky a zacala cesta budovania koruny shohinu. Ta este ani dnes nie je hotova, este potrebuje take dve sezony, aby bol tvar koruny taky ako chcem... ale uz vyzera trochu zapestovane, este popracovat na vrcholovej casti. A tu je skromny vyvoj, chyba vsak foto po zrezani, ktore som z akychsi dovodov neurobila...
Prílohy
Čínska ruža-0708.JPG
v maji 2009 som odstranila vsetky listy a nechala ju znova presit na plnom slnku
v maji 2009 som odstranila vsetky listy a nechala ju znova presit na plnom slnku
v lete 2010... o dalsi rok prvy krat zakvitla
v lete 2010... o dalsi rok prvy krat zakvitla
a teraz vyzera takto
a teraz vyzera takto

Používateľov profilový obrázok
mikus
Reactions:
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Re: Zrezana Cinska ruza

Príspevok od používateľa mikus »

je to pekné,ale pre prudký rast činskej ruže bude dosť problémom ju udržať vo veľkosti shohin,bude to len za cenu drastického zrezávania,čo sa môže prejaviť na jej zdravotnom stave,tiež každoročne vytvára veľké množstvo koreňov,ktoré bude tiež potrebné zrezať,aby bola vytvorená rovnováha,ak sa tak neurobí ľahko sa stane,že korene sa budú tlačiť von z nádoby

Martis Peter
Reactions:
Dátum registrácie: 28 Sep 2010, 21:07

Príspevok od používateľa Martis Peter »

Veľmi pekná, páči sa mi :ymapplause: a miska tiež... ;)

ivet mikesova
Reactions:

Zatial som s nou ziadne problemy nemala. Priebezne v rastovej sezone odstranujem prilis velke listy a podla potreby vyrezavam starsie vetvicky a nahradzam ich mladymi. Neustale je na plnom slnku a ma pravidelnu zalievku a hnojenie. Listky su pevne a male. Mimochodom... miska vysla spod mojich ruk, bola vyrobena prave pre tento stromcek ;;) .

RastoS
Administrátor
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od používateľa RastoS »

naozaj krásna. ja by som sa nebál častého a hlbokého zrezávania. čínska ruža je ako burina, je skoro nezničiteľná. ja mám jednu ktorú odlisťujem až dva krát za rok, tento rok som ju už dva krát stihol a ešte raz ju budem znova odlisťovať a zrezávať. rastie ako šialená, behom mesiaca je hustejšia ako bola pri odlistení. asi ju až príliš dobre živím.

R

Zavael
Reactions:
Dátum registrácie: 18 Apr 2011, 09:51
Bydlisko: Martin, Slovakia, Earth, Solar System, Milky Way galaxy, this Universe

Príspevok od používateľa Zavael »

ivet - z coho si misku robila? klasicka hlina a vypalenie, alebo nejake alternativne materialy ako keraplast? velmi je pekna a rastlinka tiez

ivet mikesova
Reactions:

Dakujem Zavael ;;) , no sklamem ta, ziadna alternativa, poctiva keramicka miska, ale musim dodat, ze vypal a glazovanie som nechala na odbornika, ja som misku iba vymyslela a "uplacala" :p .

iwka151
Reactions:

Príspevok od používateľa iwka151 »

Nádharná ruža, veľmi sa mi páči :ymapplause:

lacike
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lacike »

Ako je to so zavalenim zrezanej casti? Treba to umne zakryt, alebo zavali ranu uplne v pohode?

ivet mikesova
Reactions:

No Lacike, s tym zavalovanim u cinskej ruze je to na dlhsie... snaha je, ale ide to pomaly :-s . Uvidime o par rockov...

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Skoda, mam moznost ziskat jednu z ktorej by sa kvoli konicite oplatilo spravit 2, mozno 3 :-)
Ale tak som skromny, zakryjem to olistenim ;-)

ivet mikesova
Reactions:

Tak chlapci, budeme kvitnut ;;) ... na cerveno
Prílohy
Čínska ruža-082011 (1).JPG

evkag
Reactions:
Dátum registrácie: 15 Máj 2012, 10:55

Príspevok od používateľa evkag »

Dobrý deň!
Volám a Eva a som prvý krát na tomto fóre, práve som sa zaregistrovala. Chcela by som
Vás poprosiť o radu. Asi pred rokom a pol som dostala do daru čínsku ružu. Nemám vôbec
žiadne - ani laické - skúsenosti s pestovaním čohokoľvek. :-) Tá ruža mi narástla do dĺžky
asi 80 cm, má obrovské listy, ale je veľmi tenučká - taká anorektická, nie je schopná sa
sama držať a rásť do výšky, má pri sebe zastrčenú záhradku, ktorá ju drží, aby sa nezlomila.
Prosím Vás o radu, čo mám robiť, aby mi zhrubla, aby nepotrebovala pomoc a vôbec, ako sa
o ňu starať, aby mi zakvitla. Vraj má byť ostro červená.
Ďakujem vopred za rady.
S pozdravom
evkag

Jano Peteraj
Reactions:
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 23:06

Príspevok od používateľa Jano Peteraj »

Záleží čo z toho chceš mať? Bonsai alebo izbovú rastlinu? Ja mám dve čínske ruže - jednú ako vysokú izbovú(aj keď ju trošku tvarujem) a potom sa snažím mať z jednej bonsai. Teraz rada: buď znížiť ťažisko, teda zrezať. Čínska r. krásne vyháňa nové lístky a konáre. Nebude vadiť aj keď neostane ani jeden lístok, teda len drevená palička, len treba naďalej opatrne zalievať. Na tej mojej veľkej som chcel docieliť zhrubnutie kmeňa pravidelným strihom nových výhonkov a rezom listov, ale za 10r. mi zhrubla v priemere cca. o 1cm. Som zvedavý čo poradia ostatný.

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Ak chcete dosiahnut zhrubnutie a kvitnutie, tak treba zabudnut na strihanie ;)
Cinska ruza je skor burina ako problemova rastlina. Hlavne treba slnko a hnojit, kludne aj raz tyzdenne.

mikus
Reactions:
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od používateľa mikus »

Čínska ruža dobre vyháňa zo starého dreva,teda zrezanie nerobí problém,polievanie,ak má málo vody vädnú listy,hrubnutie kmeňa sa riadi veľkosťou nádoby v ktorej je zasadená,ak má málo výhonkov,tak má veľké listy,potrebuje dostatočnú listovú hmotu

ivet mikesova
Reactions:

Ahoj Evka, pestovat cinsku ruzu ako bonsaj je prakticky rovnake ako u ostatnych stromov. Tato moja bola dlho ( cca 10-12 rokov ) pestovana ako izbova rastlina... klasicka koruna na kmienku, vysoka bola asi 1 meter. Takze Evka moja rada... jednoducho ju nechaj niekolko rokov volne rast a udrzuj ju pri zivote, dobre polievaj a hnoj. O par rokov sa k nej mozeme vratit a pracovat s nou dalej ;) .

RastoS
Administrátor
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od používateľa RastoS »

noooo, ja osobne by som ju strihol :)
ak je taká že sa sama neudrží tak by som ju poriadne skrátil. nové výhonky začnú postupne ťahať energiu a bude hrubnúť aj kmeň ale pri čínskej ruži ako už bolo povedané to je na dekády.

R

pozri sa na túto: http://www.bonsajforum.sk/viewtopic.php?f=50&t=94
nejaký dobrá nám ju vo vchode zlomil asi 25cm nad zemou. chceli ju vyhodiť tak som si ju zobral a do mesiaca už rašila takže nemusíš sa vôbec báť ju skrátiť.

rasto
Reactions:
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa rasto »

krasny stromcek :)
mam podobne skusenosti ako pisete, cinska ruza hrubne velmi pomaly a aj to iba vtedy, ked sa necha nekontrolovane divoko rast. Vtedy ma velke lopuchy a neda sa na nu pozerat...ak sa zastipuje, da sa rozkonarit, aj zmensit listocky, ale vobec nehrubne. Zavaluje rany, ale je to na dlho...
Obdivujem tento stromcek a vsetky ostatne druhy, ktore vyhodia pucik na konariku dlhom 5 cm..Ja ak chcem kvety na mojej, musim nechat aspon 20-30 cm svihaky.

ivet mikesova
Reactions:

... tak opat maly posun ;;)
Prílohy
DSC06201.JPG

Napísať odpoveď

Návrat na "Čínska ruža - ibištek"