Zakladne informacie o pestovani bonsajov

Užívateľov profilový obrázok
mathew
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:30
Kontaktovať užívateľa:

Zakladne informacie o pestovani bonsajov

Príspevok od užívateľa mathew » 05 Sep 2010, 00:43

ked si otvorite forum Fikus tak tam najdete novu vec. dolozil som tam zakladne info o pestovani fikusu. Ked bude niekto novy (nie len novy) chciet nejaku rychlu informaciu o pestovani, mozno si to precita a nebude musiet pisat novy prispevok. Ak si myslite ze je to dobry napad tak to mozeme spolocnymi silami zozbierat pre kazdu rastlinu. Co vy na to?

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Re: Zakladne informacie o pestovani bonsajov

Príspevok od užívateľa sesino » 05 Sep 2010, 19:10

mathew, ja som za, :)

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 05 Sep 2010, 23:20

super napad mathew ;)

R

mathew
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mathew » 06 Sep 2010, 07:20

mozeme v kazdej teme vytvorit forum "zakladne informacie" kde popiseme svoje skusenosti a z tych potom vybereme. Ten fikus som tam hodil hlavne na ukazku takze kedykolvek to mozeme zmenit. Vsimol som si ze Juraj tam dohodil jeho skusenosti. Verim ze casom to vymakame. :idea:

mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od užívateľa mikus » 06 Sep 2010, 09:10

Len aby to potom neboli len informácie,ktoré nájdeme v každej literatúre.

ZuzanaS
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 21:27

Príspevok od užívateľa ZuzanaS » 06 Sep 2010, 10:11

Ja osobne som za Mathew. :)

mathew
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mathew » 06 Sep 2010, 11:08

je vela ludi ktory dostanu bonsaj ako darcek. myslim ze kvoli jednemu bonsaju sa im neoplati kupovat kniha ked im ten bonsaj s velkou pravdepodobnostou uhynie pocas aklimatizacie. takze prve informacie budu pravdepodobne hladat na internete. A urcite to pomoze aj mne. Napriklad dodnes som si myslel ze fikusy su vlhkomilne ale ako napisal Juraj nie je to tak. Aj ked moje fikusy vyzeraju spokojne tak asi zmenim sposob zalievania. A to ci tam budu tie iste alebo podobne informacie ako v literature je myslim jedno. Aspon sa uistime ze ti ludia co pisu tie knihy su naozaj odbornici ;)

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 06 Sep 2010, 12:52

ahoj mikus, ja mam skôr takú skúsenosť že v literatúre ti nepovedia presne ako sa starať o rastlinu. také návody ako potrebuje veľa svetla a mierne vlhký substrát sú totálne nanič.
serrisa potrebuje veľa svetla ale to že neznáša priame slnečné lúče sa na veľa miestach nedozvieš, že fikus má rád vodu sa dočítaš ale to čo spomínal Juraj je novinka aj pre mňa. to sú tie rozdiely ktoré by sme mali pozliepať. detaily ktoré spravia veľa.

R

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 06 Sep 2010, 17:05

ja si myslim, ze ten zaklad- kostra , by sa mohla urobit podla literatury, ale my by sme, to podoplnali svojimi radamy , pri vlastnom pestovani , tej ktorej rastliny-bonsaja,
neviem , ci ste si vsimli, no ja malo pouzivam nazov bonsaj :D , pretoze hovorim, ze pestujem stromky, z ktorych ras budu bonsaje ;) , ale myslim , ze pomenovanie nie je az take dolezite

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 06 Sep 2010, 19:00

Súhlasím.

mathew
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mathew » 06 Sep 2010, 19:55

Ja mam iba jednu knihu ktora je pisana autorom zo stradnej europy. ostatne knihy su vacsinou z anglicka kde je klima ina. tym padom aj poziadavky rastliny su ine. a my chceme poskytnut informacie nasim cechoslovakom. anglicky hovoriaci maju milion svojich stranok.

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 06 Sep 2010, 20:40

No zatiaľ sa nenašiel žiadny slovák,ktorý by neakú literatúru vydal,všetko súto len preklady prípadne neaká česká literatúra.

Juraj Szabo
Dátum registrácie: 03 Sep 2010, 21:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 06 Sep 2010, 21:25

Samozrejme že si musi každy odskušať čo je a čo nie je dobre pre jeho stromčeky. To čo plati pre mna nemusi platit pre iného .Pozor na slepe nasledovanie .U nas otvara centrum ráno manželka a hned ked je niečo suche tak to poleje .Ja pridem z prace okolo druhej, tretiej a kontrolujem zas každy stromček .V letnych horučavach sme polievali aj dvakrat ba až try krat denne , hlavne malych prckov.Pokial niekto nevie zabezpečiť neustály dozor nad stromčekmy hlavne v lete , tak nenechá určite rano polomokry sustrát .Namočim stromček aspon na čas do vody nech sa poriadne napije a dam do tiena.Všetko je o odkušani , japonec vám povie že prvé try roky sa človek len uči správne polievať stromčeky.

mathew
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mathew » 06 Sep 2010, 21:29

len tak mimochodom, mam znameho ktoremu sa podarilo vydat zbierku basni. mala brozurka trochu mensia ako zosit formatu A5. Nespravil dieru do sveta ale je spokojny. Neviem kolko kusov dal tlacit ale vela ich daroval svojim znamym. Mozno jedneho krasneho dna dame tie nase informacie a hlavy dohromady a dokazeme vydat malu brozurku aj my. V minulosti som robil katalog produktov pre jednu firmu. Mam skusenosti s grafikou. Zaujimam sa o fotenie. :lol:

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 06 Sep 2010, 22:53

Len aby to nakoniec nebola humoristická knižka.

poloo
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:59

Príspevok od užívateľa poloo » 06 Sep 2010, 22:59

To by asi nevrhlo dobre svetlo na nase bonsai skusenosti. Ale mozno niekdy za XY rokov by sme sa na tom dobre zasmiali. :lol:

BUBI
Dátum registrácie: 07 Jún 2013, 13:18

Príspevok od užívateľa BUBI » 04 Aug 2013, 07:50

Dovolím si oživiť toto už skoro tri roky spiace vlákno. Ja si myslím, že každý kto chce pestovať bonsaje, by mal najprv prečítať čosi o pestovaní rastlín všeobecne. Hlavne o izbových rastlinách. A vyskúšať to aj prakticky. Tie skúsenosti potom ľahko uplatní pri bonsajoch. Pribudne mu už iba tvarovanie. Ak by ľudia postupovali takto, tak by sa tu nemuseli objavovať triviálne otázky o základoch pestovania. A keď niekto dostane bonsaj ako dar, nemajúc žiadne pestovateľské skúsenosti, tak to aj tak väčšinou skončí fiaskom.
PS: Dúfam, že si to tu prečítajú aj dáki nádejní začiatočníci.
Jano.

mathew
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mathew » 11 Sep 2013, 21:28

BUBI, pravdu mas. Len clovek je tvor pohodlny a netrpezlivy. Cize vsetci chcu mat bonsaj, ale nechcu ho pochopit lebo to vyzaduje energiu a cas. Ale na druhu stranu to ma pre nas prinos lebo z casu na cas pride tema kde rozmyslame nad povodom problemu a prichadzame na nove myslienky. A hlavne diskutujeme :-) a to je to co zivi toto forum :YMAPPLAUSE:

Napísať odpoveď

Návrat na "Nápady na vylepšenie, sťažnosti a pochvaly"