tipy na kúpu

Užívateľov profilový obrázok
RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Re: tipy na kúpu

Príspevok od užívateľa RastoS » 15 Nov 2012, 21:17

dobrý klát :)

tibor122
Dátum registrácie: 27 Apr 2012, 14:05

Príspevok od užívateľa tibor122 » 25 Jún 2013, 14:30

Prosim vas, poradte kde kupit v Bratislave akadamu za dobru cenu, zrnitost 2-3mm, vraj existuje nejaka tvrdsia verzia - v Nitre ju predavaju ako Akadama Hard (14 litrov/ 16eur). Do nitry bohuzial nemam cesty a pred kupou by som to chcel vidiet... teda tu zrnitost. Potreboval by som tak 14- 15 litrov. Nehladam nic ine iba toto presne co som napisal. dakujem.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 25 Jún 2013, 17:02

Cau,

v Bratislave je iba bonsai centrum v Petrzalke, kde maju klasicku a potom v Hornbachu, kde maju tu istu, z Libcian.

Vidim to jedine tak, ze si objednas bud z nitry alebo z kosic. Kebyze si to povedal minuly tyzden, tak ti ju mohol doniest RastoS. Boli sme cez vikend v Kosiciach..
Este budes mat dalsiu sancu, ak sa dohodneme na klube a v juli pride do BA Pavel Slovak, tka by sme sa s nim mohli dohodnut, nech zoberie zopar sackov, kedze on tiez do ineho nesadi.

PS: 2-3mm je prilis mala zrnitost, si si isty? Co mas nejake zapestovane shohiny a mame? Na vsetko ostatne sa dava 5-7

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 03 Apr 2015, 21:23

Prunus incisa koijo-no-mai za 5 evri z vypredaju Hornbachu, 1. strana vlakna. Moja skusenost- nezhrubla skoro vobec, velmi tazko znasala drasticke zrezanie koruny. Prvy rok som iba presadil do lepsieho substratu, hruby rez koruny bol az po roku. Ked kvitne, je krasna. Kvety dozreju ma male cierne ceresne, priemeru tak 3-4 mm. Listy sa na jesen pekne farbia do cervena. Ide bez problemov vzdusne zakorenovat, ale za 5 evri sa to fakt neoplati.
Prílohy
100_2328sss.jpg
100_2326sss.jpg

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 03 Apr 2015, 23:43

Ahoj, takto podobne je to aj s 1 mojou sakurou (Prunus serrulata). Keď nič iné, tak bude kvitnúci drobec. Aj z tej Tvojej by sa dal... Druhá čo mám je plnokvetý vrúbľovanec a tá rastie lepšie ale aj konáre má hneď hrubé snáď ako ginkgo.
long live your 盆栽
P.G.

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 04 Apr 2015, 07:16

Ahoj Peter, presne tak ako píšeš, žiadne veľké ambície, iba malý kvitnúci drobec. Po odkvete zrežem a skúsim trošku budovať zavetvenie. Uvidíme čo to dovolí.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 07 Apr 2015, 14:08

Tak po tých chladných nociach mi dnes vykvitla sakura. Čakal som aspoň trochu ružovej, musím si počkať na tú plnokvetú.
Prílohy
sakura%202015%201%2002_20150407140446212.jpg
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 07 Apr 2015, 15:28

Farba zavisi cisto od variety, tak sa asi ani nedockas :-)
Mne sa tiez pacia ruzove, resp. magentove este viac. Plnokvete som videl iba ruzove, ale nepacia sa mi az tak velmi, vzdy si predstavim sedmokrasky :D

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 07 Apr 2015, 17:34

Viem, hľadám, pozháňam v budúcnosti.
http://www.japan-guide.com/e/e2011_species.html
Prílohy
136d4841357ad8e80a71a708e26eca74.jpg
Toto by mali byť tie plnokveté, ale tento rok mi nezakvitnú
136d4841357ad8e80a71a708e26eca74.jpg (18.48 KiB) 1347 zobrazení
blurring_sakura_pink_flowers-1600x900.jpg
ružové
pink-sakura-flowers-keattikorn-samarnggoon.jpg
A tieto nemajú chybu
long live your 盆栽
P.G.

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 07 Apr 2015, 19:13

Peto, pekny prehlad na stranke, co si pripol. Problem je trosku s tymi japonkymi odrodami, to sa Ti bude v beznych obchodch tazko hladat. Ta prva vyzera ako mandla trojlalocna, prunus triloba. Mam jednu celkom dlho, robi mi velku radost. Inak je to uplne bezny sortiment v zahradnictvach, akurat to vacsinou stepia na vyssie pniky, takze je problematicke zoznat mladu, resp. nizku rastlinku.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 07 Apr 2015, 19:43

Ešte ma láka P. mume (jap.), ale tá je ževraj problémová.
Rasťo inak tú tvoju incisu som niekde videl štepenú/očkovanú? na trnku (P. spinosa).
long live your 盆栽
P.G.

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 08 Apr 2015, 10:01

Ano, tiež som to niekde registroval (incisu na trnku), prišlo mi to ako dobrý nápad, ale nie som taký dobrý záhradník, aby som vedel zrealizovať :)
Tie japonské mume sú môj tajný sen, ale bojím sa toho. Všade píšu že sú dosť náročné udržať v dobrej kondícii. Hlavne staršie rastlinky, potrebujú udržiavať nejakú kompaktnú zelenú hmotu, lebo keď je aj bohatá násada kvetov, keď opadnú a nie sú dostatočne blízko kmeňa listové puky, rastlina sa rýchlo vysúka...Nejde to vraj iba tak spätne zrezať do starého dreva, alebo konár zrezať, lebo bez listových pukov zaschne, neobraší. Bonsajové fóra sú plné postupne chradnúcich mume...Čo som videl na nete, aj japonci riešia tento problém na starých stromoch kompletným naštepením nových konárikov. Toto sa nás ale asi netýka :)
Aby som sa vrátil k téme tip na kúpu, prikladám jednoduchú ozdobnú prunusku - prunus cistena - prázdny jemný kvietok. Rastlinka celkom pekná aj po odkvete, lebo má celoročne purpurové listy. Jednoduchý materiál predávajú bežne, ja som kúpil túto v roku 2013 za 3 €, no nekup to :) Kvitla hneď prvý rok, už takáto mladá. Bola chvíľu v lepšom substráte, aby sa zahustili korene, momentálne je voľne v záhrade, nech naberá na sile.
Prílohy
100_9456s.jpg
100_9458s.jpg

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 14 Apr 2015, 15:14

Ahoj Rasťo, tak to vyzerá, že máme identickú rastlinu. Pozri, čo predávajú ako japonskú sakuru:http://www.e-bonsai.cz/Bonsaje/Venkovni ... ram=sakura
...Čo na tom, že anglický EQ je Fuji Cherry...
a:
http://www.e-bonsai.cz/Bonsaje/Venkovni ... ram=sakura...ang. Chinese Bush Cherry...
Nerozumiem tomu, také renomované BC. Všimol som si to len teraz, prišiel mi od nich newsletter.

A ešte tu je dobrý čerešničkový prehľad:
http://www.absolutebonsai.com/cherry_bonsai
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 14 Apr 2015, 19:12

Z toho si nic nerob. Ked sa brest da predavat ako zelkova a 5 rocny fikus, ako 20 rocny.. :-D

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 14 Apr 2015, 20:03

jj, len som v tom chcel mať jasno. Hľadaním napr. :
- vo Wikipedii, tá si protirečí. Sakura hľadanie napíše, že jap. čerešne, hlavne však P. serrulata a pod druhmi je 20 ďalších. Keď vo Wiki hľadám podrobnejšie, tak úplne zblbne...
- Google po SK sakura strom cena...vyhľadá len P. serrulata.
Naozaj nič proti spomínanému BC, sú to profíci, majú vzorný prístup, bohatý výber...
Len som chcel mať jasno, čo zahŕňa pojem Sakura a či by nebolo lepšie tovar označiť ako japonská cerešňa.
Super, na k. deň jeden problém... Rozluskne to niekto? Ja viem, že slnko zajtra výjde aj bez toho.
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 15 Apr 2015, 07:16

Anglicka wikipedia ma v tom jasno v clanku o cherry blossom:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cherry_blossom

Chery blossom oznacuje kvitnuce stromy z rodu prunus, z nich najznamejsie su sakura (p. serrulata), fuji cherry (p. incisa) atd.

Ale ked sa clovek pozrie do ineho clanku (flowering cherries), tak uz je sakura skor hromadne oznacenie prunusov. Aj ked som sa bavil s japoncami, tak vsetky kvitnuce prunusy volali sakura a na sakurovych cestach mali nasadene barsco.

Kludne to moze byt tak, ze botanicky je to serrulata a hovorovo je to vseobecne. Aj my takychto rozdielov mame dost :-)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 15 Apr 2015, 08:35

Lacike, skús si na tej pripnutej stránke otvoriť ponuku Varieties and blooming.
Navyše citujem zo stránky:
A cherry blossom is the flower of any of several trees of genus Prunus, particularly the Japanese Cherry, Prunus serrulata, which is called sakura after the Japanese (桜 or 櫻; さくら).
Hra so slovami- which patrí genusu Prunus, alebo Prunus serrulata? Podľa celkového významu obsahu stránky asi tomu prvému.
Pohladám niečo v botanických zdrojoch.
long live your 盆栽
P.G.

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 15 Apr 2015, 08:58

Čaute, no ja tak do hĺbky taxonómie nejdem, ani ma to nezaujíma :) Myslím že to je tak, ako píšete vyššie, že hocičo kvitnúce rodu prunus volajú sakura, alebo cherry tree. Keď aj presne nájdeš botanické latinské pomenovanie odrody, ktorú hľadáš, myslím si že vačšina obchodníkov v tom také jasne nemá. Tým pádom, kým to nevidíš kvitnúť, stále kupuješ tak trochu mačku vo vreci.

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 15 Apr 2015, 09:34

Peto, tie linky na Libcany, co si pripinal som registroval. Ta prva je podla mna incisa ako vysita. Ta druha, biely plny kvet je fakt nadherna, tu by som bral :) Ked som si lepsie pozrel stranku, ma tam drobnym aj latinske nazvy. Prva je incisa Prunus "KIJOU NO MAI", druhá biela plnokvetá je Prunus glandulosa Alba Plena

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 15 Apr 2015, 11:18

Áno Rasťo, aj ja som si všimol lat. názvy dodatočne.
Práve som prelistoval Encyklopedii listnatých stromů a keřů, čo je solidná 750 stranová biblia... Rodu Prunus je tam venovaných asi 10 listov. Tak len stručne, kniha je v češtine, budem pre presnosť udávať české názvoslovie:
-rod Prunus zahŕňa druhy ako trnky, švestky, slivy, meruňky, mandlone, broskvone, třešne, višne, sakury, myrabalány, střemchy, mahalebky. Čo mnohí vieme. Ale čo ma zaujímalo:
- P. incisa česky slivoň vyříznutá
- P. japonica česky třešeň japonská
- P. serrulata česky sakura ozdobná alebo třešeň pilovitá - sakura a jej veľké množstvo uvedených kultivarov. Podľa tejto knižky sú teda sakury kultivary P. serrulata.
Ako písal lacike, slovo sakura je derivát z japonštiny a široká verejnosť (a japonci) ním zrejme označujú kvitnúce ozdobné prunusy. Asi. No a podľa tohto to majú asi v BC správne.
Nám tak ostáva len hľadať vedecké názvy. Teda ak nám nejde len o pekný stromček a radosť z kvetov.
long live your 盆栽
P.G.

Napísať odpoveď

Návrat na "Pokec"