yamadori 2016

Užívateľov profilový obrázok
Mimo
Dátum registrácie: 15 Mar 2016, 09:51
Kontaktovať užívateľa:

yamadori 2016

Príspevok od užívateľa Mimo » 26 Apr 2016, 10:11

Ahojte páni,

nechcete sa pochváliť vašími tohtoročnými výkopmi?
Veľmi rád by som videl čo nayamadorili ostrieľaní bonsajisti :)
Zatiaľ som videl len pár kúskov nášho lokálneho bonsajistu ktorého nebudem menovať a spadli mi sánky. ^:)^

Chumo
Dátum registrácie: 28 Jún 2013, 19:58

Re: yamadori 2016

Príspevok od užívateľa Chumo » 26 Apr 2016, 11:05

Neviem ako ostatni, ale ja yamadori fotim a ukazujem az ked som si isty, ze to prezili...

Ze som si isty, ze to prezili viem az po 2 sezonach silneho prosperovania...

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 26 Apr 2016, 11:11

Takže keď ti vykopany stromček cely opuka a tlači von listy to ešte nieje záruka že výkop prežil?
Keď sa nebavíme o tom, že po pár mesiacoch prípadne odišiel z dôsledku zanedbanej starostlivosti...
Prosím pouč ma.

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 26 Apr 2016, 11:25

Ahoj Mimo, nie, nie je. Prvé pučanie má na svedomí energia zo zásob... Ak pokračuje v sezóne v raste, znamená že aj koreňová sústava rastie. Po prvej prežitej zime sa dá povedať, že strom je na dobrej ceste.
long live your 盆栽
P.G.

Chumo

Príspevok od užívateľa Chumo » 26 Apr 2016, 11:26

Presne tak...

Obzvlast vybrane narocnejsie druhy duby, buky, borovice...

Tie sa Tvaria aj 2 sezony, ze vsak "dako rastiem" a po tom po zime sa nepreberu...

Preto Ta obcas niekto(vratane mna) sprdne pre to co robis a ze sa ponahlas...

Odrez si hocijaku haluzku na jar, daj ju do vody, vyrasi, rozkvitne a este par mesiacov aj zije... Potom uschne...

Rovnako je to aj s yamadori...

Pred dvoma rokmi som kopol slusnu brezu, spolu s dalsimi troma... Tesil som sa z nej a daval som jej velku buducnost...

Vsetky vyrasili zacali rast a tato jedna sa na dalsi rok na jar neprebudila..., ked som analyzoval korenovu sustavu, zistil som, ze ziadne nove korene nepustila, prezivala celu sezonu z tych starych...

Preto Ta stale kazdy brzdi... Ides na vsetko prirychlo... Neviem kam sa ponahlas...

Vykopat strom a hned ho "capnut" do hrste zeme na kamen a okamzite to zakvacit na forum to je take Mimovske... Nevadi, ze to nie je prekorenene, nevadi, ze vacsina konarov bude musiet ist prec, nevadi hlavne, aby to bolo na kameni, vyzeralo ako bonsaj oblozene machom... :-D

Hlavnou filozofiou tohto konicka je trpezlivost...

Ta ti bratku chyba...

Ale mozno mam tento pocit len ja a Teba nejaky panacik z netu, co ma odlisny nazor nemusi vobec trapit...

Celkovo Ta uznavam a zavidim Ti to stastie, ze Ti to aj s takymto pristupom vsetko vychadza...

Peace

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 26 Apr 2016, 11:38

No vidíš a toto som sa nikde za ten rok nedočítal aj keď som toho prečítal tony :)
Diki za poučenie.
Možno by som to tak potom nehnal Chumo :D
Toš bavi ma to stale veľmo, a fora ma bavia lebo rád diskutujem - poučenia beriem, občas sa aj poučím, občas niečo beriem s rezervou.
A fakt to vyzerá že mi väčšina vecí vychádza - aj keď nerobím (ok už sa snažím) všetko podľa predpisov, možno stromčeky cítia že ich mám rád a verím im :ymblushing:
OK tak o dva roky dajte tohtoročné výkopy nech sa pokochám.
Aj keď na druhu stranu bolo by dobre vidieť aj to čo neprežilo aby sa to rozobralo a došlo sa k záveru prečo to pravdepodobne ten stromček nedal.
Všetci by sme sa poučili a dali si nabudúce pozor.

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 26 Apr 2016, 11:42

Chumo napísal:Vykopat strom a hned ho "capnut" do hrste zeme na kamen a okamzite to zakvacit na forum to je take Mimovske... Nevadi, ze to nie je prekorenene, nevadi, ze vacsina konarov bude musiet ist prec, nevadi hlavne, aby to bolo na kameni, vyzeralo ako bonsaj oblozene machom... :-D
A musím uznať že toto si pekne napísal :ymblushing:

palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Príspevok od užívateľa palged27 » 26 Apr 2016, 12:01

asi ma do toho nic,ked sa tu tak pekne zabavate,ale neda mi nieco neprilozit :-)

mimo...,vsetko,co Chumo napisal je na fore,alebo aj na inych uz velakrat spominane.Nechcem sprosto napisat,ze staci len citat,ale ono je to naozaj tak :D.Toto forum je ako taka studna,z ktorej sa da krasne cerpat...oooo,to znie tak basnicky :D

V kazdom pripade sa da pochopit "pociatocna nedockavost",lebo kazdy z nas,ktori sme sa jedneho dna nadchli tymto krasnym "konickom"sme robili podobne veci ako Ty,ale kazdopadne je velmi pozitivne,ze beries kritiku ako posun,lebo cielom kritizujuceho nie je zhodit Ta,ale zorientovat...nech sa dari B-)

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 26 Apr 2016, 12:09

Diki aj tebe :)

Beriem všetko, ale ironia je že som toho fakt prečítal tony. Len toto mi nejak ušlo, a čo som kopol minuly rok ako splašený Mimoň a neprežilo, bolo jasne už v lete keď to ani nevypučalo.
Všetko ostatne sa tuto jar tvári šťastne.
Aj moje minulomesačne výkopy - tak dúfam že budu aj o rok :)

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 27 Apr 2016, 09:53

ono sa aj hovori, ze nove vykopy sa nemaju zvverejnovat, prinasa to nestastie :D Proste, sance, ze vykopanec prezije nie su 99% a potom je uz len smutok na fore po rokoch, ked sa niekto opyta, ako sa stromom dari. Dokonca sa neoplati davat ani kupovance, tam je velmi podobny problem, clovek netusi v akom stave su korene, ci prezije presadenie (co podla mna treba, lebo treba vediet, v akom stave je strom a nech je v tom, co vie majitel najlepsie polievat). Mne sa stalo, ze som si kupil krasnu borovicu, capol na forum, co s nou a po presadeni som zistil, ze mala v akadame na kamen tvrdsej uz iba jeden koren velkosti mysacieho chvosta. No jasne, ze to uz na jar nedala..

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 27 Apr 2016, 10:18

Tak to je smutne.
Toho roku som pre istotu kopal koreňove baly väčšie ako samotny stromček a ledva som to dopravil do auta z poslednych sil.
Až doma po premyti koreňov na 2 hraboch čo som doniesol som opatrne strihal najdlhšie.
Na dube som nepremyval ale zasadil do zahrady aj s original hlinou, tiež obrovský bal a pod neho kachlička.
Snažim sa robiť čo je v mojich silach aby som už žiadny stromček nezabil.
1 menši hrab kopany na jeseň sa mi po zime neprebral - malo koreňov - nedopustim aby sa to zopakovalo.
Samozrejme som ho vtedy hned zverejnoval na blogu a vytešoval sa z neho aj ked by pre väčšinu z vas nemal cenu, malo z neho byť niečo netradične. Ale aj napriek tomu neverim že to ma na svedomi zverejnenie - skôr nedostatok trpezlivosti pri kopaní :(
Tento rok som si radšej na každy vykop zobral dovolenku a užil si to :)

Chumo

Príspevok od užívateľa Chumo » 27 Apr 2016, 11:25

Tak teda s hrabmi sa extra vela nezabavam, urcite nevlacim domov velke baly... Nema to zmysel... Vzhladom na lokalitu, kde ich kopem, ktora je od domu asi 5km, odstranujem zem hned pri vykopani a nesiem domov hole korene iba zabalene do igelitoveho vreca, aby neobschli... Doma uz len poskracujem co treba skratit a ide do zeolitu... Pravdupovediac z tych 20tich hrabov co som kopal mi od mojich zaciatkov neprezil len jeden jediny... A to prave ten s tym najvacsim balom, s ktorym som sa najviac stresoval a zapodieval, aby to urcite prezil... Cim je stromcek mensi, tym potrebuje viac korenov, u najvacsich stromov tam jemne korene skoro vobec nie su a tie hraby to vsetky do jedneho prezili... Toho roku som uz kopal iba dva hraby a dve osiky a postupne uz aj s kopanim prestavam, materialu mam dost...

Skor uz asi zacnem niektore vyradovat alebo vymienat, lebo to zacina ist aj z pohladu casu byt neakceptovatelne...

Co sa tyka dubov, tam mam uspesnost ovela mensiu... Prezil mi iba jeden zo 4roch a to prave ten najmensi... A uz som nad nimi zlomil palicu a s kopanim dubov som prestal...

Chcel by som este nejaky bucok, ale na vhodny material neviem najst lokalitu...
Tak som ich zacal pestovat z ceruskacov na zahrade... Ale bohuzial, vobec sa im nedari...
Hrab ktory bol zasadeny v rovnakom case ako buky ma uz priemer aspon 7cm a buky su ako palec...
Nerozumiem tomu...

Borovice su problematicke po 4roch rokoch kopania mozem skonstatovat, ze som na ne uz asi vyzrel a mam slusnu uspesnost, kopem ich prave v tomto obdobi, ale tam uz musim byt archeologom, korene vydoluvam niekedy aj 1 meter dlhe a potom ich skrucam do misky... Prvy rok uspesnost 0% druhy rok uspesnost 10% treti rok 50% a minuly rok 100%... Tohto roku idem kopat borovice v sobotu...:-D Uvidime...

Aby som to uzavrel...

Velke baly nenosim domov pri ziadnom druhu, nosim si zo sebou vodu, korene navlhcim a davam ich iba do igelitovych vriec...
Vsetky lokality mam do 15 minut od vykopania autom...

Neviem si celkom dobre predstavit, ako by som vliekol niektory z mojich najvacsich hrabov domov este aj s balom, ked uz s holymi korenami som myslel, ze dusu vypustim, tipujem to tak na 40 kg a 500m k autu svahovitym terenom... Pomocnikov nemam, inych bonsajistov nepoznam v okoli a nikoho otravovat nechcem... Takze kopem iba to co vladzem odniest sam... Stalo sa mi, ze som uz aj musel prist po naradie druhy krat, lebo som to neuniesol...

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 27 Apr 2016, 11:43

no, k uspesnosti vykopu prispieva do velkej miery aj lokalita. Treba kopat tam, kde sa da zobrat postacujuci kompaktny balk. Napriklad na zahori kopat borovice nedava vyznam, maju korene v piesocnej pode rozlezene do vsetkych stran, to clovek netusi, kolko realne urezal stromu..

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 27 Apr 2016, 11:48

:) ja som sa tiež pri oboch hraboch vracial po náradie, našťastie auto nebolo veľmi ďaleko.
Ale moje neboli také veľké, len tie korene s hlinou :D
Čo sa týka borovíc, doniesol som predvčerom 3 z miesta o ktorom som tu písal že mám jednu donesenú minulý rok a krásne ide.
Tiež mali total plochy koreňovy bal asi 5cm vysoký, lebo rastli na betonovom paneli, stačilo ich obstrihať od okoliteho porastu, žiadne kopanie.
Dal som ich do zeolitu s trochou bonsajoveho substratu (vlastne pod korene a obsypal vlastný kompaktný bal) do plastových debničiek, a ak prežijú, prenesenie do malej plytkej misky by mala byť malina :)

A ešte keď píšeš o duboch - čítal som veľa že je s nimi problém, vraj sa kopú po vyrašení listov na rozdiel od ostatných listnáčov, ale ja som musel 1, moj prvý, kopať ešte pred pučaním lebo by ho zmároval traktor čo vyklčoval okolie ovocných stromov nášho bývaleho sadu. Bol som zvedavý či opuká, a som prekvapený že ide jak blázon.
Naposledy upravil/-a Mimo v 27 Apr 2016, 13:53, upravené celkom 1 krát.

Chumo

Príspevok od užívateľa Chumo » 27 Apr 2016, 11:50

Ma kopla muza...:-D

Borovice kopem v piescito hlinitej opustenej bani... Archeologicka praca musi byt... Zelen z nich neodstranujem ziadnu a mnozstvo vlasocnic mam uz asi v oku... :-D

Ale toho roku sa uvidi, ci som to minule len nemal stastie...:-D Uz su tam vhodne na vykop len zopar borovic, ale su to dost velke stromy, takze az po prichode sa rozhodnem, ci do toho idem, alebo si ich najskor len pozakracujem aby obrasili nizsie a kopat budem za rok za dva...

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 27 Apr 2016, 13:46

Mimo napísal:...A ešte keď píšeš o bukoch - čítal som veľa že je s nimi problém, vraj sa kopú po vyrašení listov na rozdiel od ostatných listnáčov, ale ja som musel 1, moj prvý, kopať ešte pred pučaním lebo by ho zmároval traktor čo vyklčoval okolie ovocných stromov nášho bývaleho sadu. Bol som zvedavý či opuká, a som prekvapený že ide jak blázon.
Si si istý, že o bukoch a nie o duboch?

Borovice mám tiež z háld starých baní.
long live your 盆栽
P.G.

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 27 Apr 2016, 13:52

jasnéééé sorry - opravil som :)

Napísať odpoveď