Zasah do stareho stromu - rez konarov

Ritualist
Dátum registrácie: 28 Sep 2014, 19:18

Zasah do stareho stromu - rez konarov

Príspevok od užívateľa Ritualist » 14 Sep 2015, 12:31

Ahojte,
chcel by som sa opytat na vec ci je mozne aby sused len tak zrezal konare ktore presahuju na jeho pozemok. Kmen ma obvod cez 100cm. Hrozi mu za to nejaka pokuta? Moze si vobec nieco taketo dovolit? Myslite ze to ten strom prezije? Hrozi aj riziko ze sa teraz moze prevratit na nas pozemok ked bude fukat silnejsi vietor?
Dakujem
Naposledy upravil/-a Ritualist v 16 Sep 2015, 20:41, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zasah do stareho stromu - rez konarov

Príspevok od užívateľa lacike » 14 Sep 2015, 13:57

No, ak si ja spravne pamatam, tak ten, na koho pozemku sa vec nachadza ma zabezpecit, aby nepresahovala mimo jeho pozemok a neobtazoval tym okolitych susedov. Tak nejao v skratke si pamatam vyklad zakona.

V praxi to znamena napr., ze
1. ten na koho pozemku je strom je povinny zabezpecit to, aby strom netienil, neohrozoval, alebo nezavadzal. Ten na koho pozemku strom rastie je zodpovedny za skody sposobene neudrziavanim stromu a padom stromu/vetvy skody materialne kompenzovane financne, na zivotoch ako trestny cin usmrtenia z nedbanlivosti a pod. (obdobne plati aj pre strechy, cencule v zime)
2. ten na koho pozemku vznika napr. neprijemny zapach ma povinnost vec vratit do povodneho stavu, ak mu dovod vzniku zapachu nebol odsuhlaseny (napr. sused podpisal povolenie na vystavbu mastale za ucelom chovu)

U nas sa to vzdy riesilo tak, ze kazdy orezaval kriky z vlastnej strany, v horsom pripade hlupy sused prehadzoval orezane veci cez plot na stranu susedovi, kde krik/strom rastol.

Podla mna, keby sused chcel, tak by mohol ziadat na obecnom urade vyrub stromu uplne kompletne z dovodu tienenia, ohrozovania padajucimi konarmi, poskodzovania pristresku vetvami, poskodzovania zakladov korenmi atd. V kazdom pripade je divne skor to, ze to neprisiel ani konzultovat, pretoze to urcite urobit mal.

Neviem, ci mu za to hrozi pokuta. Zakazane je v obyvanych castiach vysekat bez povolenia strom s priemerom (nie obvod) nad 30cm, nie je ale zakazane udrziavat stromy tak, aby neohrozovali a neobmedzovali. Navyse mu orezanie treba dokazat inak ako "cestnym slovom, ja som ho videl" proti "cestne pionierske, ja som nic take nerobil".

Strom nebude mat problem, urcite prezije. Co sa tyka stability, moze to byt zaujimave, ale silne to zaivis od druhu, ako hlboko ma kolovy koren, ake je podlozie, ci piesok alebo il atd. zaujimave to moze byt v zime, aj ked aj zem bude tvrdsia. Ak ho tam ale sused nechce a je tam kde je, tak asi velky vyznam strom ponechat na pozemku nevidim. Tiez by sa ti asi nepacilo, keby mu napr. lesenie 5m presahovalo na tvoj pozemok, ci nie?

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 14 Sep 2015, 14:39

Mam to chapat tak ze on si teda s tou castou stromu ktora presahovala na jeho pozemok mohol spravit co len chce? Nepotrebuje od toho ani nejaky suhlas kompetentneho uradu? Ved to je chore takto znicit strom nie? Nepoviem keby to bol krikovy plot ale strom takto ocvakat?

palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Príspevok od užívateľa palged27 » 14 Sep 2015, 15:27

No veru.O susedskych vztahoch vieme asi vsetci svoje.Napr.nas "sused" riesil problem s nasimi mladsimi stromami,ktore mu zasahovali konarmi na pozemok tak,ze vzdy vylial ku korenom cez plot nejaku zieravinu,ktora poslala strom do vecnych lovist.Dokazy boli viac ako zrejme,lebo take nieco je tazke prehliadnut,ale moji rodicia - tvory nekonfliktne a umiernene to vzdy predychali aj bez nejakych "odvetnych akcii".Niezeby sa u nas nenasla ta zieravinka,ale nebolo toho,kto by nieco take vykonal.Samozrejme,ze zo strany suseda nikdy k nijakemu priznaniu sa nedoslo B-),lebo take "huncutstva" sa robia najlepsie pod ruskom tmy a je na to potrebny vyrazny deficit svedomia B-).Ved staci v nedelu zajst do kostola a vsetko je OK ;)

Este si spominam na pripad,ked si "sused" zaumienil postavit si na pozemku sklenik a just pod nasim 70 rocnym orechom a potom cuduj sa svete chodil kazdorocne na jesen vyplakavat,ze mu tie hnusne orechy pri pade rozbijaju sklenik.Nakoniec po vsetkych uradnych natahovackach a udaniach sme museli pristupit k znacnej redukcii koruny,takze nas orech vyzeral podobne ako tvoj strom Ritualist.Usmevne na tom celom je to,ze nasmu nespokojnemu "susedovi" nikdy nenapadlo prehadzovat naspat na nas pozemok tie hnusne zakodnicke orechy.S listami takuto dilemu neriesil :D a hadzal spät ako besny :))
Tak aj takto vyzera "susedske spolunazivanie"v praxi.Ak sa teda sused rozhodol robit problemy s tvojim stromom,asi si nepomozes - ak sa teda s nim nebude dat rozumne dohodnut.

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 14 Sep 2015, 18:45

Ahojte chlapci. Tož ja mám 46 susedov v našom vchode...väčšinou ale normálnych =)) .
Ale k predošlému. Je skutočne nepekné takto sa správať k stromom. Je to ale o ľuďoch. Žiaľ alebo na šťastie žijeme v právnom štáte, s množstvom viac či menej zmysluplných zákonov, kt. by mali ale platiť pre všetkých. To znamená že sused nakoniec dosiahne výrub alebo orezanie Vášho stromu, ale na 2. strane ten istý zákon chráni aj Vás, aby Vám nikto nazasahoval do súkromia, majetku či bezpečnosti... Je to všetko o ľuďoch a susedských vzťahoch. Dá sa určite aj dohodnúť, ale dokedy? Najlepšie je preto rešpektovať všetky tieto veci skôr ako suseda prejde trpezlivosť alebo zmení názor. Stromy sa dajú sadiť s rozmyslom... Nerobme preto druhým čo nechceme aby robili nám.
Palged27, sused si asi ťažko postavil skleník pod Vaším orechom, to by nebol jeho pozemok.
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 15 Sep 2015, 05:27

Peter,co na mna skusas ? B-) :))
jasne,ze ten sklenik si sused nepostavil priamo pod nasim orechom (asi som zle formuloval slova),ale ak si predstavis stary orech,tak si asi vies predstavit aj velkost koruny a navyse ked je ten orech zasadeny blizko "hranice"pozemkov (cca 2 m)tak je jasne,ze budu konare zasahovat vo velkej miere aj k susedovi no a ten namiesto aby z toho profitoval,len problemy robi :))

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 15 Sep 2015, 08:58

Ahoj, neskúšam. Len znova - stromy treba sadiť s rozmyslom. Nerozumiem ak niekto zasadí veľký strom do rohu pozemku. Strom narastie, 1/2 úrody padne do ulice, 1/4 susedovi... Ale majiteľovi chýba úroda, hlavne že mu nezavadzia a netieni.

Rodičia majú suseda z iného súdka. Prerástli mu tiež ovocné stromy cez plot. Často sa pýta či nevadí, nevadí, je to zo severu. Napriek tomu zazvoní 2x za rok s rebríčkom pod pazuchou a presahujúce konáre si odpíli.

Ešte doplním: rozhodne Ti nechcem protirečiť alebo obhajovať suseda... Pred 70 rokmi boli iné zákony, žili tam iní ľudia alebo generácie. Často ani ploty neboli, len mädza oddeľovala pozemky atď. Dnes je všetko inak. Vlastníkovi pozemku bolo dané právo povedať si:"Toto je moje a tu bude všetko ako ja chcem". My sme museli vyrezať tiež pár starých okrasných stromov čo trčali na ulicu. Subjekt kt. to vadilo bolo Mesto. Žiaľ je to tak. Ale viem, že z ulice nič nebude zasahovať do pozemku mne...
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 15 Sep 2015, 09:56

Peter,len som si Ta doberal ;) Dobre si to napisal :ymapplause: a prichodi mi suseda tvojich rodicov len v tichosti zavidiet.

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 15 Sep 2015, 13:19

Tu nejde o to ci ten strom zavadzia tieni alebo cokolvek ine. Otazka bola ci ma pravo na taky zasah. Ten strom tam nebol zasadeny schvalne aby zavadzal susedovi. Nijak neprekazal, ani neobmedzoval a ani netienil. Jedine co sa stalo je to ze na jesen zhodil listy co zhadzuju aj jeho ovocne stromy na pozemku a nikto s tym nema problem. Samozrejme keby sa chcel dohodnut co s tym stromom dalej urcite by sme sa dohodli. Orezal ho takto vtedy ked nikto nebol doma a to cloveka nasere este viac

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 15 Sep 2015, 15:01

No právnik nie som. Ak to spravil bez predchádzajúceho kontaktu a upozornenia, tak je to prinajmenšom hajzl... a prinajväčšom poškodzovanie cudzej veci a majetku.
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 16 Sep 2015, 10:36

Hej, ved tak ako som pisal. Opytat sa mal, aspon zo slusnosti, mozno by sa naslo ine riesenie. V kazdom pripade, ak by tam ten strom nechcel, skoncilo by to bud rovnako, alebo uplnym vyrubom, cize ak bol pevne rozhodnuty, iba urychlil veci preskocenim formalit.

Treba si uvedomit - moja vec nema co u suseda robit, ak je moja. Ak nie je moja (lebo ju sadil sused napr.), tak sa uz vobec nemam preco rozculovat. Netreba hladat konflikt, kde je jasne urcene ako maju veci vyzerat.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 16 Sep 2015, 13:31

Ak by sa Vám predsa začal nakláňať na tú ťažšiu stranu, dá sa to podoprieť niečím v tvare Y.

Ešte ma napadlo-čo takto pretvarovať ho rezom tak, aby sa tak od polky či tretiny výšky nakláňal do dvora? Bol by doma celý strom.
long live your 盆栽
P.G.

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 16 Sep 2015, 13:39

Dakujem vsetkym za reakcie. Uz len z toho dovodu ako sa zachoval zrejme podame podnet na mestsku cast. Minimalne ide o princip...
Nejak ho zostrihat asi budeme musiet aby to nevyzeralo takto. Je to dobry napad alebo po takomto radikalnom reze ho mame dlhsiu dobu nechat tak?

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 16 Sep 2015, 13:52

Nevidím na tie listy...čo je to za strom, okrasný či ovocný?
Záleží aj na tom, koľko ešte pôjde dole. Veľké rany sa lepšie hoja po reze v predjarí.

PS: Môžeš to skúsiť s tým podnetom, možno dostane aspoň poriadkovú pokutu. Ale je to slovo proti slovu (či Vás upozorňoval). Daj potom vedieť.
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 16 Sep 2015, 15:16

Ritualist napísal:Uz len z toho dovodu ako sa zachoval zrejme podame podnet na mestsku cast. Minimalne ide o princip..
A ten princip ti ako pomoze? Dostane pokutu 10 eur, alebo ho max povlacis po uradoch a ty ziskas nasrdeneho suseda, ktory ti uz do smrti nic nepodpise a bude robit rovnake naschvaly (budes prerabat dom a nepodpise prerabku, alebo bude pozadovat stavebne upravy na zvysenie sukromia, ktore v case stavby neplatili, nahlasi zahradny altanok ako nepovolenu stavbu, atd).
Ako poriadni ludia by ste si to mali najskor prejst osobne, zistit dovody a az potom do toho tahat zalovanie ako v detskej skolke. Treba byt chlap a povedat to rovno do oci, nie zbabelo cez tretiu stranu.

Zo skusenosti mozem povedat, ze nasrdit sa pre vysledok niecoho, co niekto spravil bez zistovania dovodov a domyslania je to najhlupejsie, co sa da spravit. Ono tie dovody zvyknu byt velmi logicke a pochopitelne, len nase obmedzene videnie sveta ich nepripusta a rovno si predstavujeme to najhorsie.

Ale ak ti to za to stoji, tak rob ako uznas za vhodne. Kazdy si je strojcom vlastneho (ne)stastia B-)

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 16 Sep 2015, 20:36

Vdaka peter, je to okrasny strom, presny nazov ale nepoznam. Zatial ho musime nechat tak, mal by prist nejaky clovek aby to zdokumentoval. Uvidime potom asi v predjari nieco vymyslime.
Lacike, princip mi nepomoze ale aspon nech ten clovek vie ze tymto krokom pokazil celu susedsku toleranciu. To pozadie nepoznas ani ho tu nebudem rozoberat ale bol to z jeho strany jednoznacny krok k tomu aby nas nasral. Myslim si ze keby si bol na nasom mieste tiez by si to nenechal tak. Ono so starymi senilnymi ludmi sa niekedy neda dohodnut na nicom. A to sme voci nemu spravili uz mnoho ustupkov a podriadovali sa jeho poziadavkam.
Uradnik povedal ze pokuta moze byt v rozhrani od par eur do 3300 tak uvidime ako to dopadne.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 17 Sep 2015, 09:06

Potom sa podel o detaily. Zaujimalo by ma, ze za co presne ta pokuta bude ;)

ueshiba
Dátum registrácie: 21 Nov 2012, 08:54

Príspevok od užívateľa ueshiba » 18 Sep 2015, 09:19

POdľa občianskeho zákonníka § 127:
(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.

(2) Ak je to potrebné a ak to nebráni účelnému využívaniu susediacich pozemkov a stavieb, môže súd po zistení stanoviska príslušného stavebného úradu rozhodnúť, že vlastník pozemku je povinný pozemok oplotiť.

(3) Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.

Ďalej v zmysle ustálenej judikatúry:
Vlastník môže odstrániť zo svojej pôdy korene prenikajúce na jeho pozemok alebo vetvy stromu presahujúce nad jeho pozemok, avšak môže tak urobiť iba šetrným spôsobom a vo vhodnej ročnej dobe. Posúdenie šetrnosti prístupu vlastníka a vhodnej ročnej doby patrí medzi odborné otázky, ktoré rieši znalec v znaleckom posudku so zreteľom na druh stromov.
Ak vlastník veci nerešpektuje uvedené obmedzenia jeho vlastníckeho práva, ten, kto je ohrozený jeho neoprávnenými zásahmi, sa môže domáhať súdnej ochrany v sporovom konaní. Z prvej vety odseku 1 vyplýva, že žalobným návrhom sa možno voči vlastníkovi, ktorý nerešpektuje tzv. susedské práva, domáhať len toho, aby sa zdržal presne opísaného a vymedzeného rušenia, ktorým žalovaný obťažuje svojho suseda alebo ktorým vážne ohrozuje výkon jeho práv. Takisto výrok súdneho rozhodnutia musí obsahovať presný opis toho, čoho sa má vlastník zdržať, aby tento výrok bol materiálne vykonateľný výkonom rozhodnutia alebo v exekučnom konaní.

Súdy správne vykladajú pojmy "nešetrnosť" a "nevhodnosť ročnej doby" pri odstraňovaní vetiev stromov presahujúcich na susedný pozemok. Nevhodnosť doby viažu na vegetačné obdobie a za šetrný považujú len taký zásah, ktorý je primeraný. Pri posudzovaní miery primeranej pomerom berú do úvahy okrem miestnych pomerov aj intenzitu hluku, pachu, i to, či ide o rušenie jednorazové, opakované a pod.
R 50/1985 (s. 238, ods. 4)[/b]
Prerastaním konárov a koreňov (nad mieru primeranú pomerom) na pozemok suseda dochádza k rušeniu najmä tienením, vysávaním živín z pôdy, bránením výhľadu a pod. Sused, do práva ktorého sa takýmito prevismi zasahuje, je oprávnený odstrániť zo svojej pôdy korene stromov a prerastajúce konáre; nesmie to však urobiť v nevhodnej ročnej dobe a nešetrným spôsobom. Nevhodnosť doby je daná vegetačným obdobím. Za šetrný treba považovať taký zásah, ktorý je primeraný na odstránenie rušenia.
R 37/1985 (s. 147, ods. 4 a s. 148, ods. 2 a 4)

Tolko v skratke :)
Ostávam s pozdravom

平和と調和 の道

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 18 Sep 2015, 19:42

Dakujem ueshiba
este teda otazka, bolo to vhodne obdobie na taky radikalny rez? A bolo to spravene setrnym sposobom? Konare po odrezani natrel cervenou farbou ktorou natieral plechovu striesku tej budky ktoru tam ma

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 18 Sep 2015, 20:02

to posudi predsa znalec s papierom na posudzovanie :D

Ale v auguste/septembri sa robi rez drevin po zbere ovocia. Ak zatrel rany, tak urobil velmi dobre, nebude tiect a cez zimu vetvy/vodive zily nevymrznu.

Napísať odpoveď

Návrat na "Pokec"