Prosím o pomoc(druh neznámy)

kúpil alebo vypestoval si bonsaj a nevieš o aký druh ide?
Užívateľov profilový obrázok
mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Re: Prosím o pomoc(druh neznámy)

Príspevok od užívateľa mikus » 20 Júl 2011, 07:14

poznám aj francuzske fora,a začínajúci bonsaisti sú takí istí ako naši,majú také isté otázky,pretože ide hlavne o osobné skúsenosti s danými druhmi stromkov,to,čo sa nedá nájsť v literatúre,každý má ine klimaticke podmienky,a skúsenosti z ních sa nedajú zahrnúť v literatúre,častokrát odpoveď na jednu otázku vytvára novú otázku a to je ten kontakt

lowerik23

Príspevok od užívateľa lowerik23 » 20 Júl 2011, 12:13

takze dnes som kupil vyzivne tycinky a pise mi ze 1 tycinka vyzivuje na 2 mesiace vy ste pisali ze kazde dva tyzdne :D?
tycinka je dlha asi 3cm ako to mam davat? :D
som kupil aj podmisku :D do nej mam dat strk a dat vodu a bonsai mam dat na to? aby stromcek mal vlochkost?

Ohladom substratu ten substrat co som pisal ( zmes rašeliny , kompostovej kory , a fosforu drasilka a dusika ) keby som premiesal zo zeolitom?
(este nejdem presadzat len sa pytam :D)
Cital som ze pri presadzani treba redukovat korene cize odstranit chcem sa opytat ten stary substrat treba nechat a presadit do vecej misky,?
alebo
odstranit substrat-->redukovat korene--> a novy substrat a do starej misky?

prepacte ze tolko pytam ale radsej sa budem pytat ako by mi mal vyshchnut stromcek :]

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 20 Júl 2011, 14:04

postupne:
- ked das tycinku do subtratu, tak ju tam nechas. Hnojenie neriesis, postupne sa rozpusta a doplnis dalsiu, ked povodna sa uz celkom rozpustila
- ked hnojis zalievkou tak polievas cistou vodou a raz za 2 tyzdne do nej prihodis to zalievkove hnojivo v pomere ako pise vyrobca
- sposob hnojenia si vyber ktory chces, ale iba jeden, aby si neprehnojil :-)
- podmiska musi byt podstatne vacsia ako miska na bonsaj. Nasypes do nej strk a dolejes vodou, ale iba tak aby strk stale vytrcal (je to kvoli tomu, aby sa do hliny v miske nenasiakavala voda z podmisky). Voda z krajou podmisky, ktore nie su zakryte miskou sa bude postupne odparovat a tym vytvarat vlhkejsie prostredie
- ked to premiesas so zeolitom, tak bude ok. Kludne v pomere 1:1, pouzi ale drobnejsiu frakciu (take 3-4mm),
- davaj si pozor na to prehnojenie, ak uz do substratu pridas draslik a dusik, aby ho nebolo prilis. Potom si vyber nieco, co obsahuje zvyseny podiel ostatnych zloziek, aby si to vykompenzoval
- k presadzaniu: korene sa redukuju vtedy ked presadzas z dovodu, ze miska je stromceku uz mala. To nie je tvoj pripad, ale zvhladom na to, co sa da dnes kupit mozno aj ano :-) Ak budes redukovat, tak iba korene, ktore budu prilis dlhe, alebo prilis hrube. Davaj si ale pozor, aby si korenov neubral prilis. Takych 10-20% max., radsej nechat ako zobrat privela, tiez sa daj pozor, ze ak budes chciet odstranit hruby koren, ci na nom nie je prilis vela tenkych, ten tiez radsej zakracovat iba postupne (rozumej tento rok trocha, dalsi rok trocha atd.)
- stary substrat odstranujes cely. Ja to na tychto baumaxovych stromcekoch robim tak, ze cely korenovy bal strcim do nadoby s vodou a miernymi pohybmi vycistim druhou rukou korene od substratu.

K zasadeniu spaet do misky - dieru prekri takou mriezkou, co sa da kupit, aby ti odtial nevypadaval substrat. Natiahni 2 droty, ktorymi uchytis stromcek k miske, do stredu misky nasyp kopcek noveho substratu, nan poloz stromcek, upevni drotami, dosyp zvysok substratu a spajlou este povtlacaj substrat medzi korene, vid http://www.youtube.com/watch?v=qzlUZwRT ... re=related

lowerik23

Príspevok od užívateľa lowerik23 » 20 Júl 2011, 15:34

mriezka myslis sietku? ma to byt zo zeleza? ci z plastu?
s tymi drotami nechapem ako to mam upevnit :D ved ked tam dam tu mriezku mirezku nebude mi vypadavat substrat ale dorty nemam sajnu jak tam dam pozeram som si pdf-ko o bonsajoch bolo tam aj presadzanie ale som z toho dmnt nechapem ako tam drzi ten drôt :D pdf: http://www.bonsaj.sk/prezentacia.pdf

-k tomu substratu pozeral som si kolko % percet je v tej zmesi a ked to rozriedim zeolitom tak to bude akurat lebo mi to polovicu zredukuje takze ked tam vyzivne tycinky bude to ok

-neviete kde zohnam ten zeolit? byvam v Spisskej novej vsi

-podmisku(kruho) mam asi o priemer 20cm a misku v ktorem mam sagereciu je asi 9x14cm takze to je akurat :)
Naposledy upravil/-a lowerik23 v 20 Júl 2011, 17:13, upravené celkom 1 krát.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 20 Júl 2011, 16:31

mriezka moze byt z coho chces hlinik, plast, latkova sietka, mne posluzila , ked zrazu nebolo co aj sklena vata :-)

Ten strk zozenies hocikde, zahradnictvo, akvaristika. Mozno to bude preto drahsie, ale pri mnozstve co ti treba ti to moze byt ukradnute.

lowerik23

Príspevok od užívateľa lowerik23 » 20 Júl 2011, 17:22

Problem!!!! som si vsimol ze mam zlte listy ...asi takych 15 listov kde bude chyba? tie zlte listy tam boli zopar ked som ho dostal

Velko firma zeolit http://www.zeolit.sk/onas1.html myslite ze bude predavat aj v 5kg prevedeniach?

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 21 Júl 2011, 14:14

Moze to byt sok zo zmeny miesta a takisto to moze byt premokrenim substratu alebo prilis silnym slnkom. Daj fotky.

lowerik23

Príspevok od užívateľa lowerik23 » 21 Júl 2011, 18:23

tak tu je foto, niektore su zlte ine su do hneda som zufali ...

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 21 Júl 2011, 18:40

To hnede to je urcite prilis vlhky substrat, resp. ako pozeram na misku, tak je mu uz mala, vsade same korene. Zvysne mozu byt nasledok nedostatku zdravych korenov s pristupom k vode alebo vysusenie listkov. Sagerecia ich ma tenke a haklive, by som ju tymto prirovnal k palmataku.
Kup si vacsiu misku (nemusis ani keramicku, daju sa zohnat aj plastove), presad a nechaj tak mesiac mimo priameho slnka.

Inak, na aku stranu mas orientovane okna?

lowerik23

Príspevok od užívateľa lowerik23 » 21 Júl 2011, 18:43

okno je na zapade

cheese head
Dátum registrácie: 20 Júl 2015, 16:20

Príspevok od užívateľa cheese head » 26 Aug 2015, 10:13

asi si si ten štrk už pozhanal(za 4 roky :-? )ale ja ho rozhodne nekupujem na jar ho zbieram od cesty treba ho poriadne premyť od soli a špiny ale je zadarmo taktiež keď sa niekde robia cesty či chodniky tak ak si poprosíš TROCHU(3kg)tak ti ho vpohode odsypu aje to celkom vyhovujuca frakcia 3-10mm a je to hlavne zadarmo B-) od cesty je väčšinou čierny na chodniky sa použiva skôr ružový (z okolia S.N.V. a Rožňavy

Napísať odpoveď

Návrat na "Neviem aký mám bonsaj"