Rada

kúpil alebo vypestoval si bonsaj a nevieš o aký druh ide?
Mathevv
Dátum registrácie: 11 Feb 2011, 10:55

Rada

Príspevok od užívateľa Mathevv » 12 Aug 2014, 10:02

Potrebujem poradiť. Neviem presne čo sú toto za bonsaje. ,dva som presadil a opadávajú listy. Hlina akadama (originál bez prímesy), v prvom zoschnutom (suchý som už kúpil) tiež akadama a tretí má pôvodnú hlinu.
Najviac ma mrzí, že aj keď opatrne očistím korene od hliny, vymením, tak aj tak mi po čase skapú :/ toto ma od pestovania bonsajov odradilo už asi 4x. Mal som ich vyše 20 a teraz žijú len dva. Vždy som to pokazil pri výmene zeminy :(

Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Re: Rada

Príspevok od užívateľa palged27 » 12 Aug 2014, 14:37

cau... prekvapil si ma,ze nevies ake bonsaje mas doma.Ked ich kupujes,urcite tam je uvedeny aj nazov druhu.
2 a treti obrazok by mohli byt Ficus Ginseng a Brest drobnolisty .Opad listov po presadeni by nemal byt problem - je to bezny jav.Chyba nebude v akadame.Mozno mas zly system zalievania.Ako casto polievas ?Ono kazdy druh potrebuje iny periodu zalievania.Ficus napr.znasa presusenie substratu lepsie ako taky brest.Je tazke takto od pasu povedat,preco sa tvojim bonsajom nedari.Asi by to chcelo "hlbkovu analyzu" ;)
Vsetko je to o pozorovani a ustavicnom hladani idealnych podmienok pre ten ktory druh a medzitym ustavicne ucenie sa ;) tu na fore je viacej uzitocnych rad ako v nejakej sice obrazovo peknej,ale pre zacinajucejo bonsajistu malo pouzitelnej knizke.Pre cloveka,ktory nema s bonsajmi skusenosti by bolo mozno dobre zacat s jednym druhom a potom po nadobudnuti istych zrucnosti a vlastnych skusenosti postupovat dalej.
Nepises,ci mas bonsaje dnu alebo v exterieri.Skus uviest viacej podrobnosti o tvojom sposobe pestovania...napr.cim a ako casto hnojis atd atd...

Mathevv

Príspevok od užívateľa Mathevv » 12 Aug 2014, 14:53

Čau.
No neviem to preto, lebo som to dostal buď ako dar alebo je to z obchodu ako Baumax a pod. kde je v každom bonsaji zapichnutá ceduľka, že ide o bonsai. Nič viac nič menej.
Hnojím to teraz po presadení tekutým hnojivom Agro Bonsai v pomere ako je písaný a zároveň tam mám Biogold original (granule). Druhý bonsai mal v hline veľa mušiek, dokonca tam začali loziť červíky, tak som to hodil do akadamy spolu s tým, čo nevieš určiť čo to je. Ten už bol v zlom stave, pri výhodnej kúpe (cca 14 dní dozadu).

Polievam to 2x týždenne, keď akadama vyschne aspoň čiastočne. Podmisku nemajú, voda pretečie, sú na balkóne na neslnečnej ale svetlej strane (nie v prievane).

Bonsaje ma veľmi bavia, ale to, že mi do 3-6 mesiacov vyschnú alebo zhnijú ma na pár mesiacov odradí. Nemám záhradu a ideálne podmienky na pestovanie, ale rád by som sa tomu viac venoval. Len neviem určiť aký bonsaj si kupujem.
Ak vieš ešte nejak poradiť budem rád. Som stále amatér čo sa týka pestovania :)

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 12 Aug 2014, 15:24

Z toho,co pises je vidiet,ze nejake tie zakladne vedomosti o pestovani mas.Tym,ze si stromceky presadil si im mohol len pomoct.Ak si dodrzal to,ze si im pri rozoberani korenoveho balu neposkodil korienky,mali by to prezit.To,ze ti niektore uhynuli moze mat mnoho inych pricin.Celkovo by sa asi dalo povedat,ze bonsaje zakupene vo velkych retazcoch nemaju dlhu zivotnost.Mozno by si mohol skusit nejake bonsaj centrum.
Co sa tyka svetelnych podmienok.Ja mam take skusenosti,ze stromceky umiestnujem co mozno najblizsie k oknu - tam,kde je najviac svetla.Tiez nemam idealne podmienky.Ked som pokusne umiestnil niektore bonsaje na ine miesto (dalej od okna) prestalo sa im tak darit.Musel som tomu prisposobit aj zalievku...je to cely komplex malickosti,ktory rozhoduje o prosperovani resp.stagnovani stromceka.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 12 Aug 2014, 15:47

Dvojka je cezmina, trojka brest a na nazov prveho si nespomeniem :-)

Baumaxove bonsaje su velmi tazke na udrzanie, hlavne ak su kupovane v akcii, ked uz su na pol ceste k smrti. Ale da sa na nich vyborne naucit, ako sa spravaju dane druhy.

Najlepsie by bolo najst niekoho v okoli, co ti ukaze ako spravne presadit a da aj instrukcie co potom. Podla mna polievanie 2x do tyzdna je na akadamu na balkone malo. Mala by byt stale mokra idealne, neplati pre nu polievanie ako na klasicku zeminu, Ja polievam kazdodenne, v malych miskach (to su tie velkosti bonsajov z baumaxu) aj 2x denne ak su horucavy.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 12 Aug 2014, 15:57

takze cezmina...hm,dik za opravu...na prvy - letmy pohlad mi to pripominalo moj ginseng :)

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 12 Aug 2014, 23:37

hoj, ako píše lacike. v akadame a v malej miske počas teplých dní určite polievať každý deň.
čo sa týka zeminy tak mušky a červíky jednoznačne znamenajú zahnívanie substrátu a príliš veľa vody.
ideálna doba na presádzanie je na jar pokiaľ možno, ak sa nedá čakať tak hocikedy ale lepšie je počas takýchto daždivých a vlhkých dní. po presadení v žiadnom prípade nesmie na priame slnko inak ho usmaží za pár hodín.
ako často dávaš to agro bonsai hnojivo? ak máš biogold tak by si ho ani nemusel používať.

a niečo na čítanie: http://www.bonsajforum.sk/viewtopic.php?f=80&t=1031
http://www.bonsajforum.sk/viewtopic.php?f=76&t=1039
http://www.bonsajforum.sk/viewtopic.php?f=76&t=1038
http://www.bonsajforum.sk/viewtopic.php?f=4&t=1259

R

Mathevv

Príspevok od užívateľa Mathevv » 13 Aug 2014, 08:34

Takže prvý bonsaj neviete identifikovať?
Biogold tam mám odvtedy ako som to presadil čiže cca 14 dní. Tekuté hnojivo teda 2x týždenne. Chcel som to po presadení zásobiť hnojivom, keďže to v obchode asi nemal a dúhu doma nemám.Častejšie som to nezalieval preto, lebo u nás stále prší a nie je až tak teplo, ale možno som mohol. Na tom prvom bonsaji, kt. vyzerá biedne mám skôr pocit, akoby koncové konáriky spolu s lístkami hnili. Sčernajú, a potom až vyschnú. A ani neopadajú, len ostanú také zhnité.

Ten druhý budem častejšie polievať a uvidím, či prestanú opadávať lístky.

Posledný z radu živých, zatiaľ presádzať nebudem, tomu sa po vnútornom experimentálnom umiestnení pri okne osvečilo skôr umiestnenie na balkóne.

Chcem si prečítať celé toto fórum, aby som už pri kúpe ďalšieho bonsaju nemal problém s tým, že mi vydrží menej ako rožky z Tesca ale ak mi hodíte ešte nejaké linky, prípadne rady na vzdelávanie budem rád. Potrebujem sa zlepšiť a baví ma to :)
Ako som spomínal, mal som cca 15 bonsajov za 5 rokov, čiže už čo to odskúšané mám. A koľko príspevkov musím mať, aby som mohol posielať aj súkromné správy?

Chumo
Dátum registrácie: 28 Jún 2013, 19:58

Príspevok od užívateľa Chumo » 13 Aug 2014, 13:02

Ja sa teda tiez dlho bonsajom nevenujem, na nejake mudrovanie sa necitim... Ale mne ani na uplnom zaciatku tolko bonsajov neskapalo... Obavam sa, ze mi skapal teda iba jeden, par stagnovalo, ale po naprave a radach aj na tomto fore, mi uz neumrel ziadny... Nebude problem v prostredi? Pokial citam spravne tak az na to umiestnenie po presadeni na slnko, si neurobil ziadnu inu chybu...

Co tak skusit nejake menej narocne druhy, ktore ti viac odpustia... Ligustrum, fikus... :-?

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 14 Aug 2014, 00:06

ahoj, píšeš že polievaš tak 2 krát do týždňa a hnojíš tiež 2 krát do týždňa. V prvom rade skončíš s presoleným substrátom a rastlinu to zabije. ďalšia vec je že po presadení rastlina nepríma toľko vody a teda ani živín ako normálne takže je to aj zbytočné, stačí hnojiť podľa návodu kým nezačne rašiť a je jasné že sa ujal.
vždy keď ti odíde nejaký strom treba sa zamyslieť prečo. ako padla väčšina? uschli, odhnili, uschli po presadení ...

R

Mathevv

Príspevok od užívateľa Mathevv » 14 Aug 2014, 18:53

Dôvody boli rôzne. To už viem ako tak ovplyvniť. Raz som mal na priamom slnku poblíž okna, raz prepolievané, raz zle namiešaný substrát po presadení a tak. Na to si už budem dávať pozor. A hlavne vtedy som nevedel o tomto fóre a nemal som rady od skúsenejších, čiže som len experimentoval.

Teraz skúšam dávať len akadamu. Ako si to myslel skončím s presoleným substrátom? Ako ten starý že mal také zloženie?
Ešte otázka: Akadamu môžem prelievať, keďže je to vzdušná zemina a voda pretečie, tak by tam nemali zhniť korene, však?

Ten najmenší (z fotiek) mi úplne obschol (kupoval som ho už suchý za symbolickú sumu), skúsil som ho obstrihať až pokiaľ som nenarazil na zelené vnútro konáriku. Máte skúsenosť, že aj takto "na kosť" ostrihaný bonsaj bez lístkov začal znova rašiť?

A prikladám foto druhého b. po presadení do akadamy, kde mi začali sem tam padať zelené lístky, kt. možno ešte nemajú dosť živín na udržanie sa, ale stalo sa mi ešte to, že po odstrihnutí dlhého výhonku stonka na konci sčernala a niektoré listy začali hnednúť. Môže to byť nedostatok vlahy?

Už budem viac študovať aj literatúru aj fórum, kľudne mi nakladajte ak budem robiť niečo zle, budem rád za každú konštruktívnu kritiku.

Obrázok

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 14 Aug 2014, 22:20

Zdravim vas priatelia,
Mathew,zacnem od zaciatku-druhy, v bielej okr.miske je Carmona microphylla,CAJ FUKY,
v modrej obdl. je Brest drobnolisty-cinsky

brest nieje narocny na pestovanie, no carmona ta je narocna,
ked uz kupit bonsaj tak v spec, obchode , kde ti aj poradia ako ho pestovat,
temer kazdy bonsaj po zmene miesta utrpi sok, tu mozu zacat opadavat listky,to prestava pocase,bonsaju trba najst trvale miesto, nie ho stale premistnovat, netreba hned zacat presadzat,viacej polievat , ci hnojit ! to je prva chyba, :( potom presadzanie, ja osobne som takto zakupeny bonsaj nepresadzal ihned, a tiez zalezi kedy si ho kupil ty-leto, ci zima,cez leto som ho vybral z misky, korenovy bal len malo rozcesal po krajoch,a spodnej casti,dal do vacsej misky a zasypal Akadamou,zalial vodou, a dal ho do polotiena, no nehnojil som , a uz vobec nie tak ako pises dal si Biogold original -granule, a este polievas Agrom [-X to stromcek musi zakonite uhynut.A ak listky uschnu- ci na breste,alebo carmone,nechaj nech opadnu sami, a nestrihaj hned aj vetvicky.
toto co pisem nie je z knihy, ale s mojich skusenosti pri pestovani bonsajov, :)
no urcite napisu aj ini priatelia,

Chumo

Príspevok od užívateľa Chumo » 15 Aug 2014, 05:15

Sesino, dovolim si s Tebou jemne nesuhlasit... Stromy okamzite po presadeni hnojim a dokonca vydatne(2-3-4 nasobok odporucanej davky hnojiva kristalon)... Nejak sa nestazuju... Sam som si to nevymyslel, keby som necital aj zahranicne fora a blogy ani by ma to nenapadlo... Ale myslim si, ze ked hnoji okamzite po presadeni aj WP, tak nikto z nas by sa toho obavat nemusel... WP stale a casto opakuje, ze:" Hnitie korenov nesposobuje smrt stromu, ale zomieranie stromu sposobuje hnitie korenov..." Cize v case zataze z presadenia strom potrebuje ziviny na odstartovanie... Ligustrumy presadzam dvakrat rocne a vzdy to tak robim... Zatial som hnitie korenov nespozoroval... Spozoroval som len zdrave korene, ktore sa tlacia z misky z vrchu zo spodu zo vsadial... :))

Stromy az "na kmen" striham len v pripade, ze su v skvelom zdravotnom stave, inak nechavam nejake puky, aby mal strom z coho rozbiehat rast. Riziko rezania "na kmen" podstupujem este pri yamadori, ale cerstvo zakupene stromky v zlom stave "na kmen" nerezem... [-X Len redukujem obrast.. Brest mi zatial neprezil len jeden ako pises ty, bol zakupeny v "akcii" uz obschnuty, podla mna uz po smrti... Jedine po mojich skusenostiach co sa nebojim kupit aj obschnute, je Ligustrum. To ked presadis a nahnojis narasi hadam vsade a chrochni si.... Podobne fikusy, tie som znarodnil otcovi, ktory ich v hline pestoval roky na okne, bez hnojenia, zasoleny substrat, skodcovia a hmyz, obschnute konare, podvyzivene, jednym slovom v zlom "technickom stave", po presadeni do zeolitu v prvej sezone zdvojnasobili priemer kmena... Takze sa zda, ze su u mna ako v bozom kosi...

Carmony som mal uz tri, ale na tie neviem vyzriet, vsetky odisli do bonsajoveho neba, od kolegu si idem zobrat nejake odrezky, a skusim to stou karmonou este raz... ^:)^

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 15 Aug 2014, 08:14

Mathevv...zasoleny substrat znamena to,ze ked to prezenies s hnojivom,spalis korienky a stromcek nebude mat ako prijimat vyzivu.Toto hrozi viacej pri klasickej zemine,ktora drzi tu vlahu dlhsie a trym padom sa perioda zalievky predlzuje a soli z hnojiva sa viacej ukladaju v pode.Co sa tyka hnojenia hned po presadeni,pripajam sa k Chumovi,ktory hnoji hned po presadeni.Robim to tak isto a zatial mi nic neodislo.Mozno je to tym,ze som "Ficusar"cize si mozem viacej "dovolit" a stromcek mi lahsie odpusta moje pripadne preslapy.Klasicku zeminu som nahradil Teramolom a Zeolitom (nemiesam ich dokopy aj ked ich mixom by sa urcite nic nepokazilo..teramol o nieco dlhsie zadrziava vodu).Podla mne je ovela lepsi ako akadama,ktora sa casom drvi na prach a upchava drenazne otvory .- aspon tak to vela ludi uvadza ;) .teraz v lete hnojim kazdou druhou zalievkou takze asi 2 krat tyzdenne.Prirastky su evidentne.Pouzivam Krystalon Start resp.Gold.Nikdy necakam,kym substrat uplne preschne.K inym druhom sa nevyjadrujem,ale vrelo Ti mozem odporucat napr.Ficus Retusa.je to vdacna a naozaj nenarocna rastlinka... :)...pripadne mozes skusit aj nejake odrezky,ktore ti dobre posluzia ako material na "vychytanie much"- trva to sice dlhsie,kym uvidis nejake susne vysledky,ale pri pripadnom neuspechu ti za nimi nebude az tak smutno ;)usetris nie malo korun.

K tej fotke...vela vody,alebo naozaj to presolenie - prebytok hnojiva.

Mathevv

Príspevok od užívateľa Mathevv » 15 Aug 2014, 09:15

To s tým ostrihaním takmer na kmeň som možno pokašlal, ale teda vravím, boli úplne suché konáriky, pani v kvetinárstve mi povedala, že je v akcií zo 14e na 7, tak som jej vravel, že to nevydrží tri dni, tak mi ho dala za 2e a 14 dní sa ako tak držal a potom obschol úplne.

Druhý som musel presadiť, lebo som ho prepolieval tak, že síce nezačali padať lístky ale v zemine boli červíky a množstvo mušiek. Teraz má "stabilnejšie" prostredie, tak uvidím, či budú hnednúť lístky alebo nie. Tekuté hnojivo vysadím a nechám len granulové, kt. sa rozpustí len pri zálievke. A teda ešte raz otázka: Môžem "prepolievať" bonsai, kt. má novú akadamu, ktorá neupchá odtok na spodku kvetináča? Je to dostatočne vzdušné aby nezačali hniť korene aj keď to polejem viackrát do týždňa?

Skúsim si vybrať teda menej náročné kúsky :). Mám vytvarovaných asi 8ks ginka (4 ročné), ale tomu sa darí a to rozviniem v inej téme na tomto fóre.

Chumo

Príspevok od užívateľa Chumo » 15 Aug 2014, 09:46

Ak mas stromy v cistom anorganickom substrate a neupchate odtokove diery, tak mozes polievat aj 10krat za den....

Nebolo by jedno ginko na predaj? ;;)

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 15 Aug 2014, 10:22

K zasolenemu substratu - vyzivne latky su mineraly a soli, od toho zasoleny. Znamena to to, ze ich tam je vela, co blokuje prijem vyzivy (substrat musi mat PH v istom rozmedzi, aby korene dokazali prijimat vyzivu). Ked pricasto hnojis, tak sa mnozstvo latok zvysi a strom nema ziadne, od isteho mnozstva tychto latok aj spaluju konceky korenov - vlasocnice, co su najdolelezitejsie casti korenov, co prijimaju ziviny aj vodu.
K hnojeniu aka Walter Pall - on hnoji hned a vela, zaroven aj dodava, ze pri jeho sposobe treba dodrziavat vsetky body postupu, inak to nebude fungovat a sposobi odumretie stromu. Ak teda vydatne hnojit, tak urcite nie s polievanim raz za 3 dni, ked substrat preschne..
Ku carmone vs cezmine - ja som za cezminu, lebo carmona ma leskle bodkave listky, cezmina ma rovnaky tvar, ale su matne a jednofarebne, ako na fotke..

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 15 Aug 2014, 21:19

Zdravím vás,priatelia, kamaráti
Chumo,radčej nesúhlasíť ,ved každý z nás pestuje bonsaje po svojom :) pišeš , že tvoje carmony uhynuli, no u mna to je inak,posúd
lacike , aj pri týchto 2 ks sú listy rozdielne ,

1 foto takú som dostal v baumaxe zadara , na 2 fotke je to už trochu veselšie , má už aj kvety
a ešte si všimnite aj rozdielne borky u týchto 2 carmon
Prílohy
DSC00226.JPG
DSC01118.JPG
DSC01911.JPG

Mathevv

Príspevok od užívateľa Mathevv » 13 Sep 2014, 20:01

Zdravím páni.

Zajtra poodpisujem na všetky správy. dlho som nebol doma. Momentálne som našiel v jednom kvetinárstve tento kúsok za 8e. Nie je v dobrom stave, tak sa chcem spýtať, čo je to zač (lebo predavačka nevedela) a zároveň či by som ho podľa vás vedel zachrániť a teda či ho kúpiť alebo nie. Vďaka
http://s28.postimg.org/jzlopj8kt/104042 ... 8880_n.jpg
http://s22.postimg.org/4phhw2h6p/106162 ... 1298_n.jpg

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 14 Sep 2014, 08:59

Podla mna zase az v tak zlom stave nie je. Je to kruspan - exterierovka.

Napísať odpoveď

Návrat na "Neviem aký mám bonsaj"