Cistenie kamonov

Používateľov profilový obrázok
poloo
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:59

Cistenie kamonov

Príspevok od používateľa poloo »

Ahojte. Neviete mi povedat ako najlepsie ocistit kamen od roznych necistôt. Skusal som to vodou a kartacom ale stale sa mi to zda nedostacujuce. Ked som pozeral nejake kusky suiseki, tak tie sa az tak leskly. Mate nejaky osvedceny sposob ako najlepsie docielit tuto cistotu a lesk? Vdaka za rady.

poloo

RastoS
Administrátor
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Re: Cistenie kamonov

Príspevok od používateľa RastoS »

ahoj, neskášal som to ale môžeš vyskúšať napríklad Sifo. Je to hydroxid dosť silnej koncentrácie. rozleptáva všetko organické, teda mal by aj podu, prach a pod. Kúpiť sa dá v každých domácich potrebách.

R

sesino
Reactions:
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od používateľa sesino »

Ahoj poloo , ja som kamene najprv ocistil kamen pod tecucou vodou kartacom, vyplavili sa necistoty - zem atd, potom so kamen dal do HCl-kys.chor. -trochu som to riedil. s vodou-2-1, tato vysisti skalu od neziaducich "prisad" vapenec a ine, ak je ovsem kamen tvrdy , inac sa ti cely rozpusti :) , potom som ho riadne povymyval cistou vodou, a teraz sa ti ukaze krasa skaly ;) , no a potom este tieto drazky , ktore ostali vycistil som zub. kefkou ;) no a samotnu plochu ktora ostala, som suchal handrickou, ale este som ju drel aj tvrdym kartacom :!: , niekde som dokonca skusal aj ocelovym kartacom , no to ti nedoporucujem
mnohi majstri hovoria, ze kamene nelakuju, no to nie je pravda :evil: klamu
inac odfot ten kamen , a daj na forum, nech vidime aj my ostatni aky je zaujimavy a pekny

poloo
Reactions:

Nazdar sesino. Nie je to ziadny vystavny kus ale mne sa jednoducho paci(len ho treba poriadne vycistit) a zaujal ma hlavne tvarom. Na fotke to dobre nevidno ale ked nan svieti svetlo krasne sa ligoce. Uz som si zohlal aj lipove drevo ale len hrubku 2,5 cm. Dufam ze to bude stacit.
Obrázok

poloo

sesino
Reactions:

skoda , ze je taky osvetleny, ale aj tak vypada byt zaujimavy, jeho povrch je hladky ? ak ano, tak s nim by namalo byt vela cistenia, skus ho vysuchat handrickou, ci to povie :)

sesino
Reactions:

Obrázok

este cosi, je spodok kamena ovalny ? asi ako tento ? inac toto je moj prvy kamen

sesino
Reactions:

URL=http://img84.imageshack.us/i/dsc02548b.jpg/]Obrázok[/URL]

tu ho vidno uz hotovy, pytam sa preto , ze moje ostatne kamene mali spodky rovne-bez upravy(brusenie ci sekanie) , inac ked pozres na kamen ma uz inu farbu, a to som ho lestil iba handrickou

poloo
Reactions:

Nazdar sesino. Dnes som si kupil tu HCl. Len som sa zabudol spytat kolko ich tam mam nechat aby sa dokladne ocistili. Nechal som ho tam asi hodinu az hodinu aj pol z kazdej strany. Je to lepsie ale stale to nieje dokonale. Inak ten kamen je drsny po celom povrchu, a chcem ho postavit tou kratsou castou do podlozky. Dufam ze ho unesie. Som zvedavy co z toho vznikne :lol:

poloo

sesino
Reactions:

cas je tu rozny, ja som mal niektore kamene 1 hod , a niektore aj celu noc, vysledok bol temer stejny, no kamen som mal ponoreny cely naraz v kyseline :D
neviem , ci to postacilo
skus kamen na spodnej casti, ktoru ides osadit vyskusat-kefy, aj ocelovu,a aj handricku-dlhsie suchat po jednom mieste

postav ho tak , a skus ho este pofotit z viacerych stran

sesino
Reactions:

Obrázok

to by bol kamen suiseki :D :D :D

samurai
Reactions:
Dátum registrácie: 07 Sep 2010, 22:27

Príspevok od používateľa samurai »

poloo: kamene sa v hcl môžu nehať ponorené,ale čas záleží od tvrdosti kamena.Ideálne je čistú-popr,zriedenú hcl-ku natrieť štetcom kamen a po 10sek opláchnuť vodou,proces zopakovať podla potreby.ja ju neriedim!a nie každy kamen znese túto procedúru,može zhoreť,zosivieť....znehodnotiť sa ááááá podst je aj odkial je ,či z rieky či hory....najprv sa čistí ,odmočením vo vode a mechanicky-nylonovým kartáčom poprípade ocel.kefou(až to povrch-tvrdosť kamena dovolí )inak ho môžeš poškriabať a znehodnotiť......na zač.tolko...pozri na sba-čku.tam su aj postupy........

samurai
Reactions:

takže skuška sistéma,skúsim jeden z top naj......okúpaný v hcl-ke,natretý štetcom a po 10 sek.obliaty vodou.....lokalita sa neuvádza!!!
Prílohy
vodopádová hora v plasteline.jpg
Naposledy upravil/-a samurai v 17 Feb 2011, 01:49, upravené celkom 2 krát.

bonsai4
Reactions:
Dátum registrácie: 04 Sep 2010, 20:08

Príspevok od používateľa bonsai4 »

...Juraj...ty tajnostkár....neprezradíš (lokalitu) :( .....pri rezaní sa pášilo :D

poloo
Reactions:

Taky plochy kamen si nasiel alebo si ho nejak specialne upravoval?

samurai
Reactions:

Dobré otázky,otázky o rezaní kamenov sú dosť háklivá a obširna téma!Prečo ?Mnohý rezať:nechcú,nevidia,nevedia a preto častokrát ked už vyčerpali argumenty a zbrane útočiace pod pás tak povedia :je rezaný -nieje to suiseki z pohladu japan,jeto aj závisť ,typická u nás Slovákov,však ako inak daného človeka zhodiť na výstavách! A o týchto otázkach sa dá iba z normálnym človekom,nezákerným,nezávidiacim...atd.(nemyslím tým nikoho konkrétneho!)odpoved všeobecná.!......ked bude času možno vytvorím tému o rezaní,alebo ako sa tešiť z krásnych 1000 suiseki,lež nájdeme ten jeden z 1000-cich,ktorý rezať netreba!!!!

Polo:niektoré su,celkom,niektoré čiastočne alebo za zbrúsilo kusok brucha,čohosik čo bráni osadiť kamen do plytkej dai,zvyčajne v pomere 1:5,6,7,,čiže ak má šuter v dai výšku 14cm,tak hr.dosky dai bude 2,2,3cm!áááá,rezanie je pokial viem, dovolené zo základne,resp,čo je skované v doske.....!

Bonsai 4,čakal som že budeš klásť originalne otázky.........!Poznáme sa kapánek dlôho.....!!

bonsai4
Reactions:

Juraj.....akú orginalnejšie otázky by som mal klásť :?: .....lokalitu nálezu neprezradíš :!: a rezať šuter?....jednoducho..
flexka,diamantový segmentový kotúč a už len rezať :P ......ale toho jemného prachu....no hrôza... :cry: robím to na
balkóne tak si vieš predstaniť aké su stromčeky zaprášené :(
ja osobne režem a zbrusujem skoro všetko...a je mi jedno či je to povolené alebo zakazané,robím si to pre svoju radosť
a keď sa to niekomu nepáči nech sa nepozerá ;)

petra
Reactions:
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 10:47

Príspevok od používateľa petra »

Tá hora je nádherná! Je to zážitok a verím, že ju uvidím niekde na výstave aj naživo. A rezanie? Z môjho pohľadu laika a "konzumenta" suiseki je to asi tak, že je kameň cennejší, či hodnotnejší, ak je úplne bez úpravy, ale o koľko takýchto krásnych hôr a iných diel by sme tým boli ukrátení! (A nehovoriac o radosti autora pri jeho tvorbe, nie?)
Klobúk dolu a veľa úspechov!
A ešte by ma zaujímalo, čo okrem kartáča, vody a HClky používate na konečnú úpravu (myslím vlastné skúsenosti, nejaké to leštenie a prelievanie vodou a tak...) a či tá starostlivosť o kameň nejako pokračuje aj po osadení. Ď.

samurai
Reactions:

Miro,ked vieš čítať medzi riadkami a v riadkoch si pochopil o čom básnim!Apropo,rezať šutre s diamantovím kotúčom a ešte aj segmentákom??????..... hmmm,možno tak obrubníky a prosty beton......nikdy ho neodrežeš bez poškodenia.!!!!!!!!Ja som stavbár -profík,režen všetko ,no presný rez bez vyštiepenia na okrajoch s týmto vercajchom nikdy nedosiahneš......!už som tých kotučov zodral požehnane...!
áááá.lokalitu ?prečo by som mal dakomu vešať na nos? Nález dačoho stojí mnoho času,benzín a nanosiť ,očistiť šutre z hory.......dobre ....Karpaty.....stačí?????

Petra:pointa očisty spočíva v materiale z čoho je šuter,šutre z Váhu ,mnohé su dosť tvrdé,(napr.madonu som 2 krát lízol hcl-kou a tá spravila na povrchu kamena krásnu patinu,a hlavne zmizla zelená žaburina,ničím to nejde tak rýchlo ako s hcl)no boli šutre ktoré mi po nátere zhoreli, zosiveli,takže opatrne!Niektoré prelievam vonku vodou,iné leštím bavlnenou látkou.Kamene zásadne ničím nenatieram,žiadny olej,lak,dokonca ani trenie rukou,ktorá obsahuje masť sa v japan štýle neuznáva(vili Benz to učí takto)osobne som rozprával z I.Bártom -prezident ESA,ktorý uznáva len japan štýl-čiže trenie bavlnenou látkou ak je kamen hladký,inak prelievanie vodou-joseki.....dá sa to trochu urýchliť ,ked sa dá ho vrtačky nadstavec na ktorom su kolečka zo surovej kože,treť a leštiť......V.Benz hovorí aj o akomsi láskaní,spriatelení sa z kamošom z kamenneho sveta pri trení-hladkaní......
z hladiska rezania,ak treba režem,všetci režú len to nahlas nehovoria!Hovorca Macuru povedal že ak to stojí za to môže sa zrezať aj 70% hmoty a vevyvrátil že ak je zrezaný, že to nie je suiseki!!!!!inak mám asi 15 kamenou bez zásahu.....inak tento rok som mal štastie na hory največšia je čierna a 40cm dlhá......dovolím si povedať že maám 10výstavných hôr....1 triedy.....už len mať tolko času vylepšiť dielo prírody , osadením a urobením peknej dai..... ááá hory takéhoto formátu som ešte nerobil,.zima to vyrieši.....nebudem tu moc často ,mosím stružlikať,ale raz za čas nakuknem,,,uberá to dosť času........tak vela zdaru a radosti z pekných suiseki.....

bonsai4
Reactions:

....Juraj .... :( ...máš pravdu poškodí sa ale nie natoľko aby sa to nedalo zamaskovať ;)(pre tých pár kamienkov nebudem kupovať nejakú profi rezačku) :D....
....aj keby si napísal presné súradnice naleziska tak by som tam pre pár šutrou istotne neutekal :|
....mne postačia aj takéto nevýstavné šutríky na prkénku
P18.JPG
alebo tento
P25.JPG
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

samurai
Reactions:

noooo nidíš ,pekné kusky.....,a čo sa týka miest nálezu,poznám ludí......tak už som opaterny....!!! :cry:áááá prilepím s odstupom času pár hotových,(pre Petru až nebola na výstave.)....,omáčka bude o chvílu,potom sem prilepím link...foto su výstavné exponáty zo Slovakie....mal som tam 5 kusov...
Prílohy
táto je v hruške....morená mahagonom
táto je v hruške....morená mahagonom
táto má dai z vtákočerešne....a je ošetr.bezf.lakom
táto má dai z vtákočerešne....a je ošetr.bezf.lakom
táto je v slivke..... morená mahagonom....
táto je v slivke..... morená mahagonom....
Naposledy upravil/-a samurai v 28 Apr 2011, 22:37, upravené celkom 1 krát.

Napísať odpoveď

Návrat na "Tvorba suiseki"