sčernanie listov

peterburda
Reactions:

sčernanie listov

Príspevok od používateľa peterburda »

Ahojte, pred rokom som našiel v jednom záhradníctve takého úbožiaka na vyhodenie, ani mi nevedeli povedať čo to je. Listnáč. Mal pekné malé lístky, ako zakrpatelá jabloň, no nie chlpaté. Prvý rok sa mu darilo. Druhý, tento, mu z mne neznámych dôvodov černejú všetky listy. Odumiera, bojuje. Vie mi niekto poradiť ? Nie je premokrený. Idem skúšať Dithane. Pripájam foto.
Prílohy
bonsai1.jpg

Používateľov profilový obrázok
mikus
Reactions:
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Re: sčernanie listov

Príspevok od používateľa mikus »

nie sú spálené od slnka,skontroluj aj iné stromky,skús ostrihať tie napadnuté listy,mali by vyrašiť nové

RastoS
Administrátor
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od používateľa RastoS »

ja by som to tipol na to preliatie a hnitie koreňov.

R

sesino
Reactions:
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od používateľa sesino »

a ja si myslim , ze dovod cernutia je v korenoch,
jemne vyber rastlinu z kvetinaca a pozorne popozeraj korene, podla mna nemas co stratit , je to lepsie , ako ju nechat uhynut,

Martis Peter
Reactions:
Dátum registrácie: 28 Sep 2010, 21:07

Príspevok od používateľa Martis Peter »

Aj ja si myslím, že je to od preliatia. Vyper korene prúdom vody a presaď trebárs aj do hrubého piesku...

bonsai4
Reactions:
Dátum registrácie: 04 Sep 2010, 20:08

Príspevok od používateľa bonsai4 »

:-? zo slnka to určite nebude (poškodenie by bolo iba zo slnečnej strany) .....tiež si myslím že bude problém v koreňoch.....

peterburda
Reactions:

Príspevok od používateľa peterburda »

Ďakujem všetkým za rady. Priklonil som sa k preliatiu a hnilobe. Stromček som presadil do hrubého vápenatého piesku. Dúfam, že to pomôže ... Ešte 1 otázka : ako dlho ho mám takto liečiť ? resp. kedy ho môžem naspäť presadiť do klasického substrátu?

lacike
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lacike »

Povedal by som, ze niekedy buduci rok. Ale pre zdravie stromceka by si mal zvolit substrat, ktory drzi omnoho menej vody. Rozoberane to tu je v mnohych vlaknach ;-)

mikus
Reactions:
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od používateľa mikus »

pochopil som svoj omyl,tvoj stromček bude dlhodobo preliaty,možno už aj prehnívajú korene,presadiť a obmedziť zálievku,mierne presušenie neuškodí

Martis Peter
Reactions:

Klasický substrát je hlavne vzdušný substrát. Až bude rásť bez problémov, bude nanovo vyháňať, tak môžeš presadiť do vzdušného substrátu, ale až na jar... ;)

matoo
Reactions:

Príspevok od používateľa matoo »

ahojte mne zacali cernet listi na carmone ale nie tak ako jemu ale iba take bodky a aj konce listov

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

matoo napísal:ahojte mne zacali cernet listi na carmone ale nie tak ako jemu ale iba take bodky a aj konce listov
Cierne konce listov su klasicky priznak prilis vlhkeho substratu (odumierania korienkov). Tie bodky neviem :-)

Martis Peter
Reactions:

Ahoj, daj foto, nech vidíme .

matoo
Reactions:

lacike napísal:
matoo napísal:ahojte mne zacali cernet listi na carmone ale nie tak ako jemu ale iba take bodky a aj konce listov
Cierne konce listov su klasicky priznak prilis vlhkeho substratu (odumierania korienkov). Tie bodky neviem :-)

aha dakujem a prosim ta mohol by si mi povedat ako by som to mohol vyliecit???

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Najlepsie bude, ak tu das naozaj nejake foto, z toho sa da najlepsie posudit, ci je to skutocne premokrenie.

Predpoklad:
predpokladam, ze ho mas v nejakej zemine a udrzuje ju tak, aby vyzerala vlhka - chyba, 2x vacsia pri carmone
Mas 2 moznosti:
1. menej zalievat, t.j. zalej az ked bude substrat vyzerat preschnuty
2. presadit do niecoho vzdusneho, co nedrzi tolko vody - na fore najdes k tomu kopec info, stale sa to tu otvara ako vecna tema :-)

matoo
Reactions:

lacike napísal:Najlepsie bude, ak tu das naozaj nejake foto, z toho sa da najlepsie posudit, ci je to skutocne premokrenie.

Predpoklad:
predpokladam, ze ho mas v nejakej zemine a udrzuje ju tak, aby vyzerala vlhka - chyba, 2x vacsia pri carmone
Mas 2 moznosti:
1. menej zalievat, t.j. zalej az ked bude substrat vyzerat preschnuty
2. presadit do niecoho vzdusneho, co nedrzi tolko vody - na fore najdes k tomu kopec info, stale sa to tu otvara ako vecna tema :-)
nechapem ako preschnuti ze kazde 2 dni polivat alebo ako

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Polievat sa neda podla casu. Ked prsi, je chladnejsie a je celkovo vlhsi vzduch tak logicky netreba tak casto zalievat ako ked cely den prazi slnko. Takisto to zavisi od svetovej strany na ktoru mas orientovane okno a pod.

Proste sa na ten substrat pozri, ci vyzera z vrchu suchy alebo vlhky. Ak je miska hlbsia, tak aj spajlou vyskusaj, ci este nie je substrat vlhky vnutri (spajla nebude mokra a nebude na nej nalepena vlhka zemina). Ak je spajla sucha, tak zalievaj ;)

Ak chces nejaky referencny cas, tak v klasickej bonsaj zemine to preschnutie trva dlhsie, cize zalievas az po 2-4 dnoch. Ak ju skutocne mas, tak by som ti odporucal sa jej cim skor zbavit, inak sa ti moze stat, ze budes v zime oplakat drievko do pece

A fotky teda nedas? Lebo takto mlatime iba slamu :-@

matoo
Reactions:

lacike napísal:Polievat sa neda podla casu. Ked prsi, je chladnejsie a je celkovo vlhsi vzduch tak logicky netreba tak casto zalievat ako ked cely den prazi slnko. Takisto to zavisi od svetovej strany na ktoru mas orientovane okno a pod.

Proste sa na ten substrat pozri, ci vyzera z vrchu suchy alebo vlhky. Ak je miska hlbsia, tak aj spajlou vyskusaj, ci este nie je substrat vlhky vnutri (spajla nebude mokra a nebude na nej nalepena vlhka zemina). Ak je spajla sucha, tak zalievaj ;)

Ak chces nejaky referencny cas, tak v klasickej bonsaj zemine to preschnutie trva dlhsie, cize zalievas az po 2-4 dnoch. Ak ju skutocne mas, tak by som ti odporucal sa jej cim skor zbavit, inak sa ti moze stat, ze budes v zime oplakat drievko do pece

A fotky teda nedas? Lebo takto mlatime iba slamu :-@
hhh sori nemam momentalne fotak ale ano mam bonsaj zeminua keramicku misu asi 5 cm hlboka a 10-14 cm siroka vyskusam to s tim polevanim kim sa to trocha ususi #:-s

sesino
Reactions:
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od používateľa sesino »

lacike , preco myslis , ze by sa mal matoo , carmony cim skor zbavit ? [-X vsak treba zistit aj dosledky , preco sa rastlina tak sprava, a najst bybu ci ...

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

sesino napísal:lacike , preco myslis , ze by sa mal matoo , carmony cim skor zbavit ? [-X vsak treba zistit aj dosledky , preco sa rastlina tak sprava, a najst bybu ci ...
nie carmony, ale tej bonsaj zeminy :) Inak povedane, presadit ;;)

Napísať odpoveď

Návrat na "Choroby a škodcovia"