Múčnatka, či iné huby?

Užívateľov profilový obrázok
mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Re: Múčnatka, či iné huby?

Príspevok od užívateľa mikus » 04 Okt 2010, 17:42

Rasto máš pravdu,pomýlilsom si to s perenosporou.

poloo
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:59

Príspevok od užívateľa poloo » 09 Okt 2010, 22:35

Ja som tento rok prisiel o 7 semenacikov duba. Skoda ,nabuduce budem pripraveny

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 22 Nov 2010, 15:36

priatelia, nestretol sa niekto s takymto skocom , objavil som ho na citronovniku,
nie je to poskodeny list, nasiel som to na viacerych listoch
DSC00845.JPG
DSC00847.JPG

sesino

Príspevok od užívateľa sesino » 15 Sep 2011, 16:40

priatelia toto je posledny "HIT" tohoto pocasia, tato huba ?ci .. sa nachadza na javoroch mliecnych , v okoli TO, mam 1 ks , a vsetky listy su taketo, #-o
neda sa to odstranit ,uz som skusil temer vsetko, umyval pur.vodou. obstrihal listy, vyrasili nove , no aj tie po case "obeleli", sice nic moc, bol vykopani pri ruseni stareho plotu, ;)
Prílohy
DSC01694.JPG
DSC01695.JPG
DSC01703.JPG
Naposledy upravil/-a sesino v 15 Sep 2011, 21:01, upravené celkom 1 krát.

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 15 Sep 2011, 19:20

po dľa literatúry by malo ísťo bielu škvrnitosť listov javora,ochrana nie je nutná,vždy na jesen odstrániť opadnuté listy

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 15 Sep 2011, 19:27

choroba citrusov:na listoch žlté škvrny-cikádočka,postrek systemovým insekticidom,skús o nej viac na neakej stránke

sesino

Príspevok od užívateľa sesino » 15 Sep 2011, 21:06

vdaka , ten citronovnik je uz ok , dufam ze odstranim aj tu skvrnitost listov ;)

Eduard Novotný
Dátum registrácie: 02 Mar 2013, 19:34

Príspevok od užívateľa Eduard Novotný » 12 Apr 2016, 10:58

Ahoj. Nestretli ste sa na hlohoch s takýmto začervenaným listov? Čo to je za chorobu a aký postrek zaberá?
Ďakujem.
Prílohy
P0123056.JPG

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 12 Apr 2016, 11:35

Ahoj, ja mám presne toto tento rok na hlohu, ale zatiaľ som to ešte neriešil. Asi je aj neskoro, bude to niečo vírusové, na čo zaberá iba preventívny postrek...idem popátrať

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 12 Apr 2016, 11:41

Najviac sa mi to podobá na kučeravosť broskýň, čiže by pomohol nejaký meďnatý alebo sírnatý postrek.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 12 Apr 2016, 12:19

inak, hlohy u nas chytaju nejaku hubu, co odpali komplet cely strom (nepamatam sa na nazov). Pomoze iba prevencia, cize treba ich striekat pravidelne, rovnako ako borievky..

Eduard Novotný

Príspevok od užívateľa Eduard Novotný » 13 Apr 2016, 00:08

Ja som striekal skoro na jar kuprikolom a neskôr pred jarným postrekom a ako sa zdá nestačilo. Ešte niečo iné skúsim. Ďaľšie listy ak pôjdu tak nech sú ok, ak teda budú.

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 13 Apr 2016, 09:05

Ja som včera lepšie prezrel strom a na spodnej strane najviac takto pokrútených listov som objavil vošky. Neverím ale že to je iba dôsledok sania vošiek. Bude to nejaká hubová/vírová/baktériová choroba, ktorú vošky iba prenášajú. Budem asi riešiť tak že napadnuté listy ostrihám a rastlinu poriadne vystriekam mospilanom a potom roztokom sulky...
Lacike, tá choroba hlohov ktorú spomínaš, bude asi spála alebo hrdza ružovitých. Na nete to vyzerá hrozne. Ochrana viac menej neexistuje, len prevencia, prevencia...

Eduard Novotný

Príspevok od užívateľa Eduard Novotný » 26 Jún 2018, 21:30

Tak po tom čo som prišiel o pár hlohov som viac hľadal na nete a našiel výbornú stránku
http://eagri.cz/public/app/srs_pub/fyto ... |kap:start
Podľa nej ide o mšicu hlohovú ktorej vajíčka prezimujú na hlohu a na jar sa liahnu nymfy ktoré sajú listy,tvoria sa červené hálky. Cez leto potom hosťujú na mrkve,kôpre a na jeseň sa vracajú na hloh.

Mimo
Dátum registrácie: 15 Mar 2016, 09:51
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 27 Jún 2018, 16:46

Akurat pred pár dňami som s hrôzou zistil, že na mrtvom dreve kmeňa acer palmatum kopaného pred rokom v kamoškinej záhrade mám huby.
Doteraz nebolo nič vidno, pred pár dňami pozerám čo tam je za špongiovite biele teliesko, odlupol som ho (držalo strašne silno) a zospodu to vyzeralo ako spodok bežnej huby.
Čo myslíte, môže to byť len problem mrtveho dreva na ktory sa chytila a strom neovplyvni, alebo je to cele v prdeli?
Rastie zatial pekne, potenciál výborný, priemer kmeňa asi 20cm, k takemuto niečomu sa len tak lahko človek nedostane ak nema šťastie ako som mal ja že sa ho kamoška chcela zbaviť aby uvolnil miesto, alebo za to vysolí pekných pár stovák ....

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 27 Jún 2018, 17:47

Vyzerá to na toto
Bez názvu.jpg
vraj zapríčiňuje bielu vláknitú hnilobu beľového dreva

no neviem, zatial je len na odkrytom starom dreve kmeňa v prasklinách v kôre.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 27 Jún 2018, 21:56

Ahoj,

zhodou okolnosti som mal obdobnu situaciu. Palmatum znivocene povodnym majitelom (strom, co som obdivoval par rokov predtym) som dostal za par drobnych. Do roka bola na polke kmena (kde nebolo frezovane, co odumrelo) taketo biele huby. Ukazalo sa, ze ukazali, ze kde zostava ziva cast a kde bolo pod korou uz vsetko mrtve.

Mam za to, ze drevo z palmatakov je viac nachylne na drevokazne huby. Zvlastne je, ze vyskakali iba na miestach, kde este bola kora. Na odkrytom mrtvom dreve nebolo nikdy nic.

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 28 Jún 2018, 13:27

Ahoj Mimo,
mávam niečo také na vŕbe: https://bonsajforum.sk/viewtopic.php?f=25&t=824
Prvý krát to tam bolo asi tak pred 6 rokmi, a strom stále žije. Ako píše Lacike - huba ukázala, ktorá časť kmeňa je mŕtva, a prerazila cez kôru. Mal som ju ale aj na mŕtvom dreve bez kôry, ale menej. Orezával som to, natieral drevo aj hubu sulkou a nič, vyrašilo to o5.
S palmaťákmi takú skúsenosť nemám. Myslím ale, že primárne táto huba rastie na dreve, ktoré bolo už mŕtve predtým, ako sa naň nasťahovala. Ona asi nebude príčina odumretia dreva. Ak si robil drastické salámové rezy, čo si asi na palmaťáku s priemerom 20 cm robil, nejaké časti kmeňa odumreli a nastúpila drevokazka. Skús sledovať, či sa nejako prirodzene vykreslí živá a mŕtva časť kmeňa. Ak časť kmeňa prežije a chytí sa, mŕtve vyhnije a budeš mať dutinu. Preventívne by som ale proti hubovým chorobám striekal... Ak tam máš iba túto hubu, nemusí to ten strom úplne zabiť...IMHO

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 28 Jún 2018, 15:36

Ahojte, vďaka za reakcie, a Lacike všetko naj k včerajšim meninam :)
No čakal som že mi tu budete písať spáliť vyhodiť izolovať strom nepribližovať sa a tak :D
Dnes som bol podrobnejšie preskumať a pofotiť a huba už je aj na živej časti kôry (aspon vyzera živa, no ako pišete môže byť vnútri už kaput)
Salamove rezy boli dve na jar minuly rok robene a strom skoro cez ne vykrvacal, nemal som skusenosť s kopaním palmaťaka tak som ho rezal ako bežne režem listnače.
Ale dal to a aj toho roku som už strihal, no tie huby ma teraz velmi prekvapili. Dufam že sa neprenesu aj na ine stromy ....
Par fotiek
huba1.jpg
huba2.jpg
huba3.jpg

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 28 Jún 2018, 20:45

Podla dalsich foto je to identicke ako na mojom palmataku. Vrch mal salamovy rez potom, co tam polka koruny uschla. Pribudla huba a nasledne krasne vypraskala kora 2mm pasik, cim oddelila zive a mrtve. Strom rastol krasne, nic neumieralo, akurat hub na zadnej strane pribudalo a rozdiel kambia sa viac a viac ukazoval. Tipujem, ze od rezu to cele vzadu je mrtve..

Napísať odpoveď

Návrat na "Choroby a škodcovia"