Zlte listy a plesen - prosim o radu

Stevo123
Reactions:
Dátum registrácie: 04 Okt 2020, 16:06

Zlte listy a plesen - prosim o radu

Príspevok od používateľa Stevo123 »

Dobry den,

Potreboval by som od Vas skusenejsich radu ohladom pestovania bonsajov. V jari som si kupil 2 izbove bonsaje (Gardenia a Carmona microphylla - caj fuki). Mal som ich umiestnene v obyvacke kde nemali dostatocne svetlo a zacali zltnut/schnut a opadavat listy a lietali okolo nich drobne musky a na substrate sa vytvorila plesen. Ked sa oteplilo niekedy maj-jun dal som ich na balkon, vymenil povrch substratu a cele leto boli na balkone. Balkon mam na vychod cize doobedu na nich svietilo slniecko a poobede boli v chladku. Bonsaje obzili, plesen sa dalj netvorila a listy boli pekne zelene a pocas leta aj dost vyrastli a zacali kvytnut. Kedze sa nam ochladzuje tak som ich minuly tyzden dal naspat dnu na povodne miesto v obyvacke na policku. Dnu som ich dal cez den kedy bolo relativne teplo a svietilo slnko aby rastlinky nedostali velky sok zo zimy do tepla. Do tyzdna sa vytvorila znova plesen a zozltli listy vid. foto. Polievam ich vylucne dazdovou vodou ponorenim do misky na cca 20-30min. V lete som ich polieval cca kazdy druhy az treti den. Zalezalo od preschnutia substratu. Dni kedy som ich nepolieval som ich rosil taktiez dazdovou vodou. Niekedy som to robil aj tak ze po ponorni do misky som este vrch substratu polial dazdovou vodou aby mali dostatocnu vlhkost ked bolo velmi teplo. Ked som ich dal minuly tyzden dnu polial som ich tak isto ponorenim do dazdovej vody a este som substrat z vrchu polial. A do tyzdna zlte listy a plesen a znova drobne musky. A teraz neviem ci im vadi velmi teple prostredie, tmavsie prostredie alebo uz ani neviem co. Vcera som ich po 4 dnoch polieval znova ponorenim do misky al uz iba na 15min a substrat som uz nepolieval z vrchu a dal som do pody hnojivo. Pouzivam Bonsai Master. Do kazdeho rohu misky zatlacim 1 granulku cize dokopy 4 v miske. A umistnil som ich do kuchyne na parapet vid. foto ktora je otocena na zapad aby mali pocas dna dobre slnecne svetlo. Prosim Vas o radu ako postupovat dalej alebo co som urobil zle. Rozmyslam este ze povrch substratu vymenim za novy aby som odstranil plesen. Dakujem pekne za kazdu radu.
Prílohy
86B4F854-74F2-4746-B414-260C99A83622.jpeg
32E734C2-EF55-4DDB-BE2F-12629F2D976A.jpeg
C82CC407-898E-4D50-BF09-4294ACB4F029.jpeg
8CADD426-6026-4D58-A9EB-0C568FB99D89.jpeg
E6E9D224-4DB4-49C1-9A23-647BD9AF960A.jpeg

ma1eus
Reactions:
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať používateľa:

Re: Zlte listy a plesen - prosim o radu

Príspevok od používateľa ma1eus »

Jednoznačne ich prelievas
Vnútri musíš polievať menej ako keď sú na balkóne na priamom slnku
Ak máš pleseň na substrate tak ich extrémne prelievas plus zlý substrát, pozri sekciu tu na fóre o substratoch
Menej slnka menej tepla menej polievať
Ide zima budeš polievať ešte menej
Pozor v zime na radiátor teplý suchý vzduch im nebude robiť dobre

Stevo123
Reactions:

A kam ich v zime umiestnit? Miesto na policke v obyvacke kde povodne boli im zjavne nerobi dobre kedze to je tmavsie miesto. A kedze potrebuju viac svetla tak jedine parapet na okne ako som sa docital ale tam im bude robit problem radiator a kedze pod kazdym oknom je umiestneny radiator tak kam s nimi? Ako to rieste v zime?

ma1eus
Reactions:
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa ma1eus »

Znizis radiátor 👍
Nemusi byť vypnutý stačí ak nepôjde naplno

Stevo123
Reactions:

Substrat vymeneny, poliate 1x v tyzdni, radiator stiahnuty na 2, a znova plesen do 1 dna. Ja uz nechapem...
Naozaj neviem co im vadi. V lete ani jeden naznak a teraz toto

Napísať odpoveď

Návrat na "Choroby a škodcovia"