Ako na svilusky

Používateľov profilový obrázok
lacike
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať používateľa:

Ako na svilusky

Príspevok od používateľa lacike »

Tentokrat zhrniem skusenosti s nicenim svilusiek. Tu budem rad ak ma niekto doplni, pretoze moje riesenie bolo dost radikalne.

STAV PRED OSETRENIM
Vtaci zob letneny na balkone bol napadnuty sviluskami pocas tohtorocnych jarno-letnych slnecnych a teplych dni. Kedze som nevedel o co sa jedna, tak som ho dal z balkona spaet do bytu. Stromcek bol miestami pokryty pavucinami a listy stracali zelenu farbu.
Svilusky maju rady sucho a teplo - prenos z balkona do bytu este urychlil ich rozmnozovanie, takze za tyzden vtaci zob vyzeral ako sipkova ruzenka - cely pokryty pavucinou s listami, ktore boli zltohnede a vysusene. Bez naznaku novych pukov.

OSETRENIE
1. Namiesal som talstar, ale pouzit sa da lubovolny insekticid, napriklad aj karate a cely stromcek som vystriekal.
2. Po 4 dnoch to nevyzeralo, ze sa nieco meni, skor naopak, potvory sa dostali aj na odrezky v blizkosi nakazeneho vtacieho zobu
3. Po 2 dnoch som sa rozhodol pre drasticke riesenie - vsetky vetvy som zakratil po najblizsiu plne zdrevnatenu cast (mal som nieco podobne v plane, nie vsak tento rok). Tym som sa zbavil postihnutych casti. Stromcek som dal do vane a cely poriadne vysprchoval letnou vodou. Preventivne som spravil to iste aj so vsetkym v jeho blizkom okoli. Tu pripomeniem, ze stromcek je zasadeny v substrate, kde nehrozi jeho vyplavenie ako napriklad v pripade obycajnej hliny u izbovych rastlin.
4. Nasledne som strom poriadne vystriekal insekticidom a dal na slnko + pravidelne rosil a striekal insekticidom.
5. Po necelych troch dnoch bolo vidno nove puky, po necelom mesiaci bol cely zeleny a dnes, 2 mesiace od udalosti je uz po tretom zakracovani vetiev

POUZITE PRIPRAVKY, DOVOD
Talstar, Karate - v principe je jedno aky insekticid sa pouzije, idealne aby mal aj zlozky na kontaktne nicenie.

BEZPECNOST PRI PRACI
1. Vyhybat sa styku s kozou, co zahrna gumene rukavice a vhodnom obleceni (na cele telo)
2. Vyhybat sa vdychovaniu - aplikovat iba von, nikdy nie v uzavretych/nevetranych priestoroch
3. Podla poveternostnych podmienok a vysky rastliny aj ochranne okuliare
4. Citat vzdy upozornenia na zadnej strane obalu!

NEJAKE RADY NA ZAVER
V pripade prvych naznakov pavuciny treba striekat. Mne vtaci zob prezil take napadnutie a zosekanie iba preto, ze bol vo velmi dobrom stave a je to vitalny druh. Velmi vhodne je rosenie, cim sa spomaluje vyvoj nymf, takisto aj nizsia teplota spomaluje ich vyvoj, co dava vacsi priestor na ich nicenie.

========================================================================================================
sviluska-roztocec obrazok
sviluska-roztocec obrazok
sviluska-roztocec pavucina
sviluska-roztocec pavucina
Roztočec chmeľový
Roztočec chmeľový (Tetranychus telarius) škodí na veľkom počte poľných, skleníkových a izbových rastlín, ale aj na burinách, z ktorých môže prejsť na pestované plodiny. Nepatrí medzi hmyz, ale medzi pavúkovce so štrymi pármi končatín, preto sa ľudovo nazýva aj červeným pavúčikom. Je veľmi drobný (meria iba 0,2-0,4 mm), voľným okom nie je takmer viditeľný. Na jeho prítomnosť nás upozorní jemná pavučinka na silnejšie napadnutých častiach rastlín.
Ochrana
Opakované postreky napadnutých rastlín prípravkami:

* Apollo 50 SC
* Mitac 20 HF
* Neuron 500 SC
* Nissorun 10 WP
* Omite 30 W
* Talstar 10 EC

Pri prvom ošetrení možno kombinovať prípravky Apollo alebo Nissorun s ostatnými uvedenými prípravkami.
Naposledy upravil/-a lacike v 10 Aug 2011, 20:04, upravené celkom 1 krát.

mikus
Reactions:
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Re: Ako na svilusky

Príspevok od používateľa mikus »

zaujímavo to znie:vyhýbať sa styku s kozou,aj keď vieme o čo ide

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

mikus napísal:zaujímavo to znie:vyhýbať sa styku s kozou,aj keď vieme o čo ide
:D a teraz som musel zakaznikovi vysvetlovat, preco sa smejem na plnu hubu na dolezitom stretnuti :D

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Tak tento rok sa bestie na vtaci zob vratili a skoro skantrili aj 2 bresty. Nissorun ani Karate na ne nezaberali (!), tak som stromceky vystriekal v sprche vodou a postrekujem uz druhy tyzden Steward-om. Zatial to vyzera slubne ;)

bonsai4
Reactions:
Dátum registrácie: 04 Sep 2010, 20:08

Príspevok od používateľa bonsai4 »

:( tento rok im počasie praje :-w mne napadli javor krvavý :(( tabakový roztok nezapôsobil tak som použil zvyšky ALMUS CHAMPIOM červený ,ktorý zapôsobil perfektne (začali rásť nové listy) :) ale tým to neskončilo po pár dňoch som ich našiel na čerešni a breste :-w akože ALMUS som už minul a nový som tak narýchlo nezohnal tak som použil KARATE ZEON :( a teraz čakám ako zaúčinkuje (pretože nieje určený na tohoto škodcu) :-w

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Karate je ok, mam odskusane ;)

Ale este lepsi je talstar (nasiel som obchod, kde ho este stale predavaju v ampulkach na 5-10l postreku podla skodcu). Pred vikendom som zbadal mrchy na troch listoch vtacieho zobu (ano, furt ten isty vtaci zob), tak som cvakol listy a trocha vysprchoval, ze reku nic tragicke. Po vikende som sa nestacil cudovat, co som nasiel - na 5 stromoch uz hotove pavuciny.

Tak teraz aplikujem talstar preventivne aspon raz do tyzdna, lebo je naozaj extremne sucho

RastoS
Administrátor
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od používateľa RastoS »

ako píše lacike, karate je úplne fajn proti roztočcom, tiež som ho tento rok už dva krát využil. osvedčenú kombináciu mám aj OMITE 30 W spolu s NISSORUN 10 WP. ale karate účinkovalo rovnako dobre.

Tento rok som sa snažil ešperimenálne bojovať proti nim biologickými metódami :)
Keď mi napadli semenáče javorov dal som ich do sáčku a pravidelne rosil aby sa vo vnútri držala vysoká vlhkosť, keď už boli vysoké teploty tak som sáčok musel dať preč ale všade okolo som postavil misky z vodou. účinok nebol veľmi uspokojivý. ich šírenie sa mi síce potlačiť podarilo, na okolité sadenice sa nedostali ale z napadnutých rastlín nie a nie zmiznúť. nakoniec asi po mesiaci či aj viac som ich pokropil s roztokom z karate a bolo, nové lístky vybehli čoskoro na to.

R

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Nissorun funguje mozno iba preto, ze pouzivas Omite :-)

Podla mna nefunguje, to som skusal a skoro ten vtaci zob v maji zozrali, musel som defoliovat a aplikovat spominane karate. A mozno mam nejaku lepsiu odrodu svilusiek, ktorej to vlastne chuti :-)

Csaba
Reactions:
Dátum registrácie: 10 Nov 2014, 13:04

Príspevok od používateľa Csaba »

Ehm. Pred par rokmi som mal krasny brest. To iste, napadli ho slivusky. Rok aj pol som bojoval a nevzdaval sa ani stromcek. Viackrat uplne zhodil listy, postrekoval som, vsetko mozne. No nic, neuspesne. Drzim palce, nech tu haved vyhubis zo svojho brestu.

ma1eus
Reactions:
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa ma1eus »

mne na to pomaha stromcek najprv poriadne osprchovat aj silnejsim prudom a zastriekat, doma cyper proti hmyzu a funguje

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Na permanentne odstranenie treba postreky striedat, kombinovat s vysprchovanim pred aplikaciou dalsieho postreku a udrzovat vlhke prostredie (sviluskam prospieva sucho a bezveterno, preto sa im tak dari hlavne na interierovkach).

Csaba
Reactions:
Dátum registrácie: 10 Nov 2014, 13:04

Príspevok od používateľa Csaba »

S tym vlhkom je to iste? Lebo moj brest mal vlko stale. Mal som aj substrat celorocne pokryty machom a takto fungoval niekolko rokov, kym sa ta haved do neho nepustila. Namacal som ho do vody v dreze, raz ci dvakrat tyzdenne a rozprasovacom i rosil podla potreby.

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Nejde o vlhko korenov, ale koruny, kde sa nachadzaju skodcovia a teda som mal na mysli vzdusnu vlhkost, ktora je von niekde okolo 80% a v bytoch niekde okolo 40%.

RastoS
Administrátor
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od používateľa RastoS »

a hlavne ide o zdravie rastliny. odkedy som začal hnojiť na štýl WP tak som postrekoval možno raz. Silná rastlina je schopná sa ubrániť úplne sama.
WP - anorganika, agresívne hnojenie, maximum slnka.
ja hnojím každou druhou zálievkou ale nedávno som počul názor že hnojiť každou dokonca. síce to zasolí substrát ale rastline to neublíži a pri daždi sa prepláchne aj tak.
ostatne kto dáva na povrch granulované hnojivá tiež hnojí pri každom polievaní/daždi.

R

Nevy
Reactions:
Dátum registrácie: 03 Jan 2020, 23:40

Príspevok od používateľa Nevy »

Zdravím,

neskúšali ste niekto na tieto potvorky Biool ? Mam ich na Carmone aplikoval som už 1x Karate a 1 x Apollo no veľmi sa mi s tým už striekať nechce nakoľko mam stromčeky v dome. Udajne ten biool je prirodny.

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Nevy napísal:
23 Jan 2020, 19:22
Zdravím,

neskúšali ste niekto na tieto potvorky Biool ? Mam ich na Carmone aplikoval som už 1x Karate a 1 x Apollo no veľmi sa mi s tým už striekať nechce nakoľko mam stromčeky v dome. Udajne ten biool je prirodny.
Olizujes tie stromceky? Ten postrek je povedzme, ze skodlivy, ked sa ti dostane na pokozku alebo ho dychas. Cize iba pocas aplikacie. Na svilusky treba prestriedat viacero postrekov, lebo velmi rychlo naberaju odolnost, aj ked sa ti zda, ze je uz vsetko dobre.

Nevidel som prirodny postrek, ktory ucinkuje inak ako kontaktne zadusenim, resp. preventivne. Ak uz mas rastlinu napadnutu sviluskami, maju aj vajicka. Dospelych zabijes prirodnych pripravkom a do dvoch tyzdnov su spaet.

peter G
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od používateľa peter G »

Presne ako píše Lacike.

Navyše niektoré rastliny tieto olejnaté bioprostriedky ako Biool a Rock Effect vyslovene neznášajú (na list či ihličie). Keď tak vyskúšaj na malej časti rastliny, Carmona je dosť citlivá...
long live your 盆栽
P.G.

Nevy
Reactions:
Dátum registrácie: 03 Jan 2020, 23:40

Príspevok od používateľa Nevy »

Ok jasne dam na vaše rady. Dneska som mrkol na tu carmonu a všimol som si na nej prvé tri nové vyhonky, doteraz som nemal ani jeden.

Napísať odpoveď

Návrat na "Choroby a škodcovia"