Zakorenovanie odrezkov

Užívateľov profilový obrázok
mathew
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:30
Kontaktovať užívateľa:

Zakorenovanie odrezkov

Príspevok od užívateľa mathew » 09 Jún 2012, 23:45

Viete mi niekto povedat ci ma svetlo nejaky vpliv na rast alebo tvorbu korenov?

Skusali ste uz zakorenovat odrezky v keramzite?

bonsai4
Dátum registrácie: 04 Sep 2010, 20:08

Re: Zakorenovanie odrezkov

Príspevok od užívateľa bonsai4 » 10 Jún 2012, 07:49

:-? ešte som neskúšal zakoreniť odrezky v tme #-o ale na svetlom mieste bez priameho slnka mi to ide celkom dobre ;;)
na substráte až tak veľmi nezáleží....hlavne že dostatočne drží vlhkosť a je vzdušný ;)

mathew
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:30
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mathew » 10 Jún 2012, 22:47

zaujimalo by ma ci je rozdiel ked su korene v v tme alebo na svetle. V prirodzenom prostredi su v tme - v zemi. Ja som dal odrezky do keramzitu na okraj pohara aby som vedel co sa snimi deje. Preto by som rad vedel ci by tomu procesu nejak mohlo vadit svetlo

mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od užívateľa mikus » 11 Jún 2012, 07:16

ešte stále sa veľa odrezkov zakoreňuje v nádobe s vodou,hlavne izbové,fuchsie v poháriku s vodou,ale hlavné je svetlo na vrchnú časť,u niektorých je proces zakoreňovanie kratší,u niektorých dlhší,existuje aj literatúra o spôsobe rozmnožovania

Rudi
Dátum registrácie: 31 Aug 2010, 23:06

Príspevok od užívateľa Rudi » 12 Aug 2012, 21:03

Jeden typ na zakoreňovanie, určite zaujímavý. :-) http://al-garb-bonsai.blogspot.sk/ :D

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 12 Aug 2012, 22:38

Myslis tu bougenvillu? To funguje asi iba na nu a fikusy napr. :-)

Ale mam s nou podobne skusenosti - kupena v baumaxe, ked zhodila vsetky listy, tak som si povedal, ze zrejme bude problem s korenmi. Nakoniec vlasocnice neboli ziadne, iba par hrubych vyrastkov ostalo, cista konstricka bez listkov. Zasadil som do terramolu, pichol do tiena a pravidelne nechal pretiect vodou kazdy alebo obkazdy den. Za mesiac boli prve vyhony a za dalsi mesiac uz kopec 20-30cm vyhonov.

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 16 Jan 2013, 20:19

pani , mate skusenosti s rozmnozovanim ginka b. odrezkamy, ;)

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 17 Jan 2013, 12:45

mne sa nedarí ginko ani len pestovať. a to ho mám vo voľnej zemi a ledva prežíva.

Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od užívateľa Havrann » 18 Jan 2013, 11:12

Tak mojim sa dari a pestujem ich zo semien, minuly rok mi tiež vyrastlo par novych semenacikov. RastoS na jar Ti podarujem.
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 18 Jan 2013, 13:51

na IBC bol nejaky navod, ako chlapik mnozil ginko z korenovych odrezkov...neviem ho najst :(

michalkentos
Dátum registrácie: 23 Apr 2015, 16:44

Príspevok od užívateľa michalkentos » 23 Apr 2015, 16:55

zdravim.

chcel by som sa opytat, ci ma niekto skusenosti z rozmnozovanim fikusu ginseng z odrezkov

minuly tyzden som zasadil odrezok do substratu pre bonsaje, a chcel by som sa opytat ako je potrebne zavlazovanie - ci ma byt substrat stale vlhky, pripadne polievat 2 -3 x tyzdenne, a kedy asi pusti odrezok prve korienky

vdaka :)

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 23 Apr 2015, 17:58

Substrát na zakoreňovanie odrezkov nemusí obsahovať žiadne živiny, má byť takmer sterilný, primerane vlhký a vzdušný. Rozhodujúca je teplota a vlhkosť vzduchu. Niektoré tropické rastliny potrebujú aj teplo zo spodu.

Substráty- perlit, perlit + rašelina, rašelina + piesok, čistá akadama, terramol, zeolit (tieto sa mi osvedčili) a iné.

Vlhkosť- po napichaní dobre zaliať, dobré sú "minipareniská" s plastovým priezračným vrchnákom, alebo nádobu prikryť igelitom/pohárom naopak. Pre zvýšenie vlhkosti vzduchu kropiť, polievať opatrne.

Teplota- tu je to od druhu, pomôže konštantná teplota, u bytoviek aspoň 20 ℃

Živiny- sú potrebné až po zakorenení, čo sa prejaví započatím rastu nadzemnej časti. Vtedy sa začína aj pomaly vetrať a zvykať na nižšiu vlhkosť vzduchu.

Dá sa aj v zemine, ale úspešnosť je nižšia, pretože sa ťažšie splnia podmienky uvedené vyššie.

To je všeobecne, tri druhy fikusov som úspešne zakorenil v pohári s vodou, ginseng nemám.
long live your 盆栽
P.G.

Ritualist
Dátum registrácie: 28 Sep 2014, 19:18

Príspevok od užívateľa Ritualist » 23 Apr 2015, 18:21

Ahoj, ja som skúsil zakoreniť ginseng v pohári s vodou na východnom okne. Veľmi pekne a dosť rýchlo mi pustil korene. Ešte ho pár dní alebo týždňov nechám tak a potom ho zasadím do teramollu/zeolitu. Tak isto teraz zakoreňujem odrezky z fikusu panda a po 6 dňoch už vidím malé biele bodky.

Ešte ma tak napadá možno trochu mimo témy, ale lacike tu písal že mal problém s bougenvillou a zistil že sa jej nedarí kvôli slabému koreňovému systému tak že či nemôže byť taký istý problém aj pri mojom sečuanskom korení o ktorom som písal už viackrát. Stále sa mu nedarí tie ovisnuté matné listy ktoré silno držali tak už všetky opadli a stromčeku ostali asi len 4 lístočky. Tak že či nemohla nastať chyba pri presádzaní že som možno odstrihol veľa vlásočníc (aj keď si toho nie som vedomý). Myslíte že by pomohlo presne to isté čo spravil lacike alebo to vyzerá byť ničo úplne iné?

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 23 Apr 2015, 19:44

U zanthoxylu sú korene veľmi citlivé na preliatie a na opatrné narábanie a redukciu pri presádzaní. Ja si skôr myslím, že už keď si ho presádzal bolo neskoro.
Dával som sem vzd. potápanie ZP. Potápanec mal biedne korene, ale viac ako odrezok... Polievam ho, až keď si pýta, nestratil ani lístok a už začína rásť.

Myslím, že nároky a vitalita jednotlivých druhov sa nedá porovnávať. Mne presadenie Bougainvillea s biednymi koreňmi nerozchodila, kúpil som teraz druhú, ani tá sa netvári dobre... Sú to exoti a my sa môžme len snažiť zabezpečiť im čo najlepšie podmienky, rytmus života... ale otázne je nakoľko sa nám to darí.
long live your 盆栽
P.G.

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 24 Apr 2015, 10:27

Môže byť ale chcel by som spraviť všetko pre to aby som ho zachránil. Konáriky sú stále živé ale proste nechce vyrásť ani jeden list... tak uvidíme či ho vzchopí polievanie a slnko alebo bude fakt lepšie keď ho hodím do tieňa.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 24 Apr 2015, 11:01

Ahoj, rozmýšľam nad tým...keby si ho prelieval v hline tak koniec, to je jasné. Má teraz zníženú schopnosť prijímať vodu koreňmi no a zároveň som tu niekde čítal, že moderný substrát sa NEDÁ prepolievať, aj keď pri prehnanom polievaní aj tu vidím "nasiaknutý" kmeň od substrátu hlavne u novopresadených stromkov a keď sa ochladí... No a potom ak sa to zhrnie, tak by mohla zvýšená zalievka pomôcť. A pol dňa slnka k tomu. Znie to logicky, aj keď v prírode nie je všetko logické, ak to môže pomôcť, skús a daj vedieť.
long live your 盆栽
P.G.

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 24 Apr 2015, 11:16

Ahoj, práveže keď bol v zemine tak zálievku som kontroloval paličkou či je alebo nie je vlhká. Teraz ho polievam každý 3ti - 4ti deň. Bál som sa toho že je preliaty ako mi tu spomínali a že koreňe zahnívajú ale nemyslím si to lebo ho mam v čistom zeolite a ta zálievka je dostatočná keď aj prehrabnem ten zeolit tak je ešte mierne vlhký...
OK takže mal by som skúsiť častejšiu zálievku čiže každý 2-3 deň a nechať ho pol dňa na slnku a potom po práci okolo 4tej ho dať do tieňa?

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 24 Apr 2015, 11:59

Neviem, Lacike tu písal, že tú bougie prelial každý deň vodou a ujali sa korene. Bougainvillea nemusí tiež veľa vody a pomohlo. Niekto, kto pestuje v anorganike dlhšie by sa mohol vyjadriť, či sa DÁ / NEDÁ preliať. Rozhodnúť sa musíš sám.
long live your 盆栽
P.G.

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 24 Apr 2015, 12:29

jasne, ďakujem peter... určite by pomohlo keby sa niekto znalý v anorganike ešte vyjadril ale uvidíme

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 24 Apr 2015, 13:11

Teraz ho polievam každý 3ti - 4ti deň. Bál som sa toho že je preliaty ako mi tu spomínali a že koreňe zahnívajú ale nemyslím si to lebo ho mam v čistom zeolite a ta zálievka je dostatočná keď aj prehrabnem ten zeolit tak je ešte mierne vlhký...
A rosíš ho? ...ma napadlo- len Ty vieš akú má k. sústavu, v akej hĺbke v substráte sú korene. Podľa quotnutého by možno bolo najlepšie pokračovať v zálievke ako je a čo píšeš zvrchu suchý zeolit... pri kropení pokropiť aj nad koreňmi vrstvu.
long live your 盆栽
P.G.

Napísať odpoveď

Návrat na "Rozmnožovanie"