Strana 1 z 1

TUJA na zahrade

Napísané: 25 Jún 2019, 10:41
od používateľa ras ben
Ahojte, prosim o radu a nazor.

Na zahrade mame niekolkorocnu tuju, foto prikladam v prilohe. Potrebujeme ju upravit na "bonsajovity tvar"..tu je moja otazka ..ci to je vobec mozne v tomto pripade a ak ano, ako by som mal postupovat..? vazim si odpovedi :)

Re: TUJA na zahrade

Napísané: 25 Jún 2019, 22:20
od používateľa RastoS
ahoj, tuja nemá veľmi rada hlboký rez (aspoň taká je moja skúsenosť). záleží na aký tvar ju chcete dať ale v zásade by som sa o to nepokúšal. z tují sa ťažko robia bonsaje, tie čo predávajú v záhradkárstvach nie sú bonsaje :). Ak tam bonsaj nutne potrebujete odstránte tuju a dajte tam borovicu alebo ideálne borievku a dajte si niekomu natvarovať. Na prvý pokus to nedáš dobre úplne sám ani keby si radil najlepší bonsajista sveta.

R

Re: TUJA na zahrade

Napísané: 26 Jún 2019, 07:58
od používateľa ras ben
Dakujem za radu :)

Re: TUJA na zahrade

Napísané: 30 Jún 2019, 23:18
od používateľa peter G
Ahojte, ja mám s tujou v zemi iné skúsenosti. Starám sa mame o živý plot z tují a zhodou okolností sa nejak práce neporobili a musel som byť pri reze agresívnejší. Stromky začali zasahovať do plota, ktorý sa išiel natierať, takže rez bol krutý a takmer dohola v hornej časti koruny. Nevyzeralo to vôbec dobre ale po 2 rokoch je všetko ok. Vršok pekne dorastený jemným obrastom, teraz to zas len strážiť aby nabudúce nemuselo byť dohola.

Tým chcem povedať, že tujam vobec nevadí rez ak sa nezasahuje aj do koreňov. Rezal som na jar či na jeseň, žiadny veľký rozdiel. Pučia aj zo staršieho dreva. Na bonsaj asi iba na väčšie veľkosti, za morom sa často používa naštepenie Hinoki na tuju, aj keď ani to nie je výhra. V nádobách v priepustnej zemine majú rady veľa vody, hlavne v lete.

Re: TUJA na zahrade

Napísané: 02 Júl 2019, 11:27
od používateľa RastoS
ano, takyto postup by mohol teoreticky fungovat. ja som asi 6m tuje zrezal na jeden meter (zavadzali), obrasili zo stareho dreva pomerne silo ale nasledne ako som sa ich snazil drotom usmernovat tak kazdy nadrotovany konar odisiel. podobne ked som zakracoval hned v dalsom roku.
cize siel by som do toho ale tak ze ostrihat, netvarovat drotom a dalsi rok na nu nesahat.

R