Ako hnojit?

Mike_BossO
Reactions:

Ako hnojit?

Príspevok od používateľa Mike_BossO »

Zdravim

Nakolko mi brest dost vyrazne opadal. Zacal som zistovat co mu je s experimentovat jeho umiestnenim v byte, so zalievkov a na koniec, ked mal moj brest uz asi len 30% z povodnej zelene som dosiel k myslienke vytiahnut z pod prachu pod-postelia flasu s hnojivom. Fungovalo to zazracne - vyrasili nove pupienka listockov, zacali dorastat konariky, povodne, zdrave listy sa zacali opat zdravo zelenat no a teda stromcek sa zacal znova davat do pohody. Idila vsak netrvala dlho po tyzdni sa cely proces chradnutia a opadavania zacal navracat... dosiel som k myslienke ze som asi spravil chybu v riedeni a davkovani hnojiva. Je mi stromceka dost luto lebo mu ostalo uz asi len 15% z povodnej zelene a nechcem ho neuvazenim pohnojenim zviezt zo sveta.

Takze podstata problemu:
Mam hnojivo SPECIAL KLH (N 0,06) ale neviem si rady ako s nim mam hnojit. Na etikete je napisane:
"Pocatecni davka - 2 plne uzavery (18ml)" a pod tym je
"Pravidelna davka - 1/2 uzaveru (5ml)" a este
" obsah vlase 0,5L - vydatnost po zriedeni az 200L"

Nie som si isty ci mam hnojit moj brest priamo bez riedenia dvoma uzavermi. (to je asi hlupost?!)
Alebo mam do flasky naliat 2L voddy a do nej naliat 2 uzavery hnojiva. (to je zrejme spravny postup)

Ale potom zas neviem ako hnojivo davkovat. Hnojivo sa davkuje priamo pri (kazdodennej) zalievke? Alebo len raz urcity cas - cez zimu, dajme tomu raz za mesiac a v lete raz za dva tyzdne?

Za pomoc a tipy dakujem :)

Mike_BossO
Reactions:

Re: Ako hnojit?

zabudol som ze som zvolil silnejsie riedenie 1,5L vody: 1vrchnak hnojiva

Používateľov profilový obrázok
mikus
Reactions:
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od používateľa mikus »

kedy ti začali opadávať listy brestu,na jeseň ,pred zimou,v časa zimy?

bonsai4
Reactions:
Dátum registrácie: 04 Sep 2010, 20:08

Príspevok od používateľa bonsai4 »

....neviem ako hnoja ostatní :)
... cez sezónu 1x za 14 dní .......
....v zime 1x za mesiac.......
....vždy polovičnou dávkov ako odporúčajú na obale hnojiva (ak niekedy zabudnem :( tak sa nič nestane :D )

....ako čítam tak si ten stromček predávkoval :(....polovičná dávka hnojiva vychádza 2,5 ml na 2 L vody ;)
....prvá pomoc pri predávkovaní :-? ja by som ho presadil do nového substrátu,alebo prepláchol pôvodný substrát vodou (aby sa hnojivo vyplavilo)... :) .

RastoS
Administrátor
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od používateľa RastoS »

ahoj, žiadny strach. pokiaľ viem tak spomínané hnojivo Špeciál je iba doplnkové. Tiež ho používam, obsahuje minimum dusíka. Podľa návodu sa môže pridávať denne, pre rast rastliny však samotné nepostačuje, treba pridať aj dusíkaté hnojivo. týmto sa veľmi predávkovať ani nedá. ja toto hnojivo dávkujem podľa návodu, je to tuším 5ml do 2l vody, zamiešam a zalievam. Tekuté hnojivá treba najprv rozriediť vo vode a potom s ňou polievať, vlastne aj práškové a niektoré granulové.

R

čo sa týka opadávania listov tak niekde robíš chybu. buď je v prievane, ešte môžeš mať na ňom škodcov čo býva pri breste veľmi časté.

bonsai4
Reactions:

:-? tak to mi je čudné :-?hnojiť každý deň,ale keď to v návode odporúčaju :) nemám námietky :D

Mike_BossO
Reactions:

mikus napísal:kedy ti začali opadávať listy brestu,na jeseň ,pred zimou,v časa zimy?
v zimnom obdobi

Mike_BossO
Reactions:

RastoS napísal:ahoj, žiadny strach. pokiaľ viem tak spomínané hnojivo Špeciál je iba doplnkové. Tiež ho používam, obsahuje minimum dusíka. Podľa návodu sa môže pridávať denne, pre rast rastliny však samotné nepostačuje, treba pridať aj dusíkaté hnojivo. týmto sa veľmi predávkovať ani nedá. ja toto hnojivo dávkujem podľa návodu, je to tuším 5ml do 2l vody, zamiešam a zalievam. Tekuté hnojivá treba najprv rozriediť vo vode a potom s ňou polievať, vlastne aj práškové a niektoré granulové.

R

čo sa týka opadávania listov tak niekde robíš chybu. buď je v prievane, ešte môžeš mať na ňom škodcov čo býva pri breste veľmi časté.
-skodcov som si zatial nevsimol, pokial ide o zvieratka :) ci ma nejaku chorobu to neviem povedat. kazdopadne ked pouzijem to moje hnojivo stromcek uz neopadava.
-a ktore hnojivo by som mal pouzivat na to obcasne hnojenie? staci hocico s vyssim obsahom dusika a potom to len zriedit polovicnou davkou hnojiva (nez ktora je napisana v navode) ?

napiste mi ake pouzivate (nie doplnkove) hnojiva :).

vdaka :)

bonsai4
Reactions:

..pre vonkajšie aj izbové stromčeky
.............kristalon okrasné dreviny- od jari do jesene
.............kristalon jeseň- v jeseni a začiatok jari ..(zazimované stromčeky nehnojím)... :D

Martis Peter
Reactions:
Dátum registrácie: 28 Sep 2010, 21:07

Príspevok od používateľa Martis Peter »

A preto som zanevrel na izbovky... Proste, len veľmi ťažko im dáme to čo potrebujú...

bonsai4
Reactions:

....ja osobne nerobím v hnojení rozdieľ medzi izbovými a vonkajšími rastlinkami :)namiešam a hnojím všetko za radom :D
....pre izbovky by som odporučil toto:
Hnojivo_na_bonsaje_c.jpg
Hnojivo_na_bonsaje_c.jpg (3.18 KiB) 4730 zobrazení
.....zloženie živín je primerané :) (podľa môjho názoru)
.....je tekuté (ľahko sa dávkuje striekačkou :D )

palged27
Reactions:
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Príspevok od používateľa palged27 »

Caute.

Mam hned zopar otazok ohladom hnojenia.Ja viem,o hnojeni ako takom je tu popisane mnoho,ale mne sa jedna o konkretny substrat.

1.Niekolko mojich Ficusov je posadenych v terramol-e.Mozem hnojit v kazdej zalievke ?Nehrozi nejake spalenie vlasocnicovych korienkov,alebo nieco podobné( napr.zasolenie),alebo je potrebne striedat zalievky s hnojivom a bez hnojiva?Moje zalievanie je vlastne kupanie v miske s hnojivom,resp.cistou vodou (studnovou)
Pouzivam hnojivo Kristalon Start.Predtym to bolo Univerzalne hnojivo na zelene rastliny.

2.Niekedy po poliati ma terramol taku zvlastnu vonu - mne to pripada ako taky "penicilinovy pach".Spociatku som si myslel,ze zostala v nadobe nejaka voda a vytvara sa nejaka plesen,ale pouzivam priesvitne nadoby,takze mam prehlad o preschnuti terramolu a po plesni ani stopa.Navyse na parapete,kde su ficusy umiestnene je vela Slnka a to plesen nema rada.Mozno robim nieco zle a mozno to suvisi s tym sposobom hnojenia - zalievania.Polievam vzdy az vtedy,ked je terramol suchy.(perioda cca 3-4 dni) Mate niekto podobne skusenosti?

3.urcite je nejaky rozdiel v hnojeni pri rastlinkach "byvajucich" napr. v 3-kombinacii : kokosove vlakno+perlit+raselina oproti tym posadenym v terramole.Organicke zlozky tohoto substratu zrejme nepotrebuju take vydatne hnojenie ako Terramolky.

a este nieco :)

na obale hnojiva je uvedene ze hnojit treba na vlhky substrat.Mam to chapat tak,ze najprv substrat zvlhcime cistou vodou a nasledne aplikujeme hnojivo?,alebo hnojivo aplikujeme po niekolkych dnoch od zalievania - ked je substrat este mierne vlhky,alebo je to uplne jedno ?

RastoS
Administrátor
Reactions:

ahoj
1. čo máš v terramole tak sú rôzne postupy hnojenia"
- môžeš hnojiť každý deň ale treba prepočítať dávku na ekvivalentnú, čiže ak máš 15ml každé 2 týždne tak na deň to bude cca 1ml hnojiva, každopádne tento postup neodporúčam lebo aj tak môžeš zasoliť substrát.
- ja hnojím každý druhý deň plnou dávkou kristalonu, každý prvý deň prelejem terramol poriadne čistou vodou aby sa vyplavili všetky zvyšky hnojiva - je to dosť plýtvanie hnojivom ale.
- hnojiť raz za týždeň vyššou ako je odporúčaná dávka, Rasťo alebo Lacike dáva tuším 4 násobok odporúčanej dávky. korene to nespáli ale treba tiež myslieť na to že ďalším polievaním ho zase vyplavíš.

2. vôňu si nevšímaj, v terramole môžeš polievať aj každý deň keď bude dobre zakorenený a na priamom slnku. ak sa mu ale darí tak polievaj ako si doteraz, nemeň zvyky ak ti fungujú.
- priesvitné nádoby nie sú vhodné na pestovanie rastlín, jednak korene nerastú na svetle takže jej ešte zmenšíš priestor ktorý má a za ďalšie, v slátom vlhku a svetle sa ti nevytvoria pliesne ale riasy a to tiež nechceš.

3. presne tak. okrem rozdielu v hnojení je aj v polievaní. kokosové vlákno a rašelina ti zadržia omnoho viac vody ako terramol.

pri hnojení nejde o substrát ale o rastlinu. ak je v strese, preschnutá, zvädnutá, nemala by sa hnojiť, preto odporúčajú hnojiť na vlhký substrát. ja to neriešim. hnojím keď príde čas a zatiaľ som nemal problém.

palged27
Reactions:

Vdaka za odpoved RastoS...

zaujalo ma to s tou nevhodnostou priesvitnych crepnikov.myslis,ze by postacilo takuto nadobu vlozit do nejakej vacsej-nepriesvitnej,prip.obalit napr.alobalom,aby som predisiel tvorbe rias?K tym korienkom tolko,ze zatial sa mi zda,ze korienky rastu,ale mozno by ich mohlo byt aj viac.
a co sa tyka hnojenia,stotoznujem sa s tvojou metodou striedavej zalievky,ale s vacsou periodou (3-4 dni)...ale toto v podstate aj tak robim :),takze to menit nebudem.
Inak,premyslam,ze nebudem rastlinky v terramole "kupat",ale skusim zalievku z vrchu.
A este nieco ...co robis s prebytkovou vodou,resp.vodou,ktora vytecie do podmisky...?

RastoS
Administrátor
Reactions:

jasne, cokolvek len aby tam neslo ziadne svetlo.
u mna je podmiskou zahrada takze s prebytocnou vodou nerobim nic ;)

palged27
Reactions:

Hmm,mat tak zahradu,tak len ticho zavidim ;)
Pokusim sa vyrobit nieco na zabranenie vstupu svetla do nadoby-nejaku naplast.A tie rasy maju na rastlinku taky negativny vplyv?Lebo v prirode su riasy bezné.

lacike
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lacike »

Len doplnim k tomu odtoku vody. Ja uz nepolievam namacanim misky do nadoby s vodou, pretoze:
1. suchy terramol plava na vode a niekedy par kuskov, kym zvlhnu vyplava von, casom treba doplnat
2. Miska je mokra, treba ju nechat odstat, stale treba s miskou behat, naokolo je bordel

Preto som presiel na nasledovny system:
1. polievam postrekovacom, daju sa kupit take velke 5L s hadicou a tyckou na konci
2. s postrekovacom mam vsade rychli pristup, nezachlustam okolie (mozno trocha, ale to sa da prezit), nemusim behat s miskou
3. terramol sa nevyplavuje a prave naopak, zliepa dokopy
4. pod miskami mam velku podmisku z velkych crepnikov naplnenu strkom, na strku su misky, tak prebytocna voda vyteka do strku, kde sa zaroven cez den odparuje a zvlhcuje tak prostredie stromceku. Na 5 stromcekov je jedna miska
5. cas od casu strk vo vani premyjem, lebo sa na nom tvoria tie rasy, ktore nevyzeraju velmi esteticky a po dlhsej dobe (pol roka) ich uz je aj citit

palged27
Reactions:

hmm,velmi zaujimavy sposob zalievania :ymapplause: Ja so vsak limitovany podmienkami mojho bytu :( Nemam ani len maly balkonik a ako chlapcovi z dediny mi to nenormalne chyba :((
Ty toto vsetko vykonavas v byte,resp.na balkone ?zda sa mi,ze si niekde pisal,ze mas rodicov niekde na vidieku,takze predpokladam,ze tam mas svoje letne posobisko.

lacike
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lacike »

Tu podmisku mam na interierovky. To co je v zahrade podmisku predsa nepotrebuje, lebo podmiskou je zahrada. V byte mam interierovky a na balkone exterierovky, ktore vyzeraju uz k svetu. Na Orave mam stromy, ktore potrebuju rast alebo zaberaju vela miesta ;-)

palged27
Reactions:

Aha,jasne ;)

Napísať odpoveď

Návrat na "Starostlivosť"