Hnojenie

Užívateľov profilový obrázok
Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Hnojenie

Príspevok od užívateľa Havrann » 16 Sep 2010, 11:14

Teraz je dobre hnojit stromceky jesenym hnojivom aby nove vetvicky dobre vyzreli. Pouzivaju sa hnojiva bez N (dusik) , doporucuje sa P (fosfor) K (draslik)
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Re: Hnojenie

Príspevok od užívateľa RastoS » 16 Sep 2010, 23:24

nejaké typi?
ja som začal teraz na jeseň dávať Bonsaj hnojivo (z hornbachu alebo baumaxu) + prísada Speciál od firmy Nohelgarden.

R

bonsai4
Dátum registrácie: 04 Sep 2010, 20:08

Príspevok od užívateľa bonsai4 » 17 Sep 2010, 07:52

......v jeseni a pred zazimovaním používam Kristalon-jeseň. :D ......neobsahuje dusík (N) ..... iba fosfor (P) draslík (K) a stopové prvky, ;)
......pokusne ho chcem použiť až do konca apríľa na stromčeky pri ktorých nepotrebujem jarný bujný rast ;)

Havrann

Príspevok od užívateľa Havrann » 17 Sep 2010, 08:41

ja dlhe roky pouzvam izraelske hnojivo ale neviem ako a vola :-(. Ked zistm dam vediet. Kristalon je tiez dobre hnojivo , doporucujem.
Marián Šimkovič

učok
Dátum registrácie: 22 Sep 2010, 22:58

Príspevok od užívateľa učok » 02 Nov 2010, 23:38

Chcel by som sa opítať,,dá sa hnojiť aj organyckým hnojivom? :)) Napríklad holubý trus.Je výborný na zeleninu obzvlášť na uhorky. :-BD

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 03 Nov 2010, 08:11

kolega tvrdí že výborný na hnojenie je rybací "trus".

Havrann

Príspevok od užívateľa Havrann » 03 Nov 2010, 08:25

S tým trusom opatrne je to silné hnojivo. Ked babka mala sliepky pouzival som trus na vyluh. 5ks trusu + 10l vody a za tyzden som polieval substrat.
Marián Šimkovič

poloo
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:59

Príspevok od užívateľa poloo » 17 Nov 2011, 17:16

Ako sa vola to granulovane hnojivo pre bonsaje s postupnym uvolnovanim zivin ???

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 17 Nov 2011, 18:27

poloo napísal:Ako sa vola to granulovane hnojivo pre bonsaje s postupnym uvolnovanim zivin ???
asi myslis OSMOCOTE. Ale da sa zohnat aj kopec inych znaciek za priaznivejsiu cenu ;)

poloo
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:59

Príspevok od užívateľa poloo » 17 Nov 2011, 20:43

No presne to. Daj nejake tie ine znacky nech si ich mozem porovnat. Diky

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 17 Nov 2011, 21:19

poloo napísal:No presne to. Daj nejake tie ine znacky nech si ich mozem porovnat. Diky
Ked sa vratim zo sluzobky, tak pozriem, co to vlastne mam. Zvacsa nakupujem tieto veci v Polsku, tam maju strasne velky vyber co sa tyka zahrady :) Inak, je tu dost ludi, co ho pouziva, urcite ti dovtedy poradia ;)
Z informacii vela nevycitas, podiel hlavnych zloziek sa bude lisit tak max. o 1-2% a to si strom ani nevsimne. Skor je dolezite mat dany typ odskusany co do aplikovatelneho mnozstva, aby si neprehnojil, a ako dlho ti vlastne vydrzi.

PS: Niektori s tymto typom maju zle skusenosti, ini si nevedia vynachvalit. Je to prave o tom odskusani a co vlastne od neho ocakavas.

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 18 Nov 2011, 17:11

Ja pouzivam Osmocote od jari (len na exterierove stromy). Takze vela skusenosti s nim nemam. Ale mam pocit, ze je to celkom dobre hnojivo. Pouzivam tu variantu s najvysim obsahom dusika a s najrychlejsim uvolnovanim (Osmocote Exact 3-4 mesacna varianta). Okrem toho pouzivam subezne aj granulovany kuraci trus, takze je tazko povedat ci samotne osmocote funguje ;) ale myslim ze ano. Pouzivam davkovanie od oka, ale skor na hornej hranici, cca 5g hnojiva na liter kvetianca. Stromy su v anorganickych substratoch s malym podielom (5-10%) organickych zloziek (raseliny, kokosove vlakno).Podla mna je velkou vyhodou, ze to hnojivo (ak funguje) tak davkuje hnojivo do substratu pri kazdej zalievke (denne), co je uplne optimalne. Myslim, ze s takymto typom hnojiva, pri pouziti u stromov s anorganickym substratom a silnou kazdodennou zalievkou je tazko mozne stromy prehnojit (ale to si musi kazdy otestovat sam co jeho stromy znesu). U tohto hnojiva vidim skor riziko ze sa ho bude pouzivat malo (strom bude mat malo zivin), ludia sa podvedome boja toho do misky vela nasypat ;) . Co sa zlozenia tyka tak cim viac dusika tym lepsie, u rastlin v treningu (to je asi 90%) . Zo znamych bonsaistov ho dlhodobo pouziva Peter Rosko a pokial viem, tak si ho nevie vynachvalit. ;)

Martis Peter
Dátum registrácie: 28 Sep 2010, 21:07

Príspevok od užívateľa Martis Peter » 19 Nov 2011, 21:42

Ja do substrátu primiešavam ešte aj rohovinu... Len potom pozor na psov , vedia sa v tom kutrať :D, aspoň ten môj... :-s

Nawg
Dátum registrácie: 24 Okt 2017, 12:16

Príspevok od užívateľa Nawg » 27 Apr 2018, 14:20

Prosím Vás, mám dva mladé Ficusy – Microcarpa Ginseng a Kimmen. Chcel by som ich začať hnojiť, mám hnojivo Kristalon Start, poďla popisu by sa mala rozmiešať jedna odmerka - 10 gramov v 10 litroch vody. Ja tak veľa vody nepotrebujem, takže by som približne 2 gramy rozmiešal v dvoch litroch. V popise píšu, že sa to má zamiešať a potom za 30 sekúnd je to pripravené na zaliatie. Teda rozmiešal by som to v 2 litroch vody, zalial by som ficusy a zvyšok vody mám vyliať? Alebo sa môže zbytok mixu ešte použiť na ďalšie hnojenie o dva dýždne? Alebo sa hnojí len tesne po rozmiešaní hnojiva vo vode?

Ďakujem.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 27 Apr 2018, 17:12

Ahoj, Kristalon je kristalicke hnojivo, ak ho budes drzat na tmavom chladnom mieste (skrina), tak sa mu nic nestane. Pred pouzitim musis pretrepat, nech sa skristalizovane/usadene hnojivo na stenach flase znova rozmiesa s vodou.

Nejaky mesiac by mali byt v pohode aj organicke hnojiva. Dlhsie by som to ale neskusal, nakolko nie su po zriedeni s vodou dlhodobo stabilne, co napoveda ich nazov :-)

Nawg

Príspevok od užívateľa Nawg » 04 Máj 2018, 09:24

Ahoj lacike, Ok, ďakujem za info ;)

Nawg

Príspevok od užívateľa Nawg » 22 Máj 2018, 08:14

Inak, prosím vás, ešte by som mal otázku, v návode pri tom Kristalone je písané, že sa ma zalievať na vlhký substrát. Čiže, ak polievam určité dni, napríklad momentálne každých 5 dní, vždy keď polievam tak substrát už nie je extra vlhký, polievam, až keď je skôr suchší. Tak mám tým hnojivom zaliať tak, že nezalejem po 5 dňoch od posledného polievania, ale skôr, napríklad po 3 dňoch, keď bude substrát ešte vlhký? Alebo zalejem po 5 dňoch, ale najprv trochu zalejem len vodou a potom hneď aj hnojivom? Čo je prosím vás lepšie?

Ďakujem.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 22 Máj 2018, 09:47

Budes ignorovat tuto instrukciu

Nawg

Príspevok od užívateľa Nawg » 22 Máj 2018, 12:33

Ok, ďakujem. Takže proste budem polievať tak ako doteraz, a keď teda budem zalievať hnojivom, tak to zalejem len čisto hnojivom (rozriedeným vo vode) a na taký substrát ako vždy - skôr suchý ako mokrý.

A inak tu a fóre som čítal že každé druhé polievanie môže byť s hnojivom, ale koľko mesiacov to môžem takto polievať za sebou? Napríklad od teraz do jesene? Alebo sa nemá takú dlhú dobu hnojiť?

peter
Dátum registrácie: 20 Jún 2017, 23:26

Príspevok od užívateľa peter » 23 Máj 2018, 02:28

Fikusy v interiéri hnojím celý rok, cez zimu je menej svetla hnojím teda trocha menej = každú 2-3 zálieku a nesťažujú si ;)

Napísať odpoveď

Návrat na "Starostlivosť"