Zimovanie

Užívateľov profilový obrázok
poloo
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:59

Re: Zimovanie

Príspevok od užívateľa poloo » 15 Okt 2011, 11:03

Serus vsetci, no a mame tu opät jesen. Uz pomalicky zacinate zimovat??? Ja o tom silno uvazujem, ci dnes ci na buduci tyzden. Inak chcem sa spytat zimovat exterierove stromceky v pivnici (pri asi 35-40% prepustanim slnecneho svetla) pri teplote okolo 10 °C asi nie je vhodne ze?

Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od užívateľa Havrann » 15 Okt 2011, 12:01

Ja zimujem par stromov u rodicov pri garazovych dverach s malymi okienkami a je tam aj 15 stC a v pohode , je pravda ze skor zacnu rasit pricom maju dlhe nove vetvicky tak s tym sa treba ale zmierit
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od užívateľa mikus » 15 Okt 2011, 17:22

exterierové stromky potrebujú rovnaké podmienky ako stromky v prírode,teda zakopať v záhrade,prípadne v nádobe ,v ktorej korene sú chránené polystyrenom,prípadne inou izoláciou,ja idem tento rok zimovať stromky v studenom skleníku,voľne položené,v lani som si to odskúšal,a prežili bez ujmy

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 15 Okt 2011, 19:38

Ja zimujem exterierove stromy tak ze ich zlozim z police na zem a zasypem ich pilinami tak 10-20 cm. Uplne to staci. ;) A este nemam ani zlte listy a ihlicie takze este budem urcite cakat, mozno o mesiac to zazimujem (podla teplot).

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 15 Okt 2011, 20:23

ahojte, tak ja som dnes uz zakopal moje stromky ;) hlasaju mrazi, tak som to urobil skor, ale aj predtym som zacal zimovat okolo 10 -20 okt.

poloo
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:59

Príspevok od užívateľa poloo » 15 Okt 2011, 21:37

sesino ja som ich zakopal tiez, Teplota -3°C ma o tom presvedcila dostatocne

Martis Peter
Dátum registrácie: 28 Sep 2010, 21:07

Príspevok od užívateľa Martis Peter » 15 Okt 2011, 21:55

Ja tiež ešte nezazimovávam, ešte je podľa mňa priskoro. Ešte môže byť aj teplejšie, mrazy do -5 stromkom nevadia , údajne sú im dokonca aj na prospech.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 15 Okt 2011, 22:05

hej, je to tak, nie vsak pre vsetky. No niektore druhy rastlin potrebuju napr. oslahnut mrazom, aby na dalsi rok pekne kvitli ;)

maros
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 16 Okt 2011, 08:12

Myslim ze okolo zimovania sa prehnane stresuje. Pozrite sa ako zimuju bonsaisti co maju vela stromov. Napriklad Lukas Sirotny len sklada stromy z polic na zem pod police. To iste aj Walter Pall, ma maly sklennik kam dava citlive stromy a zvysok len kladie na zem. A samozrejme skor strom v zime vyschne ako zmrzne.

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 16 Okt 2011, 09:39

ono nás teraz trochu mýli to,že posledných 10 rokov boli mierne zimy,čo nás vedie k tomu,že stromky sú odolné,ale základnú ochranu proti mrazu by som robil v každom príprade,a pred zazamovaním poriadne poliať

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 16 Okt 2011, 09:41

Nestresuju ti, co uz par rokov bez vyraznych strat prezimovali, naopak, stresuju ti, co je to pre nich prvy ci druhy rok a obavaju sa, co s vypiplanymi stromcokami bude :ymblushing:
Uplne tak isto ako sa kazdy z nas stresoval pri prvom presadzani, strihani alebo polievani ;)

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 16 Okt 2011, 11:45

lacike, mozno to nie je stres, ale z mojej strany skusenost, dost dlho uz zimujem bonsaje, ked som byval v panelaku , ci v RD,
ked so zimoval po svojim ,overenym sposobom vsetko bo ok, no ked som sa snazil napodobnit iny sposob , pre mna to neskoncilo dobre, vzdy som mal nejake straty :(
Peto, moje stromky maju svoju korunu na mraze, chranim iba korene ( ako kazdy z nas ), takze maju postarane aj o mraz :)

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 16 Okt 2011, 18:59

myslím,že je dôležité nájsť si svoj spôsob zazimovania,všetko závisí od vlastných možnosti,ale vždy je lepšie byť opatrnejší,pretože každý bývamé v inej oblasti,Slovensko je male,ale vzhľadom na hornatosť sú v každej oblasti iné podmienky,len nájsť si ten svoj spôsob ochrany

bonsai4
Dátum registrácie: 04 Sep 2010, 20:08

Príspevok od užívateľa bonsai4 » 12 Nov 2011, 08:56

:) už aj moje stromčeky....zimujú ;;)

maros
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 12 Nov 2011, 21:12

Aj ja som dnes zazimoval. ;)
Prílohy
IMG_4095.JPG

Ritualist
Dátum registrácie: 28 Sep 2014, 19:18

Príspevok od užívateľa Ritualist » 08 Nov 2015, 11:37

Ahojte, ako zimujete stromceky na balkone ktore su v anorganike? Ako casto uz po zazimovani je vhodne anorganiku polievat? Mimochodom este ked stromceky nemam zazimovane a uz opadli vsetky listy je vhodne (anorganika) ak sa este trochu prihnoja a posilnia na zimu alebo ich to len zbytocne "preberie"?
Dakujem

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 08 Nov 2015, 13:14

Ahoj, presne tento problém zaujímal aj mňa. Ako ochrániť misku a ANO substrát pred tým, čo sa na ňu na zimu nasype. Klubisti mi poradili netkanú textíliu na spodok a na vrch a zhora poprestrihovať kvôli kmeňom. Kukni si na nete vlastnosti tejto textílie - udrží vlhkosť, prepustí vodu a mechanicky izoluje. Ja som to vyriešil ako na obrázku, k. misku samostatne. Vystrihnutý kus látky aby obišiel misku dookola, nastrihnutý do 1/2 na kmeň, prikladal som zhora a založil dolu, aby nebolo hore zbytočne veľa vrstiev. Nakoniec prisypané zemou. Nechcel som ani listy, ani lacnú kôru. To isté môžeš spraviť na balkóne, prikrývku si už vyber sám.
Miestne dreviny vo > miskách nechávam teraz 1. x na balkóne. Zatiaľ sú na svojich miestach, lepšie sa zistí kedy zaliať. Ranné mrazíky im nevadia.
Hnojenie je v už podľa mňa zbytočné, ak by si veľmi chcel tak niečo s nízkym alebo nulovým N. Ešte ale môžeš prihnojiť stálezelené ihličnany kým padnú do dormancie.
Prílohy
Screenshot_2015-11-08-12-57-09.jpg
IMAG0711.jpg
Pre subtropické som musel dorobiť police. Dosiahol som strop...
Naposledy upravil/-a peter G v 08 Nov 2015, 14:41, upravené celkom 1 krát.
long live your 盆栽
P.G.

Ritualist
Dátum registrácie: 28 Sep 2014, 19:18

Príspevok od užívateľa Ritualist » 08 Nov 2015, 14:00

Ja som rozmyslal nad tym ze si vyrobim z osb dosiek nejaku bednu kde ich poukladam vsetky. na osb dosku dam igelit aby nepretekala voda na balkon ked ich budem polievat. Na ten igelit dam zeolit alebo nieco aby zase stromky neboli vo vode ak pretecie nadbytok. Misky som chcel zabalit do bublinkovej folie a zahadzat korou ale ak vravis ze hlina je lepsia ako kora tak rozmyslam aj nad tymto sposobom. Je to dobry sposob zimovania alebo je to uplna hlupost?
A co so zalievkou ak budu stale minusove teploty? Ani anorganika sa vtedy nema poliat a cakat na odmak?
Dakujem

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 08 Nov 2015, 14:16

Nevravím že hlina je lepšia ako kôra. To som zazimoval na záhrade. V lístí a kôre môže kadečo byť, samozrejme aj v pôde, ale tú som nemusel kupovať. S polievaním poradiť neviem, musím si to sám osahať.
Ako médium Ti stačí asi aj tá bublinková fôlia, videl som všeličo - pokrčený papier, hobliny, kôru... Ja nebudem dávať nič. Po príchode mrazov zložím do závetria, prípadne upevním cez regál transparentnú fóliu. Podľa potreby polejem alebo prihodím sneh. Pár zím mám len tak na balkóne 2 trnky, 1 hrabík a brečtan, takmer bez starostlivosti, poliate v zime 5-10 krát? Ale na ne prší a sneží. ...Jo a ešte tak prežili jesenné yamadori hrab a lipa.
long live your 盆栽
P.G.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 08 Nov 2015, 19:47

Prepáč, ešte k tej bublinkovej fólii. Môže byť dobrá na insuláciu, ale je to igelit, pozor na plesne. Fólia zdola, dookola...

Skús pokukať, ak si nečítal:
http://www.bonsajforum.sk/viewtopic.php?f=27&t=808
http://www.bonsai-dnes.cz/poradnik.php? ... 1190909063
http://forum.bonsai-sba.sk/viewtopic.php?t=136
...a toto je dobré aj s druhmi:
http://www.bonsai-greenhorn.cz/viewtopi ... dea#p48524
long live your 盆栽
P.G.

Napísať odpoveď

Návrat na "Starostlivosť"