jablko na zavaranie?

Používateľov profilový obrázok
lacike
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať používateľa:

jablko na zavaranie?

Príspevok od používateľa lacike »

Ahojte,

otazka trocha mimo temu - u starych rodicov je jedna do planky stepena jablon, co ma tak maximalne 3m. U nas v okoli ma nazov "dukatove jablko", lebo tak ako je jablon mala su aj plody velkosti cca slivky, cize male, po dozreti zlte az marhulovo oranzove. Pouziva sa na zavaranie, lebo jablcka staci rozpolit a vybrat vnutro, chutovo su kyslejsie.

No a teraz ta otazka - mate niekto sajn, co by to mohol byt za druh? Zaujima ma to hlavne z pohladu toho, ci prezije na vlastnych korenoch po vzdusnom potopeni (zahrada sa ide predat a odrezkuje sa v rodine po generacie). Ak nie, tak by sa zobral odrezok na nejaky vhodny podpnik. O rodivost nejde.

Dik ;)

bonsai4
Reactions:
Dátum registrácie: 04 Sep 2010, 20:08

Re: jablko na zavaranie?

Príspevok od používateľa bonsai4 »

:-? potapaním nič neskazíš..... ;;)

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

bonsai4 napísal::-? potapaním nič neskazíš..... ;;)
myslis, ze kazda jablon vydrzi v oravskych podmienkach na vlastnych korenoch? ;;)
Ak hej, tak to by bolo super. Viem, ze prunusy niektore u nas bez stepenia nemaju sancu B-)

samurai
Reactions:
Dátum registrácie: 07 Sep 2010, 22:27

Príspevok od používateľa samurai »

Lacike,ak chceš identickú jablon aj s rovnakým podpníkom výhodou by bolo keby od korenov podpník vyhnal,do toho by som zaočuval sortu,podpník zakorenil a mš presne to čo sa ti lubi,,,,síce sortu si doneseš ale ten podpník jej dával špecifické char.znaky ktoré na druhom podpníku alebo na vlastn.korenoch určite mať nebude.....a je pravdepodné že iný podpník môže ovlivniť okrem iného aj chuť ovocia......

bonsai4
Reactions:
Dátum registrácie: 04 Sep 2010, 20:08

Príspevok od používateľa bonsai4 »

:-? ako píše samurai......zaočkovať do podpníka (plánky),ale neviem či to do predaja záhrady stihneš :(
:-? ako som už písal .....potapaním nič neskazíš ;;) keď už bude potapanec v črepníku tak máš dosť času na prípravu očkovania prípadne vrúblovania ;)

samurai
Reactions:
Dátum registrácie: 07 Sep 2010, 22:27

Príspevok od používateľa samurai »

Skor by som potopil, až je dáky konárik vyrastajúci z podpníka,a potopil aj sortu súčastne každé osve do balíčka , alebo ak bude podpník doma a až by bolo možné sa dohodnúť z novým majitelom že si dojdeš zobrať očká ,či vrúble bolo by fajn.....ide totišto o to že sama o sebe-na vlastných korenoch ,nemosí mať chuť -vzrast ,ktorú má na podpníku a nemosí mať privilégiá ktoré dodáva podpník.....mám vyskúšané že som dal na iný podpník slivku a už chuť nebola stejná.....a to nehovorím o mrazuvzdornosti,výšky vzrastu,odolnosti podpníka voči suchu....atd.....á možná ked to fukneš na iný podpník to vylepšíš.....práve toto je tajomstvo na ktoré nikto nepozná odpoved......!Treba skúsiť....držím palec...!
Naposledy upravil/-a samurai v 11 Jún 2012, 09:27, upravené celkom 1 krát.

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Tak to by mozno nebolo odveci skusit zohnat rozne podpniky a trocha experimentovat. Kde sa daju nejake zohnat? :)

Napísať odpoveď

Návrat na "Ovocné stromy"