Prunus Mume - kde ich vziat (lacno)?

Rad0
Dátum registrácie: 26 Apr 2016, 13:33

Prunus Mume - kde ich vziat (lacno)?

Príspevok od užívateľa Rad0 » 27 Mar 2018, 15:46

Chcel by som skusit pestovat Prunus Mume. Mam jeden na zahrade - kultivar Benichidori (ruzovo-fialove kvety) a chcem skusit zakorenit nejake odrezky (aj ked vraj zakorenuju tazko) a zacat z nich vo volnej pode nieco pestovat, nech rychlo naberu objem. Druha moznost je vzdusne potapanie (aj ked vraj aj to im ide tazko).

Moja otazka je ina: chcel by som skusit aj ine kultivary, ale v nasich koncinach a aj siroko-daleko je dost probelm zohnat nejaky iny kultivar za normalne peniaze. Podarilo sa mi z Talianska za +/-12EUR (plus 18EUR postovne) zohnat 2 male zavrublovane rastliny kultivaru Rosea Plena, su na ceste. Davnejsie mal aj biely kultivat Alboplena aj ovisnuty kultivar Pendula, ale uz dlhsie nie su.

Na eBay ma nejaky nemecky bonsai shop k dispozicii za 69EUR + 22EUR postovne bielo-ruzovy pre-bonsai (asi import): https://www.ebay.co.uk/itm/SONDERPREIS- ... 2945954584

Dalsie moznosti co som nasiel su z Rakuska/Nemecka kultivary Alboplena, Alphandii a Peggy Clarke po 19,90EUR, postovne za vsetky tri 14,90EUR. Som celkom nalomeny objednat ich ale predtym otazka: nemate niekto lepsi (citaj: lacnejsi) zdroj? Stacili by (idealne zakorenene) odrezky.

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Re: Prunus Mume - kde ich vziat (lacno)?

Príspevok od užívateľa peter G » 27 Mar 2018, 19:36

Benichidori je asi najkrajší kultivar.

Cenu nepodleziem, kukám skôr na pre-bonsaje, Taliansko, Španielsko a ešte Libčany, ale to je všetko nad kilo...
long live your 盆栽
P.G.

Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od užívateľa Havrann » 28 Mar 2018, 09:18

Čo sa týka rozmnožovania tak lepšie je vzdušne potápať. Skús sa dohodnúť s niekým. Objednajte viac kultivarov zasaďte do záhonu rozmnožujte si pre seba. Ja to tak robím. Je to síce na dlhý beh ale pokiaľ sa nikam neponáhľaš tak sa to dá.
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

Rad0

Príspevok od užívateľa Rad0 » 28 Mar 2018, 15:00

Havrann napísal:
28 Mar 2018, 09:18
Čo sa týka rozmnožovania tak lepšie je vzdušne potápať. Skús sa dohodnúť s niekým. Objednajte viac kultivarov zasaďte do záhonu rozmnožujte si pre seba. Ja to tak robím. Je to síce na dlhý beh ale pokiaľ sa nikam neponáhľaš tak sa to dá.
Uz som to nevydrzal: objednal som tie 3 kultivary z Rakuska/Nemecka (koho by zaujimalo tak je to http://www.praskac.de ), 2 rastliny Rosea Plena z Talianska prisli dnes postou. Takze az patricne podrastu zacnem mnozit sam. Dovtedy skusim zo stromu Benichidori co mi rastie v zahrade. Keby mal niekto k dispozicii nejaky dalsi kultivar, dajte vediet, vymenime ;-) Ten z eBay ma este laka, ak tomu spravne rozumiem (nemecky nehovorim), ma ruzovo-biele kvety, asi Omoi-no-mama. Ale staci - uz takto ma zena sprdne, kam tie dalsie stromy dam...

Rad0

Príspevok od užívateľa Rad0 » 05 Apr 2018, 22:09

Dnes mi volal kurier ze ma pre mna balik. Som nevedel co to moze byt. Boli to Prunus Mume z Rakuska napriek tomu, ze som za objednavku este nezaplatil. Perfektne zabalene. Pribaleny katalog, faktura a sek s udajmi na zaplatenie.

Male stromceky na kratkych kmienikoch - celkova vyska okolo 40cm. Ten co som chcel najviac s bielymi kvetmi (Alboplena) je zastepeny tak dobre, ze to ani nevidiet a staci par zastrihnuti vetiev a mierne rozkonarenie a bonsai je hotovy. Ale asi ich necham vsetky narast a budem mnozit odrezky ako som planoval.

Foto dam zajtra ked ich rano odfotim.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 05 Apr 2018, 23:49

Rado, keď si hľadal, nenarazil si lacno na Benichidori? V Libčanoch sa po mume prepadla zem, zmizli snáď behom týždňa a ďalšie budú asi až o rok:(

Mimochodom moja žena už nemá šancu zistiť, že niečo pribudlo, leda že by "ma nachytala s kuriérom":)
long live your 盆栽
P.G.

Rad0

Príspevok od užívateľa Rad0 » 06 Apr 2018, 06:52

peter G napísal:
05 Apr 2018, 23:49
Rado, keď si hľadal, nenarazil si lacno na Benichidori? V Libčanoch sa po mume prepadla zem, zmizli snáď behom týždňa a ďalšie budú asi až o rok:(

Mimochodom moja žena už nemá šancu zistiť, že niečo pribudlo, leda že by "ma nachytala s kuriérom":)
No zavisi od toho, co si predstavujes pod lacno. Vacsina zahradnictiev ich podla mna predava na 1-1,5m kmieniku ako zahradny dekorativny strom. Takych je cela kopa (aj ked povacsinou vypredane) po 30-40EUR.

Najlacnejsie co som nasiel je asi ten predajca z eBay kde som si aj ja jednu zastepenu kupil (ak by sa mi nepodarilo namnozit tu moju stromovu) - cena 10,50EUR plus 15,00EUR postovne (ale pri objednavke viac ide cena dole). Ale to je 20cm kmienik s jednou nastepenou vetvickou. Okrem toho mava aj ine odrody, ale momentalne zda sa nie su.
https://www.ebay.de/itm/Prunus-mume-war ... 2693245792

Rad0

Príspevok od užívateľa Rad0 » 06 Apr 2018, 08:55

Tu je obrazok vsetkych Prunus Mume co som zohnal. V popredi 3 male (cierne hranate kvetinace) z eBay: Alphandii, Rosea Plena a Benichidori. Za nimi 3 velke (cierne okruhle kvetinace) z www.praskac.at : Alphandii, Peggy Clarke a Alboplena.

Nemate niekto nahodou kultivar Omoi-no-mama?

Ked nastane vhodna doba na pokusy o vzdusne potapanie pripadne zakorenovanie odrezkov, skusim z mojho stromu Benichidori nieco zakorenit. Ak sa zadari viac, vymenim za iny zaujimavy material :)
Prílohy
Prunus_Mume.jpg
Prunus Mume

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 06 Apr 2018, 18:28

Rad0 napísal:
06 Apr 2018, 06:52

No zavisi od toho, co si predstavujes pod lacno. Vacsina zahradnictiev ich podla mna predava na 1-1,5m kmieniku ako zahradny dekorativny strom. Takych je cela kopa (aj ked povacsinou vypredane) po 30-40EUR.

Najlacnejsie co som nasiel je asi ten predajca z eBay kde som si aj ja jednu zastepenu kupil (ak by sa mi nepodarilo namnozit tu moju stromovu) - cena 10,50EUR plus 15,00EUR postovne (ale pri objednavke viac ide cena dole). Ale to je 20cm kmienik s jednou nastepenou vetvickou. Okrem toho mava aj ine odrody, ale momentalne zda sa nie su.
https://www.ebay.de/itm/Prunus-mume-war ... 2693245792
Ďakujem, popozerám, prinajhoršom počkám rok na Libčany. Sú síce drahšie, ale predpestované na to čo potrebujeme. Tie Tvoje vyzerajú solídne.
long live your 盆栽
P.G.

Rad0

Príspevok od užívateľa Rad0 » 16 Apr 2018, 22:24

peter G napísal:
06 Apr 2018, 18:28
Ďakujem, popozerám, prinajhoršom počkám rok na Libčany. Sú síce drahšie, ale predpestované na to čo potrebujeme. Tie Tvoje vyzerajú solídne.
Idu pekne. Ako som pisal - ta vpravo vzadu biela Alboplena je zastepena tak dobre, ze step vobec nevidno, kmienik ma aj konicitu aj pohyb. Takze sa chystam skusit vzdusne zakorenit tie hrubsie rovne vetvy (aby mi ostal material pre pripad zlyhania) a zapestovat novu korunu. Mozno ju este predtym supnem do zeme, nech zhrubne.

Rad0

Príspevok od užívateľa Rad0 » 21 Nov 2018, 12:32

Mierne ozivim tento thread. Par dni dozadu som uz po niekolky krat patral po tom, ci sa niekde v Europe neda za rozumne peniaze zohnat kultivar Omoi-no-mama. Ma biele kvety ale niektore nahodne su ruzove - vid. obrazok.

Plus ak by mali aj Prunus Mume Pendula - previsnuty kultivar - vid. druhy brazok.

Nasiel som nejaku francuzku stranku, ale nemali skladom, anglicku kde mali len Omoi-no-mama. A potom som nasiel tuto taliansku, kde maju obe skladom: https://www.alberaturedagiardinofastigiata.it/ Neodolal som a obe som obejdnal. Obe dokopy sice aj s postovnym vysli 120EUR (dufam, ze moja zena tieto stranky necita), ale uz su na ceste sem.

Chcem skusit nejake odrezky nechat vyzrievat vo vlhkom piesku cez zimu (vid. diskusia tu https://www.bonsainut.com/threads/prunu ... hod.36065/) a plus na jar si kupit masinku na zakorenovanie - nieco ako na obrazku.

Takze dufam, ze Prunus Mume materialu bude dost. Az budu, dam vediet - vymenim za ine zaujimave veci ;-)

Plus chcem skusit este jednu vec: nastepit Prunus Mume na trnku - tych tu rastie kopec, vela vydrzia...
Prílohy
platiny-super-klon-30-dome-aeroponic-rezne-rezne-klony (1).jpg
PRUNUS-MUME-BICOLOR-OMOI-NO-MAMA-extra-big-7847-874.jpg
PRUNUS-MUME-PENDULA-extra-big-7823-464.jpg
PRUNUS-MUME-PENDULA-extra-big-7823-464.jpg
platiny-super-klon-30-dome-aeroponic-rezne-rezne-klony (1).jpg

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 22 Nov 2018, 06:34

Skusal si uz zakorenovat okrasne ceresne? Mne sa to nikdy nepodarilo. Uspesnost podobna ako pri javore dlanolistom. Treba to proste vzdusne potapat, hoc aj na dvojrocnom dreve. Alternativne stepit na nieco u nas rastuce, ako pises. Len davaj pozor na kompatibilitu hrubnutia a koru, nech prilis nevidno zrast.

Napísať odpoveď

Návrat na "Ovocné stromy"