Javor mliečny rekonštrukcia

Užívateľov profilový obrázok
rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Javor mliečny rekonštrukcia

Príspevok od užívateľa rasto » 14 Aug 2012, 13:28

Ahojte,
dostal som do prenájmu na zrekonštruovanie tento javor mliečny. Vo svojich mladých časoch rástol v miske, neskôr bol niekoľko rokov voľne v zemi, kde dosť nabral hmoty. Asi 2 roky je teraz opäť v nádobe. Dostal som ho na stvarovanie -vytvorenie novej kostry stromu. Zaujíma ma váš názor, či by ste išli úplne na holý peň, ponechali jeden alebo dva vrcholce? Dnes má strom taký smiešny trojzubec ako Poseidon :) stredný kmeň ide vo vlnovke hore, dve bočné vetvy idú dozadu, jednostranne - viď foto zboku. Neviem kolko toho ponechať. Nerád by som sa púšťal do totálneho oholenia na jeden kmeň, lebo tam budú velké jazvy, ktoré sa bez niekoľkoročného pestovania v zemi nezahoja....jedine nejaké dutiny...Ak má zo stromu niečo byť, asi sa nezaobídem bez drastickejšieho rezu...
Sorry za fotky s listami, dostal som strom iba teraz. Všetky úpravy budem robiť až na budúcu jar. Vďaka za každý názor :-?
Prílohy
ACER_OKT2001s.jpg
strom na jeseň 2001
100_8081s.jpg
august 2012
100_8085s.jpg
100_8084s.jpg
lavy bok
100_8083.jpg
pravy bok

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: Javor mliečny rekonštrukcia

Príspevok od užívateľa lacike » 14 Aug 2012, 14:11

Na to, ze bol par rokov v zemi tej hmoty az tak nenabral :-?

Trojzubcu sa bude treba zbavit, takze jedna vetva bocna musi prec, dve zvysne by som nechal. No a potom dohola, lebo su dost vytiahnute a chybali by tam vetvy.

Co sa tyka presnej struktury, to az na jesen po opade :-)

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 14 Aug 2012, 21:27

a čo takto: nahnúť ho aby všetky tie tri vetvy smerovali hore, na jar ich zakrátiť na pár centrimetrov a ideš na metlu.

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 14 Aug 2012, 21:36

zatial sa priklanam ku lacikovmu navrhu - uvazoval som podobne - dat dole pravu hrubu vetvu, dve ponechat a oholit. Nejaka jemnejsia struktura je teraz nepodstatna, pojde to uplne nanovo.
Lacike mas recht, na to ze bol v zemi moc hrubky nepobral...som rad ze prezil, nasi ho strihali do gulicky, viac by mu prospelo nechat poriadny tahun aspon 3 metre, uz mohol mat priemer dvojnasobny....
Rasto metla by sla, lebo on tak prirodzene tlaci puky z miesta kde vyrastaju konare,ale ked ho zrezem, tak ostanu velke jazvy co sa len tak nezhoja.
No uvidime. ak sa rozhodnem, tak mozno tento rok urobim hruby rez jednej vetvy a urobim tam nejaku dutinu.

mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od užívateľa mikus » 18 Aug 2012, 11:51

myslím,že chyba tvaru je v tom,že bol počas rastu zle zostrihnutý,miesto na vonkajšie očká,tak na na vnutorné a ppodľa toho aj koruna sa zahusťovala dovnútra,myslím,že čiastočne by pomohlo napínanie konárov k zemi a potom pravideľné zaštipovanie

Martis Peter
Dátum registrácie: 28 Sep 2010, 21:07

Príspevok od užívateľa Martis Peter » 18 Aug 2012, 21:56

Zvláštne jesenné vyfarbenie, môj mlieč sa vyfarbuje do žlta :-? , je to nejaký šlachtenec?

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 20 Aug 2012, 09:33

Ahojte, nie je to žiadny šľachtenec, obyčajný mlieč. Bola taká fajná jeseň :)
Mikus tento stromček nebol dlho tvarovaný -bol strihaný tak hocijako, len aby neprerástol. Ja som sa oň nestaral asi 10 rokov, tak som rád že žije.

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 20 Aug 2012, 13:38

prečo hľadať neprirodzený tvar,ktorý pre javor nie je prirodzený,čo tak upraviť na tvar,ktorý je známy preň v prírode?Javor potrebuje pre seba zahustenú korunu,potom vynikne jeho krása

Matej
Dátum registrácie: 14 Nov 2012, 05:06
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Matej » 14 Nov 2012, 05:11

Tiez sa priklanam k prirodzenemu tvaru s co najhustejsou korunou...

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 14 Nov 2012, 11:16

No, myslim, ze rasto neriesi ako ma vyzerat zelena koruna, ale ako ma vyzerat stromcek po opade listov, aby bol pozeratelny aj bez nich.
To chce cim skor vyriesit kostrove vetvy, aby nerastlo to co netreba. Ked budu tie, tak sa uz nejak zahusti do svojej podoby.

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 14 Nov 2012, 13:18

Ahojte,
Mikus, Matej, nechápte ma zle, ja nemám nič proti prirodzenému habitu stromu, naopak, veľmi sa mi páči. Kludne môže z jedného miesta vyrastať aj X vetvičiek, ak to vyzerá prirodzene - tak aj veľa stromov normálne rastie. Pri tomto stromčeku ma netrápi to že rastú tri konáre z jedného miesta, ale to že sú proste vetvy škaredé, neproporčné, jednostranné, vysúkané, nezahustiteľné :) Pôjdu preč, a ja len zvažujem, či nechám dve, alebo iba jednu...
Ako píše lacike, listnáč musí dobre vyzerať, aj keď opadajú listy, iba zelenú gulu nechcem. Tieto naše javory mliečne a kleny nie sú vhodné na bonsaje, ani nikdy nebudú tak pekne rozkonárené a jemne vetvené ako babylky, burgeráče, palmaťáky. Verím ale že niečo z toho spravím :)
Prílohy
100005_jbvmapledecember.jpg
100_8590small.jpg
100_8592small.jpg

Martis Peter
Dátum registrácie: 28 Sep 2010, 21:07

Príspevok od užívateľa Martis Peter » 14 Nov 2012, 20:20

Ahoj, ja by som skúsil niečo takéto s miernym náklonom do pravej strany.
Prílohy
100_8590small.jpg
100_8590small.jpg (9.2 KiB) 2879 zobrazení

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 14 Nov 2012, 21:06

problem bude trochu v tom,že ostávajú veľké medzikonárové vzdialenosti pri prírastkoch,čo je dôsledoch skracovania konárov,a nie zaštipovania

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 15 Nov 2012, 10:45

Martis Peter napísal:Ahoj, ja by som skúsil niečo takéto s miernym náklonom do pravej strany.
Toto by možno šlo, alebo niečo obdobné z druhej postrannej vetvy. Neviem či budem nahýňať kmeň, uvidíme ako budú vyzerať koreňové nábehy. Veľkým jazvám sa nevyhnem, takže po jarnom rezy pôjde do voľnej zeme.

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 15 Nov 2012, 10:53

ak sa pozeráme na jamadory z listnatých stromkov bez olistenia,skoro každý má svoje nedostatky,práve olistenie zakrýva drsné zásahy,aby bol stromček vzhľadný

Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od užívateľa Havrann » 15 Nov 2012, 11:33

Rasto ja by som ho zacal pestovat uplne od zaciatku a to tak ze by som nechal len jeden kmen, vypestoval pekne nebari. Koruna sa da vzdy dopracovat roznymi sposobmi.

Vychadzam z obrazku 100 8590, nechat pravu vetvu, strom naklonit doprava a mas celkom zaujimavy kmen.
Prílohy
Javor Rasto.jpg
Javor Rasto.jpg (7.38 KiB) 2852 zobrazení
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 15 Nov 2012, 11:43

:D A je to tu, ako som vravel, osklbat a zacat odznova je niekedy lepsie a v konecnom dosledku aj rychlejsie.

Havrann dal pekny navrh :ymapplause:

Akurat co som ten strom videl nazivo, tak ti tam ostanu 2 dost velke jazvy, co bude treba konkavkami vybrat, alebo postupne uberat a nechat, nech svojim tahom pod sebou zavaluju. No a supol by som ho spaet do zeme.

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 15 Nov 2012, 12:38

Cav Marian, tvoj navrh sa mi docela pozdava, asi zatial najviac. ;) musim ist kuknut na terasu, ako to bude vyzerat v reale, lebo na plochej fotke je to OK, len v reale je to dost v priestore ine. Nevadi, aspon to nebude ploche. Strazim doma maleho choreho, tak mam aj chvilku cas.
Lacike, na tomto kusku si aspon skusim to zavalovanie ran, co si posielal link, kde iba poriadne zhora vyrezu do konara dieru, ale spodok taha ziviny a pomoze zacelit jazvu...nenasiel by si ten link este raz :ymblushing: ?

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 15 Nov 2012, 12:39

inak to bude tak ako pisete, hocico spravim, pojde to od zaciatku....

Napísať odpoveď

Návrat na "Javor - Acer"