nový javor

Zuzula
Dátum registrácie: 13 Okt 2011, 14:58

nový javor

Príspevok od užívateľa Zuzula » 13 Okt 2011, 15:05

Ahojte, keďže len začínam, potrebovala by som zopár rád. Vyrástol mi koncom leta v záhrade javor (niesom si istá, aký druh), chcela by som sa pokúsiť spraviť z neho bonsaj. No momentálne zatial vyzerá tak, že je to jeden kmeň (alebo skôr tenký kmienik :) ) nemá žiadne bočné výhonky, len puky a úplne hore zopár listov. Vysoký je asi 20-25 cm.
Viete mi poradiť čo s ním? Môžem ho nechať na zimu vonku? Treba ho časom nejako strihnúť, aby sa rozvetvil? Presadiť do misky, alebo do zeme v záhrade? Budem vďačná za nejakú radu :) Ďakujem

Užívateľov profilový obrázok
mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Re: nový javor

Príspevok od užívateľa mikus » 13 Okt 2011, 16:45

cez zimu ho nechaj tam,kde rastie,začiatkom jari keď rozmrzne pôda,rýľom ho vyber zo zeme,môžeš presadiť do pôdy v záhrade,kvetináča,do misky ešte netreba,skráť koreň o jedne tretinu,ponechaj čo najviac vlásočníc,potom sa ozvi

pazofero
Dátum registrácie: 12 Mar 2012, 10:38

Príspevok od užívateľa pazofero » 12 Mar 2012, 10:46

Zdravim Vas tu.
Uz dlho sa snazim pestovat javor dlanitolisty ako interierovy bonsai ale sa mi nedari.Moze mi niekto poradit
ako na to?Cital som,ze je to mozne ked sa dodrzi par zasad ale neviem kde robim chybu.Javor co mam na balkone
uz ma puciky ale ten v izbe este nie a neviem ci mi prezije.Zatial neuschol ale ani sa neprebudza.Vdaka za radu.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 12 Mar 2012, 10:51

pokiaľ viem tak žiadny z javorov nie je možné pestovať ako interiérový bonsaj. cez zimu potrebujú čas odpočinku.

R

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 12 Mar 2012, 11:16

každý stromový druh má zakodované prirodzené podmienky,v ktorých existuje,možno,ak by sa neaký geneticky upravil na podmienky interieru,tak aj javor by sa mohol pestovať v interieri,ale zatiaľ je to vyložene vonkajší druh.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 12 Mar 2012, 17:45

Hmm, ak sa da pestovat v interieri, tak to ma 3 podmienky:
- dostatok svetla
- zabezpecit vzdusnu vlhkost 70-80%, nech neuschne
- zabezpecit cirkulaciu vzduchu, nech ho nezozerie plesen a skodcovia

To su bohuzial podmienky, ktore by v byte nechcel mat nikto z nas. Totiz, jedine, co taketo nieco splna je sklenik, kde sa javorom dlanolistym dari prave kvoli vlhkosti a teplu hadam lepsie ako na cerstvom vzduchu.

Mohol by si napisat, kde si to cital? Exterierove bonsaje sa mozu na isty cas preniest dnu, no spravidla na nie viac ako 2-3 dni. Mozno si si iba nieco zle vysvetlil..

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 12 Mar 2012, 19:22

no,javor by som asi do skleníka nedal,príliš veľa svetla a tepla,možnosť spálenia listov,v súčasnosti problém aj mimo skleníka

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 12 Mar 2012, 19:42

Jasne, sklenik s tienenim, alebo potom foliovnik.

Chodim do jedneho obrovskeho zahradnictva v polsku a maju tam jeden cely sklenik/foliovnik plny roznych javorov dlanolistych (hadam 20 roznych), zo stropu priebezne zavlazovanie na ne kropi a maju tam aj zatahovatelne tienenie. Rastie im to tam ako burina..

poloo
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:59

Príspevok od užívateľa poloo » 13 Mar 2012, 16:47

A kde to chodis do toho Polska? By som sa isiel pozriet aj ja

učok
Dátum registrácie: 22 Sep 2010, 22:58

Príspevok od užívateľa učok » 13 Mar 2012, 18:20

poloo napísal:A kde to chodis do toho Polska? By som sa isiel pozriet aj ja

Ano ;) aj ja

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 13 Mar 2012, 18:46

poloo napísal:A kde to chodis do toho Polska? By som sa isiel pozriet aj ja
Do Skalniaka v Spytkowiciach: http://www.skalniak.eu/skalniak/pl
Treba prejst strasne kusisko v tej dedine (sa taha iba popri ceste) a potom po pravej strane vidno hlavne rozne kvetinace a zahradne sochy. Potom uz iba zajst na parkovisko a zobrat kosik. Odporucam ist na koniec, v okoli sklenikov a vnutri je to najzaujimavejsie co sa tyka materialu ;)

Inak, ak ste niekto z okolia (sever oravy), tak mozme dat dakedy stretavku :)

Zuzula
Dátum registrácie: 13 Okt 2011, 14:58

Príspevok od užívateľa Zuzula » 09 Máj 2012, 10:37

Ahojte, tak sa ozyvam po dlhsej dobe, javor ktory som spominala v prvom komentary, je zasadeny v zahrade, vysli mu pekne listy. Zatial je dlhy cca 25 cm s tenkym kmeňom. Čo by som s nim mala najblizsie robit? Treba ho nechať len rásť aby zosilnel? Dík za radu :)

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 09 Máj 2012, 11:06

Zuzula napísal:Ahojte, tak sa ozyvam po dlhsej dobe, javor ktory som spominala v prvom komentary, je zasadeny v zahrade, vysli mu pekne listy. Zatial je dlhy cca 25 cm s tenkym kmeňom. Čo by som s nim mala najblizsie robit? Treba ho nechať len rásť aby zosilnel? Dík za radu :)
Ak nedas foto, tazko radit. Ale ak ma tenky kmienik, tak urcite nestrihat, iba pekne polievat ak budu suche tyzdne a hlavne hnojit.
Tym, ze nebudes strihat bude predlzovat vyhony, tym, ze bude predlzovat vyhony bude tiect kmenom vela latok a bude rychlo hrubnut. Ked bude mat poriadnejsiu hrubku (za 2 roky napr.), tak ho zakratis po najnizsiu vetvu, z ktorej bude novy kmen, pripadne ak budu vetvy prilis vysoko, tak zosmiknes v pozadovanej vyske - ano, ostane ti iba palica, z ktorej vyrasi kopec novych vyhonov. A tak to bude opakovat niekolko rokov, az dostanes kmen z konicitou a vela vetvami. Za 10 rokov bonsai ako lusk ;)

Napísať odpoveď

Návrat na "Javor - Acer"