acer palmatum atropurpureum

Užívateľov profilový obrázok
Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Re: acer palmatum atropurpureum

Príspevok od užívateľa Havrann » 09 Máj 2013, 15:47

Ked chces nechat hrubnut kmen nechaj ho bujne rast aj 3 roky a nic nestrihaj ziadne vetvicky. Ked budes mat kmen dostatocne hruby mozes zacat budovat korunu.
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 09 Máj 2013, 16:07

okrem toho by som palmatak este jemne pritienil. mne uz dva roky po sebe spalilo v lete slnko niekolko semenacov. vsetky to prezili ale vobec nepodrastli.

R

Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od užívateľa Havrann » 09 Máj 2013, 21:28

Zabudol som ze treba hnojit a to poriadne ale s rozumom
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

rost
Dátum registrácie: 20 Aug 2012, 21:56

Príspevok od užívateľa rost » 10 Máj 2013, 22:02

a strihat by si mal na jesen v case ked mu zacinaju zltnut listy ale iba dovtedy ked zacnu opadavat tele pise bonsajova literatura nech sa ti dari

Karol PB
Dátum registrácie: 09 Máj 2013, 15:33

Príspevok od užívateľa Karol PB » 10 Máj 2013, 22:29

Vdaka za rady. Este keby ste mi poradili ako casto a v akom mnozstve mam hnojit. Mam kvapalne hnojivo na bonsaje od Agro CS a tam pisu riedit 15ml hnojiva (vrchnacik) na 5 litrov vody v intervaloch 1x za 14 dni. Staci sa drzat toho?

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 10 Máj 2013, 22:39

Karol PB napísal:Vdaka za rady. Este keby ste mi poradili ako casto a v akom mnozstve mam hnojit. Mam kvapalne hnojivo na bonsaje od Agro CS a tam pisu riedit 15ml hnojiva (vrchnacik) na 5 litrov vody v intervaloch 1x za 14 dni. Staci sa drzat toho?
Ak si precitas co to o hnojeni tu na fore (najdes toho dost), tak zistis, ze mas 2 typy hnojenia:
- udrzujuce (nizky obsah dusika na minimalny rast), ktore su zvacsa riedene, napr. to Agro CS na bonsaje
- klasicke hnojiva na podporu rastu (hocico ine)

Teba sa tyka bod cislo 2, takze to predrazene hnojivo mozes rovno davkovat tak v stvornasobnom mnozstve, rychlo minut a kupit nieco poriadne ;-)

michalkentos
Dátum registrácie: 23 Apr 2015, 16:44

Príspevok od užívateľa michalkentos » 20 Máj 2015, 14:01

ahojte, tiez som si kupil minuly tyzden acer palmatum "Beni Maiko".....a tiez by sa mu zislo trosku zhrubnut v kmeni....z prispevkov som vycital ze presadit do volnej zeme, polotien a fajne hnojit ....takze sa to chystam spravit najblizsi vikend

lacike, k tomu hnojeniu:
udrzujuce (nizky obsah dusika na minimalny rast)
co je to nizky obsah? vies dat mnozstvo v gramoch alebo miligramoch na objem, kolko by toho malo byt na rychly rast? pirpadne porad konkretny produkt s ktorym mas dobre skusenosti :)

a este mi napadla jedna vec....pocas toho ako bude ten javor v zemi, oplati sa ho v juli defoliovat, ak chcem aby mu zhrubol kmen? defoliaciu by som chcel robit po tom ako prestanu listy rast/zvacsovat sa, aby som ho nezabrzdil.....len neviem ci pre hrubnutie pomoze, ked bude tlacit enegriu do novych listov :p

vdaka

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 20 Máj 2015, 15:42

Ahoj, ked chces aby volne zasadeny strom hrubol v kmeni, defoliacia absolutne nema zmysel. Ani nestrihaj konare, jedine z nejakych priestorovych dovodov. Cim viac zelenej hmoty, tym hrubsie prirastky v dreve.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 20 Máj 2015, 19:54

michalkentos napísal: co je to nizky obsah? vies dat mnozstvo v gramoch alebo miligramoch na objem, kolko by toho malo byt na rychly rast? pirpadne porad konkretny produkt s ktorym mas dobre skusenosti :)
To zavisi predsa od navodu na hnojivo. Klasicke hnojiva na izbove alebo exterierove rastliny maju davkovanie nastavene tak, aby dusika bolo presne kolko treba. Ked si pozries davkovanie na 1L vody a percentualny obsah dusika, tak to je vzdy cca rovnake cislo. Lepsi ukazovatel je ale pomer NPK. Standardne je vzdy cca 2:1:2 (napr. 8:4:8 alebo 18:10:18).
Bonsajove hnojiva maju pomer NPK iny, napr. 1:1:2. Cize ostatnych latok je tolko kolko treba (nemozes data menej), akurat dusika je menej. Podla toho sa to lepsie urcuje ako na gramy :-)

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 20 Máj 2015, 21:08

michalkentos napísal:ahojte, tiez som si kupil minuly tyzden acer palmatum "Beni Maiko".....a tiez by sa mu zislo trosku zhrubnut v kmeni....z prispevkov som vycital ze presadit do volnej zeme, polotien a fajne hnojit ....takze sa to chystam spravit najblizsi vikend

lacike, k tomu hnojeniu:
udrzujuce (nizky obsah dusika na minimalny rast)
co je to nizky obsah? vies dat mnozstvo v gramoch alebo miligramoch na objem, kolko by toho malo byt na rychly rast? pirpadne porad konkretny produkt s ktorym mas dobre skusenosti :)

a este mi napadla jedna vec....pocas toho ako bude ten javor v zemi, oplati sa ho v juli defoliovat, ak chcem aby mu zhrubol kmen? defoliaciu by som chcel robit po tom ako prestanu listy rast/zvacsovat sa, aby som ho nezabrzdil.....len neviem ci pre hrubnutie pomoze, ked bude tlacit enegriu do novych listov :p

vdaka
Lacike ti to dobre napisal. Pozri si hnojivo ktore ma to prve cislo v pomere NPK najvyssie. Osobne by som ti odporucal nejake hnojivo s postupnym uvolnovanim, napriklad granulovany kuraci trus, guano alebo podobne. Kupis vsade v zahradnictve. Alebo Osmocote alebo podobne granule s chemickym hnojiovm s postupnym uvolnovanim. Strom tak bude mat ziviny stale.

S tou defoliaciou, to je tak. Predstav si strom ako sustavu slnecnych elektrarni. Solarne panely su listy, kable ktore vedu elektrinu su konare, korene stromu je mesto ktore potrebujes energiou zasobovat. Kmen je hlavny kabel ktory spaja vsetky elektrarne dokopy a vedie do mesta. Cim je konar - vetvy-mnozstvo listov/elektraren vacsia tym potrebujes hrubsi kabel ktorym to vedies k hlavnemu kablu/kmenu. Ak listy/konare odstranujes, tak nepotrebujes hrubsie vedenie. Ak listov na nejakej casti stromu nechas narast, tak kazda cast stromu od miesta kde sa konar pripaja bude hrubnut.
Teda plati ak mas viac listov, konar na ktorum su hrubne. Ak nechas na strome viac konarov s mnozstovm listov, tak tym viac hrubne kmen.
;)

michalkentos
Dátum registrácie: 23 Apr 2015, 16:44

Príspevok od užívateľa michalkentos » 20 Máj 2015, 21:35

dakujem za vysvetlenia...s tou elektrarnou to je pecka prirovnanie :)

ohladom toho hnojiva:
minule som kupil v hornbachu tekute, original na bonsaje (tak na nom pise) :)....FloraSelf, 0.5L NPK je 4-5-6...taze toho dusika je najmenej, co mi asi nepomoze, kedze prave dusik podporuje rast listov a koruny (ak sa nemylim :))...takze na ten javor si zadovazim nieco s obsahom dusika, nejake tuhe

este jedna otazka? ako je to s ochranou pred mrazom? cital som tu niekde na fore, ze niekomu javor prezil aj mraz -20 stupnov, no cital som aj ze pred mrazom ho treba chranit....teda ak ho budem mat v zemi, co s nim cez zimu? nechat len tak, alebo ho nejako pred mrazom chranit?

vdaka za rady :)

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 20 Máj 2015, 21:51

Ahoj Maroš, ani Ezop ani Andersen by to lepšie a lopatistickejšie nenapísali.

Ahoj michalkentos, slnko svieti, končí jar, príde leto, nestraš zimou. :) Na fóre je toho veľa o zimovaní, dosť času pripraviť sa na zimu. Strašne veľa otáznikov - balkón/záhrada, v miske/v pôde...čítam, že asi v zemi na zhrubnutie, to je úplne bez obáv. Javory toho znesú veľa, najcitlivejšie sú asi buergerianum a monspessulanum...S palmaťákmi som nemal nikdy problém po zime.
long live your 盆栽
P.G.

Napísať odpoveď

Návrat na "Javor - Acer"