acer palmatum atropurpureum

Užívateľov profilový obrázok
bonsai4
Dátum registrácie: 04 Sep 2010, 20:08

Re: acer palmatum atropurpureum

Príspevok od užívateľa bonsai4 » 21 Apr 2011, 11:24

:) ak sa nechceš pokúsiť o vzduč.potapanie :D tak máš do budúcej jari kľud.... necháš stromček voľne rásť (sem tam zaštipneš nový konárik)
na budúcu jar ťa čaká presadenie do väčšieho črepníka (naštudovať:spôsob presádzania,substráty atď) a strih .Nezabudni predtým nafotiť nech máme zábavu :)
s odrezkami z javora nemám skusenosť :( ale to by ti mohli poradiť kolegovia ;) :D

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 21 Apr 2011, 22:23

Servus,
moj skromny nazor na niekolko veci v tomto vlakne:
1. peto si vybral najtazsi sposob pestovania bonsai vobec. Dopestovat pekne vyzerajuci bonsai z takeho materialu musis byt ozaj velky majster. Stromu musis dat charakter, urobit kopu rozhodnuti pocas jeho tvarovania (spravnych rozhodnuti). Toto robia Japonci v skolkach alebo fakt dobry bonsaisti ktory sa tomu venuju kopu rokov a maju velku zahradu kde taketo semenace 5 a viac (skor 10 a viac) rokov pestuju. preto sa priklanam k havranovej rade, dat ten strom do volnej pody a nechat 10 rokov rast, dat mu nejakym volne natocenym drotom zakladny tvar. Cely postup ako sa to robi ti tu nenapisem lebo to osobne nerobim ale niekde na webe to najdes (princip je ten ze nechas rast dlho kmen, potom zrezes, o par rokov zrezes cely kmen o par cm vysie a takto pokracujes vela rokov, cize vela rokov pestujes kmen, vsetky vetvy odstranujes, ked mas kmen tak vykopes, das do misky a vytvoris konare, jednoduche ako facka akurat na to potrebujes sestinu zivota ;) )
2. Vzdusne potapania v tomto pripade ma zmysel robit len ako trening. Inak ak tym neziskas vyborny material na buduci bonsai tak je to mrhanie casom.
3. odrezky by mali slusne fungovat. ja som par konarikov propagacne pichol do kvetinaca. nestaral som sa o to velmi a jedna sa chytila. myslim ze je to na rezkovanie vhodny druh (moze potvrdit nejaky Acer-expert)
4. nerad by som daco vyhodil? - ked chces robit bonsai tak musis furt nieco vyhodit, tak to proste chodi, niekedy vyhodis polovicu stromu ktoru odrezes a rastla tam 100 rokov, ale co s tym ked tam proste nepatri? Tak to proste chodi.
5. A dobre ti radi bonsai4: vela studuj, medzi tym si nos domov minimum takychto stromov aby si ich nemusel o par rokov davat prec, lebo ak sa tomu budes chvilu venovat tak na to dojdes, ze s takymto stromcekom to daleko nedotiahnes (jedine ze si novy Kimura a este si na to zatial neprisiel). Precitaj si vsetko co na nete najdes, citaj to do marca 2012. Cele leto chod na vylety do lesa. Hladaj miesta kde sa stromom zije tazko. Najdi dobry strom (o tom mam par stran na blogu a sem to prepisovat nejdem ;) ). Potom v marci 2012 zbal batoh hod tam noznice, polnu lopatku, maly kropac, nejaky igelit, lepiacu pasku, ...a daj sa na yamadori :)
Alebo to co som sem napisal ignoruj, povedz si, ze ides svojou vlastnou cestou. Peace ;)

Martin S
Dátum registrácie: 13 Jan 2011, 11:38

Príspevok od užívateľa Martin S » 22 Apr 2011, 07:16

Ahoj
Maros :ymapplause: Nieco take tu bolo treba napisat uz davno .
Pre zaciatocnikov berte to ako par rad pre buducnost pomoze vam to DOBRE nastartovat svoje pestovanie a pristup k veci.

bonsai4

Príspevok od užívateľa bonsai4 » 22 Apr 2011, 10:06

#-o

peto_ka
Dátum registrácie: 27 Mar 2011, 12:16

Príspevok od užívateľa peto_ka » 22 Apr 2011, 11:11

:-s

mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od užívateľa mikus » 22 Apr 2011, 11:33

maros,vyčerpávajúca odpoveď,nemyslím tým,že čítanie nás môže vyčerpať,v súčasnosti je trend záujmu o bonsaje,ale možno je to len vlna,ktorá opadne časom,pestovanie stromkov vyžaduje celého človeka,často aj odopretie si niečoho,je to dlhodobé,ale pri štúdiu a starostlivosti sa výsledky dostavia,ale nie za jeden rok

bonsai4

Príspevok od užívateľa bonsai4 » 24 Apr 2011, 09:09

:-? Peto_ka aký je rozmer črepníka?vidí sa mi dosť malý.....premiestnenie (s neporušenými koreňmi) do väčšieho by mu len prospelo :D

peto_ka

Príspevok od užívateľa peto_ka » 24 Apr 2011, 10:40

vsetky strany maju 9cm a na vysku 9,5cm. Je to este v crepniku v ktorom som to kupil.

bonsai4

Príspevok od užívateľa bonsai4 » 24 Apr 2011, 14:34

:( potreboval by väčší....nemáš nejaký?

peto_ka

Príspevok od užívateľa peto_ka » 24 Apr 2011, 20:13

Nemam ale mozem kupit nieco.

bonsai4

Príspevok od užívateľa bonsai4 » 31 Júl 2011, 21:30

:-? Peto-ka .....aký je aktualny stav stromčeka :)

tibor122
Dátum registrácie: 27 Apr 2012, 14:05

Príspevok od užívateľa tibor122 » 27 Apr 2012, 14:32

Zdravim, kupil som si tento sromcek v marci (Tesco), nasledne som ho presadil do misky: zmes akadama-zemina pre bonsaje-raselina. Polieval som ho raz za 5-7 dni, podla vlhkosti pody, ale spodne listy sa mi zdali akesi ovadnute, tak som sa docital, ze ich treba castejsie polievat. Hnojit som zatial nezacal, chcel som tak urobit tento vikend. Zacal som ho polievat kazdy druhy den. Vcera prijdem domov a pozeram, ze ma listy akesi prilis cervene. Ked som sa lepsie pozrel tak niektore boli stiahnute a akoby zosusene. Doteraz bol na parapete - juhovychodna strana - okno sa neotvara takze nie je v prievane a zaluzie som mal nastavene s miernym sklonom smerom von z okna, tak aby slnecne luce nedopadali na rastlinku iba aby bolo svetlo. Hned som ho odtial dal prec a doprial som listkom vodu z rozprasovaca, na podu som dal mach, co som si priniesol z lesa a polial som ho aby drzal vlhkost. Viete mi poradit co mohlo sposobit taky stav listkov? Vrchne listky vyzeraju este zdravo, mozem potom spravit fotku. Mohlo to sposobit presadenie? Alebo je to bezna rekcia pri zmene prosredia a presadeni? Pri presadzani uz totiz mal listy. Mam tie skrutene, zosusene listy odstrihnut aby nebrali ziviny? Dakujem za kazdu radu.

Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od užívateľa Havrann » 27 Apr 2012, 14:49

V prvom rade je to vonkajší strom a patri von nie za okno.
Moje javory uz maju krasne listy a boli vonku na zahone aj cez zimu.

Tie mensie mrazy co boli minuly tyzden tak trochu oslahli listy na inych javoroch ale nebojim sa toho nakolko vyrastu nove listy.

Daj ho von.
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 27 Apr 2012, 15:30

hoj, daj aj fotky. tie listy sú už úplne zosušené? keď ich chytíš tak sa rozpadávajú?

tibor122

Príspevok od užívateľa tibor122 » 27 Apr 2012, 18:46

Fotky:
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

No neviem ci dnes nevyzera este viac zniceny :( Byvam v bytovke, takze vonku ho neviem vysadit. Jedine dat na balkon. Co myslite cim to moze byt? Uz som raz mal jeden javor - tiez tesco , ale ten som nepresadil, podobne vysusil listy, potom na jesen konecne zacal vyhanat nove no a na zimu bol v kuchyni kde sa vetralo tak umrzol chudak. Dufam, ze tomuto sa bude darit lepsie.
Listy sa po dotyku nerozpadaju ale niektore uz suchocu ine su este fajne makke ako chumaciky.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 27 Apr 2012, 20:33

no vyzera to ako keby vyschýnali. ono to môže byť aj tým presadením, keď už má listy nemal by sa presádzať a ak si ho presádzal tak určite nemôže na priame slnko. svetlo áno ale nie priame slnečné lúče.
no a čo sa týka zimovania tak v byte ti neprežije zimu žiadna drevina ktorá potrebuje zimný odpočinok - patrí sem aj tvoj javor.
čiže na zimu zabaliť do polistirénu alebo do novín a šup s ním na balkón.

bonsai4

Príspevok od užívateľa bonsai4 » 28 Apr 2012, 07:24

:-? :-? Ahoj ....robíš pokus ? ^:)^ pestuješ javor v izbe ? #-o
super :) ale istotne by mu bolo lepšie na balkóne ;) teraz po presadení niekde na svetlom mieste bez priameho slnka ;)
ak nevieš tak javor je vonkajší stromček ktorý sa pestuje celoročne vonku poprípade v zimnom období v studenom skleníku :-w
:) daj ho von (na balkón) inak sa sním rozlúč a utekaj si kúpiť nový :ymtongue:

tibor122

Príspevok od užívateľa tibor122 » 28 Apr 2012, 10:10

Rad si necham poradit :) nevedel som, ze sa v byte neda pestovat... je to kvoli zmene teplot den-noc? alebo preco? A skuste mi poradit co s timi listkami? Odstrihnut ich? Sa mi zda ze den co den su viac zosusene, mam ho polievat castejsie alebo dat pod neho misku s vodou aby sa odparovala a mal vlhost?

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 28 Apr 2012, 21:32

tibor122 napísal:Rad si necham poradit :) nevedel som, ze sa v byte neda pestovat... je to kvoli zmene teplot den-noc? alebo preco? A skuste mi poradit co s timi listkami? Odstrihnut ich? Sa mi zda ze den co den su viac zosusene, mam ho polievat castejsie alebo dat pod neho misku s vodou aby sa odparovala a mal vlhost?
je to hlavne kvoli vzdusnej vlhkosti. Stromy z nasich koncim, resp. podnebneho pasma, potrebuju podmienky ako v nasich koncinach a nie na sahare :D Von mas tak 80-90% vzdusnej vlhkosti, v byte okolo 40%. Na take podmienky nie su zvyknute, viac sa odparuje, listy schnu...
Dalsia vec je striedanie rocnych obdobi, kde stromy potrebuju zimny spanok, inak sa "prepracuju" a umru :-)

Ak si precitas aspon zakladnu prirucku alebo knizku o bonsajoch, tak urcite na prvej strane bude zakladne delenie na interierove/bytove a exterierove/vonkajsie bonsaje aj odovodnenim a postupom pestovania ;) Z rovnakeho dovodu mame aj tu na fore delenie tem, lebo vela veci je proste inych.

Karol PB
Dátum registrácie: 09 Máj 2013, 15:33

Príspevok od užívateľa Karol PB » 09 Máj 2013, 15:39

Zdravim Vas. Som tu novy a som uplny novacik v tomto obore. Konecne som si nasiel cas sa tomu venovat tak som sikupil tento javor. Po precitani vasich reakcii v tomto vlakne som stromcek vysadil na zahradku a tyzden nechal volne rast. Cakal som ci sa ujme. Ujal sa, vcera som sa nan bol pozriet a mal par novych listkov. Kedze chcem aby mu zhrubol kmen tak som mu ostrihal vsetky bocne konariky a nechal len vrchny. Urobil som dobre? Ako casto by som to mal robit? Vdaka za kazdu radu.

Napísať odpoveď

Návrat na "Javor - Acer"