Acer Palmatum

TomcoNR
Dátum registrácie: 21 Apr 2018, 14:43

Acer Palmatum

Príspevok od užívateľa TomcoNR » 23 Apr 2018, 13:15

Nazdar chalani pred dvoma dnami som kupil tento javor na gardenii v nr bol uz takto nadrotovany tak sa chcem spytat co snim dalej ? Som novacik citam postupne jednu temu za druhou takze kazdy den mudrejsi viac a viac :) ze to bude narocne dlhe to mi je jasne :)
Takze strocek je aktualne umiestneny na balkon vychodna strana bez priameho slnka. Takze vase rady tipy co stym teraz ? Asi len enchat rast a na dalsiu jar presadit do velkeho crepnika mozno na zahradu?? Dakujem za kazdu radu :)
Prílohy
56A0377B-DE6E-4201-A339-A45204182951.jpeg
3C5888CC-ADF8-4762-B81E-A8FBB2197EF7.jpeg

Užívateľov profilový obrázok
lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: Acer Palmatum

Príspevok od užívateľa lacike » 23 Apr 2018, 16:20

Tak ako vravis, zalievat, pestovat, starat sa.

A kontrolovat, ci sa ten drot nezacne zarezavat do kory. Pri prvom naznaku dat dole, na javoroch jazvy po drotoch vidno velmi velmi dlho..

Acer palmatum bloodgood horsie reaguje na priame slnko ako obycajny, tak pozor.

TomcoNR

Príspevok od užívateľa TomcoNR » 23 Apr 2018, 19:29

Takze celodenny tien moze byt ? Dik za upresnenie nazvu :)

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 23 Apr 2018, 19:43

Celodenny tien nie je dobry, idealne ranne a vecerne slnko, alebo potom sietka 50%

TomcoNR

Príspevok od užívateľa TomcoNR » 23 Apr 2018, 20:16

Ranne troska problem aj ked uz bude skorej svitat ale vecer okolo stvrtej piatej ho mozem dat do okna ked tak mam zle trosku balkon otoceny

Michal71
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 21:51

Príspevok od užívateľa Michal71 » 24 Apr 2018, 22:02

Drôt nenechaj viac, ako 2 mesiace, javor rýchlo hrubne. Ja som mal drôt 3 mesiace a už sa dosť zarezal. Treba to často kontrolovať. Ak ešte nebude mať tvar, po mesiaci kľudu treba znova nadrôtovať.

TomcoNR

Príspevok od užívateľa TomcoNR » 11 Okt 2018, 13:01

Nazdar chalani tak drot som uz dal davno dole cele leto som ho nechal len tak iba som polieval zvacsa kazdy den podla potreby ale mam pocit ze to nestacilo niektore listy uz su su he niektore maju len konceky suche viete mi poradit ze ci to je zlym polievanim alebo uz sa chysta zhadzovat ? Vecer pridam foto .. nerad by som ho stratil ;(

Michal71
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 21:51

Príspevok od užívateľa Michal71 » 11 Okt 2018, 21:17

Ja mám dva javory a už pomaly zhadzujú, takže myslím, že aj ten tvoj pomaly zhadzuje listy a pripravuje sa na zimu. Ja ich zimujem pri teplote okolo nuly. Tak bacha, aby ti v zime nezamrzol.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 12 Okt 2018, 13:52

u mna uz zhadzuju listy palmataky a zacina burgerac. Som pri Bratislave, kde je asi najdlhsie teplo. Takze hocikde inde uz musia opadavat listy :-)

TomcoNR

Príspevok od užívateľa TomcoNR » 15 Okt 2018, 19:20

Tak to ste ma potesili ;) a zazimovat ako najlepsie ? Staci ked ho dam do polystyrenovej krabice uzavretej aby mu nebola zima ? Polievat kolko ? Aa slnko vobec ?

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 15 Okt 2018, 19:59

Tam nejde vobec o to, aby mu "nebola zima". Stromy praveze potrebuju prejst mrazom, aby veci fungovali ako maju (ak ta to zaujima, najdi si nieco o dormancii, hormonoch a ako kazdy druh ma geneticky naprogramovane co potrebuje v priebehu roku). Stromy chranis:
1. polievanim, resp. zasypanim snehom, ktory sa roztopi, ked sa otepli, aby prezili KORENE
2. ochranou proti vetru (ano, mraz nie je zly, studeny vietor je svina), aby ti nevymrzli korene, cize KORUNA. Strom prezije, lebo strom su korene, akurat ta nepotesi, ze bude zit iba polovica koruny napriklad
3. Chranenim pred priliz nizkou teplotou (nie kazdy druh znesie v miske extremne mrazy) a pred prilis vysokou teplotou na jar (aby sa neprebral a nasledne dalsiu noc vymrzli otvorene puky) umiestnenim do tiena, resp. na miesto so stabilnou nizkou teplotou

Cize idealne do zavetria, ak sa da, tak zasypat pilinami, listami atd. Ak nemas zavetrie (aj plny balkon je super), tak hocijaka krabica a zasypat.

TomcoNR

Príspevok od užívateľa TomcoNR » 16 Okt 2018, 14:36

Sry zle som sa vyjadril aby korenom nebolo zima ;)tolko mi je este jasne ze aj ten strom potrebuje mraz aby zistil ze je zima ;)
Cize ked dam spodok do krabice s polystyrenom do tiena zasypem listami atd mal by prezit ..
A ako casto zalievat ? Kedze bohvie ako bude sneh miske je sucho za den max dva .. po zime pojde do velkej nadoby

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 16 Okt 2018, 20:27

Ak zasypes pilinami a zalejes, tak to drzi vodu dost dlho. Ak je nad nulou, tak som polieval raz za tyzden, piliny nedavam. Ak mrzne vkuse, tak nema zmysel polievat, skor zasypat snehom

Napísať odpoveď

Návrat na "Javor - Acer"