Javor zničený krúpami

Emiizek39
Dátum registrácie: 14 Mar 2016, 15:37

Javor zničený krúpami

Príspevok od užívateľa Emiizek39 » 08 Júl 2016, 22:08

Ahojte... Pred dvomi mesiacmi som si kúpila javor dlaňolistý. No po mesiaci začalo tak silno pršať, až z toho vznikli krúpy. Samozrejme, chudák javor ostal vonku a tak to poriadne schytal. Neviem, čo mám robiť. V záhradkárstve mi bolo povedané, že hlboko zasychá, takže sa ho bojím ostrihať, aby celý neuschol. Je pravda, že tak hlboko zasychá? Aby som bola konkretná, tak mi povedali, že ak napr. odstrihnem z konára polku, tak tá druhá polovica zaschne. Veľmi sa mi tomu nechce veriť, tak sa obraciam na vás. Vedeli by ste mi nejako poradiť? Pridávam fotky ako vyzeral, keď som ho kúpila a teraz. Ďakujem všetkým za rady. :)

P.s.: Kupovala som ho v Dunajskom Klatove... a dúfam, že všetky fotky budú v dostatočnej kvalite :ymblushing:
Prílohy
DSC_0417.JPG
Po presadení do misky - balkónový substrát + štrk na dozdobenie
DSC_0423.JPG
DSC_0427.JPG
Aj tie listy má nejaké ovädnuté...
DSC_0413.JPG
DSC_1842.jpg
A takýto bol pekný, keď som si ho kúpila.

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Re: Javor zničený krúpami

Príspevok od užívateľa peter G » 09 Júl 2016, 14:42

Nevidím veľmi do tých obrázkov, zostali v tej oholenej časti nejaké puky?

Tie listy boli asi tiež chytené krúpami, slnko tiež veľmi nepomôže... Tieto červené kultivary majú radi polotieň, alebo filtrované slnko.

K rezu a k súčasnému stavu - krúpy ho zničili asi pred mesiacom... v máji sa javory môžu defoliovať, toto bolo trochu neskôr, ak má listové puky, ešte môže vypučať a dorásť. Ľahší rez či prerezanie vetiev v korune sa robí aj na jeseň po opadaní listov. Hlboký rez (aj na klátik) sa robí na jar pred pučaním. Dobre je rany ošetriť tmelom. Teraz by som asi nerobil nič a počkal čo sám spraví. U mojich je teraz zrovna obdobie keď vyzrievajú jarné výhonky, ešte čakám nejaké nové prírastky. Nech sa darí.
long live your 盆栽
P.G.

Emiizek39

Príspevok od užívateľa Emiizek39 » 09 Júl 2016, 16:19

Nema tam ziadne nove puky. Resp. fotky su z minuleho tyzdna, no pochybujem, ze za tu chvilu by nieco vyrastlo. Javor sa nachadza v takom mieste, kde pol dna svieti slnko a pol dna nie. Rada by som vsak vedela, ze ci naozaj tak hlboko zasycha. Som zaciatocnik. Kupila som si literaturu o bonsajoch - nic o zasychani tam nepisu a na internete som tiez nic nenasla...

Odoslané zo Sony pomocou Tapatalku

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 09 Júl 2016, 17:17

Nemal som túto zlú skúsenosť so zasychaním vetiev. Režem nad konárom z kt. bude rast pokračovať. Ranu väčšiu ako 4-5 mm ošetrím tmelom...proti zasychaniu a proti hubám a virusom. Niekto tmely a pasty zaznáva, ale po skúsení oboch možností aj na jednom strome zostávam pri používaní. Niekto reže medzi nódiami a nechá kýptik zaschnúť a potom dočistí (toto má zmysel asi iba u ihličnanov). Ak sú dlhé internódiá, potom časť po najbližší puk či konár logicky zaschne, lebo medzi nódiami nemá ako rast pokračovať. Ale nejaké veľké zasychanie či odumieranie konárov po reze som nemal. Ešte... je rozdiel medzi ranným a poobedným slnkom.
long live your 盆栽
P.G.

Emiizek39

Príspevok od užívateľa Emiizek39 » 09 Júl 2016, 20:21

Dobre, dakujem. Skusim to nejako odstrihnut a potom sa ozvem [SMILING FACE WITH SMILING EYES] na konci prazdnin, ghihi. :) dakujem este raz!

Odoslané zo Sony pomocou Tapatalku

Napísať odpoveď

Návrat na "Javor - Acer"