Strana 1 z 1

javor

Napísané: 08 Sep 2015, 13:28
od používateľa rasto_23
ahojte, chcel by som poradit co s javorom v zahrade, neviem ani aky je to presne druh. minuly rok mi polka vykapala, tak som ho zostrihal a tento rok divam, ze ma celkom pekny kmen na bonsai, problem je ze nikdy nebol strihy a vyzera dost zdivene. oplati sa tento strom vykopat a pokusit sa z toho urobit bonsai alebo je to podla vas marne?? alebo je to na moc dlho? aky je vas nazor. v pripade potreby urobim dalsie fotky. zatial dakujem

Re: javor

Napísané: 08 Sep 2015, 14:02
od používateľa peter G
Ahoj Rasťo, je to javor dlaňolistý (Acer palmatum)...nejaký zelený kultivar a pekný. Spodok kmeňa je zaujímavý, mnohí by sme sa takémuto materiálu potešili.
Ak chceš z toho bonsai, čaká ho kruté zrezanie, vykopanie-korene asi budú hodne hlboko, presadenie do bedne alebo na záhon...dopestovať novú koreňovú sústavu čo sa potom do niečoho vmestí a dopestovať novú korunu. Ale prečo nie?.
Začať sa dá najskôr na jar, dovtedy sa dá nájsť veľa info ako na to. Nech sa darí.

Re: javor

Napísané: 08 Sep 2015, 17:31
od používateľa Havrann
Ak mas obavy z vykopania, môžeš vzdušne potopiť aby si mal nové kratšie korene. Ak ti zavadzá a chceš ho dať preč ja by som to skúsil.

Re: javor

Napísané: 08 Sep 2015, 17:54
od používateľa peter G
Tak tak. Strom je taký, že z neho vzd. potápaním môžeš získať dobrého materiálu aj na rozdávanie...alebo potopiť od zeme, ale zbytku by bola asi škoda. To však až v máji.

Teraz by sa dalo aspoň zistiť, či sa dá vykopať naraz, postupne a či vôbec. Obhrabaním či opatrným obkopaním kmeňa.