Defoliacia javora

Užívateľov profilový obrázok
Michal71
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 21:51

Defoliacia javora

Príspevok od užívateľa Michal71 » 29 Máj 2015, 22:21

Zdravím,chcel by som sa iba opýtať,či sa pri javoroch môže robiť odlistenie v tom roku ako presádzanie,či to javory moc nevysilí,nerád by som o ne prišiel.Doteraz som odlisťoval iba fikusy a pri nich to bolo v pohode.No javory sú možno chúlostivejšie.Dík za radu.

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Re: Defoliacia javora

Príspevok od užívateľa peter G » 29 Máj 2015, 22:46

Ahoj Michal, podľa toho ako rastie a aký je to javor. Presadil som na jar všetky svoje javory a každý sa správa inak. Možno to bolo aj tým ochladením. Ale napr. ginnala rastie ako žihľava. Buergerák tiež, japonské po zaštipovaní pučia, ale tiež k. iným tempom. Campestrák a plaťanák aktuálne stagnujú.

No a ďalšia vec je v akom štádiu vývoja je stromček a čo tým sleduješ. Defolioval som pár x, zo zvedavosti/po spálení listov slnkom, ale nejak menšie listy výrazne neboli. Je pravda že vypučali pekne aj spätne pár nódií, ale čo z toho, že sa to potom aj tak odstrihlo. Preto píšem, že záleží na tom čo tým chceš dosiahnuť...

No a všeobecne - javor nie je borovica. Ak je aj v sezóne po presadení vitálny, prečo nie?
long live your 盆栽
P.G.

Michal71

Príspevok od užívateľa Michal71 » 31 Máj 2015, 21:17

Dík za radu.Moje javory sú ešte v štádiu vývoja,ako vlastne všetky bonsaje ;)Odlistením sledujem zmenšenie listov,no hlavne nové listy by mali byť odolnejšie proti spáleniu a mali by mať krajšie,živšie sfarbenie.(aspon tak som čítal)Jeden skúsim odlistiť a uvidím,či som čítal správnu knihu ;)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 31 Máj 2015, 21:24

jj, ja som dnes odlistil dva a to stačí na tento rok. Dúfam, že ich to nakopne, potrebujem nejaké puky a vetvy aj z kmeňa. Tie farby listov asi nebudú lepšie, len na chvíľu sa zas zopakuje jarné vyfarbenie. ...A ešte som stihol vykopať celkom pekný trojkmeň duba... :)
long live your 盆栽
P.G.

Martin S
Dátum registrácie: 13 Jan 2011, 11:38

Príspevok od užívateľa Martin S » 01 Jún 2015, 07:00

Vo vseobecnosti plati zasada u stromov ze jeden zasah za rok staci pokial pokial teda nemas v plane na nom opekat :)) .
moze sa stat ze zareaguje dobre ale ako si napisal strom je v stadiu vyvoja a tam je hlavne ze strom prosperuje a nie to ake ma listy odpovec si na otazku co bude pre ten strom dobre... a potom skusaj defoliaciu

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 01 Jún 2015, 16:14

Ahojte, v poslednej dobe sa to tu hemží výrazmi ako hoď to na oheň, spáľ to, opekačka... Rozhodne nepestujem stromky na palivové drevo.

Odporúčania v tomto prípade (ako vždy) sa rôznia. Niekto píše nedefoliovať keď bol javor presadený (repotted), iný keď boli skracované korene (rootpruned) / vymyté korene (barerooted). Moje boli všetky na jar barerooted a repotted. Rootpruning žiadny, len výnimočne, pretože po dlhých rokoch pestovania v zemine akosi prebujnené korene nemali. Napr. peterTea defoliuje ako na bežiacom páse, či bol presadený alebo nie. Alebo v tomto vlákne odpoveď W. Valavanisa:
http://bonsaistudygroup.com/deciduous-b ... foliating/

Ako som písal, treba vedieť čo chcem dosiahnuť defoliáciou, v akom stupni vývoja je stromček a ČI JE VITÁLNY A MÔŽEM SI TO DOVOLIŤ.

Michal, nedefoliuj teda. Včera som odlistil 2 ks ani nie na zmenšenie listov, ale čakám od toho nové puky, možno aj tam, kde potrebujem. Ozvem sa o 3-4 týždne s výsledkom.
Prílohy
Screenshot_2015-06-01-15-12-07.jpg
A.p. Atropurpureum, tu idem otočiť pohľadovku o 45° kvôli nebari, čaká ho prestavba koruny a A.p. Sango-kaku, na ňom potrebujem viac kostrových vetiev.
IMAG0458.jpg
A. buergerianum, tu som robil čiastočnú defoliáciu, v podstate zvnútra koruny namiesto rezu. Bol už totiž tak hustý, že mu žltli vnútorné listy. Výber konárov spravím na jeseň/na jar, teraz potrebujem rast do šírky...A svetlo, lebo ako hovoria japonci:"Koruna listnáča musí byť vzdušná, aby cez ňu mohli vtáci lietať".
long live your 盆栽
P.G.

Michal71

Príspevok od užívateľa Michal71 » 01 Jún 2015, 21:55

Tak ja radšej ešte počkám a tento rok už javoríky trápiť nebudem,vybláznim sa na fikusoch ;) tie to znášajú v pohode a o tie sa nebojím.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 11 Jún 2015, 13:36

Javorčeky po defoliácii už idú, po necelých 2 týždňoch. Zväčša zo spiacich pukov, ale aj z terminálov. Zatiaľ však nie z kmeňa, kde som to potreboval vyprovokovať.
long live your 盆栽
P.G.

Napísať odpoveď

Návrat na "Javor - Acer"