Javor palmatum

Ritualist
Dátum registrácie: 28 Sep 2014, 19:18

Javor palmatum

Príspevok od užívateľa Ritualist » 29 Máj 2015, 15:05

Ahojte, včera som si kúpil tento javor palmatum a našiel som na spodnej strane listov čierne mušky. Rozmýšľal som že by som ho aj presadil neviem v čom je zasadený... Zrejme zemina a na vrchu trochu akadamy.
Viete mi prosim pomoct čo by som mal ako prvé spraviť? Niečim postriekat? Mal by som ho aj presadiť alebo počkať až na budúci rok? Ak presadiť vyhovoval by mu čistý terramol? Dočítal som sa že potrebuje ph 5-7 a to terramol spĺňa nie? Ďakujem
Prílohy
20150528_115326.jpg

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Re: Javor palmatum

Príspevok od užívateľa ma1eus » 29 Máj 2015, 15:57

vyzera pekne ja by som ho nepresadzal
skus osprchovat riadne a potom postriekat

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 29 Máj 2015, 16:04

Ahoj, teraz je už neskoro na presadenie s rozoberaním koreňov.
long live your 盆栽
P.G.

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 29 Máj 2015, 19:18

Ok takze nepresadzat... k tomu postreku mam doma BI 58 EC nove mozem ho pouzit? A mam ho tym len poliat alebo len rozprasit na listy? Ci aj aj? Dakujem

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 29 Máj 2015, 19:31

A prečo si kúpil javor s muškami :D ?
[align=justify]Bi 58 EC Nové je systémový prípravok s účinnou látkou zo skupiny orgánofosfátov. Cicavých a žravých škodcov usmrcuje ako požerový a dotykový jed. Vzhľadom na mechanizmus pôsobenia je vhodné prípravok v niektorých prípadoch kombinovať s prípravkami s rozdielnym systémom účinku (pyretroidy a iné).[/align]2. SPEKTRUM úČINNOSTI:
  • Strapky (Thysanoptera)
    Bzdochy (Heteroptera)
    Rovnakokrídlovce (Homoptera)
    Motýle (Lepidoptera)
    Dvojkrídlovce
...toto je z letáku Bi 58 EC, identifikoval si škodcu?

Ešte k tomu presadeniu - ak by si chcel do > nádoby/do záhona bez rozoberania koreňov v pohode. Ale výmena komplet substrátu tak o 10 mesiacov.
long live your 盆栽
P.G.

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 29 Máj 2015, 20:53

Popravde zaujal ma hneď ako som ho uvidel a jednoducho som ho okamžite kúpil. Mušky som si všimol až keď som sa detailnejšie pozrel na spodnú stranu listov. Bolo tam asi 5 mušiek, boli trochu väčšie ako smútivky, cele čierne a lenivé. Len stáli na mieste pod lístkom a nechali sa jednoducho primačknúť dvoma prstami. Nelietali ani nelozili...

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 29 Máj 2015, 22:32

Keď nevieš aké to boli mušky a už tam nie sú... je nutný postrek? Keď tak sledovať, alebo streknúť preventívne insekticídom, ale na balkóne s javormi klop-klop problémy nemávam.
long live your 盆栽
P.G.

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 31 Máj 2015, 12:59

Mal som skúsenosť so smútivkami a zlakol som sa že aj toto by mohlo byť také zlé preto som sem písal.
Ešte jedna vec ja mam ten javor na západnom balkone a pecie tu uz pomaly od 13:00 tak vždy ho potom prekladám do tieňa. Nie je lepší spôsob zatienenia ako ho stále presúvať? Na tom balkóne mam jedinú možnosť dať ho na zem schovať ho za "múrik"

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 31 Máj 2015, 14:27

Ahoj, nie je to bohviečo presúvať ho. A keď nebudeš doma? Najhoršie že aj múry na Z balkóne sálajú horúčavu jak divé. Mal si tam už v pohode aj iné stromy celé leto? Na ženin Z balkón sme MUSELI hľadať vyslovene rastliny, kt. také podmienky znesú...väčšinou ale kvety, bougie a stredomorské.
long live your 盆栽
P.G.

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 31 Máj 2015, 20:14

Práve preto rozmýšľam nad nejakým zatienením aby to zvládol. Toto bude prvé leto s mojimi bonsajmi tak sa snažím pozisťovať čo najviac aby som niečo nedobabral. Snažím sa ho aj často rosiť keďže má rád vlhké prostredie ale neviem aké to bude keď prídu 35 stupňové horúčavy.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 31 Máj 2015, 21:28

Má tam zabezpečené aspoň aké také prúdenie vzduchu? Na Z balkón by boli super borovice a hlavne subtropické druhy. Ale držím päste, daj vedieť ako to zvláda.
long live your 盆栽
P.G.

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 01 Jún 2015, 08:36

S tým vzduchom by tam myslím nemal byť problém. Rozmýšľam že by som kúpil nejakú netkanú textíliu a spravil s drôtom okolo celého javora malú konštrukciu na ktorú by som natiahol tú textíliu. Možno by to bolo dobré riešenie na celé leto aj keď to asi nebude vyzerať pekne...
A ešte viete ktorá textília by bola lepšia pre javor? Viem že nemajú moc radi priame slnko ale neviem či percento zatienenie 65 nebude až moc. Je pre javor ideálnejšie zatienenie 65% alebo 45%?

adronius
Dátum registrácie: 04 Jún 2015, 20:08

Príspevok od užívateľa adronius » 05 Jún 2015, 17:23

Ja mam tiez Z balkon + dost silny vietor, tak mam javor niekedy pekne oslahany a obcas pripecene listy. Dolezite je aby nebol vystaveny obednemu silnemu slnku. Kdesi som cital, ze ak maju dost vody, tak im to ani tak velmi nevadi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 11 Jún 2015, 12:41

tak doriešil som to štýlom namontovania závesu na balkón takže až okolo 19tej odostriem a svieti na neho slabé večerné slnko. Rosím ho 3x denne tak verím že takto zvládne celé leto :)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 11 Jún 2015, 12:59

Tak ak prospieva v týchto dňoch, tak je dobre.
long live your 盆栽
P.G.

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 11 Jún 2015, 13:10

Ťažko povedať, nerastie žiaden nový púčik ani lístok ale na druhú stranu listy sú pekné a živé. Tak snáď je dobre

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 12 Jún 2015, 08:58

Javory a mnohé listnáče tak rastú. Vyženú dlhé výhonky a v raste pokračujú po ich vyzretí. Teda keď sa nezaštipujú.
Keby mu niečo bolo, hneď to dá najavo, reagujú takmer okamžite.
long live your 盆栽
P.G.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 14 Jún 2015, 09:34

presne tak, jednak teraz nie je obdobie rastu listnacov, teraz im rastu korene a tiez pri listnacoch sa velmi rychlo prejavi ak sa im daco nepaci.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 10 Aug 2015, 21:14

Ako sa drží javorík v tých horúčavách? Zelenolisté sú u mňa OK, ale červenolistým a dissectom budem musieť nájsť budúci rok lepšie miesto, sú pekne pripálené...
long live your 盆栽
P.G.

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 11 Aug 2015, 12:49

U mna ten moj jediny uplne v pohode... namontoval som zaves na balkone cize cez ten najpalivejsi cas je zaves zatiahnuty a javor v tieni

Napísať odpoveď

Návrat na "Javor - Acer"