Acer palmatum 'Sango-kaku'

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Acer palmatum 'Sango-kaku'

Príspevok od užívateľa peter G » 12 Mar 2015, 18:51

Ďalšia z rastlín, kt. som dlho zháňal za normálnu cenu. Mám ju od minulej jari. Neskutočná je pri tejto variete červená farba kôry a kontrastne zelené listy. V zime neskutočne svietila nad snehom... Strom bol vysoký aspoň 160 cm, tak prvé čo som vlani robil bol hlboký rez a odstránenie hrubých konárov. Nové ešte nie sú všade kde by som chcel...
Dnes som robil na mnohých rastlinách, vybrali som si sem túto. Po presadení som asi maximálne možne skrátil konáre a drôtoval korunu, aby som jej dal nejaký základný tvar. Lacike, prosím napíš, či je to OK ako listnáč :ymblushing: .
Ďalší krok bude zaštipávanie nových výhonkov, lebo internódiá sú stále viditeľne dlhšie ako u ostatných mojich javoroch a pre ramifikáciu.
Prílohy
acer%20p.%20'Sango-kaku'%202015%20spring%201.jpg
long live your 盆栽
P.G.

peter G

Re: Acer palmatum 'Sango-kaku'

Príspevok od užívateľa peter G » 12 Apr 2015, 09:30

Ahojte, musím sa podeliť so svojou radosťou. Proste ten kontrast červenej na kôre a konároch a zelenej na listoch ma dostal. Na počudovanie je zo všetkých javorov u mňa najďalej, čo sa týka rastovej sezóny.
Mám ale dilemu, či štandardne zaštipovať na skrátenie internódií, alebo strihať ako WP v metóde 'živého plota'.
Prílohy
IMAG0273.jpg
IMAG0275.jpg
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 12 Apr 2015, 13:43

Walter je super, ale neviem, ci by som zrovna tuto vec od neho preberal. Ak sa chces rozhodnut, je najlepsie vidiet nazivo vysledky.
Videl som na vystavach jeho stromy, nie su az take huste ako na obrazkoch, maju dost masivnu korunu (zbytocne a su viac vytahane) a tvar vetiev tiez nebol taky, ako mali niektori ini vystavovatelia. Na druhej strane, celkovy dojem takeho stromu je naozaj prirodzeny.

Rozhodnut sa musit sam, podla toho, co ocakavas za vysledok a kolko namahy si ochotny investovat. Ja by som zastipaval na vidlicku a po vyzreti zakracovat na 2 pary pupenov (ten vzdialenejsi par potom pojde samozrejme prec)

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 12 Apr 2015, 13:47

Akurat pozeram, ze si na mna daval v marci este otazku k tvaru. Zaklad dobry, este nie je velmi co riesit. Nezabudni, ze cim vyssie, tym ostrejsi uhol zviera kmen s vetvou. Co vyriesis neskor je, ze listnac nema jeden vrchol ako vianocny stromcek, ale vela roznych vetviciek - teraz to nemas ako spravit, malo vetiev, ale uz na to mysli pri vybere pupenov a vyrasenych listov.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 12 Apr 2015, 14:01

Dík, asi zostanem pri tom zaštipovaní, už len z priestorových dôvodov.
Čo sa týka tvaru...zrezal som vlani 2 m vyhúknutý strom, nechal som len najspodnejšiu vetvu. Všetko čo je na ňom je z minulej sezóny. Mám odložený obrázok, ako by som chcel postupovať, tak čakám na spodné vetvy...pripájam obr. ako to myslím.
Prílohy
maple%20'Sango-kaku'.jpg
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 12 Apr 2015, 21:12

jj, toto vyzera dobre :-)

rost