japonske javory

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Re: japonske javory

Príspevok od užívateľa peter G » 16 Apr 2015, 11:47

Dobre počuť, že to funguje. Dažďový senzor by ma nenapadol...
Poobzerám sa po tom, ale raz za rok aj mama rada zmení prostredie.
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 16 Apr 2015, 13:34

Ten maly system s nadrzou myslis od Gardeny? To je iba kvapkova zavlaha, nerobi sprchu. Celkovo na balkone vyriesit zavlahu je kus problem. Bud natiahnes hadicu odniekial (a pripadne pri vytrhnuti vytopis susedov, ako sa stalo mne), alebo pouzijes cerpadlo (ktore nema na tie male trysky dostatocny vykon/tlak), alebo samospadom z vyssie polozenej nadoby (co ale vyzaduje priebezne doplnanie).

Chumo
Dátum registrácie: 28 Jún 2013, 19:58

Príspevok od užívateľa Chumo » 16 Apr 2015, 13:50

Ano myslim tu fuserinu od gardeny...

Ale hovorim len o pripadoch ked si na dovolenke, tyzden bez sprchy stromy vydrzia, tyzden bez vody uz asi sotva...

Ja som nad tym rozmyslal kvoli interierovkam, tiez sa obavam vytopenia v dome...

Ale uz som zene jasne vysvetlil...

Priority su nasledovne:

1.Postarat sa o syna
2. Poliat v stredu bonsaje
3. Vsetky ostatne hluposti...

:-D

Vonkajsie mam na zavlahe, tam nemusi zena nic riesit a v lete ked letnim vsetky interierovky odpada aj tato zenina starost...

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 16 Apr 2015, 14:13

Ak mas priepustny substrat, tak kvapkova zavlaha ti je na 2 veci, lebo poleje iba uzky vertikalny pasik, kde bude kvapkat voda. Tie kvapkove zavlahy su dobre na rastliny v hline, kde sa voda vpije a z par miest rozsiri uplne vsade. Aj mnozstvo pouzitej vody tomu zodpoveda (nepreleje, ale da tak akurat).

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 16 Apr 2015, 15:15

Chumo, streda ja dobrá =)) , to by malo fungovať.
long live your 盆栽
P.G.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 17 Apr 2015, 11:20

Ešte jednu otázku k jap. javorom. Japonci a aj M. Albek zaštipávajú výhonky ešte pred ich úplným vyvinutím. Potom ale treba dať pozor na jarné mrazy, čo nám cez víkend predpovedajú. Čo je ale navyše, odstránia pinzetou ochranné lístky...ako tu:
http://shohin-europe.com/ARTICLES-short ... stalks.htm
Malo by to pomôcť skrátiť internódiá, zaštipnutie zabezpečí vetvenie a spätné pučanie. Potom logicky čím > listov, tým by mali byť menšie a koruna kompaktnejšia a výsledok diela hodnovernejší.
Skúšam to teraz 1. rok, je to celkom piplačka, tak uvidím. Robíte to takto?

Defoliácia je ďalší spôsob, ale efektívny asi len u "hotových" bonsajov.
long live your 盆栽
P.G.

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 17 Apr 2015, 12:19

Toto zastipovanie je podla mna iba na udrzanie fakt hotovych kusov, a myslim ze takych tu na fore nie je vela. Ja sa snazim pouzivat toto, co popisuju na ceskom fore:
http://www.bonsai-greenhorn.cz/viewtopi ... 6f4dab4f6f
V principe je to to, ako pisal niekde v tomto vlakne Lacike - nechas vyrast konar a v lete ufiknes za druhym parov listov.
Co mam su vacsinou mlade rastlinky, ktore nechavam bujniet a potom ich raz za rok zrezem. Na jar vyberam konariky s malymi internodiami, s velkymi vsetky ostrihavam. Uvidime tak za 10 rokov, co z toho bude :)

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 17 Apr 2015, 13:03

Ked som kukal v bonsaj centre v Kyote, tak tam akurat student mukel u majstra trhal pinzetou akurat otvarajuce sa puky, aby skratil internodia (ten stromcek ich mal ani nie centimetrove) a ano - bol to uz hotovy stromcek. Na stromoch vo vyvoji to urcite nema vyznam, treba bujny rast, nie udrziavat stav..

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 17 Apr 2015, 13:13

Tu na nemeckom fore je zopar vlakien, kde sa tieto zmeny po strihu pocas viacerych sezon daju dobre vysledovat v case:
http://www.bonsai-fachforum.de/viewtopi ... =4&t=34962
http://www.bonsai-fachforum.de/viewtopi ... =9&t=23379

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 17 Apr 2015, 13:17

To vystipavanie zalistkov, to mi pripomina techniku ktora sa pouziva pri bukoch, hraboch, ale tam sa to tusim odstranuje kvoli tomu, ze za prvym listom sa novy puk neurobi. Preto sa zalistok odstranuje, aby neuberal ziviny a hlavne svetlo. Kvoli zmensovaniu internodii som to este nevidel nikde...
Naposledy upravil/-a rasto v 22 Apr 2015, 16:06, upravené celkom 1 krát.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 17 Apr 2015, 14:02

To vytrhávanie zálistkov obhajujú tým, že výhonok rýchlejšie zasychá, drevnatie a popri odstránení hlavného (vidlička) energia ide do spätného pučania a tým sa skracujú internódiá. Pri piatom kuse mi to už celkom išlo od ruky :) . Je to hlavne pre hotové stromy. Najprv kmeň a nebari, potom kostrové vetvy a nakoniec vetvenie, jasné.
Peter Adams v knihe Bonsai with Japanese Maples pridal ešte dve techniky podľa štádia vyvinutosti stromu, ale tie sú ešte zložitejšie... Predsa som v tej knižke našiel pár zaujímavých vecí.

Rasťo, ten vývoj na DE fóre je príkladný.
long live your 盆栽
P.G.

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 18 Apr 2015, 21:27

kedy je idealny cas na strihanie?
ja ten moj by som uz aj ostrihal
Prílohy
WP_20150418_002.jpg
WP_20150418_001.jpg
WP_20150418_003.jpg

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 18 Apr 2015, 23:43

ked prestane rast, co bude tak o mesiac az dva. Teraz by si ho riadne zabrzdil.

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 19 Apr 2015, 00:27

dik za radu
najtazsie je to cakanie :D

to uz bude skoro leto, nehavate ich po ostrihani alebo odlistneni par dni v tieni? aby nezoschli a nie len javory

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 19 Apr 2015, 11:05

Preklad z knižky P. Adamsa Bonsai with japanese maples:
Zaštipovanie alebo strihanie na 2 páry listov potom čo nový rast dosiahol 3-5 párov je všeobecný štandard.
Keď už má strom dosiahnutý tvar, postupuje sa odlišne. Takýto strom sa zaštipáva, keď sú nové listy v štádiu embrya a ešte nie sú otvorené. Nerozvinutý pár listov je opatrne otvorený a hlavný výhonok odstránený. Potrebná je pinzeta a trpezlivosť, ale odmena v podobe menších listov kratších internódií stojí za to.
Ďalšia spomaľovacia technika (retarding technique) ktorú môžme použiť je odstránenie nového výhonku aj bočnými listami spolu, nechávajú sa len stonky listov. Táto procedúra zkompaktňuje rast a prináša hustejšie nasadzovanie pukov.
Na mladších a vyvíjajúcich sa stromoch môžme odstrániť každý príliš veľký list hocikedy počas rastovej fázy. Postupne sú nahrádzané jemnejším obrastom... Obrast je postupne veľmi hustý a potrebuje pravidelné čistenie a riedenie. Odstáňte rast blízko kmeňa, ovísajúce listy pod líniou vetiev a všetky nové nepotrebné výhonky smerujúce nahor. Tieto tri jednoduché kroky pomôžu otvoriť a vylepšiť strom dosť významne. Ak aj potom strom vyzerá ťažko, môže byť ďalej upravený odtránením alebo skrátením protiľahlých vetiev, tak aby rástli striedavo doprava a doľava. Strom potom vyzerá omnoho ľahšie a vzdušnejšie.
Prílohy
IMAG0344.jpg
long live your 盆栽
P.G.

Napísať odpoveď

Návrat na "Javor - Acer"