japonske javory

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Re: japonske javory

Príspevok od užívateľa ma1eus » 11 Apr 2015, 13:19

dakujem za rady ;)

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 11 Apr 2015, 15:29

Jo a tie popáleniny môžu vzniknúť najskôr po daždi. Keď ostane kvapka a zasvieti slnko - efekt lupy. Ale s tým sa veľa robiť nedá.
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 11 Apr 2015, 22:38

peter G napísal:Jo a tie popáleniny môžu vzniknúť najskôr po daždi. Keď ostane kvapka a zasvieti slnko - efekt lupy. Ale s tým sa veľa robiť nedá.
O tomto by som sa dokazal bavit na dlhsie. Podla mna nieco ako efekt lupy na kvapky je iba vymysel z kniziek a urban legend sirena z pokolenia na pokolenie. Keby to tak fungovalo, tak palmataky, ktore sa pestuju v sklenikoch a maju automaticke rosenie/polievanie sprchou, by boli vo vsetkych velkych zahradnictvach dopalene z lupoveho efektu.

Aj z osobnej skusenosti mozem povedat, ze rosenie cez den mi este spalene listy nespravilo. Co ich "spali" je tepelny sok, ked vyhriaty list niekto supne studenu vodu niekde zo sudu.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 11 Apr 2015, 22:47

Súhlasím, ale palmaťáky sa aj v záhradách odporúčajú pre polotieň.
U rodičov je na J stranu zasadený 1 atropurpureum , má asi 2 m. Každý rok popálené listy, ale nie okraje...alebo zošúverené, ale vypálené fľaky. U mňa sa toto nedeje, lebo sú chránené pred dažďom pod strieškou a rosím, keď slnko zalezie.
long live your 盆栽
P.G.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 12 Apr 2015, 09:44

Lacike a ešte by som nerád porovnával podmienky v skleníku a pod holým nebom. O vlhkosti vzduchu ani písať nebudem, ale aj svetelné podmienky...veď sklá sú zaprášené, zaparené...
Áno v knižkách je to vo viacerých. Okrem toho na J strane v záhrade ešte 1 argument. Na 1 balkóne javor na zábradlí tak že v dobrom daždi zmokne, tam sa spáleniny našli. Ostatné javory hlbšie pod strieškou - tam som spáleniny nikdy nenašiel. Píšem o palmaťákoch, je pravda že sú to rôzne kultivary. Preto inklinujem k tomu veriť tejto teórii, ale každý sa o tom môže sám presvedčiť.
Najistejšie pre javory asi stredný polotieň a je to bez obáv. Myslím niekde v polotieni konára väčšieho stromu...
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 12 Apr 2015, 13:37

No, okrem svojej skusenosti som to cital aj v nejakych aktualnych knizkach a blogoch. Neviem presne co a kde, tak som trocha zagooglil:
http://www.bonsaikingdom.com/index.php? ... &Itemid=61 (treba sa zaregistrovat a je tam vysvetlenie, preco efekt lupy nema ako nastat)
http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=sk (ak nepojde google cache, tak treba kuknut weetrees.co.uk)
http://www.bonsai4me.com/Basics/Basics% ... isting.htm
http://www.stevetolleybonsai.com/dispel ... hs-part-2/
http://www.bonsainut.com/index.php?thre ... elm.14466/

Nijako nespochybnujem, ze spalenie listov neexistuje, akurat ze nevznika polievanim pocas dna kvoli lupovemu efektu.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 12 Apr 2015, 13:54

Veď presne to, kým sú info takéto nejednoznačné, radšej pokropím po 13:00.
Čítal som tie veci, čo si pripol už predtým, no niektoré bonsajové asociácie majú na stránkach opačný názor.
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 12 Apr 2015, 21:11

Tak mna presvedcila skusenost a argument, ze keby kvapky spalovali listy, tak po dazdi z duhou by sme mali cele lesy spalene ;) Ale na rozdiel teplot vody si davam pozor, nikdy som nerosil 5 stupnovou vodou zo studne :-)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 12 Apr 2015, 21:27

Vysledujem. Vieš, niekto verí na UFO, niekto v reinkarnáciu, dám si pozor a záležať a doložím. Problém č. 1 asi je poloha - balkón. Sám si tak fungoval, tak vieš, že je to o improvizácii a prežití. Pekný večer.
long live your 盆栽
P.G.

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 13 Apr 2015, 11:33

Ja mam vodu zo studne, ma asi 16 stupnov aj v lete. Ked je 30-35 stupnov stirekam stromy tri krat denne, ci na nich slnko svieti alebo nie. Ziadny efekt lupy som nezaznamenal. Ani ziadny teplotny sok zo studenej vody. Ked som kupoval svoje prve stromy u p. Pisla v Libcanoch tak som sa ho na studnovu vodu pytal a on vravi "nie je to problem, ako si ich vychovas take ich budes mat". ;)

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 13 Apr 2015, 12:51

Ja dettto ako lacike a maros. Striekam stromy v lete na plnom slnku vodou zo studne, na list, nic sa nedeje. Jedine co davam pozor, aby nesli spat mokre, kvoli moznym plesnam a mucnatke. Cize posledne striekanie radsej po obede, ako neskoro vecer, aby stihli uschnut. slnka sa ale nebojime :)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 13 Apr 2015, 17:36

Vďaka za skúsenosti, keď Vám to toľkým funguje, asi to bude fakt mýtus. Dúfam, že to bude na prospech aj na balkóne.
long live your 盆栽
P.G.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 15 Apr 2015, 15:26

Pridám 2 odrody AP čo už tiež vypučali.
Prílohy
IMAG0299_20150415142952198.jpg
AP 'Deshojo' jr., ten je najkrajší práve teraz pri pučaní
IMAG0300_20150415143025247.jpg
AP 'Arakawa' má už za sebou aj prvé tohtoročné zaštipovanie
acer%20buergerianum%202015%20spring%202.jpg
...A jeden buergeráčik čo musí rásť teraz predovšetkým do šírky.
long live your 盆栽
P.G.

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 15 Apr 2015, 16:09

Pekná zbierka. Ja začínam podobne s takéhoto jednoduchécho materiálu, zatiaľ ale nič nemá rozvinuté listy. Arakawa se super strom, som zvedavý ako bude hrubnúť v miske. Zatiaľ nemám, ale veľmi po ňom túžim.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 15 Apr 2015, 16:47

Mal som aj staršie javory, ale jedna dovolenka...
Ono je to všetko o získavaní rastlín. Niečo sa dá vykopať. Niečo sa dá kúpiť. Tu je otázka, koľko 1 chce a môže investovať, preto hlavne po stratách sa človek zamyslí ako ďalej. S mladou rastlinou ma osobne baví viac pracovať a dať jej "dušu" ako dať tisíce za super takmer hotový strom a klepať sa pri pocite, že trebárs neprezimuje dobre. A niečo treba zasiať.
long live your 盆栽
P.G.

Chumo
Dátum registrácie: 28 Jún 2013, 19:58

Príspevok od užívateľa Chumo » 15 Apr 2015, 16:51

Myslis, ze strata 6stich 5-10 rocnych stromov je mensia strata ako 100€ za zavlahu? :-o

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 15 Apr 2015, 17:23

Nie, závlaha je super vec. Ale na balkóne to už riešiť nebudem. Až raz vo svojej záhrade. Dali ste niekde na fórum návod na závlahu, či hľadať u firmy na zákazku? Dalo by sa svojpomocne, ale aby to bolo dokonalé, asi by to chcelo GSM modul...
Prvý x som prišiel o veľkú časť rastlín pred 10 rokmi, keď som musel stráviť 5 mesiacov za morom. Rodina sa mi o to nedokázala postarať. Potom pohroma asi v 2012 cez dovolenku. Kamaráta seklo v krížoch. Čo prežilo, musí už prežiť všetko :D .
Nasledujúce roky sa mi cez dovolenku osvedčila mama. Verím, že prvé dni strávila celé pozorovaním, či niečo nepotrebujú. Je pedant.
long live your 盆栽
P.G.

Chumo

Príspevok od užívateľa Chumo » 16 Apr 2015, 06:14

Nevidim zmysel toho GSM...

Urcite je postacujuci cas... V priepustnych substratoch sa neda velmi co pokazit...

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 16 Apr 2015, 09:29

Viem, že by to GSM modul len predražil. Ale takáto vec ak sa má 1 na to spoľahnúť, by mala byť dokonalá. Trebárs aj záložný zdroj pre časovač a čerpadlo...
V byte nie... S vodou tu na 11. p. mám nedobre rozrobené. Pretiekla práčka, tesnenie batérie poza kachličky šak aby sme na to neprišli...A jednu peknú noc sa rozlepilo 300 l akvárium. :))
long live your 盆栽
P.G.

Chumo

Príspevok od užívateľa Chumo » 16 Apr 2015, 09:45

Prave preto zalievam niekolko krat denne... Za moj zivot sa nikdy este nestalo, ze by nesla elektrina viac ako 2-3 hodiny... System sa znova spusti pri zapnuti energie, ale zacne polievat az najblizsi casovy naprogramovany usek.. Tzn... Ak ma polievat o 6:00 a o 12:00 a medzi 5:30 a 6:30 nejde elektrika poleje uz len o 12stej... Co este nie je pre stromy take tragicke...

Isteze som na dovolenke trpol, ze ci to polialo a aj som aspon v strede tyzdna poslal svokru na skusy, ze ci vsetko slape, ale klop klop, ani raz ma system nesklamal... Rozdiel medzi hobby a profi nie je velmi zasadny, preto by som na tom nesetril, zvlast ak ide o stare a hodnotne bonsai kusky...

Rovnako dobre funguje aj dazdovy senzor, mam ho nastaveny na citlivost, ze ak prsi rano tak v ten den este poleje ale az vecer...
Bez toho dazdoveho senzora po jednej uprsanej dovolenke som mal pod stojanmi dunaj... prsalo a zaroven automatika polievala... Nastastie bonsaje v priepustnych substratoch s tym nemaju nejaky zasadny problem...

Na casy dovoleniek na balkone , by som si kupil aspon ten maly system s nadrzou, viac ako je v nadrzi sa vyliat nemoze, takze vytopenie nehrozi...

Napísať odpoveď

Návrat na "Javor - Acer"