Miro BB - Javor #1

Miro BB
Reactions:
Dátum registrácie: 01 Jún 2020, 22:03
Kontaktovať používateľa:

Miro BB - Javor #1

Príspevok od používateľa Miro BB »

Ahojte priatelia,
posielam vám fotky môjho prvého javora, ktorý som si kúpil v piatok v BC Košice - rovnako staré sú moje skúsenosti :-) Každopádne chuť je veľká, ale to je nateraz asi málo.
Momentálne je prestrihaný, resp. sú odstránené stredné lístky na koncoch vetvičiek, aby ostalo len Y.
Chcem vás teda poprosiť o názor a v podstate aj o radu, ako ďalej pokračovať v tomto stromčeku, aby to dopadlo čo najlepšie.
Stromček mám umiestnený na balkóne na parapete okna, východná strana, slniečko je od cca 8.00 do 12.30 hod, potom zájde za roh.
Za akúkoľvek radu budem vďačný.
20200530_074952.jpg
20200530_075012.jpg
20200530_075026.jpg
20200530_075041.jpg

Používateľov profilový obrázok
lacike
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať používateľa:

Re: Miro BB - Javor #1

Príspevok od používateľa lacike »

Aby to dopadlo co najlepsie, sa ho nauc v prvom rade polievat a nic ine s nim najblizsi polrok ani nerob.

Miro BB
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Polievam ho každý večer toľko, kým nevytečie prvá kvapka do misky.
Čo sa týka hnojenia tak som dostal doporučenie že 1x za týždeň - dal som si nedeľu :-). Kúpil som si Kristalon Gold. Je to takto v poriadku?

Michal71
Reactions:
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 21:51

Príspevok od používateľa Michal71 »

Hnojiť stačí raz za dva týždne do polovice septembra. Tvarovať ho začni až budúci rok, nemáš sa kde ponáhľať. Ak by bolo slnko moc silné, treba ho aj pritienit, aby mu nespalilo listy. A žiadna defoliacia, to by ho oslabilo. Veľa šťastia prajem.

Miro BB
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Ďakujem za radu, budem teda hnojiť 1x za 2 týždne.

Tu je odkaz na album mojich nováčikovských bonsajov. Budem sa snažiť ho každý mesiac doplniť aktuálnymi fotkami, nech je vidieť, ako sa im darí a ako sa vyvíjajú :
https://photos.app.goo.gl/HR96ont9e5BWFgz28

Miro BB
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Michal71 napísal:
03 Jún 2020, 20:59
A žiadna defoliacia, to by ho oslabilo.
No vidíš, a mne pani v BC KE povedala, že ho treba určite defoliovať
Takže mám teraz dva úplne rozdielne názory a neviem, ktorý je správnejší ? :-)

Michal71
Reactions:

Defoliacia sa používa na to, aby si zmenšil listy na bonsaj. Tie nove listy budú odolnejšie a menšie. No na druhej strane bonsaj to oslabí a pribrzdi v raste, lebo celú energiu musí vynaložiť na tvorbu nových listov. Javor ma momentálne stres zo zmeny prostredia, načo ho ešte viac dráždiť 😉 Kľudne za rok za dva, keď sa udomacni, ale tento rok by som ho netrápil.

lacike
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lacike »

Michal71 napísal:
04 Jún 2020, 12:16
Defoliacia sa používa na to, aby si zmenšil listy na bonsaj. Tie nove listy budú odolnejšie a menšie. No na druhej strane bonsaj to oslabí a pribrzdi v raste, lebo celú energiu musí vynaložiť na tvorbu nových listov. Javor ma momentálne stres zo zmeny prostredia, načo ho ešte viac dráždiť 😉 Kľudne za rok za dva, keď sa udomacni, ale tento rok by som ho netrápil.
Defoliacia sa robi z dvoch dovodov:
1. zmensenie listov v danej sezone, napr. kvoli vystave, alebo proste pre lepsi esteticky zazitok majitela
2. zahustenie obrastu, pretoze strom obrasi aj blizsie ku kmenu. Javory maju parove listy, takze vzdy vyrasia dva puky naproti sebe, cim sa vetvenie priblizi ku kmenu a teda strom zhustne.

Ak odporucili defoliovat (je spravny cas), tak vedia, ze strom potrebuje zahustit a ze je v kondicii. Samozrejme predpokladaju, ze starostlivost mas zvladnutu. Ja by som odporucal dat stromu tento rok pokoj a venovat sa uceniu ako ho zalievat, atd. Taka defoliacia dost meni podmienky a zatoci ruletou v pripade problemov :-)

Miro BB
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Jasné, vďaka za rady, páni :) Dám im teda až d septembra pokoj a potom sa uvidí.
Budem dávať do mojej bonsai galérie fotky cca každý mesiac, nech je vidieť, ako sa stromčeky menia.
Ešte teda nateraz posledná otázka : hnojenie. Mám Kristalon. Je v pohode, alebo radšej niečo iné? A ako často? Raz za týždeň, raz za 2 týždne?

Michal71
Reactions:

Ja mam kristalon a hnojit raz za 2 týždne, samozrejme javor a borievku iba do polovice septembra, cez zimu určite nie. Cez zimu sa hnoja iba interierovky(fikusy, sukulenty, oliva, serissa...) a to iba raz za mesiac.

peter G
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od používateľa peter G »

A ešte sa u jap. javorov robí čiastočná defoliácia. Je to taký kompromis...

Keď sú už nové listy vyzreté, tmavšie, odstraňuje sa z každého páru jeden list. Môže sa to kombinovať aj so strihom - strihnúť terminály, všetky alebo kde treba.

Defoliácia pomáha aj svetlu dostať sa dnu do koruny a držať si obrast "na uzde". Niekedy sa defoliuje a slabé vnútorné výhonky sa nechajú tak. Fakt závisí od cieľa...
Tiež doporučujem prvý rok kukať na stromček ako rastie, či rastie niečo aj vnútri v korune, hlavne udržať ho v dobrom stave...
long live your 盆栽
P.G.

Napísať odpoveď

Návrat na "Javor - Acer"