Pinus Mugo

Užívateľov profilový obrázok
Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Re: Pinus Mugo

Príspevok od užívateľa Havrann » 06 Apr 2018, 09:11

Zastipovanie borovice.jpg
Práve teraz som dostal časopis Bonsaje, japonské záhrady a jezírka č.53 kde rozoberajú pestovanie malých šohinov z borovice. Pekné a poučné čítanie. Je tam aj ten pôvodný niekoľko starý obrázok čo robiť v roku so sviečkami.
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 06 Apr 2018, 12:27

skoda ze ten obrazok je taky maly nedokazem precitat text
otazka naco je dobre zastipnut sviecku ked ju potom celu odstranim?

Havrann

Príspevok od užívateľa Havrann » 06 Apr 2018, 13:41

odfotím doma časopis a vložím sem
Marián Šimkovič

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 06 Apr 2018, 18:34

Pozor chalani, to je diagram pre P. thunbergii. A diskutabilný.

Ale v podstate ak to spraviš podľa neho na mugu, výsledok je podobný...Okrem mesiacov po odstrihnutí celého výhonu. Mugo len vytvorí puky, kt. sa otvoria až na ďalšiu jar.
long live your 盆栽
P.G.

Havrann

Príspevok od užívateľa Havrann » 06 Apr 2018, 21:23

Sľúbený obrázok
Zastipovanie sviecok borovice Bonsaj forum.jpg
Marián Šimkovič

Michal71
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 21:51

Príspevok od užívateľa Michal71 » 06 Apr 2018, 22:24

Čítal som zaujímavý článok o zaštipovaní z bonsajovej školy ,,koriu kai". V skratke ide o to, že podla japonského systému pestovania borovíc, sa nevylamujú a nezakracujú sviece. Nechajú ich rásť až do leta a potom ich v podobe malých výhonov vystrihujú celé. Filozofia tohto spôsobu je nasledovná: keď necháme pupene narásť, do najsilnejšieho sa vlieva najviac rastovej energie. A ked ho následne odstránime, získavame podobne ako u listnáčov jemnejší obrast, z ktorým sa dá ďalej pracovať. Jedná sa o spôsob, ktorým sa odvádza z určitej partie prebytočná energia. Tak teraz fakt neviem, ktorý spôsob je správny. Mám doma tri borovice mugo a stále rozmýšlam, ktorý spôsob použijem. Skúste poradiť, ktorý spôsob je lepší ak chcem zahustiť tie moje borovice a vrátiť obrast bližšie ku kmeňu. Dík za radu.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 06 Apr 2018, 23:44

Michal, keď máš tri, skús na porovnanie oba.

Z toho čo som načítal a čiastočne vyskúšal, dávam prednosť letnému strihu výhonkov.

Zaštipovanie podľa mňa má význam len vtedy, ak chcem refinalizovať vyvinutý strom alebo balancovať energiu. Postav si strom pred seba keď sa naťahujú sviece a skús porovnať a rozdeliť ich podľa dĺžky na dve či tri zóny. Vtedy sa dajú zaštipnúť tie najdlhšie, alebo dve tretiny z najdlhších, polovicu zo stredných a najslabších sa nedotýkať. Najsilnejšie budú na vrchole a na termináloch vetiev. Môžeš vysledovať, či to podporí spätné pučanie. Možnosť strihu v júli samozrejme zostáva.
Druhý strom môžeš nechať rásť a v júli odstrihnúť celé tohoročné prírastky, vynechať najslabšie a najmladšie zo spätných pukov. Na porovnanie.
Stromky by mali byť v dobrej a porovnateľnej kondícii...
Naposledy upravil/-a peter G v 06 Apr 2018, 23:53, upravené celkom 1 krát.
long live your 盆栽
P.G.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 06 Apr 2018, 23:51

Obrázok
Michal71 napísal:
06 Apr 2018, 22:24
Čítal som zaujímavý článok o zaštipovaní z bonsajovej školy ,,koriu kai". V skratke ide o to, že podla japonského systému pestovania borovíc, sa nevylamujú a nezakracujú sviece. Nechajú ich rásť až do leta a potom ich v podobe malých výhonov vystrihujú celé. Filozofia tohto spôsobu je nasledovná: keď necháme pupene narásť, do najsilnejšieho sa vlieva najviac rastovej energie. A ked ho následne odstránime, získavame podobne ako u listnáčov jemnejší obrast, z ktorým sa dá ďalej pracovať. Jedná sa o spôsob, ktorým sa odvádza z určitej partie prebytočná energia.
S týmto sa stotožňujem, nezabudni však... japonci=japonské borovice, biela, červená a čierna. Aj tam sú rozdiely. Čierna a červená vedia po strihu vytvoriť nové puky, sviece a výhonky v tom istom roku ako boli strihnuté a naopak biela, mugo, sylvestriska, nigra a spol (single flush pines) vytvoria puky na ďalšiu jar, nejaké nové výhonky sú neočakávané a náhodné.
long live your 盆栽
P.G.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 06 Apr 2018, 23:57

Havrann napísal:
06 Apr 2018, 21:23
Sľúbený obrázok Zastipovanie sviecok borovice Bonsaj forum.jpg
Ahoj Marián, nič to nemení na tom, že je to pre P. thunbergii. Mugo nevyženie v tom istom roku po strihu výhonkov, čiže mesiace 8-12 nesedia.
long live your 盆栽
P.G.

Havrann

Príspevok od užívateľa Havrann » 09 Apr 2018, 13:59

Ahoj Peter. Celý postup spolu s tým obrázkom v časopise sa zameral na Pinus nigra. Moja otázka je mysleli tým Japonci Pinus Thumbergi a češi to preložili ako Pinus NIgra ?

Pod obrázkom bolo naozaj upozornenie že je to popis pre Pinus Nigra v miernom pásme Japonska a že v tom istom roku V Česku nevypučia nové sviečky.

Táto zima bola aspoň tu v BA mierna. Mali sme tu možno 5 dni max. -10 st.C. inak stále plusové teploty. Som zvedavý ako sa budú správať naše stromy keď máme len také mierne zimy a v priemere za rok aj 60 dní nad 30 st.C.
Marián Šimkovič

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 09 Apr 2018, 22:18

Ahoj Marián. Takýchto článkov vzniklo neúrekom, najčastejšie preklady z prekladov... Neviem že by japonci pestovali nigry. Ale napr. mnoho postupov bolo zle preložených, napr. zaštipovanie borievok.
long live your 盆栽
P.G.

Michal71
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 21:51

Príspevok od užívateľa Michal71 » 10 Apr 2018, 19:46

Dík za radu Peter, skúsim oba postupy a uvidím, čo mi zaberie.

ma1eus
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 27 Jún 2018, 11:38

asi zaciatkom maja som presadil moju borovicu a odstranil vacsinu starej zeminy z korenov
par mensich sviecok odislo ako keby uschli ale inak sa drzi

prikladam fotku z maja
Prílohy
WP_20180603_17_36_39_Pro.jpg

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 03 Júl 2018, 21:27

Ahojte, tu je aktuálne moje naj> mugo. Druhá či tretia sezóna... Vršok pomaly dorastá, tento rok bez strihu výhonkov, vystrihal som zvyšné Ypsilony a pár drobných T- vetvičiek, skrátil pár vetiev. Musel som začať odstraňovať drôt, miestami sa zarezával, preto tie napináky.
Prílohy
DSCF4304_20180703211804857.jpg
DSCF4307_20180703212042301.jpg
pohľad zhora
DSCF4306_20180703212009187.jpg
detail obrastu, prečo som nestrihal výhonky...
long live your 盆栽
P.G.

Mimo
Dátum registrácie: 15 Mar 2016, 09:51
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 04 Júl 2018, 06:42

Peknéééééé :)

ma1eus
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 04 Júl 2018, 10:49

fakt krasna ;)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 04 Júl 2018, 10:55

Díky páni, to je dúfam len začiatok. Lepšie vyzerá pri pohľade mierne zhora...možno trochu nakloním pri ďalšom presádzaní, alebo ak bude treba po oddrôtovaní kmeňov ešte predrôtovať.
long live your 盆栽
P.G.

peter
Dátum registrácie: 20 Jún 2017, 23:26

Príspevok od užívateľa peter » 04 Júl 2018, 16:52

Ahoj Peťo, to máš už plne vyvinuté a zdrevnatelé výhonky z tohtoročných sviec? Ja som tento rok začiatkom mája kúpil jedno mugo mughus a keď som chcel doma skontrolovať bal celé sa to rozsypalo a ostal len pôvodný strašne malý zemný bal možno 1/4-1/5 z objemu nádoby (asi tohtoročný výkop) a zvyšok ľahká zemina, navyše s hniezdom mravcov. Takže som bol nútený hneď presadiť do teramolu (bal som zachoval ako sa dalo) a teraz mám strach aby to strom rozchodil :(. Sviece sa veľmi pomaly otvárajú aj to nie všetky, pravdepodobne nebudem môcť tento rok ani krátiť žiadne aby som ho zachránil?
Na jeseň si mi radil s pumiliom - presadiť na jar čo, som nestihol a to sa rozbehlo parádne, ale veľmi dlhé výhony. myslím že týždeň dva a bude čas na strihanie, len tu som na pochybách ak odstránim celé nové výhony blízko rozdvojení, tak budem na mieste kde začali pučiť pred rokom ale s 2násobným počtom pukov (na každom zvyšku min. 2 puky)? Alebo mi naraší aj na staršiom dreve a tam budem musieť počkať 2 roky aby riadne nové výhony vyzreli a potom skrátením približovať obrast?.
Prípadne ak by som to tento rok mohol ešte presadiť, aký odporúčate minimálny časový odstup po krátení sviec?

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 04 Júl 2018, 18:07

peter napísal:
04 Júl 2018, 16:52
Ahoj Peťo, to máš už plne vyvinuté a zdrevnatelé výhonky z tohtoročných sviec? Ja som tento rok začiatkom mája kúpil jedno mugo mughus a keď som chcel doma skontrolovať bal celé sa to rozsypalo a ostal len pôvodný strašne malý zemný bal možno 1/4-1/5 z objemu nádoby (asi tohtoročný výkop) a zvyšok ľahká zemina, navyše s hniezdom mravcov. Takže som bol nútený hneď presadiť do teramolu (bal som zachoval ako sa dalo) a teraz mám strach aby to strom rozchodil :(. Sviece sa veľmi pomaly otvárajú aj to nie všetky, pravdepodobne nebudem môcť tento rok ani krátiť žiadne aby som ho zachránil?
Na jeseň si mi radil s pumiliom - presadiť na jar čo, som nestihol a to sa rozbehlo parádne, ale veľmi dlhé výhony. myslím že týždeň dva a bude čas na strihanie, len tu som na pochybách ak odstránim celé nové výhony blízko rozdvojení, tak budem na mieste kde začali pučiť pred rokom ale s 2násobným počtom pukov (na každom zvyšku min. 2 puky)? Alebo mi naraší aj na staršiom dreve a tam budem musieť počkať 2 roky aby riadne nové výhony vyzreli a potom skrátením približovať obrast?.
Prípadne ak by som to tento rok mohol ešte presadiť, aký odporúčate minimálny časový odstup po krátení sviec?
Ahoj, tie tohoročné výhony boli dosť krátke, asi tak 2-4 cm a ešte sú zelené. Starších ihlíc by po strihu nezostalo veľa, strom bol presadený minulú jar, preto som teraz opatrný a nestrihám.

K tomu M. mughus, stane sa že sa substrát rozsype. Tento rok by som ho nechal tak, možno ako pomaly ide, toľko napučí. A nesahať do koreňov aspoň 3-4 roky. To že nestrihneš výhony nie je žiadna chyba. Keď bude v konícii môžeš skrátiť k aspoň 2-ročnému konáriku bližšie ku kmeňu, alebo vo vhodnom čase strihnúť aj do dvojročných ihlíc.

Vybral by som si jednu z možností, strihať alebo presadiť. Neviem ako blízko rozdvojení ideš strihať. Ak úplne, nechaj po 2 puky a po čase môžeš 1 vetvičku odstrihnúť. Ak tam je nejaký odstup, môžeš vetviť na dva hneď. Ak som teda dobre rozumel otázke. Vrátiť sa dá vždy.
long live your 盆栽
P.G.

peter
Dátum registrácie: 20 Jún 2017, 23:26

Príspevok od užívateľa peter » 04 Júl 2018, 23:42

Tak som sa aspoň donútil nafotiť aktuálny stav, keď už som začal.

Bez mučenia sa priznám, u mughusa som odstránil aj nejaké nevyzreté sviečky, niekde bolo aj 5-6, nechal som 2-3 niekde aj viac do rezervy, a pomaly som jemne odstraňoval staré žltnúce ihlice aby sa strom aspoň trocha presvetlil. Je vidieť aj dosť nepodarený štep, bolo to moc hlboko zasypané a pri kúpe som si to nevšimol :(

Pumilio je vzrastom možno dvojnásobné ako na jeseň, takže lepšie by asi bolo zakrátiť sviece + hlbší rez nepotrebných vetiev ale zase ta základná otázka čo vlastne nájdem pod zeminou. Čo by ste odporučili pre rýchlejší progres rez alebo presadenie? Ak sa nemýlim, ak by som len zakrátil sviece som presne tam kde pred rokom.
Prílohy
Pumilio.jpg
Pumilio
Pumilio.jpg
Pumilio
Mughus1.jpg
Mughus

Napísať odpoveď

Návrat na "Borovica - Pinus"