Pinus Mugo

peter
Dátum registrácie: 20 Jún 2017, 23:26

Re: Pinus Mugo

Príspevok od užívateľa peter » 12 Okt 2017, 22:15

Ahoj, snáď nebude vadiť, ak sem vložím príspevok a pár začiatočníckych otázok, prípadne to presunte do nového vlákna, napr. Pumilio.

Nedávno som v OBI kúpil Pinus Mungo Pumilio v domnení že má 3 kmene, ale v skutočnosti sú asi 4. Chcem vás poprosiť o vaše rady a názory pri pestovaní a tvarovaní na šohin.
Moja prvotná predstava je atipický trojmeň: kmeň "A" najhrubší skoro povalený, stredný "B" takmer vzpriamený, "C" najtenší, naklonený - utláčaný stredným.
Tvar by nebol typický bonsajový, ale asi skôr taká zmenšenina sploštenej kosodreviny.

Terajší tvar stromu:
"A" kmeň najhrubší, s najväčším množstvom konárov s rôznych miest, nerozvetvené, 1-3 sviec.
"B" kmeň stredný, najkratší s 2 etážami a množstvom hlavne krátkych konárov, niektoré aj do V a viac, 1-4 menšie sviece.
"C" kmeň najtenší, mnoho stredne dlhých a rozkonárených vetiev do V aj "vidličky", 1 svieca.
"X" stredne hrubý kmeň vyrastajúci asi mimo hlavnej skupinky alebo je moc zahrabaný, celkovo 5 hrubých konárov s 1-4 sviecami.
Snáď je to trocha jasnejšie aj z fotiek, fotené len mobilom.

Stav stromu sa mi zdá celkom dobrý, preto by som presádzanie robil až na jar (všetky nepresadené exteriérovky kúpené tento rok mi zatiaľ pekne rastú)
Zvažujem postup, že by som teraz odstránil kmeň "X" a niektoré nepotrebné komáre 30(max.50%) zeleného, a ak by vyšlo, snáď by som trocha pretrhal aj staré ihličie (rozoznám však len tohtoročné kratšie a staršie dlhšie). Na jar by som chcel presadiť do menšieho (max. rovnako veľkého) kvetináča s terramolom, s čiastočným redukovaním zemného balu a potom by sa podľa vitality zvolil ďalší postup.

Pri tom ma však napadá viac otázok. Môžem teraz s rezom použiť aj tvarovanie drôtom, alebo sa to považuje za 2 zásahy (niekto to takto v tomto vlákne robil naraz), prípadne môžem aspoň povylamovať prebytočné sviečky na 2, alebo aj všetky kde treba? To je vlastne ďalšia otázka, môžu to byť sviece v tomto období, alebo sú to puky?

Alebo by ste navrhli celkom odlišný postup, prípadne formu stromu?
Prílohy
predna strana.jpg
predna strana detail kmenov.jpg
Kmeň "C" je zakrytý zhlukom ihlíc
zadna strana.jpg
zadna strana detail kmenov.jpg
sviece.jpg
Môžu to byť teraz sviece?

Užívateľov profilový obrázok
Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od užívateľa Havrann » 13 Okt 2017, 07:39

V skutočnosti tie kmene vôbec nemusia byt kmene ale bočné vetvičky. Skús odhrabať zeminu aby si sa dostal na korene a potom uvidíš či sú to naozaj kmene. Možno sa mýlim. Ja osobne by som toto spravil ako prvé. Občas sa stáva že tieto stromčeky sú dosť hlboko posadene v kvetináči. Človek je potom prekvapený čo sa pod zeminou skrýva.
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

peter

Príspevok od užívateľa peter » 13 Okt 2017, 17:19

Zatiaľ som odhrabal jemne lokálne 1-2cm, vypádá to že "X" je hrubá vetva z konáru alebo kmeňa "A", "A,B,C" vyrastajú z jedného miesta, či je pod tým spoločný kmeň by som zistil ak odraben ďalšie 3 možno 4cm z 12cm vysokého kvetináča, čím asi poškodím veľa vlásočníc. Trochu sa toho obávam, či by som potom mohol robiť tento rok ešte aj strih.

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 13 Okt 2017, 18:02

Ozaj je dobré vedieť, o čo ide pod pôdou a ako vyzerá kmienik. Odhrabať môžeš až po prvé korene vyrastajúce z kmeňa.
Rez ako aj redukciu či už kmeňov alebo vetiev je najlepšie robiť v lete -júl. Podporuje to spätné pučanie.

Za veľké zákroky môžeš považovať:
-presadenie s redukciou koreňov
-hlbší rez
-drôtovanie s vážnejším ohýbaním.

Ak nie je AJ problém, skús kuknúť sem po viac info.
https://www.bonsainut.com/resources/com ... -pines.23/
long live your 盆栽
P.G.

peter

Príspevok od užívateľa peter » 13 Okt 2017, 18:14

Ďakujem za odpovede, trocha som to ešte odhrnul a pravdepodobne je to tak, že A je hlavný kmeň a B,C sú vetvy, ktoré z neho nešťastne vyrastajú z jednej strany, v jednom bode :( . Zajtra to pri svetle skúsim ešte viac odhrnúť až po prvé hrubšie korene, ale môže to byť ešte omnoho hlbšie, Prípadne by som to mohol potom s celým balom vložiť do väčšieho kvetináča a zahrnúť odhalené korene a vlásočnice rovno teramolom? Aj keď asi tie odhalené už budú asi aj tak odsúdené na zánik.

Bonsainut.com som včera študoval, cez prekladač niektoré odborné výrazy zle preložilo, čo to som ale porozumel :)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 13 Okt 2017, 18:34

Ja by som sa nebál straty pár povrchových korienkov, ale ani by som neprehadzoval do inej nádoby už teraz...
Na jar pri presádzaní budeš múdrejší. Je to mladý stromček, rezať sa netreba ponáhľať, môže na ňom dlhšie všetko rásť. Pokojne kým trebárs nehrozia problémy s pokazením konicity. Ak by si nevedel niečo preložiť, pomôžem. Je to kompilácia z postov a miestami trošku nejasná. Pre info, presádzanie som robil aj na jar, aj v júli a všetky dopadli dobre.
long live your 盆栽
P.G.

peter

Príspevok od užívateľa peter » 14 Okt 2017, 23:38

Odhrnul som ešte viac zeminu a vypadá to ako kmeň v tvare eSka otočeného o 90 st. do prava. Možno sa mýlim a na jar ma čaká ešte väčšie prekvapenie. Včul čo s tým? Ak by som chcel vidieť ešte hlbšie, musel by som odhrnúť 1/3-1/2 zeminy, čo by už bolo asi moc :(

peter G: tú kompiláciu som hodil cez auto preklad s menšími korekciami do doc súboru, ale niektoré botanické termíny a možno aj kontext som asi celkom nedotiahol. Ak chceš pošlem Ti ho (viem že máš zozbieraný slušnú zbierku textov o boroviciach), alebo ak by sa toho ujal niekto ďalší, kľudne by sa to tu niekde aj mohlo objaviť, snáď by to aj ďalším pestovateľom pomohlo, je tam plno informácií. Teda ak to nieje proti pravidlám fóra.
Prílohy
zadna strana detail kmenov2.jpg

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 14 Okt 2017, 23:53

Ahoj, so stromkom by som už teraz viac nerobil, tie korene by som naspäť zahrnul na zimu. Počká do jari na bezpečnejší termín. Nevyzerá to vôbec zle.

Ono v preklade problém nie je, skôr taký morálny, duševné vlastníctvo a niekto si dal prácu to kompilovať...teda pre uverejnenie tu na fóre, bez súhlasu autorov.
long live your 盆栽
P.G.

peter

Príspevok od užívateľa peter » 15 Okt 2017, 03:58

Vypadá to riadne poskrúcané, teraz ma práve napadla taká nemravná myšlienka na strom "do trojice" :ymblushing: ale uvidíme na jar teda čo tam ozaj bude. Preto som sa práve už aj skôr pýtal, či by nebolo dobré tento odkopaný zvyšok koreňov už teraz zahrabať rovno teramolom. Ďalšie úkony ako jemné pretrhanie starého ihličia teraz asi nemá zmysel, keď neviem akým smerom sa bude strom uberať? Aj tak ale tipujem, že možno do jari prídem o kus zeleného po tomto zásahu do koreňov. A ešte k tým sviecam, myslíte že sú to ony? doteraz som bol v tom, že v lete sa zo sviec vyvinie nové ihličie, druhé puky a následné sviece až druhú jar. Alebo sú to nejaké 1. zastavené nerozvinuté jarné sviece?

Tak nejako som aj ja premýšľal s tým zverejnením, že tu by asi nebol problém, skôr na pôvodnom fóre, autorské práva atď., ak by sa chcel niekto podujať tam dohodnúť nejaký súhlas.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 15 Okt 2017, 12:02

Práve tá fotka pukov či sviec je farebne dosť preexponovaná a neostrá na posúdenie. Ako sa strom vyvíjal od jari? Niektoré kultivary majú dlhšie puky a farbou sa tiež líšia.
Čo ale ešte môžeš spraviť je redukcia pukov na dva. Zahrnúť korene terramolom môžeš, ale stačí aj zemina. Ten zásah bol minimálny, nemusíš sa obávať.
long live your 盆栽
P.G.

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 15 Okt 2017, 20:38

zdravim ,
peter myslim si, ze tie clanky o boroviciach nebudu nikomu ,prave naopak ,

a este k tomu mugu , daj velkost toho stromceku

oprava-nebudu nikomu vadit
Naposledy upravil/-a sesino v 16 Okt 2017, 13:08, upravené celkom 1 krát.

peter

Príspevok od užívateľa peter » 15 Okt 2017, 22:09

Ahojte, prikladám lepšiu fotku detailu, pôvodná bola automat bez vyváženia BW a ani tie konce ihlíc niesu tak žlté, skoro to nevidno. Prírastky sú hnedé, skoro ako borka.
Výška stromu od koreňov po vrchné ihličie je max 20cm.

(sesimo: články nebudú nikomu chýbať alebo vadiť? jedno vypadnuté slovíčko robí veľa :) ale bez súhlasu autora/ov z pôvodného fóra je to naozaj trocha neetické)
Prílohy
sviece2.jpg

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 15 Okt 2017, 22:24

Tak to máš pekne nasadené puky na jar. :)
long live your 盆栽
P.G.

peter

Príspevok od užívateľa peter » 15 Okt 2017, 22:37

Super, ďakujem, nevidel som vývoj stromu cez sezónu, lebo som ho len nedávno kúpil, a myslel som že puky sú len maličké, nie také dlhé. Dorobil som odstrihnutú časť kvetináča, taký golier a korene zasypal teramolom, na jar sa bude aspoň časť lepšie odhrabávať.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 15 Okt 2017, 22:59

Chlapci ono tam toho ani tak veľa napisaného nie je. Pán sa zaoberá mugami asi 25+ rokov. Zaujímavé je, že v USA nerastú a tak všetky pochádzajú z pestiarní, v umelých kvetináčoch, ako ich aj my poznáme a kupujeme.

Za tie roky skúseností opisuje ako na ne, ako a kedy redukovať kmene, kedy a ako strihať, ako a kedy presádzať atď.
Rozdiely medzi starými knižkami a jeho radami, no pár som ich už spomenul.

-nezaštipovať, ale odstrihnúť celý nový výhonok v lete (od Dňa otcov až do polky leta)
-v tom istom čase hrubý rez s ponechaním kýptikov, ktoré po zaschnutí prerobí na jin alebo odtrihne a zahladí.
- presádzanie v tom istom čase, nie však všetky zákroky naraz...čiže práve leto je obdobie, kedy toho znesú najviac.

Mne sa s nimi začalo dariť aj keď nie v optimálnych podmienkach. Presádzanie podľa mňa u nás funguje rovnako dobre na jar aj v lete. Hlavný rozdiel je v načasovaní ostatných zákrokov. A možno pár drobných detailov, ako odstraňovanie ihlíc rastúcich nadol a všetkých starých ihlíc trčiacich dolu aj hore, necháva len bočné, na presvetlenie koruny. Svetlo, potrava a viac vody ako ostatné borovice. Na youTube je séria jeho videí s pokecom čo, kedy a ako...obdivuhodné čo sa dá robiť so zdravím a silným mugom naraz. Pán sa volá Vance Wood.

https://www.google.sk/search?tbm=isch&s ... jZLOFpQ%3D
long live your 盆栽
P.G.

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 04 Apr 2018, 12:29

chcem sa spytat ci uz mozem odstranit/ vytrhnut sviecky ktore nechcem tak aby ostali dve
a este kedy je idealny cas na presadzanie maj?
dakujem
Prílohy
WP_20180404_10_23_54_Rich.jpg
WP_20180404_10_23_23_Rich.jpg

Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od užívateľa Havrann » 04 Apr 2018, 14:07

Polož si otázky. Chceš aby kmeň zmohutnel alebo už ideš dať strom do misky?
Sviečky majú čas. Nechaj nech vypučia - máš istotu že vetva žije. Keď budú sviečky v plnom raste tak trhaj. Ale aj tu je otázka či chceš vetvu predĺžiť prípadne zahustiť. Podľa rastu a dĺžky určuješ čo sa bude diať s daným konárikom.

Pozri aj toto vlákno
https://bonsajforum.sk/viewtopic.php?f=28&t=152
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 04 Apr 2018, 22:14

Presne ako pise Havran. Co sa tyka selekcie pukov, aby si mal vetvenie na vidlicku, tzn. ze nechas 2 puky, tak to si uz vzhladom na ich stav na fotke zmeskal.

Do buducna, ak si si nie isty stavom pukov, najlepsie je robit vyber pukov zaciatkom jari (tu v BA to bolo cca 2 tyzdna dozadu), alebo proste v zime. Logika za tym je, ze zbytocne nezoberies stromu energiu, co vlozil do sviecok a nebude ti tiect.
Uplne najlepsie je vylomit stredny pupen este na jesen (ak mas dostatok pukov, cize aspon 3), vyborne to podporuje spaetne rasenie a celkovo silu zostavajucich pupenov. Pisal to Tony Tickle, uspesne som vyskusal 2 sezony po sebe (jednu polku stromu som vylamal na jesen, druhu na jar a je viditelny rozdiel, cast s vylomenim na jesen je silnejsia, vyraba viac pupenov a spaetne rasi).

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 05 Apr 2018, 00:47

Ahojte, ako píšu chalani...

Na jeseň vytriediť puky na dva...ále...na jar pri rašení sa mi stáva, že borovica vyženie, alebo sa snaží vyhnať viac ako je nechané, takže úkol kľudne zopakujem akonáhle zbadám, čo sa deje.

Presadenie - borovica a frekvencia presádzania, no tak 4 roky. Mne sa osvedčilo pre mugá presádzanie aj na jar aj v lete. Po presadení v júlovom termíne je vhodné chrániť najbližšiu zimu pred krutými mrazmi.
long live your 盆栽
P.G.

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 05 Apr 2018, 13:49

diky budem nabuduce opat mudrejsi ;)
problem je ze som prestahovany a vacsina bonsajov som nehal doma u rodicov kedze teraz nemam balkon tak ich nesledujem tak casto

Napísať odpoveď

Návrat na "Borovica - Pinus"