Pinus Mugo

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Re: Pinus Mugo

Príspevok od užívateľa peter G » 05 Júl 2018, 09:40

pekné zdravé stromky.

Čo si predstavuješ pod rýchlejším progresom? Väčší strom, plnší strom, vetvenie, obláčiky? Malý kompaktný stromček?

Pumiliu nevidím na kmeň, je to nejaký trs?

U mughusa by som otvoril korunu svetlu - nadrôtovaním stiahol vetvy dolu, okrem toho rozmiestnil ich v horizontálnej rovine tak, aby sa pri pohľade zhora čo najmenej prekrývali, odstrihol všetky nadol rastúce ihlice aj úplne najstaršie ihlice na kmeni a na vetvách najbližšie ku kmeňu. Potom bude lepšie vidno kostru stromu a aj viac svetla sa dostane dnu a môžeš očakávať lepšiu reakciu na rez/strih.
Naposledy upravil/-a peter G v 05 Júl 2018, 09:54, upravené celkom 2 krát.
long live your 盆栽
P.G.

peter
Dátum registrácie: 20 Jún 2017, 23:26

Príspevok od užívateľa peter » 05 Júl 2018, 14:06

Pumilio má kmeň zvláštny, možno 3 alebo 2kmeň, rozoberali sme to v tomto vlákne na 4 strane https://bonsajforum.sk/viewtopic.php?f= ... 6&start=60, keďže mám málo priestoru, tak to bude isto sohin, za najväčší progres by som považoval zmenšenie a rozhodenie kmeňov a vetiev do základného tvaru (možno ak by sa dala aspoň vymeniť nádoba - zbaviť sa nevzhľadného dorobeného goliera)

Mughus presne ako píšeš by som chcel urobiť (ale vychádza mi to až o rok alebo na jeseň ak sa bude dariť), teraz mám strach po májovom presadení o stav aby to rozchodil, keďže sa ešte nezačali poriadne ani sviece hýbať, zatiaľ len opatrne pinzetou oberám staré ihlice blízko kmeňa ak nekladú veľký odpor.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 05 Júl 2018, 18:06

Potom zváž priority, aj podľa toho kedy si naposledy presádzal...

Ak nejdeš presádzať môžeš rezať alebo drôtovať. Naopak nejaké drôtovanie a veľké ohyby po presadení musia počkať, aby sa strom dobre zakorenil a nehýbal si s ním moc v miske.
Mughus by som nechal na rok v kľude keď sa pomaly spamätáva. Odstránením ihlíc ako som písal asi nič nepokazíš.
long live your 盆栽
P.G.

peter

Príspevok od užívateľa peter » 16 Júl 2018, 17:32

Ahoj, tak Pumilio už nasadilo aj nové pupene, asi prišiel čas na odstránenie alebo zakrátenie sviec? chcem približovať obrast (vetvenie) ku kmeňu reálne vlastne aspoň donútiť ďalšie nové pupene vyrašiť bližšie na starom dreve. Môže sa tohtoročné výhony zakracovať a celé rezať teraz, keď sa na koncoch už objavili nové pupene, alebo som zase niečo prešvihol? Ak by to ešte šlo, po akom čase by som mohol urobiť hlbší rez aby som sa zbavil nepotrebných konárov, alebo sa to môže naraz?
Prílohy
Pumilio puky1.jpg
Pumilio puky

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 16 Júl 2018, 18:12

Ešte môžeš oboje. Dôležité je, aby si nešiel pod nejakých 30 % redukcie zelenej hmoty a zvažoval koľko ihličia kde nechať. Borovice sú všeobecne apikálne dominantné, preto krátiť viac zhora a zvonku. Strihať kolmo pre čo najkratšiu reznú plochu. Tmel na menšie rany netreba, nezľakni sa ľahkého ronenia živice.

Do strihania "do starých ihlíc" by som nešiel, radšej by som strihol ku existujúcemu mladému výhonku ak tam je, ak niet sa kam ponáhľať....a vystrihal vidličky ak tam ešte sú. Ak skrátiš nejaký konár alebo vystrihneš vidličku, nechaj kýptik tak 2-3cm podla hrúbky konára. Ten do roka dvoch zaschne a rez sa bude dať dočistiť, hoc aj vylomiť. Ak by si totiž strihol významnejší konár rovno pri kmeni, môže časť kmeňa aj s koreňmi čo ho vyživovali odumrieť.
long live your 盆栽
P.G.

peter

Príspevok od užívateľa peter » 16 Júl 2018, 19:10

Teraz mi ide skôr o prvý radikálny rez, keďže som do stromu ešte moc nezasahoval, z praslenov vyrastá aj 5-6 konárov a práve tých nadbytočných sa chcem zbaviť + skrátiť tohtoročné výhonky. Dvoj-konárov ostane ozaj len pár, ostatné bude nutné časom dopestovať.
Ak som správne pochopil z V.Wood-ovho návodu, nové výhony by sa mali skracovať v mieste odkiaľ vyrastali min. cca 3-5 mm v tohtoročnom dreve. Možno ešte podľa silných-slabých zón nechať menej alebo viac nového. Je to vlastne moja prvá celoročná sezóna s bonsajmi tak pozorujem kedy sa čo a ako vyvíja B-)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 16 Júl 2018, 21:36

peter napísal:
16 Júl 2018, 19:10
Teraz mi ide skôr o prvý radikálny rez, keďže som do stromu ešte moc nezasahoval, z praslenov vyrastá aj 5-6 konárov a práve tých nadbytočných sa chcem zbaviť + skrátiť tohtoročné výhonky...
Áno to je priorita. Ak sa zbavíš konárov z praslenov, posúď akú časť obrastu si odstránil. Zostrihnúť výhonky môžeš ako si písal, ak by toho malo byť veľa, dá sa skúsiť na pár vetvách.
long live your 盆栽
P.G.

Napísať odpoveď

Návrat na "Borovica - Pinus"