borovica-rady

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Re: borovica-rady

Príspevok od užívateľa peter G » 08 Máj 2015, 20:54

Ahoj Marián, zaštipovanie tam je pekne rozkreslené, ale ročný priebeh prác na boroviciach len z diagramu. Navyše treba zohľadniť druh. Toto vyzerá na mugo?
BTW: obrázok je samozrejme dosť veľký, ospravedlňujem sa, po zmenách na fóre si na Androide musím otvoriť obrázky iným spôsobom.
long live your 盆栽
P.G.

Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od užívateľa Havrann » 11 Máj 2015, 15:01

ja sa snažím podľa návodu zaštipovať naše borovice čo rastu na SK
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

landerfwc
Dátum registrácie: 26 Aug 2015, 13:54

Borovica - presádzať alebo tvarovať?

Príspevok od užívateľa landerfwc » 17 Sep 2015, 14:28

Ahojte,
v záhradníctve som si kúpil borovicu, ktorú by som chcel vytvarovať ako bonsaj. Mám však viacero nejasností ohľadom jej tvarovania a presádzania.

Tu na fóre som čítal, že v roku, v ktorom borovicu presádzame už nie je vhodné ju strihať. Čo by som mal spraviť skôr? - nechať v pôvodnom kvetináči a cez zimu vytvarovať do požadovaného tvaru a o rok presadiť, alebo môžem presádzať už na jar?

A čo sa týka tvarovania, mám trochu dilemu - zmeň sa rozdeľuje na 2 približne rovnako hrubé konáre a jeden tenší (viz. obr.). Ten tenší by som odstrihol, ale čo ďalej? Nejaké rady? :)

Ďakujem Vám
Prílohy
IMG_2016.JPG
Borovica z ozáhradnictva

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 17 Sep 2015, 15:12

Cau,

ak natvarujes teraz, tak presadit mozes najskor buduce leto, najlepsie az tu dalsiu jar.

Kmen mozes jeden ufiknut, alebo aj oba nechat, silne to zavisi od toho, co chces vo vysledku a ake vetvy mas k dispozicii. Teraz by si mal podla mna iba pretrhat ihlicie, nech podporis spaetne rasenie, zmensenie ihlic a nech vidno do koruny, lebo z tohoto sa neda nic vidiet.

Pretrhaj vsetky stare ihlice a nechaj na konci iba kusok, 5-6 parov ihlic. Podla toho aj uprav zalievku (menej ihlic, mensi odpar, menej polievat). Teraz sa uz mozu pretrhavat. Na jar presad. Tvarovat o rok :-)

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 18 Sep 2015, 22:36

a pokiaľ si ešte žiadnu borovicu netvaroval tak by bolo ideálne ju zobrať niekde na bonsaj klub nech ti ju tam natvaruje niekto skúsaný aby si videl ako sa to robí. ako sa hovorí, raz vidieť je lepšie ako 100 krát počuť, v tomto prípade čítať.

landerfwc
Dátum registrácie: 26 Aug 2015, 13:54

Príspevok od užívateľa landerfwc » 23 Sep 2015, 09:20

Ďakujem za rady. Čo sa týka tvarovania, je bonsaj klub naozaj možno dobrý nápad. Zatiaľ som otrhal ihličie, viď. fotka. Na jar presadím do elegantnejšej nádoby :D Pri pohľade na krovitý typ koruny sa ale pomaly vzdávam myšlienky jedného dominantného kmeňa a tvarovania do podoby "klasického" - stromovitého bonsaju.
Prílohy
IMG_2105.JPG
IMG_2106.JPG

Havrann

Príspevok od užívateľa Havrann » 23 Sep 2015, 10:47

to chce len nakláňať, otáčať, kresliť a mat dajakú tu predstavu.
Raz mi poradil p. Slovak ako mám na to ísť,

Odfoť strom, vytlač na papier. Na plechovú tabulu upevni odfotený strom a pomocou magnetických trojuholníkov začni tvarovať strom. ( vytváraj jednotlivé obláčky)Je to zábavné a dá sa z toho naučiť vypracovať si predstavu.

http://www.bonsajforum.sk/viewtopic.php?f=28&t=191
Marián Šimkovič

Havrann

Príspevok od užívateľa Havrann » 23 Sep 2015, 10:58

http://www.bonsajforum.sk/viewtopic.php?f=18&t=285#

tu si pozri tie myslene náčrty a trojuholníky aby si pochopil čo som mal ma mysli
Marián Šimkovič

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 23 Sep 2015, 12:57

landerfwc napísal:Pri pohľade na krovitý typ koruny sa ale pomaly vzdávam myšlienky jedného dominantného kmeňa a tvarovania do podoby "klasického" - stromovitého bonsaju.
Len sa nenechaj zmiast tym, ze koruna vyzera pekne husto v podobe v akej je. To je zakladny omyl, co robia ludia aj pri vybere materialu v zahradnictve. Treba pozerat vyslovene kmen, resp. vetvy, ktore mozu v buducnosti potencialne tvorit kmen. Obrast a bocne vetvy su pri vybere sekundarne, daju sa vzdy nejako vyriesit.

Spaet k stylu stromu - ak chces kosaty strom, tak nie z borovice, ta sa ma tvarovat ako lihlicnan, teraz je to skor listnac ak nie africky strom s plochou korunou ;-) Sleduj nasadenie a pohyb vetiev.

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 23 Sep 2015, 14:16

lacike napísal: Spaet k stylu stromu - ak chces kosaty strom, tak nie z borovice, ta sa ma tvarovat ako lihlicnan, teraz je to skor listnac ak nie africky strom s plochou korunou ;-) Sleduj nasadenie a pohyb vetiev.
...alebo zeby nie vsetky borovice vyzerali ako bonsaje? :)

Obrázok

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 23 Sep 2015, 14:39

Krásna borovica Maroš, takmer ako tie v Chorvátsku. Ale ako napodobniť takú korunu pár vetvičkami u zmenšeniny? Bolo by to presvedčivé?
long live your 盆栽
P.G.

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 23 Sep 2015, 21:47

peter G napísal:Krásna borovica Maroš, takmer ako tie v Chorvátsku. Ale ako napodobniť takú korunu pár vetvičkami u zmenšeniny? Bolo by to presvedčivé?
Peter, nemyslel som prave na borovicu z tohto vlakna. Skor ako idea, ze nie vzdy musi mat ihlicnan jeden skrutkovito zatoceny kmen a konarik na kazdom vonkajsom obluku, a trojuholnikovu korunu.
Kazdopadne sikovny bonsaista moze borovicu takto natvarovat, len musi chciet.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 23 Sep 2015, 22:13

maros napísal:
lacike napísal: Spaet k stylu stromu - ak chces kosaty strom, tak nie z borovice, ta sa ma tvarovat ako lihlicnan, teraz je to skor listnac ak nie africky strom s plochou korunou ;-) Sleduj nasadenie a pohyb vetiev.
...alebo zeby nie vsetky borovice vyzerali ako bonsaje? :)

Obrázok

to kto tvaroval, však je to celé zle :D

"srandujem :P"

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 23 Sep 2015, 22:46

Kazdopadne sikovny bonsaista moze borovicu takto natvarovat, len musi chciet.
No neviem ako vierohodne by to vyzeralo aj keby veľký bonsai. Možno banksiana, ale tú ramifikáciu človek na tak malom priestore asi nedosiakne.
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 24 Sep 2015, 08:20

jj, pridavam sa. To co poslal maros je pekny strom z prirody, ktory by sa dal spravit aj ako borovica, ale na strome tak okolo 70cm vysky a viac. Na malom strome, kde budes mat tak 20-30 vyhonov toto nikdy nedosiahnes, ani co sa tyka vetvenia, ani estetiky, lebo ihlicie bude velke ako samotna vetva a nebude sa to dat ani udrziavat kvoli spaetnemu raseniu.

Co sa tyka vyzoru, daju sa najst v prirode pekne stromy, ktore nezodpovedaju klasickemu ponimaniu dizajnu v bonsajistike a vyzeraju velmi prirodzene (z definicie). Z nich treba brat inspiraciu. Treba ale vyberat stromy ladne aj esteticky. V prirode najdeme X krat viac stromov, ktore su dramaticke, zive, ale z pohladu vyzoru neesteticke. A to je uz potom otazka na bonsajistu (cloveka praktizujuceho umenie), ktory tvori strom, ze aky tvar vtlaci stromu. Vsetko ma svoj extrem, mona lisa s jednym okom, hrbom, zajacim aj vlcim pyskom by zrejme nebola vnimana ako umelecke dielo, na ktore sa da pozerat a clovek ho chce mat v obyvacke. No a koniec koncov, v kazdom umeni su rozne smery a je na nas, ktorym sa vyberieme.

Ked sa pozrieme na tuto borovicu, stale nema klasicke listnacove vetvy, iba nasadenie kostrovych vetiev z nejakeho dovodu je ine (podmienky - podnebie, druh alebo varieta borovice). Vetvy si uz dalej rastu typicky ihlicnanovo, rastlina nie je blba, ma to v sebe zakodovane.

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 30 Okt 2015, 20:38

aktualizacia borovica zo zahradnictva
Prílohy
Fotografia-0010.jpg
Fotografia-0011.jpg

ma1eus
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 10 Mar 2016, 23:34

Chcem sa spytat kedy je najlepsie pracovat na korenoch pri boroviciach?
zatial som ju len raz presadil a redukciu korenov som robil len velmi minimalne
a na nebari bude vela prace

dakujem za rady a skusenosti

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 11 Mar 2016, 00:20

Ahoj, kedy si ju naposledy presádzal? Borovici rastú korene pomalšie a pod interval k. 2 roky by som nešiel. Najlepšie obdobie je na jar, keď sa začnú "hýbať" puky. Potom je tu ešte obdobie nepravej dormancie v strede leta, kedy sa dajú aj kopať. Ale jar je naj. Stromček má potom pred sebou celú sezónu.
long live your 盆栽
P.G.

ma1eus
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 11 Mar 2016, 10:12

Dakujem za info. Dva roky to budu co som presadzal. Preto som sa aj pytal lebo viem ze borovice su haklivejsie na taketo zasahy

ma1eus
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 17 Mar 2016, 15:56

Tak tie korene boli velmi zlee. Najvacsi problem stromov zo zahradnictva.
Prílohy
20160317_144629.jpg
pred
20160317_144640.jpg
pred
20160317_150303.jpg
po

Napísať odpoveď

Návrat na "Borovica - Pinus"