borovica-rady

Užívateľov profilový obrázok
učok
Dátum registrácie: 22 Sep 2010, 22:58

Re: borovica-rady

Príspevok od užívateľa učok » 31 Máj 2011, 10:49

maros napísal:Ja mam v toto smere urcitu vyhodu. Mam velmi malu zahradku a po 3 sezonach co sa bonsaom venujem mam doma 43 stromov, vacsinou yamadori. Uz sa mi do zahrady proste dalsie nezmestia. Takze ak najdem strom musi byt velmi dobry aby som sa rozhodol ho kopat a ked pride domov tak jeden musi ist prec. Zatial som vsetky stromy ktore museli odist daroval. Tak som nacal jedneho uplne noveho bonsaistu (sirim vieru ;) ). Pri kazdom strome uvazujem ci som ochotny sa ho vzdat lebo vsetky som doniesol domov na vlastnych pleciach a kazdy co pozna moj blog vie, ze par z tych mrch ma aj 50 kg. Niektore som vliekol k autu hodiny. Takze aj preto si stale rozmyslim co beriem a co nie. Neni to o zatracovani, bozechran. Co sa snazim povedat je, ze naco nosit z lesa priemerne stromy ked su tam aj nadpriemerne. Len ich treba hladat, tomu sa nejdem venovat je to v clankoch od WP na mojom blogu, nic mudrejsie by som k tomu nenapisal. Su stormy na ktorych sa ucime, suhlasim, a asi to bude aj osud tejto borovice a majitel ju bude mat rad a tak to ma byt. Aj ja take mam, napriklad obycajny hrab co som kupil ked som mal zaciatocnicky bonsajovy amok. Jasne ze ho este mam a len tak ho prec nedam aj ked som uz dotiahol z lesa 10 lepsich. Ani ja som nedoniesol ziadny hotovy strom, take tam snad ani nie su.
Podstatnu vec ktoru som uz pisal je, chapem ze niekto nema ambicu robit nejake super stromy ktore sa budu pacit verejnosti a budu mat napriklad sancu byt nanejakej medzinarodnej vystave a pod. Na toto si musi kazdy pestovatel odpoveda sam. Plati to pre kazdeho, ak sa sam seba opytas ake stromy by si o 10-20 rokov chcel mat vo svojej zbierke a pri odpovedi ta napadnu fotky stormov WP, Vaska Novaka, Milana Rozkosa a pod tak musis ist do lesa pre inu borovicu. Jednoduche.
Inak ozaj to nepsiem aby som sa niekoho dotkol, ide mi len o to aby sme to my zaciatocnici a amateri robili najlepsie ako vieme. Respekt. ;)

Tak toto je napísané presne a ja sa stým stotožnujem,tu není čo viac už dodať ;) :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:

Ale berem aj to že nemá každý záhradu a možnosť pestovať väčšie stromky donesené z prírody.Vhodný a pekný materiál sa dá zakúpiť v rôznych záhradných centrách ktorých je neúrekom alebo v arboretách.A tak sa dajú pestovať aj menšie(sohini).Taktiež interiérové bonsaje sú nádherné.Toto treba všetko zvážiť aké môžem doma vytvoriť podmienky rostlinkám.A nie trápiť exteriérové stromky v malom byte!!! [-X Ja naozaj nikoho nechcem odrádzať od pestovania bonsajov,to naozaj nie,práve naopak,ale treba si zvážiť na čo mám.myslím vhodné priestory.Vyhnete sa tak neúspechom a sklamaniu.
A vážim si všetkých čo prepadli tomuto čaru-pestovania bonsajov!!!Len tolko som chcel. ^:)^
Naposledy upravil/-a učok v 31 Máj 2011, 11:23, upravené celkom 3 krát.

mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od užívateľa mikus » 31 Máj 2011, 10:50

petrik,plne s tebou súhlasím,kde je ale hranica medzi takzvaným páratkom a bonsajom,podľa známej teorie je bonsaj stromček v v miske,takže kde sa to vlastne začína,jedine ak berieme bernú mincu stromky,ktoré sú na rôznych výstavách,ale čo potom tie ostatné tisíce a tisíce,ktoré su medzi obyčajnými pestovateľmi to už nie sú bonsaje?Je to len teoretická úvaha,nie každý má možnosť dostať sa ku kvalitným materialom,a predsa chce byť bonsaistom,možno práve zháňaním jamadory a ích pestovaním a predvádzaním pripravujeme o ilúziu mnohých

Peter Petrik

Príspevok od užívateľa Peter Petrik » 31 Máj 2011, 11:37

Chalani, vy ste niektorý vôbec nepochopili o čom som písal, čo som chcel povedať. mikus nikde v žiadnej literatúre nie je napísaná hranica medzi tzv. páratkom a stromom určeným na bonsaj. A čo sa týka shohinov to je iná, pretože shohin je miniatúrny stromček a tak ako bonsaje väčšieho vzrastu môžu byť tenšie a hrubšie, môžu mať krásne a veľké nebari a nemusia mať. Ide o to, že je rozdiel mať stromček s tenkým kmeňom na ktorom je vidieť vek stromčeku ( a to myslím vyšší vek), že už niečo má za sebou a je iná vec ak niekto vykope mladý stromček s tenkým kmeňom ktorý by ešte mal ostať v lese. Ako si vravel, že tie stromčeky sú ako naše deti tak áno máš pravdu, ale tiež nedáš malému dieťaťu vykopať základy na dom ale dopraješ mu detstvo s hračkami. S mladými stromčekmi je to tiež tak, tiež treba nechať mladé stromčeky rásť, dopriať im čas aby mohli vyrásť, dopriať im ,,detstvo,, ale hľadať stromčeky staršie a tie môžu byť našimi deťmi a takými sa už aj niečo robiť dá. Ja nevravím, že má niekto ťahať domov obrovské stromy keď na to nemá dostatok priestoru ale môže hľadať stromčeky ktoré sú menšieho vzrastu ale je na nich vidno vek, starý resp. starší vek.

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 31 Máj 2011, 13:47

myslím,že našou debatou sa nikde nedostaneme,je pravda,že každý si myslíme,že máme pravdu,a že ju budeme obhajovať,ale je to na škodu bonsajových nadšencov,ktorí sa tešia z každej maličkosti,z každého prírastku,ktorý vidia pri svojich malých,mladých stromkoch,koľkí však aj starší majú radosť a potešenie objaviť vyklíčené semiačko,ktoré sami zasadili a vôbec nerozmýšľajú nad tým koľko rokov bude trvať dokiaľ z ních budú bonsaje,je to radosť tvorcu a nie je pritom rozdieľ,či je to stromček vypestovaní zo semiačka,alebo starý strom,ktorému dávame tvar,ktorý sme si vysnívali,neberme ľuďom ilúzie.

bonsai4
Dátum registrácie: 04 Sep 2010, 20:08

Príspevok od užívateľa bonsai4 » 31 Máj 2011, 14:10

:-?

Peter Petrik

Príspevok od užívateľa Peter Petrik » 31 Máj 2011, 14:15

ok mikus máš pravdu. Čo sme napísali, to sme napísali. Právd vo svete bonsaji je veľa. Teraz už (viem, že sa opakujem) si musia tí, ktorí začínajú bonsaje pestovať vybrať jednu z nich a tú si osvojovať a zdokonaľovať.

Matelko
Dátum registrácie: 19 Aug 2010, 19:51

Príspevok od užívateľa Matelko » 31 Máj 2011, 18:09

Ale sa tu rozprúdila debata. :)) :-? Uznávam, že to nie je najlepší matriál na bonsaj, ale chcel by som si ju nechať na pozorovanie ako hovoril Havrann.
P.S.-Ďakujem za rady:)

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 31 Máj 2011, 22:04

Servus,
debata je to mierne kontoverzna a provokativna (dokazom je ze uz ja b4 sem vlozil svojho :-? smajlika ktory neviem co znamena a to povazujem za dobry signal ;) ).
Mikus (nechcem ti vykat ale meno neviem tak snad to je v pohode), na rozdiel od teba si myslim ze sa niekam dostavame. Alebo myslis si, ze je lepsie sa tu smajlikovat a potlapkavat alebo si hovorit otvorene svoje nazory tak ako ich mame?
Ja som presvedceny, ze opak je potrebny a to, ze mame rozdielne nazory neskodi. Suhlasim, ze su rozne cesty ako robit bonsai, niektore su dobre a niektore cesty su slepe. To sem nepisem aby som ta presvedcil ale kedze toto forum citaju aj iny (zacianjuci) bonsaisti tak by som bol nerad aby to niekto pochopil tak ze akykolvek pristup k tvorbe bonsai produkuje na konci rovnako kvalitny vysledok. A nemeni na tom nic radost z kazdeho listka (a ver mi ze aj ja ju mam) aj zo semicok co klicia (tu nemam lebo mi nevyrasilo 50 semien mugo). Radost z tvorby stromov mame asi vsetci, preto to robime a kedze je to neustaly proces tak to je na tom krasne, ze sa ti socha co tvoris furt brani a ty ju musis furt znova a znova tvarovat (nie ako Michelangelo, vytesal raz a bolo, ake jednoduche v porovnani bonsai ;) ).
Inak aby bolo jasne, ja viem ze sa daju robit krasne stromy zo semiacok, sadenic a odrezkov. Ale to je ten uplne najtazsi sposob a zvladaju ho perfektne len ozajstny majstri (napr uz spominany japonci v skolkach).
Howgh.

Peter Petrik

Príspevok od užívateľa Peter Petrik » 01 Jún 2011, 10:15

No neviem ale asi tu prestanem pomaly prispievať, lebo čo som tak čítal toto fórum, tak vám to šlo v pohode a aj debaty tu prebiehali v pohode teda až kým som sa nezapojil a nerozprúdil to tu. Nie som nejaký skúsený dlhoročný bonsajista majster ale zvykol som si na určité praktiky v pestovaní bonsajov a tie mne osobne fungujú. Ale vidím, že to tu šlo v pohode až kým som sem nevstúpil. Nechcem nikomu brať sny o krásnych stromčekoch v miske ale uvedomte si všetci čo začínate s bonsajmi, že každý stromček čo si donesiete domov sa vám bude zdať pekný a hneď v ňom uvidíte ,,bonsai,, aj keď to bude ako som už spomínal ,,mladé páratko,, ale časom zistíte že o tom to nie je.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 01 Jún 2011, 11:40

Peter Petrik napísal:No neviem ale asi tu prestanem pomaly prispievať, lebo čo som tak čítal toto fórum, tak vám to šlo v pohode a aj debaty tu prebiehali v pohode teda až kým som sa nezapojil a nerozprúdil to tu. Nie som nejaký skúsený dlhoročný bonsajista majster ale zvykol som si na určité praktiky v pestovaní bonsajov a tie mne osobne fungujú. Ale vidím, že to tu šlo v pohode až kým som sem nevstúpil. Nechcem nikomu brať sny o krásnych stromčekoch v miske ale uvedomte si všetci čo začínate s bonsajmi, že každý stromček čo si donesiete domov sa vám bude zdať pekný a hneď v ňom uvidíte ,,bonsai,, aj keď to bude ako som už spomínal ,,mladé páratko,, ale časom zistíte že o tom to nie je.
Kludne prispievaj dalej. Nepredpokladam, ze sa tu ludia pochytia ako to bolo zvykom napriklad na fore SBA. A nevidim v oboch nazoroch ziaden rozpor.
Jeden ukazuje ceste, ktorou sa vydat, ak chceme dopestovat naozaj pekne kusky, druhy sposob je pestovat skutocne pre radost a nie kvoli vystavnym kuskom. Tak ako uz bolo povedane, kazdy si musi zvolit svoju cestu.
Ja som schopny pestovat aj palicku, ak som ju naprikald od niekoho dostal a pripomina mi toho cloveka. Ale to co si zaobstaram sam musi uz iste kvality splnat, inak to ide proste do zeme, kym to nezhrubne (rodicia sa zacinaju bat, co zase pridem k nim do zahrady zasadit :-D)

Takze, obaja mate pravdu, len za toho pana sa neviete dohodnut. To je ako ked by ste sa rozpravali, ze skodovka je super auto, lebo je lacna a ten druhy, ze to nie je pravda, lebo ferrari je super auto, lebo je pekne a rychle :-)

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 01 Jún 2011, 12:01

peter petrík mrzí ma,že si si vytvoril mylnú predstavu o naších diskusiach žiadne obavy,tieto debaty to je taká masáž mozgu,ujasnenie si názorov,oni skôr prebiehajú na chate dalo by sa povedať starej školy a mladej školy,ktorá v súčasnosti prevláda,a jej hlavnou predstavou je kopanie a pestovanie jamadory,nie je to nič zvláštne,všetko sa vyvýja a mi starší skôr či neskôr sa tomu musíme prispôsobiť,alebo aspoń akceptovať to,teda neváhaj,buď ďalej zapálený pre bonsaje a postupne si nájdi tú svoju cestu

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 03 Jún 2011, 20:52

zdravim vas priatelia, kamarati
pozeram , ze sa tu rozbehla velka debata o pestovani stromkov, vytvaranie bonsajov atd,
niekolko x som si to vsetko precital , su tu zaujimave postrehy o bonsajoch, nebudem sa opakovat , kazdy mame iny postup pri pestovani, pacia sa nam ine stromky, napr. moje bonsaje nie su vystavne kusi, no pre mna su tie najkrajsie, vypestoval som si ich sam,niektore male tenke (aj ked vekovo stare), ine hrubsie,
nas , ktori zaciname s pestovanim bonsajov, ci tych ktori bonsaje pestuju uz dlhsie ,( ja som zacal pestovat bonsaje v 8o rokoch , a stale sa citim ako zaciatocnik ;) )spaja jedna vec -laska k prirode,

Peter Petrik, neprestavaj pisat na forum,

Barbora_
Dátum registrácie: 25 Máj 2014, 06:36

Príspevok od užívateľa Barbora_ » 25 Máj 2014, 07:16

Zdravím, našla som tému "borovica-rady" tak by som chcela poprosiť o radu.
Mám stromček borovice a potrebovala by som poradiť, čo odstrihnúť, prípadne tvarovať.
Skúšam aspoň takto cez net,aj keď najradšej by som sa zúčastnila nejakej akcie, kde sa tvarujú donesené stromčeky pod odborným dozorom.
Tu sú fotky stromčeka (aj s najkritickejším miestom, s ktorým si neviem rady)
Prílohy
borov1.JPG
borov2.JPG
jeden chcem odstrihnúť, ale skôr než to urobím, chcem si dať poradiť
borov3.JPG

Martin S
Dátum registrácie: 13 Jan 2011, 11:38

Príspevok od užívateľa Martin S » 26 Máj 2014, 08:08

Ahoj Barborka .Je tam samozrejme niekolko moznosti ale ako uplne najjednoduhsie riesenie sa ponuka toto
Prílohy
borov1.JPG

Barbora_
Dátum registrácie: 25 Máj 2014, 06:36

Príspevok od užívateľa Barbora_ » 27 Máj 2014, 05:58

Ďakujem Martin za inšpiráciu, chcela som odstrihnúť jeden z tých spodných, tak ešte prehodnotím postup podľa tvojho návrhu.

rost
Dátum registrácie: 20 Aug 2012, 21:56

Príspevok od užívateľa rost » 01 Jún 2014, 17:27

tak som cital a pisem kazdy sme najako zacinali negdo sam negdo s pomocu aj ja som chcel hned super strom a nedal sa vykopat tych par ceruziek uz ma najaky rok za sebu ale lachko sa kope atasie tvaruje obdarovany vidia hned co treba a co musi ostat setko sa neda naucit nieco musi mat clovek v sebe aj vy to poznate kupim si bonsaj postavim do zahrady a je to a zacne rast co si to dovoluje a nevie co daljej kazdy doneseny strom ma pre mna (vas) cenu ten prvy jako posledny mladsi skor obrasi jako stary si myslim aucit sa na 50_60 rocnej borovici alebo smreku nemam odvahu trosku vecej snahy a bola by aj fotka na porovnanie dufam ze ma spravne pochopite a kedze sa rad dozviem a uvidim nieco nove a poucne preto tu chodim a obcas skusim niecim prispiet ked citim ze mozem nech nam rastu

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 05 Máj 2015, 21:08

caute chcem sa spytat ci uz mozem zacat odstranovat neziaduce sviece na mojej borovici
a ak ano tak ci mozem vsetky naraz bo ma ich teda pozehnane a ci mzoe po zakroku ostat na priamom slnku
dakujem za rady
Prílohy
WP_20150505_001.jpg
WP_20150505_002.jpg

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 06 Máj 2015, 10:27

Vyzeraju uz vyzrete, takze ano. Inak, mohol si odstranit pupene uz ked zacali navierat. Presmeroval by si tak energiu tam kde treba a neslo by nic navnivoc :-)

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 06 Máj 2015, 16:30

Ahoj ma1eus, obrázok je dosť malý, ale všeobecne - v máji sa zaštipujú sviece. V čase keď už sa začínajú viditeľne oddeľovať ihlice na svieci. Tie najsilnejšie, najslabších na slabých konárikoch sa ani nedotýkam.

Tento krok sa môže vynechať a nechať sviece rásť do výhonkov. Asi v júli sa vystrihujú celé nové výhonky (podľa druhu borovice, napr. u JWP musí zostať pár zväzkov nových).

Na jeseň sa pretrhávajú ihlice aby sa dostalo čo naj> svetla dnu do stromu... Najskôr ihlice z predošlých rokov a ak treba aj časť nových.

Po tomto sa triedia puky, zväčša na 2. Odstraňujú sa v silnej časti nalsilnejšie a v slabej časti najslabšie na vyrovnanie energie stromu. Potom by nemali rásť na jar nežiaduce sviece a energia sa smeruje od začiatku kam má.
Je možné odstrániť aj celé hrubšie konáre.

Tieto úkony sa robia len na boroviciach v dobrej kondícii.

Samozrejme v miestach kde potrebuješ rast, môžeš nechať všetko nedotknuté aj pár sezón.
long live your 盆栽
P.G.

Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od užívateľa Havrann » 07 Máj 2015, 13:44

Pozri tento link tu je to rozoberane aj s obrázkami
http://www.bonsajforum.sk/viewtopic.php?f=28&t=152
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

Napísať odpoveď