borovica-rady

Matelko
Dátum registrácie: 19 Aug 2010, 19:51

borovica-rady

Príspevok od užívateľa Matelko » 28 Máj 2011, 09:58

Zdravím, minulý rok som si priniesol zo záhoria 3 borovce. Na záhradke kde som si ich posadil sa ujala iba táto. Mám ju posadenú vo volnej pôde. Vedeli by ste mi poradiť čo s nou dalej
P1090774.JPG
P1090772.JPG

Užívateľov profilový obrázok
učok
Dátum registrácie: 22 Sep 2010, 22:58

Re: borovica-rady

Príspevok od užívateľa učok » 28 Máj 2011, 10:30

Ahojj Matelko ;) Neviem aké máš sním zámery-shohin alebo klasický bonsaj.No ako píšeš tak len vlani si ho presadil(borovice potrebujú viacej času na regeneráciu)tak ho nechaj zatial tak nech mu zhrubne kmienok.Môžeš ho hnojiť a prestryhávať a zaštipovať sviece ale ani toto prvé roky nemusíš.Má zlú pôdu (hlinačka) zle priepustná :-? .To je môj názor-kolegovia ti možno poradia viac a lepšie ;)

bonsai4
Dátum registrácie: 04 Sep 2010, 20:08

Príspevok od užívateľa bonsai4 » 28 Máj 2011, 11:37

:-? .....záleží na tom aký chceš z nej bonsai :) inak už teraz môžeš natvarovať kmeň (po zhrubnutí to už nebude také ľahké) a ešte by som odstranil jeden konár (ľavý) aby sa zrušilo to "V-ečko" ;) a nakoniec nechať 2-3 roky rásť :D

Peter Petrik

Príspevok od užívateľa Peter Petrik » 28 Máj 2011, 12:38

moja rada znie: Na jeseň presadiť do niečoho riadne priepustného. To v čom je teraz, no čudujem sa že ti to vôbec rastie! Na jeseň by som ho zasadil do nejakej veľkej nádoby alebo kvetináča a dal mu priepustný substrát. Alebo ju na jeseň presaď do záhona ale okolo jej daj (už sa opakujem) priepustný substrát a nechaj ju tak 2-3 roky tak na pokoji voľne rásť.

mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od užívateľa mikus » 28 Máj 2011, 17:54

najlepšia pôda je tá v ktorej rástol,skús zájsť do najbližšej hory,kde rastu borovice a doniesť trochu zeminy v ktorej rastu to je pre začiatočné pestovanie

Martis Peter
Dátum registrácie: 28 Sep 2010, 21:07

Príspevok od užívateľa Martis Peter » 28 Máj 2011, 20:44

Neviem či by sa ešte dala presadiť, ja som minulý rok o takomto čase ešte kopol jednu borovicu, sviečky mala asi týždeň ovisnuté, ale potom sa napriamili a žije . Keď sa rozhodneš presadiť kedykoľvek, rozhodne by som ju dal do nejakej pestovateľskej nádoby. Mne sa ako substrát osvedčil ostré vápencové kamenivo , trocha záhradníckeho substrátu a drvená odležaná borová kôra ( asi kvôli mykorhíznym hubám) A ako radí b4 , tak ten kmienok na ľavo by som premenil na džin
Prílohy
P1090774.JPG

Peter Petrik

Príspevok od užívateľa Peter Petrik » 28 Máj 2011, 21:19

Chlapi, veď v lese je plno 1000x kvalitnejšieho materiálu. túto by som nechal tak nech si rastie aspoň sa budeš mať na čom učiť. Na jeseň sa môže ísť do lesa vykopať nejaký lepší a kvalitnejší materiál. Ale to už ako sa rozhodne majiteľ.

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 29 Máj 2011, 08:02

Servus,
Petrova rada sa zda byt banalna ale priklanam sa k tomu aj ja. Klucovym momentom pri tvorbe bonsai je vyber najlepsieho mozneho materialu. Na druhej strane chapem, ze niekto nemusi mat ambiciu tvorit nejake stromy najvyssej kvality. Z materialu co mas je mozno mozne vypestovat dobry, strom ale budes ho musie dlho pestovat vo volnej pode a postupovat nejako podobne ako to robia japonci v skolkach, a to asi nebude jednoduche aj ked sa to urcite da.

Martis Peter

Príspevok od užívateľa Martis Peter » 29 Máj 2011, 22:20

Ja keď som začínal o kvalite som nemal ani "šajnu", hlavné bolo, že som mal stromček a že som ho dokázal udržať pri živote. :)
Ale keď už ho má a žije, škoda ho zatracovať, každá rada je dobrá ;) . Takmer po dvadsiatich rokoch sa dívam na kvalitu kopaného stromu úplne inak... :ymblushing:

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 29 Máj 2011, 22:40

myslím,že pravideľným skracovaním výhonov a tým aj zahustením,by sa za neaký rok dalo s ním niečo urobiť,ber to ako vízvu,aj keď ho niektorí zatracujú

Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od užívateľa Havrann » 30 Máj 2011, 09:03

Ked uz mas tu borovicu daj ju do volnej pody nech si tam rastie aj 5 rokov. Za ten cas mozes studovat a pozorovat strom ako rastie ako reaguje na zastipovanie pripadne zkratenie vetviciek. Ber to ako ucebnu pomocku. Ja mam tiez par stromov v zahrade na pozorovanie.
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

Peter Petrik

Príspevok od užívateľa Peter Petrik » 30 Máj 2011, 10:28

hm no ja som tu borovičku nezatracoval [-X Len tvrdím, že je ju lepšie nechať vo voľnej pôde nech zosilnie a ako píše havran môže sa na nej učiť. Ale myslím si že je to na bonsaj momentálne nevhodný materiál. To čo voľnej prírode vyrastie za rok v miske bude trvať 4-10 rokov. A tiež si myslím, že keby ju na jeseň presadil do záhonu do niečoho priepustného resp. nie do ,,blata,, ako ju má teraz môže sa na nej učiť zaštipovanie sviečok. Ja nevravím, že som majster majstrov, ale zasadiť túto borovičku do misky alebo kvetináča a čakať 20 rokov kým z nej bude aký-taký strom je o ničom.

Martin S
Dátum registrácie: 13 Jan 2011, 11:38

Príspevok od užívateľa Martin S » 30 Máj 2011, 19:10

Ahojte
zapojim sa trochu do tejto debaty .nechat strom v zahrade v tomto a tomuto podobnom pripade nie je zatracovanie ale dobra rada od Petra a Marosa.Len doplnim takto znas zacinala mozno vacsina no ja urcite .Tesil som sa zo vsetkeho co som priniesol domov a v podstate som len stracal cas co sa dal venovat inemu materialu s potencialom.Ide len o to ze mi to nemal kto povedat a preto to co mapisal Maros treba brat ako VELMI dobre mienenu radu.Nabuduce skor nes zoberies domov strom poobzeraj ho popremyslaj napriklad o tom co s nim dobuducna a napriklad aj ako dlho mi bude trvat s tohoto vytvorit bonsaj.
No napriklad s tejto borovice to bude taaaaaak......no vela rokov.Si Hlohocan kludne daj vediet pozreme sa po niecom, pokecame ale to uz som ti dva krat ponukal a nechcem sa opakovat.

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 30 Máj 2011, 19:29

ja som za celé obdobie venovania sa bonsajom nikdy z prírody nedoniesol hotové stromky,ktoré by som len mierne upravil a stal sa rychlokvasným bonsaistom,vždy som si bol vedomí toho,že to je mravenčia práca,že potrvá roky kým stromky vyrastu do požadovanej veľkosti,a potrebných tvarov,mne stromky boli v každom čase krásne,aj keď možno len mne,ale nikdy som sa nevzdal stromku,ktorý som už raz vykopal

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 30 Máj 2011, 20:21

Ja mam v toto smere urcitu vyhodu. Mam velmi malu zahradku a po 3 sezonach co sa bonsaom venujem mam doma 43 stromov, vacsinou yamadori. Uz sa mi do zahrady proste dalsie nezmestia. Takze ak najdem strom musi byt velmi dobry aby som sa rozhodol ho kopat a ked pride domov tak jeden musi ist prec. Zatial som vsetky stromy ktore museli odist daroval. Tak som nacal jedneho uplne noveho bonsaistu (sirim vieru ;) ). Pri kazdom strome uvazujem ci som ochotny sa ho vzdat lebo vsetky som doniesol domov na vlastnych pleciach a kazdy co pozna moj blog vie, ze par z tych mrch ma aj 50 kg. Niektore som vliekol k autu hodiny. Takze aj preto si stale rozmyslim co beriem a co nie. Neni to o zatracovani, bozechran. Co sa snazim povedat je, ze naco nosit z lesa priemerne stromy ked su tam aj nadpriemerne. Len ich treba hladat, tomu sa nejdem venovat je to v clankoch od WP na mojom blogu, nic mudrejsie by som k tomu nenapisal. Su stormy na ktorych sa ucime, suhlasim, a asi to bude aj osud tejto borovice a majitel ju bude mat rad a tak to ma byt. Aj ja take mam, napriklad obycajny hrab co som kupil ked som mal zaciatocnicky bonsajovy amok. Jasne ze ho este mam a len tak ho prec nedam aj ked som uz dotiahol z lesa 10 lepsich. Ani ja som nedoniesol ziadny hotovy strom, take tam snad ani nie su.
Podstatnu vec ktoru som uz pisal je, chapem ze niekto nema ambicu robit nejake super stromy ktore sa budu pacit verejnosti a budu mat napriklad sancu byt nanejakej medzinarodnej vystave a pod. Na toto si musi kazdy pestovatel odpoveda sam. Plati to pre kazdeho, ak sa sam seba opytas ake stromy by si o 10-20 rokov chcel mat vo svojej zbierke a pri odpovedi ta napadnu fotky stormov WP, Vaska Novaka, Milana Rozkosa a pod tak musis ist do lesa pre inu borovicu. Jednoduche.
Inak ozaj to nepsiem aby som sa niekoho dotkol, ide mi len o to aby sme to my zaciatocnici a amateri robili najlepsie ako vieme. Respekt. ;)

Peter Petrik

Príspevok od užívateľa Peter Petrik » 30 Máj 2011, 22:10

mikus ani ja sa nechcem nikoho dotknúť ale verím tomu, že nikto z nás hotový strom domov nedoniesol. BONSAI znamená v preklade ,,Strom pestovaný v miske,, ale berme do úvahy, že už keď chceme pestovať bonsaje tak pestujme bonsaje a nie páratka v miske. Áno je pravdou, že niektoré ,,páratka,, v miskách sú pekné. Ale.... aj keď prídeme do lesa a vidíme vyholený tenučký strom tak sa hneď otočíme, ale keď uvidíme krásny silný hrab, buk alebo peknú borovicu tak si ju obzrieme a pokocháme sa čo príroda dokázala. So stromom pestovaným v miske to má byť podobné. Ak uvidíme tenučkú mladú borovičku, buk či iný strom v bonsajovej miske tak si každý z nás čo sa aspoň trošku rozumejú bonsajom povie: To čo to je? Veď to patrí do voľnej pôdy aby to zosilnelo. A keď hovoríme o boroviciach áno sú aj borovice s tenkými kmeňmi ale sú vyberané za určitým účelom, lebo majitelia ju chceli pestovať v určitom štýle. Na tejto borovice sa môže majiteľ maximálne učiť. Zatracovať ju, to nie. Ale ak už je niekto úplný začiatočník a chce radu od skúsenejších (či už začiatočníkov alebo majstrov) tak nech sa aj nimi riadi. Ja ako som už písal vyššie nie som žiaden majster a nepestujem bonsaje 20 rokov a tiež som zo začiatku domov dotiahol ,,páratka,, pestoval ich v ,,blate,, ale časom som si osvojil rady ktoré mi boli dané a o ktoré som žiadal. Nimi sa riadim a fungujú. Áno každý z nás ma iné metódy pestovania, ale uvedomme si, že veľký pestovatelia bonsajov ako Walter Pall či geograficky bližšie napr. z ČR môžu mať iné podmienky na pestovanie bonsajov (podnebie, vzdušná vlhkosť a pod.) a tým pádom tam fungujú aj iné metódy pestovania. Na záver by som len dodal, že nech každý robí tak ako sám uzná za vhodné a či si už vezme rady také či onaké k srdcu je len jeho vec. Nechcem sa tu ani hádať ani pôsobiť rozruch medzi nami, veď sme tu napokon všetci za jedným cieľom a tým cieľom sú bonsaje, ich krása a vznešenosť.

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 30 Máj 2011, 22:22

som rád,že sa besedy dokážu uberať aj týmto smerom,že každý kto chce pestovať bonsaje chce a vie si obhájiť svoje názory a o tom to je,jedno si však uvedomme,že krásnych bonsajov je vo svete veľa,samozrejme cieľom každého je vypestovať niečo,čo sa týmto vzorom podoba,ale mne sa často páči to,čo som vytvoril svojími rukami,svojou hlavou a nezáleží,či sa to podobá výtvorom skúsených majstrov,pretože je to moje dieťa a ja sa v ňom vidím,bez ohľadu na názory drohých,krásne nie je preto,že pekne vyzerá,ale ja to krásne cítim a vidím

Martis Peter

Príspevok od užívateľa Martis Peter » 30 Máj 2011, 22:51

Peter Petrik napísal:Chlapi, veď v lese je plno 1000x kvalitnejšieho materiálu. túto by som nechal tak nech si rastie aspoň sa budeš mať na čom učiť. Na jeseň sa môže ísť do lesa vykopať nejaký lepší a kvalitnejší materiál. Ale to už ako sa rozhodne majiteľ.
Keby mne to tak mal kto poradiť pred dvadsiatimi rokmi, tak by som mu bol vďačný..., o kvalite kopaného jamadori... jediné stromy som videl len v jednej knihe , vtedy som ani nevedel čo je internet a ani si nepamätám , že či už bol vlastne na svete. :( Ten mi v dnešnej dobe veľa pomohol a zmenil môj pohľad na spomínanú kvalitu a pestovanie jamadori. ;)

Martin S
Dátum registrácie: 13 Jan 2011, 11:38

Príspevok od užívateľa Martin S » 31 Máj 2011, 09:04

Keby mne to tak mal kto poradiť pred dvadsiatimi rokmi, tak by som mu bol vďačný...,

o tomto tu tato debata podla mna je .
nikto nechce zle stromu ani namajitelovi.nieje to o tom doniest hotove stromky treba hlavne na yamadory precovat a to vela pokial chces mat super strom .tvoja ruka a mravencia praca na nom bude poznatelna len je rozdiel v tom ci to bude za 10 alebo 30 rokov pretoze 30 rokov u stromu neznamena nic ale u cloveka ......

Peter Petrik

Príspevok od užívateľa Peter Petrik » 31 Máj 2011, 10:13

mikus máš pravdu, že je donesený a pestovaný stromček ako ,,naše dieťa,, a vidíme na ňom len to dobre a tešíme sa z neho keď nám rastie a darí sa mu. Ale tak potom prečo yamadori? Prečo si nevypestujeme stromček od semiačka?? Odpoveď pre mňa je jasná, lebo by to trvalo hrozne dlho a kým by to bolo použiteľné na bonsaj tak by moje vnúčatá už mali deti. Ja netvrdím, že stromček z mladého stromčeka je o ničom ale vzhľadom na túto borovičku .... Sú stromčeky ktoré sa dajú použiť na bonsaj hneď, sú také stromčeky, ktorým to chvíľu potrvá ale sú aj také (ako táto borovička) ktoré je lepšie nechať rásť voľne v prírode. Ako som už písal, v lese je plno kvalitnejšieho materiálu vhodného na bonsaje, avšak záleží len na danom človeku či chce pestovať bonsaje alebo čakať kým sa z ,,páratka,, stane stromček ako tak použiteľný na bonsaj. Toť je môj názor.

Napísať odpoveď

Návrat na "Borovica - Pinus"