Jedna červená

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Jedna červená

Príspevok od užívateľa peter G » 09 Okt 2017, 10:50

Ahojte, skúšal som hľadať odpoveď aj na inom fóre...
Žiadny zázrak nečakajte, ide viac o dizajnovú otázku. Densiflor je u nás a aj v okolitých krajinách ako šafranu a keď tak za šialené peniaze. Jednu som naslepo kúpil od p. Šenkeříka za 150 CZK. Jane Kluis vrúbľovaná na P. nigra, mám ju asi päť rokov. Prvé foto nemám, nebolo veľmi čo fotiť. Rovný vysoký kmeň, tri rovnako hrubé vetvy z jedného miesta, no adept na borovicovú metlu =)) .
Ale nie, tu je pár rokov môjho hrania, úbohý strom prežil aj vymývanie koreňov pri prechode do anorganiky.
Dávam sem štyri najzaujímavejšie pohľady a dve skice... Neviem totiž kam ďalej. Na vrchu sú tri vetvičky, jednu z nich chcem nechať rásť ako obetnú vetvu, ale kam smerovať vršok?
Prílohy
JRP 'Jane Kluis' 2017 3.jpg
JRP 'Jane Kluis' 2017 1.jpg
JRP 'Jane Kluis' 2017 6.jpg
JRP 'Jane Kluis' 2017 5.jpg
JRP 'Jane Kluis' 2017 0.jpg
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jedna červená

Príspevok od užívateľa lacike » 09 Okt 2017, 11:11

Za mna su dobre pohlady 3 a 4. Rozdiel v nich nie je, z pohladu su zrkadlovo otocene. Rozdiel asi bude v priestore, tak sa rozhodni podla toho.
Co sa tyka skice, tak najjednoduchsie v ramci pravidiel je vychadzat z B:
  • Linia kmenu ma jasny smer, vlni sa sice, ale taha jasne vlavo hore
  • Rozlozenie vetiev a smer linie dava vacsi vyznam z pohladu rastu stromu. Prava spodna by mala byt mensia, ale tak netreba prehanat detaily
  • kmen sa mi ale zda prilis prehnuty, ako starcek o palicke, mozno by to chcelo trocha napriamit
A-cko vidno dost casto na mallsai materialoch, pretoze sa s tym neparaju, ma to byt pokrutene, uloha splnena. Davalo by to vyznam este vtedy, ak by v prvom ohybe bol mrtvy povodny kmen a povodne bocna vetva prevzala jeho ulohu a tahala sa zlava doprava. Vela smrekov tak teraz ludia tvaruju na vidlicku. V tom pripade by ale lava spodna musela prec a ta nad nou by mala ist viac dopredu, resp. zakryt liniu kmena. Bol by takto viac rozporuplny, ale urcite zaujimavejsi.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 09 Okt 2017, 11:30

Vďaka Lacike. Mne sa tiež pozdávajú tie štvrť-pohľady, práve preto som ich spravil. Je tam zamaskovaná tá rovná časť kmeňa, ktorú som sa obával ohýbať kvôli miestu vrúbľovania. Veľa vetiev tam je, len aby boli, šak nech rastie.

Práve že jeden dosť šikovný chlapec navrhoval ťahať vršok späť nad základňu. Asi ale myslel nechať to rásť na omnoho väčší strom.

A-čko má lepšie nasadenie vetiev ako B, aj prvej, aj druhej. Prvá ide v prípade B dosť "zozadu". Z malých obrázkov to ale nie je vidieť.

Ani nejde o tento stromček, ako o nejaké teoretické cvičenie. Čo si napísal dáva zmysel.
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 09 Okt 2017, 13:02

Jedna dobra pomocka na spravnu kompoziciu je, ze ak sa uz raz vrchol dostal cez nebari na jednu stranu, nemal by sa s kmenom vratit spaet. Preto by som asi netahal vrchol na opacnu stranu, ak by strom nemal zasade podrast, ako vravis. Ta pomocka je super, lebo ti vyriesi hned niekolko problemov, ako je smerovanie stromu, aby vyzeral stabilne, nepadal do strany, zmensoval ohyby na zlaty rez atd.

Mimo
Dátum registrácie: 15 Mar 2016, 09:51
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 09 Okt 2017, 13:44

Skica B je parádna, mne sa páčia stromy ktoré pripomínajú starých dedkov, kvázi literáti.
Ačko je fakt taký mallsaiový.

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 09 Okt 2017, 14:15

Ja podobne, som za skicu B, čiže cca posledná fotka, ak to poloha vetiev dovolí.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 09 Okt 2017, 14:56

Mimo napísal:
09 Okt 2017, 13:44
Skica B je parádna, mne sa páčia stromy ktoré pripomínajú starých dedkov, kvázi literáti.
Co sa tyka padania stromu na stranu, tak B-cko ma prehnany naklon. Ten by daval zmysel, ak by vpravo bola doplnena skala, ze strom rastie z previsu, alebo bol ciastocne vyvaleny. Uplne postacuje to nechat ako je to na obrazku 4, tam uz nepada.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 09 Okt 2017, 16:09

Diky chlapci všetkým. Tak teraz len čakať, kým sa poriadne rozbehne. Výhonky som ešte nemal šancu strihať, takže ihlice sú stále dlhšie, snáď budúcu sezónu. V každom prípade ale bude treba vybrať pohľad a tam prikloniť vrchol. Pomohli ste mi.
long live your 盆栽
P.G.

Mimo
Dátum registrácie: 15 Mar 2016, 09:51
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 09 Okt 2017, 18:33

lacike napísal:
09 Okt 2017, 14:56
Mimo napísal:
09 Okt 2017, 13:44
Co sa tyka padania stromu na stranu, tak B-cko ma prehnany naklon. Ten by daval zmysel, ak by vpravo bola doplnena skala, ze strom rastie z previsu, alebo bol ciastocne vyvaleny. Uplne postacuje to nechat ako je to na obrazku 4, tam uz nepada.
Skalu pošlem za dobrú cenu :D

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 06 Sep 2018, 20:49

Ahoj páni, trošku nám, teda hlavne mne unikol jeden detail, rozdiel medzi skicou a realitou. Podľa pohľadu 4 kt. som si vybral je úplne iný (lepší? ) pohyb hneď nad nebari.

Dnes som to obalil do rafie a drôtoval. Viem, drôt je navinutý husto a dvojmo, využil som princíp sťahujúcej sa špirály a skrútol to celé okrem koreňov mierne proti chodu hodín. Takisto som odstránil staré ihlice možno v októbri uberiem aj z nových.

Tu je obrázok, aby nebolo málo, mám dvoch takýchto mladých starčekov, v pravo mladá sylvestriska.
Prílohy
DSCF4721_20180906203940261.jpg
long live your 盆栽
P.G.

Napísať odpoveď

Návrat na "Borovica - Pinus"