literati borovica

Užívateľov profilový obrázok
Mimo
Dátum registrácie: 15 Mar 2016, 09:51
Kontaktovať užívateľa:

literati borovica

Príspevok od užívateľa Mimo » 25 Feb 2017, 13:31

Dnes som si natvaroval literata.
Foto po vyzdvihnuti z betonoveho platu:
IMG_2844.JPG
medzitým som to už postupne riedil počas sezony a tu je dnešny vysledok.
uuuuu.jpg

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: literati borovica

Príspevok od užívateľa lacike » 25 Feb 2017, 13:34

Pekne. Podvihaj konce,nech pupene smeruju nahor a je hotovo

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 25 Feb 2017, 15:25

Diki ano zase tie stare ihlice ostali zopar :-D

Odoslané z GT-S7580 pomocou Tapatalku

Martin S
Dátum registrácie: 13 Jan 2011, 11:38

Príspevok od užívateľa Martin S » 28 Feb 2017, 08:39

Mimo na fotke po tvarovani mas navrh ako natvarovat tento strom ako literat ked chces literat , pretoze toto po tvarovani je podla mna nieco vzpriamene ale nie literat. ked si lepsie pozries tien toho stromu na platne mas to tam presne nacrtnute

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 28 Feb 2017, 09:38

toto je podľa teba literát?
B1LITERATI-4.jpg

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 28 Feb 2017, 09:52

Ahojte,
nie je to až také rovné, ak mimo urobi tak ako pise lacike a vrchol ohne podla to na prve tvarovanie bude pekne

Martin S

Príspevok od užívateľa Martin S » 28 Feb 2017, 12:18

To skor !

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 28 Feb 2017, 12:31

Asi viem čo myslíš - ta pravá dolná vetva robí siluetu akoby bola koruna väčšia tým pádom to nepôsobí až tak literátsky :)
Plán je taký že koruna sa bude ešte trošku vyvíjať časom - niekde zahusťovať a niekde riediť a tá pravá spodná vetva nebude až taká dominantná, len ako taký mladý výhonok čo som tiež odkukal od Zhaa a páči sa mi tam taký prvok.
Ale na druhej strane to nechcem robiť presne podľa definícií a keď sa mi to bude aj takto páčiť, kľudne to môžem nechať ako to je a premenovať na hybridný literátsko naklonenopoohybany štyl "zos Bestera" :D

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 28 Feb 2017, 12:46

Práve že tento štýl literati až tak jednoduchý nie je. Množstvo definícií píše len o akomsi voľnom štýle, ale táto sa mi páči...
http://www.bonsaimalta.org/resources/lectures/13_ch.pdf

(...ak nepoznáte... ak si hodíte do googlu Intermediate Bonsai .pdf, podobné kapitoly pre všetky štýly sa dajú stiahnuť v 1 pdf súbore.)
long live your 盆栽
P.G.

Martin S

Príspevok od užívateľa Martin S » 28 Feb 2017, 12:54

tu pravu spodnu chapem a viem o co ti pri nej ide .ze neriesis definicie to tak isto chapem ja tak isto nie , ale bonsaje tak isto ako napr sport maju svoje pravidla, ked uz nic ine tak nejake to esteticke urcite ano . bonsaje su nieco comu sa venujeme a budeme sa venovat velmi dlho nakolko je to ziva vec a tvarovanie je len ako ceresnicka na torte kde strom posunieme k dokonalosti po x rokoch. a to je to na co narazam Dokonalost . pomaloval som tvoju fotku na ktorej naznacujem len par naozaj zakladnych veci ktore treba minimalne akceptovat lebo potom sa cela estetika a krasa tohoto umenia straca. nebudem ti to takto dlhosiahlo opisovat mozno chapes aj podla toho obrazku ak nie a bude problem kludne to rozviniem.
Prílohy
uuuuu1.jpg
uuuuu1.jpg (22.4 KiB) 1367 zobrazení

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 28 Feb 2017, 13:00

Kľudne to rozviň :)
Aspoň ktora čiarka čo znamena lebo myšlienky čitať neviem :))

Martin S

Príspevok od užívateľa Martin S » 01 Mar 2017, 07:47

no ak teda treba tak ok
1 ak mozes prihod foto z boku alebo zozadu pretoze cela ta kompozicia nema hlbku nieje tam ziadna dynamika
2 na literat je tam ohybou tak cca akurat ale nic zaujmave preco nerobit veci poriadne a prave pri zakladani tvaru a vtomto case ked je na tvarovanie dobre obdobie . Spodnu cast kmena si nechal na prirode ok ale hornu cast si aj zabandazoval a zohol len do nejakeho cudneho oblucika cim si len ukazal viac zle rozlozenie vetvenia ,skus priostrit vsetky prirodzene ohyby zas to bude o niecom inom to je ta BIELA CIARA
3 Zlta ciara ...vsetky vetvicky si ukoncoval v +- v jednej vyske
4 Cierna ciara ... vsetky vetvicky rasto +- v jednej vyske /preslen/ KAZDE jedno poschodie su tam 4 .tu mozu vsetci natural tvarovaci oponovat samozrejme ze na preslenoch nieje nic zle ...to nieje samozrejme ale nadruhej strane preco ich mat 4 na jednom strome a preco ich nechavat ked to nieje potrebne ? A na LITERATSKOM strome uz vobec nie

V konecnom doslenku ked sa pozries na tie vsetky ciarky tak si natvaroval plochy stojan na seno.

za mna vrchne poschodie uplne prec jednu zostavajucu vrcholovu pouzit na vrchol cim vznikne aj konicita a dalsi pohyb kmena podla dalsieho pohybu kmena vniysom poschodi sa rozhodnut ako rozlozit tie spodne dve a ktora z nich pojde prec. potom budes mat omnoholepsi zaklad na literat . niekto sikovnejsi ti sem mozno vlozi aj navrh pre lepsiu predstavu.
skratka nieco ako ten tien na platne ako som uz pisal.

dufam ze toto vsetkozoberies len ako dobre mienene poznamky nakolko ako si napisal ked sa ti to tak paci tak to tak nechaj tvoj strom sam sa nanho budes na zahrade pozerat ale v tomto pripade je akakolvek diskusia nad stromom bezpredmetna

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 01 Mar 2017, 08:26

V pohode rady beriem aj keď tvar a vyška sa mi pači ako je - no to neznamena že si nedam poradiť a pri ďalšom tvarovani budem brať všetky rady do úvahy - teraz som ho už dosť potrápil a veľa strihal, tak mu dam pokoj jednu sezonu.
Viem že ako sa vyvija moje oko tak čo sa mi zo začiatku môjho bonsajovania páčilo tak teraz už nemusí a asi to tak pôjde aj ďalej.
Zaujímali by ma ale aj názory zvyšku osadenstva na to čo píšeš ako by si to ty prerobil - ta biela čiara je zmeneny tvar kmeňa len tam kde sa ohnuť neda lebo je už veľmi hruby a s peknou kôrou, ďalej hore je presne ako mam ja.
A s preslenami toho veľa robiť nešlo lebo boli na každom poschodí, keby som to strihol ako radíš, ostalo by mi na strome len pár vetiev - viem že pri literatovi stači aj jedna ale to by strom myslim že teraz už nerozchodil :)
Takže zaver - diki moc za čas a rady, budem ich brať do uvahy pri ďalšom tvarovaní a premýšľať o nich.
Ďalšie pohľady tu nedávam, na týchto fotkách s malým rozlišenim toho veľa nevidno, mám ich v plnej kvalite na blogu -
http://mimospenjingheaven.blogspot.fr/2 ... -cold.html

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 01 Mar 2017, 09:59

Ahoj,

Martin, ja by som uz nedal prec ani jednu vetvicku,pretože, niektrá môže ešte vyschúť, a tie ohyby, ako som uz pisal ten vrchol ohnut od posledného poschdia ,viacej, a bonsaj hned zmení tvar,a tie poschodia ,neda sa vsetko neraz na hotovo, bude treba ich upravit, ;) no podla mňa ten strom má toho dosť, ten šok s presadzania , a este tvarovania,tak,ako touž spomínal aj Mimo

asi toľko

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 01 Mar 2017, 10:23

Aby nevznikali zbytočne debaty že som skoro tvaroval a ponahlam sa - posledne 2 tvarovane borovice boli len zdvihnute z betonoveho platu a korene obstrihane dookola par centimetrov, rástli v nafukanej hline v spojoch tych platov.
Niektorým idu korene pod platy dole a nedaju sa vyzdvihnuť, ine sa daju len dvihnuť a maju vyšku koreňoveho balu asi 5 centimetrov. Takže stromček si vyzdvihnutie ani nevšimol, za rok pekne rastol a ihlice sa dostatkom vody a hnojenia zväčšili asi 2 krat na niektorych konarikoch. Preto som sa nebal pustiť do tvarovania. Ale zase mu nechcem nechať hneď len 3 konare :)

Rad0
Dátum registrácie: 26 Apr 2016, 13:33

Príspevok od užívateľa Rad0 » 01 Mar 2017, 10:54

Pridam svoj nazor. Na literati styl ma podla mna kmen malo pohybu. Obrazok co si dal by som ja osobne nepovazoval prilis za literata - je to skor volne vzpriameny styl imitujuci skutocne borovice (ale tu je prave ten rozdiel medzi penjing a bonsai - Cinania prilis kategorizaciu a styly neriesia, Japonci na vsetko potrebuju mat skatulky). Dobre priklady literatov aj s popisom charakteristik je v tom dokumente, co nalinkoval peter G. Z toho pohladu by sa dalo uvazovat o nejakej dramatickej zmene smeru v hornej tretine a tym padom aj znizeni celkovej vysky.

Takze zhrnutie: ak sa chces hrat na japonske skatulky a mat literata podla nich, je este co riesit. Ak chces mat cinsky penjing, ziadne skatulky a definicie neber do uvahy (aj ked ako pisal Martin S vyssie, esteticke pravidla treba brat do uvahy - aj ked aj to je u Cinanov volnejsie).

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 01 Mar 2017, 11:40

Tak tu mate ukažky činskej predstavy literata zo spominanej Zhaovej knihy podľa ktorej sa učim
- dramaticke zmeny smeru kmeňa ? ee
- menej obrastu? - až toľko zase nie
- smiešny vrchny ohyb? na prvom skoro to čo mam ja
- jedine čo ma na tom hneva su tie presleny keď tak nad tym rozmyšľam, celkova silueta je podľa mňa celkom pekna
71454WLfa8L.jpg
3ae57b868441381823fec8712deb5ab3.jpg
3ae57b868441381823fec8712deb5ab3.jpg (12.86 KiB) 1334 zobrazení
B1LITERATI-2.jpg

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 01 Mar 2017, 12:02

Ahoj chalani.
Kukol som si na mimovom webe tú borovicu. V praslenoch tam má max. po 2 vetvy, čo by som teraz ale neriešil. Takisto tam vidieť, že kmeň už má čosi za sebou a vyzerá dobre. A vyzerá dobre z viacerých strán...
Ako som písal, literát je veľmi voľný štýl, čo sa páči jednému, druhému sa nemusí. Pohybu na kmeni býva viac alebo menej. Hlavne aby to pôsobilo voľne a ladne.
Čo sa ale dá dotiahnuť je koruna, ako hovoria chalani - pár ohybov vo vrchnej časti, pomôže to zredukovať hmotu koruny aj do budúcnosti.
long live your 盆栽
P.G.

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 01 Mar 2017, 12:36

Pridal som tam ešte pohľad zdola a detail kôry.
Naposledy upravil/-a Mimo v 12 Máj 2017, 13:33, upravené celkom 1 krát.

Martin S

Príspevok od užívateľa Martin S » 01 Mar 2017, 12:37

no jak sa to tu fajin rozbehlo :-
sesino riesil som stav stromu po tvarovani vobec som nepisal daj nieco prec pokracuj a dokonci to .toto vie majitel stromu najlepsie co strom zazil pri tvarovani kolko isloprec zelane a vobec ako na navrh niekoho dalsieho bude reagovat v Mimovom pripade je to myslim jasne jemu sa to paci tak ako je cize skor to odzaciatku beriam ako vzor co propaguje v tomto pripade "literat" a debate na konretnom pripade /strome/ Stale tu pisete o cinskej a japnskej skole . cinska je volnejsia ale mi nikto netvrdte ze nejaky strom s fotiek ktore mimo pridal je out od japonskych pouciek literatu . su tenke , dlhe konicke, lahucke ,elegantne a v neposlednom rade ukaz mi na niektorom tomto strome PRESLEN... akurat niesu dotiahnute do nejakej umelej dokonalosti ako japonske su strapatejsie atd.
k poznamkam mimo
- dramaticka zmena smeru kmena / na fotkach co si pridal od svojho oblubenca nieje ani jedna haluz z vnutorneho obluka vsetko ide z vonkajsieho obluka uz lenpreto sa treba pohrat s kmenom
- menej obrastu neviem ako si myslel ale vsetky tie stromceky su uuuuplne lahunke elegantne
-ohyb vrchola ked si dobre pozries ten priebeh kmena vrchna cast su cca rovnake dva obluciky predpokladam ze spodny tam bol so zlomu nadnim ide vetva dolava a nasledne napodobnil spodnu cast na prechod na vrchol ma to logiku.
na tvojom strome je to stredna tretina oblucik nad nim si to zabandazoval predlzil si tento oblucik cim si zvyravnil skoro rovnu cast a v podobnom radiuse si to zahol doprava len si zdoraznil nedokonalost...
-o preslenoch uz netreba

Napísať odpoveď

Návrat na "Borovica - Pinus"