yamadori borovica trojkmeň

Užívateľov profilový obrázok
Mimo
Dátum registrácie: 15 Mar 2016, 09:51
Kontaktovať užívateľa:

yamadori borovica trojkmeň

Príspevok od užívateľa Mimo » 24 Feb 2017, 17:04

Po zime som nedočkavo čakal na oteplenie aby som mohol realizovať plán na tvarovanie tejto borovice trojkmeňovej lebo už som ako nadopovaný neustálym prehliadaním knihy Literati penjing od Qingquan Zhaa.
Tento matroš je na take niečo ako stvorený a tak som si to dnes riadne užil.
Je to len prve hrube tvarovanie, nechcel som priliš veľa zelenej hmoty dať preč tak ešte sa to po čase prečisti a dotiahne do dokonalosti.
Pripomienky beriem hadžte mi ich rovno do ksichtu davaj het :)
u1.jpg
u2.jpg

Rad0
Dátum registrácie: 26 Apr 2016, 13:33

Re: yamadori borovica trojkmeň

Príspevok od užívateľa Rad0 » 24 Feb 2017, 18:12

Paradny material, velky potencial. Chce to lepsie zapestovat vetvy, ale inak parada. Mozno zasadit kusok inak, aby bolo vidno spolocnu bazu a nebari.

Mozno jedna otazka: vetvy na nizsich poschodiach si odstranil ty, alebo uz boli mrtve?

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 24 Feb 2017, 19:03

Mimo a preco si nesiel na bonsajovu skolu s takymto materialom? :-)

Kmene maju spolu ladit, tzn. mat rovnaky pohyb, stare ihlice treba obtrhat, velky kmen sa ma nahynat nad mensi atd. B-)

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 24 Feb 2017, 19:24

Spodne dom obstriahal ja. Lacike preto lebo som o tomto mal uz presnu predstavu a viem ze by ste mi to podla pravidiel do.... :-D mna skor taha k cinskym stylom a toto mi pekne spolu ladi - presne tak som to chcel - a sak velky sa naklana nad mensi ked dobre vidim :-D ale pisem ze prve HRUBE tvarovanie tak este sa na tom bude robit. A ihlice som len nutne co bolo treba obtrhal lebo som nechcel velmi oslabit strom to nechavam take detaily na buducnost :-)

Odoslané z GT-S7580 pomocou Tapatalku

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 24 Feb 2017, 22:31

No, ako povies ;) Cinsky styl je viac prirodny, ale skor v tom, ze nechavaju veci na prirodzeno bez ohybania. Ked uz tam ale ten drot das, tak nech to ma zmysel, cinsky sposob to uz tak ci tak nebude. Prave to prve tvarovanie ma stanovit tvar kmena a kde budu koruny. Dalsie tvarovania definuju kde budu oblaciky a pod.

Tie ihlice si kludne mohol, dvojrocne nedavaju ani 50% fotosyntezy a trojrocne ani 25%

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 25 Feb 2017, 08:22

Ako som pisal - fičim na Zhaovi a učim sa od neho.
Drôtuje ihličnany všetky ako pozerám.
Prikladam foto jedneho jeho viackmeňa ktory je v podstate to čo som spravil ja.
Rozloženie kmeňov je približne rovnake, tiež ide stromček vpravo doprava trošku sa odťahuje a potom s5 k velkemu.
Ja som to trošku prehnal aby si ten ohyb kmeň pamätal mal som asi aj ten nadrôtovať nižšie - no časom sa to viac približi k velkemu myslim.
Tento stromček je vyzdvihnuty z betonovej platne minuly rok nebol kopany len obstrihane korene a celu sezonu rastol pekne, ihlice sa aj zdvojnasobili v dlžke no nechcel som ich až tak prerieďovať myslim že dosť veľky zasah som spravil.
Aj keď by som to samozrejme rad videl s preriedenymi ihlicami a oblačikmi už - tie sa ešte musim naučiť pekne robiť z knihy mi to nieje veľmi jasne ako ich skladať - na to by bol dobry ten workshop - ale priznam sa finančna situacia mi nedovoli chodiť na workshopy momentalne (ešte 7 rokov sa to asi nezmeni).
Tu je to foto z knihy, Zhao to snaď bude brať tak že mu robim reklamu.
IMG_5524.JPG
Ale velmi rad by som videl nejaky načrt ako by si si predstavoval natvarovane kmene Lacike keby si mal minutku spraviť nejaky navrh ocenil by som to fakt.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 25 Feb 2017, 09:40

Ta fotka je presne to co som mal na mysli a je to jedina moja vyhrada k tomu, ako si ohol kmene ;-)

1. Strom ma 4 kmene zo zeme (neparny piaty ide z prveho, nateraz zanedbajme)
2. Vsimni si aky pohyb ma 1. a 2. kmen:
- vzdy ked je 1. zvlneny vlavo, aj druhy sa vlni vlavo
- vzdy ked sa 1. vrati smerom hore, aj druhy sa vrati smerom hore
- medzera medzi nimi sa postupne roztvara, pretoze ten viac vlavo ma tien a snazi sa najst si miesto, kde svieti viac svetla
3. cize technicky vzate, ak merias vzdialenosti medzi kmenmi, smerom hore by mali iba rast a to je to, co sa snazim povedat

Prikladam nacrt kresleny na touchpade, tak ber s rezervou. Cervenou je navrhovany tvar kmenov. Modrou su zvacsujuce sa vzdialenosti. Oranzova ukazuje miesto, kde to vzhladom na to, ze sa jedna o yamadori uz neopravis, ale da sa to zjemnit.
mimo.png

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 25 Feb 2017, 13:10

Diki moc :)
Aha chapem, trošku možno zjemnim obluk na lavom, pravy ako som pisal sa trošku pohne späť ked strihnem drot.
Ale ten lavy sa musi odtahovať až tak toto sa mi na tom velmi pači.
Diki za tvoj čas :)

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 25 Feb 2017, 13:32

Odtahovat sa moze aj viac samozrejme, len musi "licovat" :-)

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 25 Feb 2017, 20:04

Ahojte,
lacike pekne si to nacrtol, aj vysvetlil. Paci sa mi ale to, ako to ma Mimo v tom, ze uplne lavy kmen je dalej od stredneho, ako pravy. Tie vzdialenosti by som este zosilnil - to jest pravy blizsie ku strednemu a lavy dalej od stredneho, tak ako to ma Zhao. Mimo, ak by si to este ohybal, tak uplne nie podla lacikeho, tak budes mat taky trojzubec. Od Lacikeho nacrtu zober iba smer pohybu kmena a vrcholov, imho :) Inak super material.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 26 Feb 2017, 09:34

rasto napísal:Ahojte,
lacike pekne si to nacrtol, aj vysvetlil. Paci sa mi ale to, ako to ma Mimo v tom, ze uplne lavy kmen je dalej od stredneho, ako pravy. Tie vzdialenosti by som este zosilnil - to jest pravy blizsie ku strednemu a lavy dalej od stredneho, tak ako to ma Zhao. Mimo, ak by si to este ohybal, tak uplne nie podla lacikeho, tak budes mat taky trojzubec. Od Lacikeho nacrtu zober iba smer pohybu kmena a vrcholov, imho :) Inak super material.
tak tak :-)

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 28 Feb 2017, 11:37

Mimo napísal:...prehliadaním knihy Literati penjing od Qingquan Zhaa.
Ahoj Mimo, aká je tá kniha, stojí za to?

Borovica sa mi páči, aj jej smerovanie. Aj rady od chalanov.
long live your 盆栽
P.G.

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 28 Feb 2017, 12:01

Ahoj Peťo,

podľa mňa je výborná, mám od neho okrem tejto ešte Penjing - chinese art of bonsai a to su dve moje biblie, krásne knihy, skoro každý deň si v nich listujem striedavo. Prebera históriu, teóriu k rôznym technikám (ale nič čo by sme my tu už nevedeli :)), je tam kopec krásnych fotiek a v literati je na konci zopár strán venovaných vývoju jednotlivých jeho diel.
Odporúčam.

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 28 Feb 2017, 12:30

Ďakujem pekne. V tom názve knihy ma trochu rušilo slovo penjing, nieže by sa mi to nepáčilo, ale nemám na krajinky a rôzne skupinky miesto. Možno ale nechápem význam toho slova... :ymblushing:
long live your 盆栽
P.G.

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 28 Feb 2017, 12:35

Oni aj normálne bonsaje v miskách volajú penjingy - 1 tree penjing :)

Rad0
Dátum registrácie: 26 Apr 2016, 13:33

Príspevok od užívateľa Rad0 » 28 Feb 2017, 13:28

Pénjǐng (miska krajinka) sa niekedy v cinstine nazyva aj pénzāi (miska rastlina/strom). Prve sa pise 盆景, druhe sa pise 盆栽. A hadajte ako sa po japonsky pise bonsai? Presne tak isto: 盆栽. A tiez to znamena to iste (miska rastlina/strom). T.j. ja by som v tom prilisne rozdiely nehladal. Je to ako s mnohymi inymi vecami medzi Cinou a Japonskom: co Cinania zacali, Japonci prevzali, ucesali, sformalizovali, kategorizovali a nadalej vylepsovali sposobom sebe vlastnym. Toto vidno v mnohych oblastiach: bojove umenia, kaligrafia, poezia, filozofia, vytvarne umenie, ...

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 28 Aug 2017, 07:17

Aktuálny stav. Už bola asi trikrát predrôtovávaná.
Teraz už nechám drôty minimálne do jari. Väčšina je už ale dole.
IMG_7320u.jpg

Napísať odpoveď

Návrat na "Borovica - Pinus"